Szyndzielnia to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim i znajdujący się obok Klimczoka. Usytuowany jest dokładnie pomiędzy dolinami Białki, Wapienicy i Olszówki, a wznosi się na 1028 metrów nad poziomem morza. Malownicze położenie w granicach Narodowego Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz liczne atrakcje w pobliżu sprawiają, że cieszy się sporą popularnością wśród turystów.
Co warto robić na Szyndzielni w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.
1. Tuż pod szczytem, na wysokości nieco ponad tysiąca metrów nad poziomem morza, znajduje się piękne schronisko PTTK, które zostało wybudowane pod koniec XIX wieku. Było to wówczas pierwsze schronisko na terenie Beskidu Śląskiego. Dziś w miejscu tym można zatrzymać się, aby odpocząć po pieszej wędrówce.
2. Na Szyndzielnię można się dostać za pomocą kolei linowej. Podróż trwa kilka minut, a na trasie można podziwiać piękne widoki na Beskid Śląski. Warto również podkreślić, że jest to jedna z trzech kolei gondolowych w polskich ośrodkach narciarskich.
3. Kolej linowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej powstała w latach pięćdziesiątych XX wieku, a to oznacza, że jest ona drugą koleją w Polsce po Kasprowym Wierchu. Stacja dolna znajduje się w bielskiej dzielnicy Olszówka, a sześcioosobowe wagoniki służą narciarzom i pieszym turystom. Znajduje się tutaj również wagonik VIP, z którego można korzystać przy specjalnych okazjach.
4. W pobliżu schroniska znajduje się tutaj alpinarium o powierzchni około czterystu metrów kwadratowych. Jest to kompleks ogrodowy, w którym odtworzono górskie środowisko naturalne. Na miejscu można podziwiać rzadkie rośliny dekoracyjne, a całość doskonale nadaje się na rodzinny spacer w pięknych okolicznościach przyrody.
5. Przy górnej stacji kolejowej na Szyndzielnię znajduje się wieża widokowa mająca osiemnaście metrów wysokości, którą oddano do użytku w 2015 roku. Warto na nią wejść, aby z góry zobaczyć imponującą panoramę Beskidu Śląskiego.
6. Przez Szyndzielnię biegną szlaki turystyczne, które prowadzą między innymi do Wapienicy, czyli jednej z dzielnic Bielska-Białej. Tę część miasta warto odwiedzić ze względu na bogatą faunę i florę, a także jaskinię w Stołowie, a także odkrytą stosunkowo niedawno Jaskinię Głęboką.
7. Grodzisko na Palenicy pochodzi najpewniej z okolic 500 roku przed naszą erą. Dziś na szczycie znajduje się kamienny wał o wysokości dwóch metrów oraz eliptyczny majdan, który miał być starożytną warownią. Niektórzy badacze przypuszczają, że mogło to być miejsce kultu w czasach starożytnych, a dziś miejsce to przyciąga miłośników historii i pieszych wędrówek.
8. Schronisko PTTK na Klimczoku powstało w drugiej połowie XIX wieku i pierwotnie było nazywane Klementynówką. Nazwa to nawiązywała do właścicielki tutejszych dóbr, Klementyny von Primavesi. Dziś jest to miejsce, w którym turyści chętnie odpoczywają po długich rajdach i pieszych spacerach po Beskidzie Śląskim.
9. Okolice Szyndzielni są atrakcyjne dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. Latem funkcjonuje tutaj basen i ściana wspinaczkowa, a liczne szlaki zachęcają do trekkingu. Z kolei w okresie zimowym na szczycie pojawia się sporo narciarzy, którzy mają do wyboru trasy o różnym stopniu trudności.