Wolin jest miejscowością położoną w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w północno zachodniej części Polski. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim nad samą Cieśniną Dziwna. Wolin jest miastem o ciekawej historii, miejscem które warto odwiedzić przez cały rok.
Atrakcje historyczne Wolina
Wolin jest przepięknym miastem, którego ozdobą są wspaniałe zabytki historyczne. Pochodzą one z różnych okresów, każdy z nich jednak ma w sobie coś unikalnego i ciekawego. Do najczęściej polecanych zabytków tego miasta można zaliczyć:
Kolegiata Św. Mikołaja
Kolegiata Św. Mikołaja – Ten kościół parafialny w Wolinie pochodzi z XIII wieku, został zbudowany około 1288 roku.W XVII wieku został spalony na wskutek pożaru, odbudowano go po 100 latach. W czasach II wojny światowej, kościół został prawie całkiem zburzony, jego odbudowa trwała aż do 1998 roku. Na szczególną uwagę we wnętrzach tego kościoła, zasługują witraże autorstwa Janusza Sobczyka, które przedstawiają historię zbawienia.
Stare Miasto
Stare Miasto warto odwiedzić ze względu na wygląd okolicznych budynków, w bardzo dobrym stanie, wiele miejsca do spacerowania, ciekawe rzeźby i pomniki.
Ratusz
Ratusz znajduje się on na ulicy Zamkowej, niedaleko rynku. Ma on styl neogotycki, został wybudowany w latach 1880 – 1881. Powstał na miejscu dawnego Zamku Królewskiego. Jest on siedzibą miejskich władz.
Ruiny Kościoła Św. Jerzego
Kościół Św. Jerzego był jednym z najstarszych obiektów sakralnych Wolina.
Muzeum Regionalne
W Muzeum Regionalnym, które znajduje się w muzeum tym można zobaczyć wiele przedmiotów i obrazów, które przedstawiają historię rozwoju miasta, a także kulturę słowiańskich plemion żyjących na tych terenach.
Obrotowy Most
Obrotowy Most na Dziwnie; Nadal czynny most, który służy do przepuszczania jednostek pływających po rzece Dziwna.
Wiatrak Holenderski
Wiatrak Holenderski został zbudowany w 1850 roku. Znajduje się po zachodniej części miasta, jest trzy kondygnacyjny.
Dwór
Dwór w Wolinie jest otwarty dla zwiedzających. Pierwszą rodziną która zamieszkiwała ten dwór, była rodzina von Below. Obiekt ma styl barokowy i został zbudowany w XVIII wieku. Obecnie Dwór należy do miasta i znajduje się w nim Kulturalne Centrum Współpracy Międzynarodowej.
Fragmenty murów obronnych
Fragmenty murów obronnych pochodzą one z XIV wieku, ich długość sięga 50 metrów. Zostały zbudowane z prostego kamienia, znajdują się za Ratuszem.
Grodzisko
Grodzisko pochodzące z X wieku, w późniejszym czasie było przebudowane na bastion fortyfikacyjny. Zachowały się informacje, które wskazują na to, że w miejscu tym znajdowała się świątynia pogańska, w której czczono Trzygłowego.
Wokół miasta znajduje się również kilka stanowisk archeologicznych: na pagórku Młynówka, na Gołogórze oraz na Srebrnym Wzgórzu.
Atrakcje turystyczne Wolina
Dużą atrakcją dla turystów jest tutaj odbywająca się co rok impreza plenerowa pod tytułem Festiwal Słowian i Wikingów. To świetna zabawa dla małych i dużych, podczas której odbywa się rekonstrukcja historycznej bitwy.
*W 2021, Festiwal niestety nie będzie organizowany. Zamiast niego, Centrum Słowian i Wikingów, organizuje następujące warsztaty:
30.10.2021– Dziady Słowiańskie
strona www Centrum Słowian i Wikingów
Wolin – Atrakcje w okolicy
Wolin ze względu na swoje położenie może być świetną bazą wypadową na pobliskie miejscowości nadmorskie – Międzyzdroje, Świnoujście, Wisełka czy Międzywodzie.
Zaś na południe od Wolina nad samym zalewem Szczecińskim w ciągu 25 minut można dojechać do Stepnicy, niewielkiej miejscowości z portem, mariną oraz molem.
Restauracje Wolin
- Bistro KA la FIOR
- Sweet Avantgarde Cafe
Historia Wolina
Na początku Wolin był malutką osadą, jej początki sięgają średniowiecza – około 967 roku. Ciekawostką historyczną jest to, że osada ta stanowiła epicentrum kultu Świętowita. Od XI wieku aż do połowy XVII wieku, miejscowość Wolin należała do Księstwa Pomorskiego. W tamtych czasach miastem tym rządził ród Gryfitów. Od 1630 roku na 90 lat, Wolin trafił w ręce Szwedów, a potem na 255 lat, przeszedł pod panowanie Prus. Dopiero w 1975 roku Wolin trafił do Polski.