Jarosławiec jest miejscowością leżącą nad Morzem Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim. W mieście jest wiele atrakcji dla turystów, w tym nadmorskie kąpielisko z czystą, szeroką plażą i czystą wodą. Dla tych co wolą aktywnie spędzać czas, w mieście jest wiele ścieżek spacerowych i rowerowych a także wiele zabytków i miejsc godnych uwagi.
Atrakcje Jarosławiec 2023
1. Park rozrywki Megalandia
“MegaLandia to Zaczarowana Kraina” – właśnie takim hasłem reklamuje się znany park rozrywki w Ustce, będący jedną z największych atrakcji dla najmłodszych nad polskim morzem. W MegaLandii można przejechać się zaczarowanym rowerem, pobawić klockami XXL, obejrzeć balonowe show, zgubić w wiklinowym labiryncie czy przespacerować ścieżką z zagadkami – a to jedynie mały wycinek tutejszych atrakcji. Latem w parku codziennie występują znani artyści, finaliści programu Mam Talent – iluzjoniści, klauni czy cyrkowcy, zapewniający niezapomniane wrażenia nie tylko najmłodszym gościom MegaLandii.
Oprócz tego oglądać można zwierzątka takie jak kozy, kilka gatunków królików i ptaków.
Każdego roku powstają też nowe atrakcje więc odwiedzając park ponownie może czekać niespodzianka w postaci nowych atrakcji.
W parku jest ponad 30 różnych atrakcji, a jedną z wielu nowości w sezonie 2023r. jest między innymi gigantyczna poduszka do skakania o powierzchni ponad 100 m2 na której mogą skakać zarówno dzieci jak i dorośli.
2. Plaża w Jarosławcu
To dla niej przyjeżdżają do tej miejscowości turyści z całej Polski. Piękna, długa i szeroka, choć nie tak jak kiedyś. Przed wojną jej szerokość wynosiła nawet 1 km. Sezon kąpielowy w Jarosławcu trwa od 16 czerwca do 31 sierpnia.
Znajdują się tutaj dwa kąpieliska oddane do dyspozycji turystów, a mianowicie Jarosławiec Wschód i Jarosławiec Zachód. Z kolei na ich tle zdecydowanie wyróżnia się latarnia morska, która została wybydowana w pierwszej połowie XIX wieku.. Na plaży wydzielone są strzeżone kąpieliska. Dodatkową atrakcją są stacjonujące tutaj kutry rybackie
3. Deptak w Jarosławcu
Deptak jest jednym z najbardziej znanych miejsc w tym mieście. To idealne miejsce do wypoczynku i relaksu na wolnym powietrzu. W miejscu tym jest dobrze rozwinięta baza gastronomiczna, można tu skosztować pysznej, świeżo złowionej rybki, jak i zasmakować się w letnich deserach.
4. Latarnia morska w Jarosławcu
Latarnia Morska jest zlokalizowana w centrum miejscowości. Pierwsze otwarcie latarni miało miejsce w 1818 roku, od 1993 roku jest ona wpisana na listę zabytków Pomorza. Latarnia w Jarosławcu ma 33 metry wysokości i 50 metrów wysokości. Jest ona otwarta dla zwiedzających.
5. Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
Nadmorskie Muzeum Bursztynu pozwala zwiedzającym wejrzeć w niesamowity świat „złota Bałtyku”. Jest to prywatne muzeum z ogromnymi zasobami eksponatów, które liczą ponad 1500 sztuk. Są one prezentowane zamiennie, dzięki czemu muzeum można zwiedzać wielokrotnie i w każdym sezonie zobaczyć coś innego. Wystawa stała dzieli się na trzy części. Pierwszą z nich jest Bursztynowy Las, w którym można poznać genezę bursztynu bałtyckiego, jego odmiany i formy. W kolejnej części zwanej Kopalnią zwiedzający poznają tajniki złóż i wydobycia bursztynu. Ostatnia część wystawy o nazwie Inkluzje budzi najwięcej emocji. Znajdują się tu eksponaty z fauną i florą zamkniętą w bursztynie.
W muzeum odbywają się również atrakcyjne wystawy czasowe poświęcone obróbce bursztynu czy życia poławiaczy tego kamienia.
6. Sztuczna plaża Dubaj
Sztuczna plaża Dubaj jest jedyną tego typu plażą w Polsce, która ma aż 5 hektarów. Okolica nie jest jednak tylko rajem dla miłośników relaksu nad morzem, ale również dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Infrastruktura pozwala na to, aby jeździć konno na plaży czy też uprawiać sporty wodne.
7. Posąg Rybaka w Jarosławcu
Posąg rybaka stoi przed latarnią morską w Jarosławcu od 2013 roku. Rzeźba jest wykonana z brązu, jest ważnym symbolem dla mieszkańców tego miasta. Rzeźba jest bardzo ekspresyjna i ciekawa, nawiązuje do historii tego miasta
8. Motylarnia w Jarosławcu
Motylarnia to obiekt przeznaczony dla miłośników pięknych owadów. W motylarni można zapoznać się z historią motyli, poznać ich rozwój i życie, a także przyjrzeć się setkom różnorodnych motyli w warunkach naturalnych, które zostały dla nich stworzone w tym miejscu. Motyle wolno latają wśród turystów, co jest ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza gdy motyle siadają turystom na rękach.
9. Papugarnia w Jarosławcu
Papugarnia to miejsce gdzie można się przyjrzeć różnorodnym gatunkom papug. Po wykupieniu biletu można zakupić jedzenie dla ptaków i karmić je prosto z ręki. W tym miejscu należy uważać na rzeczy osobiste, głównie na biżuterię, warto ją wcześniej ściągnąć i schować, bo papugi lubią takie błyskotki i mogą je zniszczyć. Miejsce polecane dla całych rodzin.
10. Labirynt Luster w Jarosławcu
Labirynt luster to ciekawe miejsce położone w centrum Jarosławca. Labirynt luster jak sama nazwa wskazuje, jest miejscem gdzie trzeba przejść od punktu A do punktu B a wszystkie ściany są wyłożone lustrami. W tym miejscu można się świetnie bawić i miło spędzić czas z całą rodziną.
11. Aquapark Panorama Morska
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska to aquapark powstały w 2008 roku.. Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 1700 metrów kwadratowych. Na jego terenie znajdują się baseny wielofunkcyjne, basen ze sztuczną falą, basen z rwącą rzeką oraz sześć zjeżdżalni.
Znajdujący się tu kompleks basenów, zjeżdżali i innych atrakcji wodnych umili czas nie tylko dzieciom. Można tu zrelaksować się podczas wodnego masażu karku, hydromasażu, czy przy punkcie wodnego masażu ściennego.
Dodatkową atrakcją dla dorosłych jest dostępna w aquaparku strefa wellness. Pociechy natomiast mogą przebierać w licznych zjeżdżalniach, tych bardziej i mniej zakręconych, a także wewnętrznych i zewnętrznych.
Miejsce to jest doskonałą alternatywą na pochmurne dni.
12. Międzynarodowy Bieg Po Plaży
Od 1990 w Jarosławcu odbywa się Międzynarodowy Bieg Po Plaży. Jest to impreza sportowa, podczas której uczestnicy muszą przebiec 15 kilometrów uliczkami Jarosławca, plażą wzdłuż klifu wysokiego na 45 metrów oraz las sosnowy.
13. Domek Jasia i Małgosi
Domek Jasia i Małgosi w Jarosławcu znajduje się nad klifem i jest jednym z najpiękniej położonych domków letniskowych nad polskim morzem. Powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku jako część zakładu pracownicznego z Poznania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domków było więcej, ale do dzisiaj został tylko jeden.
14. Kościół pw. Przemieniania Pańskiego
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1989 roku, wcześniej na jego miejscu była niewielka kapliczka drewniana, w której odbywały się msze przy ołtarzu w postaci kutra rybackiego. Ówczesny kościół jeszcze nie jest do końca skończony, jego rozbudowa nadal trwa, ale msze sa w nim odprawiane. Cennym nabytkiem tego kościoła są kielich eucharystyczny i puszka, które w całości są wykonane z bursztynu.
15. Gdzie zjeść w Jarosławcu ?
Restauracja Jackowo to miejsce, w którym umiejętnie połączono tradycyjną kuchnię polską z daniami typowymi dla nadmorskich kurortów. W tutejszej karcie dań można więc znaleźć zarówno pierogi i dania mięsne, jak i różnego rodzaju ryby serwowane z sałatkami lub frytkami.
16. Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich w pobliskim Darłowie to jedyny w Polsce gotycki zamek na planie kwadratu, który dodatkowo jest usytuowany nad morzem. Jego budowę rozpoczęto w połowie XIV wieku, w XVIII i XIX wieku na jego terenie znajdowały się magazyny i więzienie, a od 1930 roku jest to siedziba Muzeum w Darłowie. Miejsce to warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękną siedzibę, ale również ze względu wystawy poświęcone Ziemi Darłowskiej i całej okolicy czy samemu zamkowi. Pomieszczenia na zamku są częściowo urządzone tak, aby oddawać atmosferę tego obiektu sprzed kilku epok, dlatego nie brakuje tutaj trofeów, inkrustowanych mebli czy naczyń.
Historia Jarosławca
Jarosławiec widnieje w zapisach historycznych od 1460 roku, był wtedy niewielką osadą rybacką, podlegającą książętom pomorskim.
Poza rybołóstwem mieszkańcy dawnego Jarosławca zajmowali się także obróbką bursztynów, ta działalność przynosiła im spore dochody.
Jeszcze przed pierwszą wojną światową Jarosławiec był popularnym miejscem odpoczynku wśród niemieckich warstw artystycznych. Na początku XX wieku sto procent mieszkańców stanowili Niemcy.
W latach dwudziestych i na początku lat trzydziestych XX wieku wakacje w Jarosławcu spędzał bardzo znany malarz Karl Schmitt-Rottluff, który przez kilkanaście lat uwieczniał pejzaże Jarosławca na swoich obrazach. Jest on do dzisiaj uważany za jednego z klasyków modernizmu i wybitnego przedstawiciela ekspresjonizmu.
Wieś została włączona do województwa szczecińskiego na terenie niepodległej Polski dopiero w 1946 roku.