15 Ciekawostek o Beskidzie Śląskim 🗺️

beskid śląski
foto – Pixabay

Beskid Śląski to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich. To najmłodsze i najbardziej zróżnicowane góry w Polsce, które okalają liczne miejscowości o wysokich walorach turystycznych. Jest to również idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i to niezależnie od pory roku.

Co warto wiedzieć o Beskidzie Śląskim? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są mierzące 1257 metrów nad poziomem morza Skrzyczne oraz niższa od trzydzieści siedem metrów Barania Góra. Z kolei po stronie czeskiej najwyższym szczytem jest Czantoria Wielka o wysokości 995 metrów nad poziomem morza.

2. Beskid Śląski zbudowany jest z piaskowców, w którym występują cenne minerały, takie jak wapienie i kruszywa naturalne. Znajdują się tutaj również liczne źródła wód mineralnych.

3. Jaskinia Miecharska znajduje się w masywie Malinowa w Beskidzie Śląskim. Jest drugą pod względem wielkości jaskinią fliszu karpackiego. Długość jej korytarzy wynosi 1838 metrów, a została odkryta dopiero w 2004 roku. Miejsce to jest domem dla aż sześciu gatunków nietoperzy.

4. Węgierska Górka to wieś, która znajduje się na granicy Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. tuz obok przebiega tak zwana droga cesarska pod przełęczą Glinne, a jej nazwa nawiązuje do odległych czasów i Traktu Cesarskiego, który wiódł aż do Wiednia. Według legendy polskiego króla, który został napadnięty przez Szwedów, uratowali okoliczni górale.

5. Już w osiemnastym wieku wyjaśniono, że nazwa szczytu Skrzyczne pochodzi od skrzeczenia żab, które urzędowały w nieistniejącym już stawie nieopodal. Górę porastają rzadkie gatunki roślin, a wśród nich na przykład tojad mocny morawski. Znajdują się tutaj również liczne jaskinie, a najpopularniejszą z nich jest Jaskinia Pajęcza.

6. Jaskinia Pajęcza znajduje się w zboczach Skrzycznego i jest niedostępna dla turystów, ponieważ jej wejście jest zawalone. Łączna długość jej korytarzy to ponad sześćdziesiąt metrów, a swoją nazwę zawdzięcza liczny gatunkom pajęczaków, które ją zamieszkują. Jaskinia została odkryta w latach sześćdziesiątych XX wieku.

7. Barania Góra to jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim. Wypływają z niego aż trzy potoki źródłowe Wisły. Zbocza góry pokryte są bujną roślinnością, a wyróżnić należy tutaj świerki, jesiony, jawory oraz kosodrzewinę. Szczytowe partie góry zajmuje rezerwat przyrody “Barania Góra”. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.

8. Klimczok to szczyt, przez który przebiega granica administracyjna Bielska-Białej oraz historyczna granica między Małopolską a Śląskiem. Znajdują się tutaj słynne Jaskinia Ali Baby w Klimczoku oraz Jaskinia Piętrowa w Klimczoku. Jeszcze w XIX wieku szczyt ten nazywany był Goryczną Skałką. Według legendy to właśnie tutaj ukrywał się śląsko-żywiecki zbójnik o nazwie Klimczok.

9. Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim, który znajduje się niedaleko Klimczoka. Góra porośnięta jest bukami, świerkami i jodłami. Znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, a tuż pod szczytem znajduje się duże schronisko PTTK, w którym turyści mogą zatrzymać się na obiad albo gorącą herbatę.

10. Malinowska Skała to zwornikowy szczyt w paśmie Baraniej Góry. Zbudowana jest ze zlepieńców, a taka forma znajdowana jest wyłącznie w Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Śląsko-Morawskim. Znajdują się tutaj całoroczny staw, jaskinie, a także wychodnia skalna, która od 1977 roku objęta jest ochroną jako pomnik przyrody.

11. Jednym z najpopularniejszych miast u stóp Beskidu Śląskiego jest Bielsko-Biała. Znajduje się tutaj sporo zabytków architektonicznych z różnych epok, a wśród nich Bielski Syjon, czyli historyczna dzielnica ewangelicka, Zamek Książąt Sułkowskich z XIV wieku oraz katedra św. Mikołaja, której historia sięga XIV wieku, choć budowla wielokrotnie była modyfikowana.

12. Szczyrk to miasto o charakterze wypoczynkowym, w którym znajdują się liczne hotele i góralskie restauracje. Z niektórych z nich można podziwiać szczyt Skrzyczne i inne góry Beskidu Śląskiego. W Szczyrku istnieje wiele obiektów sportowych, takich jak ośrodki narciarskie, wyciągi, skocznie narciarskie i przecinają go liczne szlaki turystyczne.

13. Jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim jest miejscowość Wisła, która przyciąga tysiące turystów z całej Polski. Znajdują się tutaj liczne zabytki, takie jak karczma z XVIII wieku, wieża kościelna z XVI wieku, a także drewniane obiekty architektoniczne z XIX wieku. Ponadto jest to bardzo ważny ośrodek sportowy, w którym nie brakuje skoczni, wyciągów i ośrodków narciarskich.

14. Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle to stosunkowo młode miejsce na mapie miasta. Znajdują się tutaj ogrody edukacyjne, które zachwycą zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Celem tego miejsca jest łączenie relaksu z nauką na temat beskidzkiego regionu, fauny i flory. To doskonałe miejsce, żeby dowiedzieć się ciekawostek na temat całej okolicy i jej historii.

15. Kozia Góra w Beskidzie Śląskim to szczyt znajdujący się na terenie Bielska-Białej. Tuz pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne, zwane potocznie Stefanką. Sam szczyt wznosi się na 683 metry nad poziomem morza i jest łagodny. Przyciąga przede wszystkim fanów bezpiecznych i niewymagających wędrówek po górach. Po drodze można podziwiać niesamowitą faunę i florę okolicy, a przez górę prowadzą cztery różne szlaki o różnym stopniu trudności.

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić