Klimczok 🗺️ Informacje i Ciekawostki

klimczok
foto – Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63427080

Szczyt Klimczok – znajduje się w Beskidzie Śląskim, w paśmie Baraniej Góry. Wnosi się na wysokości 1117 m n.p.m.

1. Pierwotnie wzniesienie nosiło nazwę Gorycznej Skałki. Potem zaczęto nazywać je Klimczakiem lub Klimczokiem, w nawiązaniu do XVII-wiecznego zbójnika o tym imieniu, który miał się ukrywać w jaskini na zboczu góry.

2. Przez szczyt przebiega granica administracyjna Bielsko-Białej. W związku z tym Klimczok wymieniany jest jako najwyższe wzniesienie w mieście. Ponadto przebiegała tędy niegdyś historyczna granica między Śląskiem i Małopolską.

3. Istnieje wiele wariantów dojścia na Klimczok. Można wybrać np. żółty szlak z Szyndzielni (1028 m n.p.m.), zielony lub niebieski szlak prowadzący ze Szczyrku do Siodła pod Klimczokiem (1042 m n.p.m.), bądź niebieski lub czerwony szlak prowadzący z Bystrej Krakowskiej (689 m n.p.m.) do znajdującego się nieopodal Siodła Schroniska PTTK “Klimczok” (1052 m n.p.m.). Z Siodła pod Klimczokiem na szczyt prowadzi czarny szlak.

4. Wygląd Klimczoka bywa określany jako kopiec o zaokrąglonym szczycie. Na jego północno-wschodnim stoku znajdują się źródła rzeki Białej, prawego dopływu Wisły.

5. Z Klimczoka widać szczyty Beskidu Śląskiego ze Skrzycznem, Beskidu Żywieckiego z Babią Górą, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry.

6. Na wysokości 1052 m n.p.m., pomiędzy szczytem Magury i siodłem pod Klimczokiem, znajduje się schronisko PTTK „Klimczok”. Pierwszy obiekt powstał w 1872 r. Obecny budynek powstał w 1914 r. W ofercie znajdują się m.in. pokoje hotelowe, punkt gastronomiczny, sklepik z pamiątkami oraz odkryty basen, działający w sezonie letnim. W schronisku organizowane są białe i zielone szkoły, bale sylwestrowe, imprezy okolicznościowe itp.

7. W sezonie zimowym na zboczu Klimczoka działa narciarski wyciąg orczykowy „Klimczok”. Ma on długość 500 m. Przeznaczony jest dla osób korzystających ze schroniska „Klimczok”.

8. Osobliwością góry jest wiata zwana „Chatką na Klimczoku”. Na całej jej powierzchni ponaklejane są zdjęcia, pamiątki, zabawne rymowanki itp. Obok mieści się kolekcja kamieni z różnych stron świata. Każdy obiekt zawiera plakietkę z informacją, skąd pochodzi.

9. Na szczycie wzniesienia znajduje się maszt telefonii komórkowej. Do lat 70. XX w. istniała również drewniana wieża triangulacyjna, służąca pomiarom geodezyjnym.

10. W zboczach Klimczoka znajdują się jaskinie. Jaskinia Ali Baby ma długość 328 m i mieści się w niej zimowisko nietoperza podkowca małego. Długość Jaskini Piętrowej wynosi 130 m. Zimują w niej nietoperze z gatunku podkowców małych i nocków Natterera.

4.3/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić