Atrakcje Wisła – Co Warto Tutaj Zobaczyć w 2022 ?

fotografia by Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Wybierając się w Beskid Śląski, warto wybrać miejscowość Wisła na swoją bazę wypadową. To niewielkie miasteczko liczące lekko ponad 11 tysięcy mieszkańcow jest szeroko uznawane za ważny ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny na całym obszarze Beskidu Śląskiego. Nieopodal miasta, swoje źródła ma najdłuższa rzeka Polski – czyli Wisła. Miasto uzyskało swoje prawa miejskie stosunkowo niedawno, bo w 1960 roku, jednak nie oznacza to, że jego historia jest nudna i niewarta zapoznania się z nią. Wręcz przeciwnie.

Dokładniejsze położenie miasta Wisła

Wisła znajduje się w południowym regionie Polski, w województwie śląskim. Bardzo łatwo do niej dojechać z dowolnego miasta aglomeracji śląskiej oraz z Krakowa. Na północy sąsiaduje z Brenną i Ustroniem oraz Szczyrkiem, na wschodzie z Lipową, Radziechową – Wieprzem oraz Milówką, a na zachodzie z Czechami. Najwyższe wzniesienia położone w okolicy Wisły to Barania Góra (1220 m n.p.m.) oraz Stożek Wielki. To właśnie ze źródeł Baraniej Góry wypływają dwa potoki zwane Czarną i Białą Wisełką, od których swój początek bierze rzeka Wisła. Miejscowość jest bardzo zalesiona, a jej symbolem jest niedźwiadek. Zwierzę to stało się symbolem Szlaku Niedźwiadka – możemy znaleźć jego odniesienia na wielu różnych miejscach tego szlaku.

Atrakcje w Wiśle i okolicy

W Wiśle czeka na nas wiele atrakcji, zarówno architektonicznych, jak i przyrodniczych. Warto też zwiedzić pobliskie miejscowości, jeśli wybieramy się tutaj na dłuższy wypoczynek.

1. Dworzec Kolejowy

Jeśli przybywamy do Wisły pociągiem, chcąc nie chcąc będzie to pierwszy zabytek i atrakcja, jaką przyjdzie nam zobaczyć. Dworzec w obecnym kształcie jest bardzo szykowny. Znajduje się tutaj także restauracja Browar Wisła. Z tego miejsca do rynku w Wiśle dzieli nas zaledwie 200 metrów. Warto wiedzieć, że dworzec na starych zdjęciach prezentuje się raczej tragicznie – obecnie jest to odnowiony budynek o spiczastym, karminowym dachu i pobielonych ścianach.

2. Pałacyk Myśliwski Habsburgów

Znajdziemy go przy ulicy Lipowej. Jest to drewniany dom o swojej ciekawej historii. Zacznijmy od tego, że obecne miejsce, gdzie stoi, nie jest tym, na którym pierwotnie go wybudowano. Oryginalnie powstał w lasach Beskidu Śląskiego nieopodal Baraniej Góry z polecenia arcyksięcia Fryderyka Habsburga pod koniec XIX wieku. Znawcy architektury z pewnością dostrzeżą, że stylem, w jakim został ten pałacyk wybudowany, jest styl tyrolski. Na obecne miejsce pałacyk został przeniesiony w roku 1985, ponieważ zaczął podupadać. Do tego czasu pełnił funkcję schroniska u stóp Baraniej Góry, które mogło pomieścić nawet 64 turystów.

3. Deptak

Po prostu promenada, na której poustawiane są stragany, kioski, wypożyczalnie rowerów elektronicznych oraz restauracje. Na promenadzie możemy zobaczyć statuetki misiów, które reprezentują symbol Wisły. Mimo, że deptak nie zachwyca, to warto się tędy przejść i wypróbować tutejszej kuchni.

4. Rynek w Wiśle i Dom Zdrojowy

Właściwy rynek Wisły znajduje się na Placu Bogumiła Hoffa – tego, który w dużej mierze przyczynił się do rozsławienia i rozwoju turystyki w tej miejscowości. Jest on stosunkowo nowy, powstały w okresie międzywojennym. Na rynku znajduje się urokliwa fontanna, pierzeja z podcieniami oraz Dom Zdrojowy, a także Urząd Miejski, restauracja i informacja turystyczna. Na rynku organizowane są festiwale, koncerty i inne imprezy.

5. Figura Adama Małysza z… białej czekolady

Niewiarygodne, trudno uwierzyć w to, żeby jakakolwiek figura wykonana z czekolady miała możliwość przetrwania lat, jednak to prawda. W Domu Zdrojowym na rynku w Wiśle znajduje się wykonana figura Adama Małysza, która jest swoistego rodzaju podziękowaniem przez tutejszych mieszkańców polskiemu skoczkowi za jego zasługi w sporcie. Podobno czekoladowy pomnik waży aż 180 kg, jest znacznie wyższy niż wzrost naszego skoczka i mierzy 2,5 metra. Podobno nad oryginalnym pomnikiem pracowało aż 8 cukierników. Początkowo, pomnik nie był w żaden sposób zabezpieczony, więc kilku szalonych turystów próbowało „skonsumować kawałek Małysza”. Obecnie brakujące miejsca takie jak ucho skoczka zostały „doprawione”, a sam pomnik znajduje się pod patronatem firmy Wedel.

6. Aleja Gwiazd Sportu

Rozpoczyna się już na deptaku, który znajduje się w bliskiej odległości od Rynku w Wiśle. Geneza jej założenia wiąże się z potrzebą upamiętnienia otwarcia skoczni w Malince, której nadano imię Adama Małysza. Aleja składa się z wmurowanych w chodnik i wykonanych z brązu tablic pamiątkowych. Pierwsze dwie tablice poświęcone są mniej lub bardziej bezpośrednio Adamowi Małyszowi. Pierwsza z nich upamiętnia otwarcie skoczni narciarskiej w Malince, a druga postać samego Małysza. Znajdziemy tu także tablice poświęcone między innymi Januszowi Rokickiemu, Janowi Kawuloce, Janowi Legierskiemu, Apoloniuszowi Tajnerowi.

7. Muzeum Beskidzkie Podżorskiego

Umieszczone jest w samym sercu miejscowości, a sam budynek jest dawną karczmą wybudowaną w roku 1794. Ekspozycje dostępne w tym muzeum prezentują przedmioty związane z etnografią górali śląskich z miejscowości takich jak Istebna, Jaworzynka, Koniaków, Wisła i Brenna. Na miejscu możemy podziwiać zatem przedmioty użytkowe powiązane z pasterstwem, tkactwem, obróbką drewna, narzędziami rolniczymi, ubiorem i sztuką ludową. W 2010 roku dla turystów udostępnioną także Enklawę Budownictwa Drewnianego.

8. Kościół Ewangelicko-Augsburski świętych Piotra i Pawła

Dzisiaj kościół ten jest dużo bardziej rozbudowany niż jego pierwotna wersja. Powstał w latach czterdziestych XIX wieku i oryginalnie posiadał formę trójnawowej hali z zastosowaniem elementów stylu klasycystycznego, jednak kościół wówczas nie posiadał wieży oraz dzwonów. Aktualnie, świątynia sprawia naprawdę przyjemne wrażenie dość skromnego, strzelistego lecz i zadbanego kościoła wiary ewangelickiej.

9. Park Kopczyńskiego
Znajduje się zaraz za Domem Zdrojowym. Jest to rozległy, udrzewiony teren, wyposażony w wiele alejek, ławeczek, place zabaw. Utrzymywany jest w doskonałej kondycji, dlatego spacer po nim to czysta przyjemność.

10. Amfiteatr Stanisława Hadyny
To obszar znajdujący się w Parku Kopczyńskiego. Mieści nawet 2,5 tysiąca widzów. Jest to drugie z miejsc, w których odbywają się koncerty lub inne imprezy, takie jak Tydzień Kultury Beskidzkiej.

11. Tydzień Kultury Beskidzkiej
To wydarzenie ma miejsce każdego roku, jest uznawane za najstarszą i największą imprezę folklorystyczną w całej Europie. Podczas tej imprezy turyści mają okazję szerzej zapoznać się z tym, co sobą reprezentowała specyficzna kultura tworząca się w Beskidzie Śląskim. To doskonałe uzupełnienie wiadomości, które można wynieść z Muzeum Beskidzkiego Podżorskiego.

12. Aleja Podań i Legend
Obszar beskidzki posiada swoje własne, unikalne baśnie i legendy. A Aleja pozwoli nam zapoznać się w wyjątkowy sposób z głównymi bohaterami podań i legend poprzez poustawiane po drodze rzeźby. Pod każdą z nich znajduje się opis nawiązujący do danej legendy.

13. Wodospad
Znajduje się około 5 km na południe od centrum miejscowości. Ma aż 8 metrów wysokości i sprawia niesamowite wrażenie. Wodospad nie cechuje się jednak naturalnym ukształtowaniem – został stworzony przez człowieka w latach 50tych w ubiegłym wieku na potoku Wisełka.

Historia miejscowości Wisła

Początków należy upatrywać na przełomie XVI i XVII wieku, pierwszymi osadnikami byli drwale książąt cieszyńskich, którzy wybrali się w te okolice, aby zdobyć i dostarczyć drewno opałowe na potrzeby zamku cieszyńskiego. Oprócz nich, miejsce to upatrzyli sobie także Wołosi, znani ze swojego pasterskiego stylu życia oraz szałaśnictwa. Wisła była mocno kojarzona i powiązana od samego zarania jej dziejów z Cieszynem. Prawdopodobnie od momentu zaistnienia osady wiodącym wyzwaniem była wiara protestancka. W 1643 roku powstał zapis świadczący o tym, że na tamten moment ówczesną wieś zamieszkiwało nie więcej niż 30 osadników.

Podsumowując, początki Wisły to czasy szałaśników, pasterzy i drwali, liczne powiązania z Cieszynem sprawiły, że Cieszyn miał nad osadą protekcję, a dzisiejsza przewaga osób wyzwania luterańskiego w Wiśle może być powiązana z tym, że to ta wiara na tym terenie pojawiła się jako pierwsza.

Historia Wisły ciekawiej rozwinęła się w drugiej połowie XIX wieku. Ze względu na cenne walory turystyczne, okolice wsi były coraz częściej odwiedzane przez systematycznie powiększającą się liczbę podróżników. Do znacznej popularności i niemalże „odkrycia” Wisły przyczyniła się postać pochodząca z Radomia (czyli centralnej Polski) Bogumiła Hoffa. Zajmował się on badaniem kultury ludowej  – po przybyciu do Wisły „zakochał się” w jej urokach i postanowił podzielić się swoim odkryciem na szeroką skalę, co spotęgowało natężenie ruchu turystycznego. Wkrótce do tej miejscowości przybywali podróżni z najdalszych zakątków dawnej Polski.

Działalność Hoffa po jego śmierci przejęła kolejna ważna osobistość pochodząca z Warszawy – dr hab. Julian Ochorowicz. Kontynuował on dzieło swojego przyjaciela, budując tu kolejne drewniane pensjonaty, będące realizacją projektów architektonicznych autorstwa syna Hoffa. Po dziś dzień zachowała się murowana Ochorowiczówka.

Jedną ze słynnych postaci, które pod koniec XIX wieku odwiedziły Wisłę, była między innymi Maria Konopnicka. Podobno w strony te wybrała się, ponieważ słyszała, że było tu tanio – jednak Wisła niezbyt przypadła jej do gustu ze względu na brak luksusu w ośrodkach hotelarskich i pensjonatach. Jednak mimo to kilka lat później przyjęła dom oferowany jej przez naród polski za swój wkład w literaturę właśnie w Wiśle, podobno głównie dlatego, że zakochała się w urokach beskidzkiego krajobrazu.

Lista słynnych postaci, które skorzystały z wypoczynku w Wiśle, jest znacznie dłuższa. Miejscowość została odwiedzona także przez Bolesława Prusa oraz Władysława Reymonta. Temu ostatniemu właśnie Wisła służyła doskonale do pisania kolejnych fragmentów swojego dzieła zatytułowanego „Chłopi”. Nic dziwnego, w końcu od swojego początku Wisła była wsią feudalną.

W latach dwudziestych XX wieku we wsi powstał pierwszy leczniczy i jak na tamte czasy nowoczesny zakład kąpielowy. W roku 1911 Wisła oficjalnie została uznana za letnisko, a niedługo później oddano do użytku wodociągi oraz kanalizację. Pomiary czystości powietrza i wody wykazały nieskazitelne warunki.

Jak widać, historia Wisły od początku była powiązana z niesamowitą atrakcyjnością tego regionu. Otaczające miejscowość góry są łatwe do „zdobycia” także przez osoby, które zmagają się z lękami wysokości, nie są to góry zbyt spiczaste, w większości posiadają dość łagodne zbocza. Wisła jest rewelacyjnym miejscem do wypadów w te góry. Przebywając w Wiśle, warto poświęcić trochę swojego czasu na zwiedzenie także innych pobliskich miejscowości. Szczególnie malowniczo prezentuje się Szczyrk, godne podziwu jest także Ustronie.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić