Atrakcje Wisła – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2022 ?

fotografia by Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Wisła to wyjątkowe miasto znajdujące się w środku Beskidu Śląskiego. Jest perełką w regionie, choć sąsiaduje z równie atrakcyjną Brenną i Ustroniem. Wyjątkowość miasta ma swoje źródła na Baraniej Górze, skąd wypływają dwa niepozorne potoki – jeden o nazwie Czarna, drugi Biała Wisełka. Te nieco niżej łączą się z Malinką i w efekcie dalej płyną już jako królowa polskich rzek, czyli Wisła.

Można powiedzieć, że to miasto nigdy nie odpoczywa od turystów. Doceniane jest za to, że sprawdza się fantastycznie jako miejsce wypoczynkowo zarówno latem, jak i zimą, kiedy w grę wchodzą sporty zimowe.

Turyści uwielbiają Wisłę również ze względu na dostępność do różnych form atrakcji. Nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie, co urozmaici nam kilkudniowy wypoczynek.

1. Adam Małysz

Pierwsza ciekawostka dotyczy największej gwiazdy Wisły, czyli utytułowanego polskiego skoczka narciarskiego, Adama Małysza. To właśnie w Wiśle przyszedł na świat i oddawał swoje pierwsze skoki. Dlatego też powstała tu galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”. To miejsce, gdzie każdy może na żywo obejrzeć wszystkie zdobyte przez tego wybitnego skoczka trofea, a także podziwiać kolekcję jego sprzętu narciarskiego. Można tu rzecz jasna zakupić masę pamiątek i gadżetów z tym wszystkim związanych.

2. Park Kuracyjny

3. Rezerwat przyrody Barania Góra

Na terenie Wisły znajduje się również bardzo znany rezerwat przyrody “Barania Góra”. Powstał on w 1953 roku w celu zachowania w naturalnym stanie obszaru źródliskowego Wisły. To niesamowicie urokliwe miejsce, które aż chce się zwiedzać bez przerwy. Każdy, kto szuka odskoczni od zgiełku miasta i możliwości spędzenia swojego czasu sam na sam z naturą, to bezapelacyjnie powinien postawić właśnie na to miejsce, gdyż jest to w tej kwestii istny raj.

4. Muzeum Magicznego Realizmu

Czyli tak zwana Ochorniczkówka, która została otwarta w setną rocznicę urodzin psychologa i filozofa, Juliana Ochorowicza. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tam izba całkowicie mu poświęcona. To miejsce, gdzie można również znaleźć ponad 300 obrazów, rzeźb i grafik tych wszystkich artystów, którzy należą do czołówki surrealizmu. Warto tu zaznaczyć, że to największa tego typu instytucja na terenie całej Europy.

5. Muzeum Beskidzkie

Jedną z tych atrakcji, którą koniecznie trzeba zobaczyć, będąc na terenie Wisły, jest bez wątpienia Muzeum Beskidzkie. To budynek, który otwarty został w 1964 roku na terenie byłej karczmy powstałej w 1794 roku. Znajdują się tu liczne eksponaty, które wiążą się z góralskim życiem, a ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu również Enklawa Budownictwa Drewnianego.

6. Dolina Białej Wisełki

Szukając miejsca do relaksu, które będzie wręcz idealne do spędzania czasu dla całej rodziny, warto postawić na Dolinę Białej Wisełki. Spacerowe tereny, którym towarzyszy płynąca obok Biała Wisełka. Każdy spacer w tamtym miejscu przenosi spacerowiczów w zupełnie inny świat, pełen cudownej zieleni, ciszy i cudownego śpiewu ptaków.

7. Wodospad

Wisła znana jest również z posiadania niezwykle pięknego wodospadu, który znajduje się przed Jeziorem Czerniańskim tuż przy samej drodze.

Rezerwat Wisła, w którym można obserwować mnóstwo chronionych gatunków roślin, m.in. rzadko spotykany tojad mocny czy różę alpejską i modrzyk górski. To prawdziwy azyl, zwłaszcza dla osób odpoczywających na łonie natury, w jej otoczeniu i bez miejskiego hałasu. Spacer po rezerwacie działa jak lekarstwo i jeżeli tylko lubujemy się w takiej formie wypoczynku – poprawi na długo nasze samopoczucie i uzupełni głowę nową wiedzą.

W pobliżu znajduje się również jedna z częściej odwiedzanych lokalizacji w całym Beskidzie Ślaskim, a mianowicie Zamek Prezydenta RP, który kiedyś należał do Ignacego Mościckiego. Zwłaszcza amatorzy narciarstwa powinni wpisać Wisłę na swoją listę miejsc, które należy odwiedzić. Ośrodek Narciarski Stożek to idealne miejsce dla osób, które pragną doszlifować swoje umiejętności, ale także szkółka dla tych, którzy nigdy wcześniej nie zakładali nart. Wisła posiada kilka ośrodków narciarskich, w których można wypożyczyć sprzęt, nauczyć się wszystkiego od podstaw, a następnie czerpać czystą przyjemność z uprawianego sportu.

Będąc w Wiśle zimą warto skorzystać z organizowanych tutaj każdego roku kuligów z zaprzęgami konnymi. Taka przejażdżka to świetna przygoda, która zawsze kończy się wspólnym ogniskiem, pysznym jedzeniem z grilla i gorącymi napojami, które są błogosławieństwem w mroźne dni. Kuligi organizowane są tutaj jednak o każdej porze roku, co nie zmienia faktu, że tylko te zimowe cieszą się niepowtarzalną atmosferą i jedynym w swoim rodzaju charakterem.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić