9 Najlepszych Atrakcji Dla Dzieci w Koszalinie

koszalin atrakcje
foto – Autorstwa Marcin.pw – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52175783

Koszalin – miasto w województwie zachodniopomorskim, które położone jest nad rzeką Dzierżęcinką oraz nad jeziorami Jamno i Lubiatowo Północne. Prawa miejskie Koszalin otrzymał w 1266 r. Miasto zajmuje powierzchnię 98,34 km2. Zamieszkuje je ponad 105 tys. osób.

1. Park Wodny Koszalin

Park Wodny znajduje się u podnóża Góry Chełmskiej. W swojej ofercie posiada baseny rekreacyjne, w tym również przeznaczone dla dzieci. Wśród dodatkowych atrakcji znajduje się 6 zjeżdżalni wodnych, sztuczna rzeka czy wodospady rurowe. Dwa baseny znajdują się w strefie zewnętrznej, przy czym jeden z nich otwarty jest przez cały rok. Park Wodny prowadzi zajęcia z nauki pływania, również dla dzieci i niemowląt. Przy obiekcie działa restauracja.

2. Muzeum Wody 

Muzeum powstało jako pierwsze w kraju wodociągowe Muzeum Wody. Znajduje się na terenie ponad 100-letniej hali filtrów ciśnieniowych. W ramach ekspozycji można zobaczyć m. in. dawne urządzenia wodociągowe, kolekcję dawnych wodomierzy, fragment drewnianej rury wodociągowej z 1726 r. czy odtworzoną zabytkową fontannę. Wstęp jest bezpłatny.

3. Sportowa Dolina 

Obiekt rekreacyjny, który znajduje się w Śródmieściu. W ramach atrakcji dostępne są m. in. boiska do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, kort tenisowy, skatepark, stoły do gry w ping ponga, drogi rowerowe czy siłownia pod chmurką. Z myślą o dzieciach powstały 3 place zabaw, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Place wyposażone są m. in. w piaskownice, zjeżdżalnie, małpie gaje, urządzenia wspinaczkowe i zabawowe. W sezonie zimowym można skorzystać z toru saneczkowego. Na terenie obiektu znajduje się ponadto Park Doświadczeń Clausiusa z urządzeniami do obserwacji zjawisk fizycznych. Korzystanie z atrakcji w Sportowej Dolinie jest darmowe.

4. Góra Chełmska

Na jej najwyższym szczycie, Krzyżance (136,2 m n.p.m.), znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej i Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne. Obok usytuowana jest wieża widokowa z 1888 r., o wysokości 31,5 m, czynna w weekendy. Na Górze Chełmskiej wytyczone są szlaki piesze i rowerowe. Wśród nich znajduje się m.in. czerwony szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego, niebieski Szlak Porwanego Księcia, żółty szlak Pętla Tatrzańska. Pod Górą Chełmską znajduje się park linowy z trasami o zróżnicowanym stopniu trudności.

5. Wodna Dolina

Sztuczny zalew miejski, który powstał na rzece Dzierżęcince. Wśród atrakcji można wymienić plażę ze strzeżonym w sezonie letnim kąpieliskiem, duży plac zabaw dla dzieci, trampoliny, dmuchany zamek, ścieżki spacerowe i rowerowe, pływającą fontannę czy pole do minigolfa. Starsi mogą skorzystać z wakeparku, oferującego wyciąg do pływania i ewolucji na desce wakeboardowej czy do ciągnięcia pontonu dla dzieci. Na terenie Wodnej Doliny znajdują się również punkty gastronomiczne. Część atrakcji dostępna jest tylko w sezonie letnim, natomiast sam obiekt jest całoroczny.

6. Tańcząca Fontanna

Znajduje się na Rynku Staromiejskim. Codziennie prezentuje pokazy światło-woda. W określonych dniach i godzinach odbywają się pokazy specjalne, w takt muzyki. Wśród muzycznych inspiracji znajduje się muzyka z lat ’80 i ’90 polska i filmowa, muzyka z lat ’50-’60, muzyka poważna i muzyka dla dzieci.

7. Park Książąt Pomorskich

Dzieli się na Park ‘A’ i Park ‘B’. Przez teren parku przepływa rzeka Dzierżęcinka. Znajduje się tu również dawny staw zamkowy z wysepką dla łabędzi oraz pozostałości murów miejskich.. Przy parkowych alejkach rośnie dużo ciekawych gatunków drzew, takich jak magnolia drzewiasta, cypryśnik błotny czy miłorząb dwuklapowy, a 16 okazów drzew uznanych jest za pomniki przyrody. Dużo emocji wśród dzieci wzbudzają dwie parkowe fontanny.

8. Rejsy wycieczkowe po jeziorze Jamno

Odbywają się z przystani na osiedlu Jamno w Koszalinie. Popularnym statkiem wycieczkowym jest „Koszałek”, pływający do przystani Unieście. Rejs trwa ok. 40 min. Po jeziorze Jamno kursuje również statek „Julek”. Podróż nim do Unieścia i z powrotem zajmuje 40 min., natomiast czas rejsu do Mielna wraz z rejsem powrotnym do Koszalina wynosi 60 min. Statki kursują w sezonie letnim.

9. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Kursuje od stacji Koszalin przez stacje Kretomino, Bonin i Manowo do stacji Rosnowo. W rozkładzie jazdy znajduje się również kurs powrotny. Przejazdy odbywają się z wykorzystaniem lokomotywy spalinowej lub parowej i trwają godzinę. Największa liczba kursów wykonywana jest w lipcu i w sierpniu.W Rosnowie znajduje się plaża z kąpieliskiem. Organizowane są ponadto ogniska, zwiedzanie miejscowości, lekcje o ekologii i ochronie przyrody, a także przejazdy drezyną.

3.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić