24 Najlepsze Atrakcje w Szczyrku w 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Szczyrk to piękna, turystyczna miejscowość, która urzeka malowniczym położeniem i wieloma atrakcjami. Ulokowana jest w dolinie rzeki Żylicy w Beskidzie Śląskim. Otoczona jest kilkoma szczytami górskimi: Malinowskiej Skały, Klimczoka, Magury i – najwyższego z nich – szczytu Skrzyczne. Szczyrk latem wspaniale sprawdza się jako baza wypadowa na piesze wycieczki, zimą zaś przeradza się w słynny kurort narciarski.

Największe atrakcje w Szczyrku

1. Szczyrk dla aktywnych

Miasto z pewnością spełni oczekiwania wszystkich narciarzy. Znajdują się tu liczne stacje narciarskie, trasy o różnych poziomach trudności oraz ośle łączki dla początkujących. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje trudna trasa oznaczona kolorem czarnym przy Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym “Beskidek”, która liczy aż 730 metrów długości, a średni poziom nachylenia to 34%.

Łatwiejsze trasy dla początkujących narciarzy znaleźć można w Przełęczy Salmopolskiej.

Szczyt Skrzyczne, który liczy 1257m n.p.m. oferuje kilka różnych tras o różnych poziomach trudności, jednak największą popularnością cieszą się dwie z nich: Golgota i Beńkula.

2. Szlaki turystyczne

Przez Szczyrk przechodzą liczne szlaki turystyczne, którymi możemy dostać się m.in. na Baranią Górę (zielony szlak przez Skrzyczne i Malinowską Skałę), do Brennej (przez Przełęcz Karkoszczonkę) i na Szyndzielnię (przez Grabową i Beskid Węgierski). Okolice miasta są doskonale przystosowane do turystyki pieszej i rowerowej, znajdziemy tu również wiele obiektów prowadzących terenowe jazdy konne.

3. Skrzyczne

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego oraz raj dla piechurów i narciarzy. Mniej aktywne osoby mogą dostać się na ten szczyt kolejką krzesełkową, która składa się z dwóch odcinków: Szczyrk – Hala Jaworowa i Hala – Jaworowa – Skrzyczne.

Na szczycie czeka wiele atrakcji m.in. schronisko turystyczne, w którym można odpocząć przy smacznym posiłku lub domowym cieście. A że Skrzyczne ma ciekawą budowę geologiczną, w jego rejonie czekają liczne jaskinie. Do tych najsłynniejszych zaliczają się jaskinia w Jaworzynie oraz Jaskinia Pajęcza, która nie jest dostępna do zwiedzania.


Zgłodniałeś zwiedzając Szczyrk ? Zobacz najlepsze restauracje w okolicy


4. Malinowska Skała

Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) jest jednym z ciekawszych szczytów w pasmie Baraniej Góry. Można na niego wejść od strony Przełęczy Salmopolskiej lub Skrzycznego, można też postawić na wędrówkę od strony Baraniej Góry.

Każdy wariant to piękne widoki, moc wrażeń i wyjątkowa okazja na spenetrowanie Jaskini Malinowskiej. Odkryta w 1970 roku, szybko stała się jedną z najważniejszych jaskiń w Beskidzie Śląskim. I choć mogą ją podziwiać tylko doświadczeni turyści z profesjonalnym sprzętem, jest ona chętnie odwiedzana przez grotołazów.

5. Skocznia narciarska Skalite

Kompleks skoczni narciarskich to jedna z największych atrakcji Szczyrku. W sezonie zimowym odbywają się tu liczne zawody o charakterze krajowym i międzynarodowym. Poza zawodami i treningami czołowych polskich skoczków narciarskich, istnieje możliwość wjazdu na górę najwyższej skoczni i podziwianie pięknej panoramy miasta.

6. Deptak Nad Żylicą

Deptak Nad Żylicą to ścieżka pieszo-rowerowa w Szczyrku, w granicach którego znajduje się Skrzyczne. Deptak został zmodernizowany i zimą można się po nim poruszać na nartach.

Zaczyna się przy Urzędzie Miasta, wiedzie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej do Amfiteatru „Skalite”, pod Skocznię „Skalite”, przez Centralny Ośrodek Sportu, a kończy się we wsi Buczkowice. Na trasie znajdują się liczne sklepy i restauracje.

7. Plac św. Jakuba

Plac św. Jakuba to serce Szczyrku i miejsce, w którym z sezonie letnim i wiosennym odbywają się liczne eventy kulturalne, sportowe i muzyczne. Znajdują się tutaj liczne ławki i fontanna, dlatego wiele osób korzysta w ciepłe dni z okazji, aby relaksować się tutaj, podziwiając okoliczne góry.

Został oddany w ręce mieszkańców oraz turystów wiosną 2012 roku. Powstał na terenie byłego dworca autobusowego.

8. Szczyt Klimczok

W północnej części Szczyrku znajduje się Klimczok, jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wznosi się na wysokość 1117 metrów nad poziomem morza i prowadzi na niego popularny szlak niebieski. Stąd turyści najczęściej kierują się na Szyndzielnię.

9. Szyndzielnia

Szyndzielnia to jeden z najmniej wymagających, acz okazałych, szczytów w Beskidzie Śląskim. Można na nią wjechać kolejką w Bielska-Białej, ale większość osób wybiera spacer z pięknym widokiem. Na szczycie znajduje się schronisko, które zostało wybudowane pod koniec XIX wieku.

10. Szczyrk Mountain Resort

Szczyrk Mountain Resort to najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Szczyrku i jeden z największych w całej Polsce. Kompleks obejmuje trzy dolne stacje i ma do dyspozycji osiemnaście tras zjazdowych o łącznej długości dwudziestu pięciu kilometrów.

11. Beskidzka Galeria Sztuki

Beskidzka Galeria Sztuki to prywatna galeria, w której znajduje się spora kolekcja sztuki współczesnej. Znajdują się tutaj dzieła lokalnych twórców, a wśród nich grafiki, malarstwo, ceramika, rzeźba oraz szklane artefakty nawiązujące do regionalnego folkloru. Odbywają się tutaj również eventy kulturalne oraz spotkania autorskie.

12. Galeria Sztuki Bator ART

Jedna z największych prywatnych galerii, w której regularnie prezentowane są dzieła ponad 130 artystów m.in. grafików, malarzy i rzeźbiarzy. Co dwa lata Galeria organizuje największe w Polsce wydarzenie poświęcone magicznemu realizmowi “Magical Dreams”, na którym prezentowane są niesamowite obrazy z motywami fantastycznymi i mitologicznymi.

13. Galeria Pod Aniołem Józefa Więzika

Niewielka galeria lokalnego artysty Józefa Więzika to miejsce, w którym możemy podziwiać setki rzeźb aniołów oraz obrazy na płótnach, szkle i ceramice. Sam artysta chętnie opowiada o swoich dziełach, a na miejscu możemy zakupić wyjątkowe, ręcznie robione postacie aniołków.

14. Crossowy tor rowerowy

Crossowy tor rowerowy w Szczyrku to duży obszar, którego ukształtowanie pozwala na największe szaleństwa fanów ekstremalnej jazdy na rowerze. W okresie letnim i wiosennym na torze pojawiają się miłośnicy jazdy na BMX-ach z całej Polski.

15. Szyszka Park

Gdzie w Szczyrku można pograć w golfa lub poszaleć w parku linowym? Gdzie można zapomnieć o dziecięcych troskach podczas zabawy na karuzeli łańcuchowej, w którą przemieniło się potężne drzewo?  W pełnym zieleni parku, który powstał w centralnej części miasta, między Żylicą a Placem św. Jakuba. To Szyszka Park – magiczne miejsce, które powstało latem 2020 roku i szybko zdobyło serca najmłodszych turystów.

16. Centralny Ośrodek Sportu

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku to imponujący kompleks obiektów sportowych, wśród których każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie dla siebie coś ciekawego. Najsłynniejsze są trasy zjazdowe na zboczach Skrzycznego, które w okresie zimowym przyciągają amatorów jazy na nartach. COS może się też pochwalić kortami tenisowymi, halą sportową oraz boiskiem.

Do najbardziej charakterystycznych obiektów ośrodka zaliczają się też skocznie narciarskie „Skalite”, na których już w latach 30. XX wieku rozgrywano zawody sportowe.

17. Dolina Białej Wisełki

Doliną Białej Wisełki biegnie niebieski szlak z Wisły-Czarne na Baranią Górę, na zboczach której znajdują się źródła Wisły (rzeka ta powstaje z połączenia Białej i Czarnej Wisełki). Aby nacieszyć się pięknem tej doliny, nie trzeba jednak wędrować na sam szczyt. Spory fragment doliny można pokonać asfaltową drogą, podziwiając po drodze ciekawe odkrywki fliszu karpackiego.

Najważniejszym punktem w dolinie Białej Wisełki są Kaskady Rodła – wodospady, które obecną nazwę otrzymały w 1987 roku z okazji 65. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Jego członkowie posługiwali się znakiem rodła, który symbolizuje przebieg Wisły.

18. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski

Jest to jedna z najważniejszych świątyń w całym Beskidzie Śląskim – według podań na przełomie XIX i XX wieku doszło tu do szeregu objawień wizerunku Matki Boskiej, na której cześć do dziś można podziwiać piękny obraz we wnętrzu świątyni. Ściany wewnętrzne sanktuarium zdobią liczne mozaiki, malowidła i polichromie. Ciekawostką jest, że tuż obok kościoła znajduje się grota ze źródełkiem, którego wody ponoć mają cudowne właściwości.

19. Sanktuarium św. Jakuba

Ten piękny, drewniany kościół to jeden z najstarszych zabytków Szczyrku. Świątynia została zbudowana w latach 1797–1800. Kościół jest drewniany o konstrukcji zrębowej, z prostokątną nawą i węższym prezbiterium. Posiada barokową wieżyczkę z dzwonem z 1691 roku.

Dwustuletnia budowla charakteryzuje się wysoką, słupkową wieżą i leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. W środku podziwiać można barokową ambonę, liczne obrazy oraz zabytkowe organy.

W pobliżu świątyni znajduje się cmentarz Więzikowa Kępa, gdzie pochowani są m.in. lokalni sportowcy oraz żołnierze polegli podczas I i II wojny światowej.

20. Miejscowość Wisła

Wisła to idealne miejsce dla kuracjuszy oraz dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Beskidzie Śląskim. Kusi pobliska Czantoria i Stożek, kuszą Trzy Kopce Wiślańskie i Barania Góra, na zboczach której zaczyna swój bieg rzeka Wisła.

Samo miasto jest znanym uzdrowiskiem, ośrodkiem sportów zimowych i ciekawym celem historycznej wycieczki. Co warto zobaczyć? Piękny deptak, Aleja Gwiazd Sportu, Dom Zdrojowy, ewangelicki kościół oraz Zameczek Myśliwski Habsburgów. Rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu, Galeria Adama Małysza, miejsca związane z Bolesławem Prusem oraz Willa Ochorowiczówka, dziś znana jako Muzeum Magicznego Realizmu – oto kolejne atrakcje, na które warto zwrócić uwagę w Wiśle.

21. Miejscowość Żywiec

Żywiec może się pochwalić pięknym otoczeniem, a z jego terenu można wybrać się zarówno w Beskid Mały, jak i w Beskid Śląski lub Żywiecki. Dobrym miejscem na spokojniejszy spacer jest Grojec lub Jezioro Żywieckie, nad którym można odpoczywać do woli.

Samo miasto może się pochwalić ciekawymi zabytkami, wśród których wyróżnia się okazała katedra i pałac Habsburgów. Warto też zwiedzić Stary Zamek, w którym mieści się Muzeum Miejskie, oraz zabytkowy browar, na terenie którego działa Muzeum Browaru Żywiec. Można w nim poznać dzieje rodu Habsburgów i przekonać się, jak wielki wpływ na miasto ma założony przez nich browar.

22. Hotel Klimczok

Hotel Klimczok to wymarzone miejsce dla tych, którzy w Szczyrku chcą wypocząć na wysokim poziomie. Piękna okolica zachwyca, a bliskość szlaków na Klimczok oraz ośrodka narciarskiego Beskid Sport Arena przyciągają w to miejsce aktywnych turystów.

Hotel Klimczok może się pochwalić również kompleksem basenów (krytych i zewnętrznych), które swoją formą nawiązują do rzymskich łaźni. Relaks w takim otoczeniu każdemu sprawi wiele radości. Dodatkowo można tu skorzystać z zabiegów SPA oraz atrakcji dla najmłodszych gości.

23. Beskidzka kuchnia w Szczyrku

Kuchnia Beskidów obfituje w smaki góralskie i ciężkie, sycące potrawy. Spróbować tu można wielu dań, których podstawą są ziemniaki, takie jak sztuchanki czyli ziemniaki tłuczone ze skwarkami i cebulą. Będąc na miejscu nie sposób nie spróbować żurku szczyrkowskiego oraz tutejszej wersji kwaśnicy.

Na stołach królują mięsa, głównie baranina i jagnięcina, ale również dania z polędwicy wieprzowej i wołowej oraz golonka. Okoliczne rzeki i jeziora obfitują w ryby, w szczególności w karpie i pstrągi. Tradycyjną przystawką jest chleb z domowym smalcem oraz sery owcze, czasem z dodatkiem boczku i żurawiny. Wiele restauracji i karczm oferuje zakup “koryta biesiadnego” dla dwóch lub czterech osób, w którym spróbować możemy lokalnych pierogów, kilku rodzajów mięs, opiekanych ziemniaków i dodatków warzywnych.

24. Gdzie dobrze zjeść w Szczyrku ?

  • Restauracja Markowa Destylarnia

Przytulne wnętrze utrzymane w rustykalnym stylu i korzystna lokalizacja sprawiają, że Restauracja Markowa Destylarnia jest jednym z najpopularniejszych lokali gastronomicznych w Szczyrku. Co można tu zjeść? Pyszne burgery, świeże sałatki i domowe ciasta. Kuszą też zestawy obiadowe i dania barowe, wśród których największym powodzeniem cieszą się: marynowane żeberka z frytkami, steki z karczku oraz pstrągi po salmopolsku, podawane w zestawie z chłodnikiem ogórkowym.

  • Pierogarnia Bracka 

Pierogarnia Bracka przy ulicy Myśliwskiej w Szczyrku to jedno z miejsc, które warto odwiedzić po całodniowym szaleństwie na stokach narciarskich. Już od wejścia gości lokalu wita kameralny, przytulny wystrój, a w ciepłych miesiącach turyści mają także do dyspozycji klimatyczny ogródek. W Pierogarni Brackiej podawane są wyborne, świeże, domowe pierogi, ręcznie produkowane na miejscu. Spróbować tu można zarówno tradycyjnych pierogów z mielonym mięsem lub z kapustą i grzybami, jak i pierogów na słodko z serem lub owocami.

  • Stara Karczma

Stara Karczma to miejsce, które powinny odwiedzić osoby chcące skosztować największych przysmaków regionalnej kuchni. W klimatycznym lokalu serwowane są przede wszystkim pieczenie z udźca baraniego, giczki jagnięce i wiele innych dań. Warto spróbować tutejszej wódki, która jest produkowana zgodnie ze staropolskimi recepturami.

Szczyrk, z racji swojego położenia, to świetna baza wypadowa do okolicznych atrakcji i innych miejscowości położonych w Beskidach. Oprócz wspomnianych Żywca i Wisły, warto również zahaczyć o Ustroń słynący przede wszystkim z atrakcji dla dzieci (Leśny Park Niespodzianek, Park Górski na Równicy). Przede wszystkim jednak Szczyrk to miejsce, w którym znajdują się dziesiątki kilometrów szlaków idealnych do wielogodzinnych wędrówek.

Dzieje Szczyrku

Początki miejscowości sięgają XV wieku, kiedy to na tym terenie osiedlali się pasterze z Czech, Słowacji, Austrii i terenów Wołoszczyzny. Początkowo mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem oraz pasterstwem, już w XVI wieku rozpoczęto produkcję drewna z wycinanych drzew okolicznych lasów, a nieco później powstały pierwsze zakłady produkujące sukno. Jako miejscowość turystyczna Szczyrk rozwinął się dopiero po I wojnie światowej, kiedy to na jego terenie zaczęły powstawać pierwsze schroniska turystyczne, a na zboczach gór powstawała infrastruktura narciarska.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (43 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić