Atrakcje Wisła 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2024 ?

fotografia by Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Wybierając się w Beskid Śląski, warto wybrać miejscowość Wisła na swoją bazę wypadową. To niewielkie miasteczko liczące lekko ponad 11 tysięcy mieszkańcow jest szeroko uznawane za ważny ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny na całym obszarze Beskidu Śląskiego. Nieopodal miasta, swoje źródła ma najdłuższa rzeka Polski – czyli Wisła. Miasto uzyskało swoje prawa miejskie stosunkowo niedawno, bo w 1960 roku, jednak nie oznacza to, że jego historia jest nudna i niewarta zapoznania się z nią. Wręcz przeciwnie.

Dokładniejsze położenie miasta Wisła

Wisła znajduje się w południowym regionie Polski, w województwie śląskim. Bardzo łatwo do niej dojechać z dowolnego miasta aglomeracji śląskiej oraz z Krakowa. Na północy sąsiaduje z Brenną i Ustroniem oraz Szczyrkiem, na wschodzie z Lipową, Radziechową – Wieprzem oraz Milówką, a na zachodzie z Czechami. Najwyższe wzniesienia położone w okolicy Wisły to Barania Góra (1220 m n.p.m.) oraz Stożek Wielki. To właśnie ze źródeł Baraniej Góry wypływają dwa potoki zwane Czarną i Białą Wisełką, od których swój początek bierze rzeka Wisła. Miejscowość jest bardzo zalesiona, a jej symbolem jest niedźwiadek. Zwierzę to stało się symbolem Szlaku Niedźwiadka – możemy znaleźć jego odniesienia na wielu różnych miejscach tego szlaku.

Atrakcje w Wiśle i okolicy

W Wiśle czeka na nas wiele atrakcji, zarówno architektonicznych, jak i przyrodniczych. Warto też zwiedzić pobliskie miejscowości, jeśli wybieramy się tutaj na dłuższy wypoczynek.

1. Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Pierwotnie był tutaj Pałacyk myśliwski Habsburgów, jednak z nieznanych powodów spłonął w roku 1927. Obecny, modernistyczny pałac został wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta RP Ignacego Mościckiego, według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza.

2. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Znajdziemy go przy ulicy Lipowej. Jest to drewniany dom o swojej ciekawej historii. Zacznijmy od tego, że obecne miejsce, gdzie stoi, nie jest tym, na którym pierwotnie go wybudowano. Oryginalnie powstał w lasach Beskidu Śląskiego nieopodal Baraniej Góry z polecenia arcyksięcia Fryderyka Habsburga pod koniec XIX wieku. Znawcy architektury z pewnością dostrzegą, że stylem, w jakim został ten pałacyk wybudowany, jest styl tyrolski.

Na obecne miejsce pałacyk został przeniesiony w roku 1985, ponieważ zaczął podupadać. Do tego czasu pełnił funkcję schroniska u stóp Baraniej Góry, które mogło pomieścić nawet 64 turystów.

Obecnie służy jako miejscowy oddział PTTK.

3. Deptak

Po prostu promenada, na której poustawiane są stragany, kioski, wypożyczalnie rowerów elektronicznych oraz restauracje. Na promenadzie możemy zobaczyć statuetki misiów, które reprezentują symbol Wisły. Mimo, że deptak nie zachwyca, to warto się tędy przejść i wypróbować tutejszej kuchni.

4. Rynek w Wiśle i Dom Zdrojowy

Właściwy rynek Wisły znajduje się na Placu Bogumiła Hoffa – tego, który w dużej mierze przyczynił się do rozsławienia i rozwoju turystyki w tej miejscowości. Jest on stosunkowo nowy, powstały w okresie międzywojennym. Na rynku znajduje się urokliwa fontanna, pierzeja z podcieniami oraz Dom Zdrojowy, a także Urząd Miejski, restauracja i informacja turystyczna. Na rynku organizowane są festiwale, koncerty i inne imprezy.

5. Figura Adama Małysza z… białej czekolady

Trudno uwierzyć w to, żeby jakakolwiek figura wykonana z czekolady miała możliwość przetrwania lat, jednak to prawda. W Domu Zdrojowym na rynku w Wiśle znajduje się wykonana figura Adama Małysza, która jest swoistego rodzaju podziękowaniem przez tutejszych mieszkańców polskiemu skoczkowi za jego zasługi w sporcie. Czekoladowy pomnik waży aż 180 kg, jest znacznie wyższy niż wzrost naszego skoczka i mierzy 2,5 metra. Nad oryginalnym pomnikiem pracowało aż 8 cukierników.

Początkowo, pomnik nie był w żaden sposób zabezpieczony, więc kilku turystów próbowało „skonsumować kawałek Małysza”. Obecnie brakujące miejsca takie jak ucho skoczka zostały „doprawione”, a sam pomnik znajduje się pod patronatem firmy Wedel.

6. Aleja Gwiazd Sportu

Rozpoczyna się już na deptaku, który znajduje się w bliskiej odległości od Rynku w Wiśle. Geneza jej założenia wiąże się z potrzebą upamiętnienia otwarcia skoczni w Malince, której nadano imię Adama Małysza. Aleja składa się z wmurowanych w chodnik i wykonanych z brązu tablic pamiątkowych. Pierwsze dwie tablice poświęcone są mniej lub bardziej bezpośrednio Adamowi Małyszowi. Pierwsza z nich upamiętnia otwarcie skoczni narciarskiej w Malince, a druga postać samego Małysza. Znajdziemy tu także tablice poświęcone między innymi Januszowi Rokickiemu, Janowi Kawuloce, Janowi Legierskiemu, Apoloniuszowi Tajnerowi.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Wiśle 🍽️


7. Skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza

Jedną z większych dolin współtworzących Wisłę jest Malinka. I to właśnie tutaj znajduje się druga pod względem wielkości, skocznia narciarska w Polsce. Obiekt przebudowany i powiększony w latach 2005 – 2008, gości takie imprezy jak Letnie Grand Prix, Pucharu Kontynentalny czy Mistrzostw Polski.

W przerwie szaleństw na nartach czy snowboardzie warto wybrać się na pyszny obiad do “Obiady Domowe u Heli”

8. Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza”

Galeria „Sportowe Trofea Adama Małysza” to jedna z wielu atrakcji związanych z najsłynniejszym mieszkańcem Wisły. Mieści się ona w centrum miasta, tuż przy miejskim parku i spacerowymi terenami nad rzeką Wisłą. Dumą tego miasta są sportowe trofea Adama Małysza, w tym medale olimpijskie zdobyte przez skoczka w  Salt Lake City i Vancouver. Zachwyca też kolekcja sprzętów narciarskich, z których w swej karierze korzystał Adam Małysz. Ta kolekcja robi wrażenie i pokazuje, jak wspaniałym sportowcem okazał się „chłopak z Wisły”.

9. Muzeum Beskidzkie Podżorskiego

Umieszczone jest w samym sercu miejscowości, a sam budynek jest dawną karczmą wybudowaną w roku 1794. Ekspozycje dostępne w tym muzeum prezentują przedmioty związane z etnografią górali śląskich z miejscowości takich jak Istebna, Jaworzynka, Koniaków, Wisła i Brenna. Na miejscu możemy podziwiać zatem przedmioty użytkowe powiązane z pasterstwem, tkactwem, obróbką drewna, narzędziami rolniczymi, ubiorem i sztuką ludową. W 2010 roku dla turystów udostępnioną także Enklawę Budownictwa Drewnianego.

10. Kościół Ewangelicko-Augsburski świętych Piotra i Pawła

Dzisiaj kościół ten jest dużo bardziej rozbudowany niż jego pierwotna wersja. Powstał w latach czterdziestych XIX wieku i oryginalnie posiadał formę trójnawowej hali z zastosowaniem elementów stylu klasycystycznego, jednak kościół wówczas nie posiadał wieży oraz dzwonów. Aktualnie, świątynia sprawia naprawdę przyjemne wrażenie dość skromnego, strzelistego lecz i zadbanego kościoła wiary ewangelickiej.

11. Park Kopczyńskiego

Znajduje się zaraz za Domem Zdrojowym. Jest to rozległy, udrzewiony teren, wyposażony w wiele alejek, ławeczek, place zabaw. Utrzymywany jest w doskonałej kondycji, dlatego spacer po nim to czysta przyjemność.

12. Pomnik Źródeł Wisły

Rzeźba przedstawia bosą dziewczynę z kwiatami w dłoniach i również znajduje się w Parku Kopczyńskiego. Jej odsłonięcie zostało dokonane przez Bronisława Komorowskiego.

13. Amfiteatr Stanisława Hadyny

To obszar znajdujący się w Parku Kopczyńskiego. Mieści nawet 2,5 tysiąca widzów. Jest to drugie z miejsc, w których odbywają się koncerty lub inne imprezy, takie jak Tydzień Kultury Beskidzkiej.

14. Tydzień Kultury Beskidzkiej

To wydarzenie ma miejsce każdego roku, jest uznawane za najstarszą i największą imprezę folklorystyczną w całej Europie. Podczas tej imprezy turyści mają okazję szerzej zapoznać się z tym, co sobą reprezentowała specyficzna kultura tworząca się w Beskidzie Śląskim. To doskonałe uzupełnienie wiadomości, które można wynieść z Muzeum Beskidzkiego Podżorskiego.

15. Aleja Podań i Legend

Obszar beskidzki posiada swoje własne, unikalne baśnie i legendy. A Aleja pozwoli nam zapoznać się w wyjątkowy sposób z głównymi bohaterami podań i legend poprzez poustawiane po drodze rzeźby. Pod każdą z nich znajduje się opis nawiązujący do danej legendy.

16. Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

Czy w Wiśle można poznać dzieje II wojny światowej oraz polskiego spadochroniarstwa? Tak. Jednym z ciekawszych miejsc w tym mieście jest Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych, w którym skupiono się głównie na losach Cichociemnych. Nic w tym dziwnego, gdyż muzeum otwarto w ramach obchodów 62. rocznicy zrzutu spadochroniarzy w pobliskim Dębowcu. Co można tu zobaczyć? Ciekawe eksponaty, dzięki którym można zdobyć sporo ciekawych informacji na temat działań wojsk specjalnych od czasów II wojny światowej aż po czasy współczesne.

17. Zabytkowy Park Przygód

Znajdują się tutaj mozaikowe miniaturki zabytków, które w normalnej skali można spotkać podróżując wzdłuż nurtu Wisły. Ciekawie prezentują się w porze wieczorowej, kiedy są podświetlone.

Budowle składają się z mozaik różnego koloru. Wśród nich znajdują się: Wawel w Krakowie Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Kazimierzu Dolnym, gdański Żuraw, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Janowcu, Pałac w Puławach, Zamek w Świeciu i Katedra św. Janów w Toruniu.

18. Jezioro Czerniańskie i wodospad na Wisełce

To przepiękny zakątek Beskidów Śląskich, oddalony od Wisły o około 5 kilometrów. Cieszy się popularnością ze względu na czystość powietrza i przyrody, jak i niesamowite widoki.

Za jeziorem w niewielkiej odległości znajduje się wodospad, liczący aż 8 metrów wysokości sprawia niesamowite wrażenie. W okolicy wodospadu można zaobserwować ryby różnych gatunków.

Wodospad został stworzony przez człowieka w latach 50tych w ubiegłym wieku na potoku Wisełka.

19. Dolina Białej Wisełki

To uroczy zakątek położony za Jeziorem Czerniańskim, który mijamy przechadzając się szlakiem na Babią Górę. Doskonały widok sprawia Wisła, która zaczyna nabierać tutaj powoli tempa, tworząc niewielkie kaskady. Woda w rzece jest krystalicznie czysta, jest też spieniona, co sprawia wrażenie, że jest biała niczym mleko.

20. Trzy Kopce Wiślańskie

Na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim można dotrzeć na kilka sposobów. Ciekawe szlaki prowadzą tu z Wisły i Brennej, można tu również dotrzeć od strony Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku. Nazwa szczytu odnosi się do miejsca, w którym łączą się granice trzech miejscowości: Wisły, Brennej i Ustronia. Kto dotrze na jego wierzchołek, ten nacieszy się pięknymi widokami na Beskid Śląski i odpocznie w „Telesforówce” – klimatycznym schronisku, którego wizytówką jest stary garbus.

21. Muzeum Narciarstwa

Wisła jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych, które mają tu długą tradycję. Kto chce ją poznać, ten powinien wybrać się do Muzeum Narciarstwa. Mieści się ono w centrum Wisły na terenie obiektu konferencyjno-wypoczynkowego „Zimowit”, w którym zgromadzono ciekawą kolekcję dawnych sprzętów narciarskich. Można tu zobaczyć narty z końca XIX wieku oraz te, z których korzystali narciarze w okresie międzywojennym. Kolekcję uzupełniają archiwalne fotografie oraz narty, które należały niegdyś do Adama Małysza.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie śląskim 🗺️


22. Ustroń

Ustroń to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych województwa śląskiego oraz świetny punkt wypadowy z Beskid Śląski (m.in. na Równicę oraz Czantorię). Do jego najważniejszych atrakcji miasta zaliczają się:

– Zawodzie – dzielnica na zboczach Równicy, zdominowana przez sanatoria i ośrodki wypoczynkowe (m.in. słynne „piramidowce”);

– Park Zdrojowy z Pijalnią Wód;

– Stara Zagroda – muzeum regionalne, w którym skupiono się życiu codziennym mieszkańców Śląska Cieszyńskiego;

– Muzeum Ustrońskie, urządzone na terenie dawnej huty „Klemens”

– Leśny Park Niespodzianek na zboczach Równicy;

– Rdzawe Diamenty, czyli Muzeum Motocykli.

23. Park Wodny – Baseny Wisła

Park Wodny Baseny Wisła to miejsce idealne dla tych, którzy mają dość wędrówek po Beskidzie Śląskim i dla odmiany chcą spędzić czas na zabawie w wodzie. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Bo park ten świetnie łączy tradycję i nowoczesność. Zachwyca tu nowoczesna przestrzeń, zaprojektowana przez Huberta Wójtowicza, oraz umiejętne nawiązanie do parku kąpielowego, który istniał tu już w okresie międzywojennym. Dwa zewnętrzne baseny, zjeżdżalnie i boisko do siatkówki to najważniejsze atrakcje, z jakich obecnie można skorzystać w tym miejscu.

24. Park Wodny Tropikana

Park Wodny Tropikana to atrakcja mieszcząca się na terenie Hotelu Gołębiewski w ścisłym centrum Wisły. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł spędzić czas na beztroskiej zabawie w wodzie, a jednocześnie nacieszyć się pięknymi widokami na beskidzkie szczyty. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Latem przyciągają baseny zewnętrzne, przez cały rok baseny: rekreacyjny (z falą i wodnymi biczami) oraz pływacki. Nie brak tu również atrakcji dla dzieci oraz dla tych, którzy chcą skorzystać z hydromasażu.

25. Chlebowa Chata (Górki Małe)

W Górkach Małych koło Brennej (18 km od Wisły) czeka na turystów wyjątkowe miejsce. To Chlebowa Chata, w której wszystko kręci się wokół podpłomyków i miodu. W tym klimatycznym miejscu można zobaczyć dawne narzędzia gospodarcze oraz dowiedzieć się, jak dawniej pieczono chleb. Można się tu również sporo dowiedzieć o pszczołach i produkcji miodu. Wielkim powodzeniem cieszą się tu warsztaty, podczas których uczestnicy pieką własne podpłomyki, a następnie degustują je z miejscowymi wyrobami: miodem i masłem.

Historia miejscowości Wisła

Początków należy upatrywać na przełomie XVI i XVII wieku, pierwszymi osadnikami byli drwale książąt cieszyńskich, którzy wybrali się w te okolice, aby zdobyć i dostarczyć drewno opałowe na potrzeby zamku cieszyńskiego. Oprócz nich, miejsce to upatrzyli sobie także Wołosi, znani ze swojego pasterskiego stylu życia oraz szałaśnictwa. Wisła była mocno kojarzona i powiązana od samego zarania jej dziejów z Cieszynem. Prawdopodobnie od momentu zaistnienia osady wiodącym wyzwaniem była wiara protestancka. W 1643 roku powstał zapis świadczący o tym, że na tamten moment ówczesną wieś zamieszkiwało nie więcej niż 30 osadników.

Podsumowując, początki Wisły to czasy szałaśników, pasterzy i drwali, liczne powiązania z Cieszynem sprawiły, że Cieszyn miał nad osadą protekcję, a dzisiejsza przewaga osób wyzwania luterańskiego w Wiśle może być powiązana z tym, że to ta wiara na tym terenie pojawiła się jako pierwsza.

Historia Wisły ciekawiej rozwinęła się w drugiej połowie XIX wieku. Ze względu na cenne walory turystyczne, okolice wsi były coraz częściej odwiedzane przez systematycznie powiększającą się liczbę podróżników. Do znacznej popularności i niemalże „odkrycia” Wisły przyczyniła się postać pochodząca z Radomia (czyli centralnej Polski) Bogumiła Hoffa. Zajmował się on badaniem kultury ludowej  – po przybyciu do Wisły „zakochał się” w jej urokach i postanowił podzielić się swoim odkryciem na szeroką skalę, co spotęgowało natężenie ruchu turystycznego. Wkrótce do tej miejscowości przybywali podróżni z najdalszych zakątków dawnej Polski.

Działalność Hoffa po jego śmierci przejęła kolejna ważna osobistość pochodząca z Warszawy – dr hab. Julian Ochorowicz. Kontynuował on dzieło swojego przyjaciela, budując tu kolejne drewniane pensjonaty, będące realizacją projektów architektonicznych autorstwa syna Hoffa. Po dziś dzień zachowała się murowana Ochorowiczówka.

Jedną ze słynnych postaci, które pod koniec XIX wieku odwiedziły Wisłę, była między innymi Maria Konopnicka. Podobno w strony te wybrała się, ponieważ słyszała, że było tu tanio – jednak Wisła niezbyt przypadła jej do gustu ze względu na brak luksusu w ośrodkach hotelarskich i pensjonatach. Jednak mimo to kilka lat później przyjęła dom oferowany jej przez naród polski za swój wkład w literaturę właśnie w Wiśle, podobno głównie dlatego, że zakochała się w urokach beskidzkiego krajobrazu.

Lista słynnych postaci, które skorzystały z wypoczynku w Wiśle, jest znacznie dłuższa. Miejscowość została odwiedzona także przez Bolesława Prusa oraz Władysława Reymonta. Temu ostatniemu właśnie Wisła służyła doskonale do pisania kolejnych fragmentów swojego dzieła zatytułowanego „Chłopi”. Nic dziwnego, w końcu od swojego początku Wisła była wsią feudalną.

W latach dwudziestych XX wieku we wsi powstał pierwszy leczniczy i jak na tamte czasy nowoczesny zakład kąpielowy. W roku 1911 Wisła oficjalnie została uznana za letnisko, a niedługo później oddano do użytku wodociągi oraz kanalizację. Pomiary czystości powietrza i wody wykazały nieskazitelne warunki.

Jak widać, historia Wisły od początku była powiązana z niesamowitą atrakcyjnością tego regionu. Otaczające miejscowość góry są łatwe do „zdobycia” także przez osoby, które zmagają się z lękami wysokości, nie są to góry zbyt spiczaste, w większości posiadają dość łagodne zbocza. Wisła jest rewelacyjnym miejscem do wypadów w te góry. Przebywając w Wiśle, warto poświęcić trochę swojego czasu na zwiedzenie także innych pobliskich miejscowości. Szczególnie malowniczo prezentuje się Szczyrk, godne podziwu jest także Ustroń.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić