Szczyt Skrzyczne – Informacje i Ciekawostki

skrzyczne
Skrzyczne – widok na Kotlinę Żywiecką i Beskid Mały / foto – Autorstwa Bartek W. – My friend’s photo-documentation of our trip October 22, 2011, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17237472

Skrzyczne to najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego. Wznosi się na 1257 metrów nad poziomem morza i należy do Korony Gór Polski. Ze względu na zaawansowaną infrastrukturę turystyczną i bliskość znanych miejscowości wypoczynkowych, Skrzyczne cieszy się wielką popularnością wśród turystów kochających góry.

Co warto o nim wiedzieć i co robić w okolicy szczytu? Poniżej znajdują się wybrane informacje i propozycje.

1. Skrzyczne znajduje się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, a dokładnie w bocznym ramieniu Baraniej Góry. Kształt góry jest na tyle charakterystyczny, a ponadto znajduje się na niej nadajnik RTV, że z łatwością można ją rozpoznać w panoramie Beskidów.

2. Skrzyczne to szczyt, który doskonale sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych z dziećmi. Na jego szczycie znajduje się nie tylko schronisko PTTK, ale również basen dla dzieci, strzelnica, ściana wspinaczkowa oraz boisko. Z pewnością miejsce to nie rozczaruje fanów aktywnego wypoczynku, który dodatkowo uwielbiają górskie panoramy.

3. Na szczyt można wjechać dwuodcinkową koleją krzesełkową ze Szczyrku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób starszych albo dla małych dzieci, które nie muszą pokonywać całego szlaku, aby skorzystać z atrakcji znajdujących się na górze.

4. Na zboczach Skrzycznego znajdują się trasy narciarskie o różnorodnym stopniu trudności, dlatego w okresie zimowym pojawiają się tutaj zarówno doświadczeni narciarze, jak i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Warto również podkreślić, że górę przecinają liczne szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i rowerowe.

5 Skocznia narciarska Skalite w Szczyrku to wielka atrakcja dla fanów skoków narciarskich i nie tylko. Sama konstrukcja robi spore wrażenie. Pierwsze zawody odbyły się tutaj jeszcze w przed drugą wojną światową, dwie mniejsze skocznie zostały dobudowane w XXI wieku. Warto dodać, że na początku można było tutaj skakać tylko na odległość, która nie przekraczała czterdziestu metrów. Dziś odległość ta wzrosła do stu metrów.

4.1/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić