Atrakcje Gryfice 2024 – Co Warto Zobaczyć?

fotografia by Kriskros / Wikipedia

Pomorze Zachodnie zajmuje północno-zachodnią część Polski. Choć za czasów pierwszych Piastów teren ten na krótko był pod ich władaniem, zdecydowanie większe wpływy posiadali tam Pomorzanie. Kolejną nacją, która wywarła duży wpływ na cały obszar byli Brandenburczycy.
W takich historycznych okolicznościach w miejscu oddalonym o 20 kilometrów od morza zaczęła się historia miasta Gryfice. Dogodne położenie w rejonie dolnego biegu rzeki Regi sprzyjało szybkiemu rozwojowi miasta.

Zabytki i atrakcje turystyczne w Gryficach

– Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – stanowi oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dzięki temu miejscu zwiedzający mają możliwość bliższego poznania historii kolei wąskotorowej na Pomorzu Zachodnim. Dostępna tu Stała Wystawa Kolei Wąskotorowych zajmuje imponujący obszar wynoszący ok. 5,5 tysiąca m2. Dodatkowo w salach wystawowych znajdują się  zbiory fotografii ukazujących dzieje kolei Pomorza Zachodniego na przestrzeni okresu niemieckiego i polskiego. Na placu wystawowym na wolnym powietrzu umieszczone zostały parowozy, wagony osobowe i towarowe, a także maszyny i inne urządzenia kolejowe. Muzeum oferuje również przejazd odrestaurowaną maszyną z taboru Rewalskiej Kolejki Wąskotorowej.

– Mury obronne – wyznaczają granicę starego miasta, budowa została rozpoczęta w 1300 roku. W mury wbudowane zostały 3 baszty: Prochowa, Młyńska, Mostowa oraz 3 bramy: Wysoka, Reska i Kamienna. Mury budowane były z kamienia i cegły. Dziś istnieją jedynie fragmenty, które staraniem miasta podlegają stopniowej rewitalizacji.

– Brama Wysoka – wybudowana została w ramach fortyfikacji miejskich w XV wieku. Jej usytuowanie odpowiada miejscu w którym wcześniej istniała podobna budowla pochodząca z 1300 roku. W XVII wieku brama połączona była drewnianym mostem z barbakanem zwanym przedbramiem. Obecnie w pomieszczeniach bramy znajduje się Muzeum Ziemi Gryfickiej.

– Brama Kamienna – najstarszy element dawnych fortyfikacji pochodzący z XIV wieku. Obecnie obiekt przeszedł rewitalizację i przekształcony został w hotel.

– Baszta Prochowa – wchodząca w skład fortyfikacji obronnych wybudowana została na przełomie XIV i XV wieku. Baszta wysoka jest ponad 25 metrów i wpisana jest w rzut koła narzucając walcowaty kształt. Charakter całej budowli odpowiada stylowi gotyckiemu. Udostępniona jest dla ruchu turystycznego i wyposażona została w balkon widokowy.

– Kościół Mariacki – gotycka budowla sakralne powstawała w ciągu XIII, XIV i XV wieku. Wnętrze kościoła skrywa wiele cennych zabytków sztuki sakralnej, między innymi chrzcielnicę z XIII wieku, XVIII wieczną ambonę i wiele innych.

Gryfice – krótko historycznie

W okresie poprzedzającym średniowiecze w okolicach dzisiejszych Gryfic toczyło się bujne życie plemienne. Pierwsze wzmianki wskazują, że było to miejsce silnego oddziaływania Pomorzan. W 1262 roku miasto uzyskało lokację i rozpoczął się jego właściwy rozwój. Pierwszym objawem rozwoju było wymurowanie pod koniec XIII wieku kościoła oraz rozpoczęcie otaczania miasta murami obronnymi wraz z innymi fortyfikacjami. W tym czasie powstał także ratusz miejski. Rozwojowi miasta sprzyjało położenie nad brzegiem rzeki Regi oraz niewielka odległość od brzegu Bałtyku. Działania wojenne oraz częste pożary nie omijały miasta w tamtym czasie. Miało to znaczący wpływ na przebieg rozwoju, który toczył się ze zmiennym szczęściem. W 1648 roku miasto dostało się pod władanie Brandenburgii i dominacja niemiecka trwała aż do zakończenia II wojny światowej.
W marcu 1945 roku miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie, które po raz kolejny spaliły miasto. Przekazanie miasta w polskie ręce nastąpiło wraz z zakończeniem II wojny. Zamieszkujący miasto Niemcy zostali wysiedleni, a ich miejsce zajęli przesiedleńcy z polskich kresów wschodnich.

W czasach Polski Ludowej na tych terenach dochodziło do ostrego działania mającego na celu kolektywizację rolnictwa i nacjonalizację przemysłu. Spotykało się to z ostrym sprzeciwem tamtejszej ludności, wyrażanym w formie buntów przeciw ostrym kontyngentom rolnym nałożonym przez władze. Represje władzy doprowadziły do procesu sądowego w 1951 roku kończącego bunt.
Jednym słowem uznać należy, ze bez względu na władzę Gryfice nie były nigdy traktowanie łagodnie.

Z Gryfic niedaleko jest do nadmorskich miejscowości między innymi do: Mrzeżyna, Pogorzelicy, Niechorza, Rewala i wielu innych. Ta lokalizacja Gryfic może być dobrą bazą wypadową na nadmorskie miejscowości Morza Bałtyckiego.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal miasta Gryfice

3.7/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić