Bielsko-Biała Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć?

fotografia – Pixabay

Bielsko – Biała to piękne miasto, które nie bez powodu nazywane jest “Małym Wiedniem”. Budynki zaprojektowane przez austriackich projektantów, którzy na tym kawałku Beskidów chcieli choć w małym stopniu odwzorować architekturę jednej z najpiękniejszych europejskich stolic. To również miejscowość, która oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.

Dlaczego Bielsko-Biała nazywana jest Małym Wiedniem ?

Bielsko-Biała to miasto pełne zabytków, wśród których dominują secesyjne budowle. To dzięki nim stolica Podbeskidzia  często nazywana jest „Małym Wiedniem”. Jakie obiekty zasługują tu na szczególną uwagę? Najwięcej budowli inspirowanych architekturą wiedeńską można zobaczyć przy głównej ulicy, łączącej centrum Bielska-Białej z dworcem kolejowym. Są to m.in. kamienice wznoszone według projektu Karola Korna oraz gmachy poczty i Teatru Miejskiego. Do wiedeńskiej architektury nawiązuje też Hotel President, któremu pierwotnie patronował cesarz Franciszek I.

Co warto zobaczyć i zrobić będąc w Bielsku-Białej ?

Ale najpierw, jak należy wykonać spot reklamowy miasta? Tak, jak zrobili to w B-B. Czapki z głów!

GOjump Park Trampolin

Będąc w Bielsku wskocz do GOjump Park Trampolin. To park o powierzchni ponad 2000m2, znajdziesz w nim wiele atrakcji dla dużych i małych. Czekają na Ciebie trampoliny, poduchy, równoważnie, basen z gąbkami czy strefa do koszykówki lub zbijaka. Po zabawie wypijesz tu pyszną kawę z ciachem. Jeśli masz ochotę nauczyć się podniebnych ewolucji pomogą w tym doświadczeni Trenerzy, którzy pokażą Ci jak zrobić salto czy widowiskową gwiazdę.

Zabawa na trampolinach to świetny sposób na rodzinne popołudnie w Bielsku. Twoje dzieciaki ucieszą się z możliwości skoków i szaleństw na atrakcjach.

Przed parkiem znajduje się też darmowy parking dla klientów obiektu.

Możesz kupić tańsze bilety online tutaj: https://bielsko.gojump.pl/

Arcade Bee – Centrum Rozrywki

W Bielsku-Białej działa już największy salon Arcade Bee w Galerii Sfera, oferując niezapomnianą rozrywkę dla wszystkich. W tym nowoczesnym centrum rozrywki dostępne są Laserowy paintball, pokoje karaoke i pokoje zagadek, które dostarczają emocji, a także ponad 70 automatów zręcznościowych, na których zdobyte bilety można wymieniać na cenne upominki.

W salonie znajduje się również strefa gastronomiczna z kuchnią meksykańską, serwująca wyśmienite dania i bogata karta napojów, które dopełniają atmosferę zabawy. Salon Arcade Bee to idealne miejsce na wynajem na prywatne imprezy, oferując niezapomniane chwile podczas urodzin, firmowych spotkań czy wieczorów kawalerskich i panieńskich.

To wyjątkowe miejsce, gdzie rozrywka, kuchnia i atmosfera zabawy łączą się, tworząc idealną przestrzeń do spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną.

1. Rynek

Piękny, klasyczny rynek, na którym znajdują się liczne kamienice pochodzące z XVII i XVIII wieku. Na bielskim rynku umiejscowiona jest ulica Schodowa, chętnie fotografowana i malowana przez wielu artystów.

2. Ratusz

Pochodzący z XIX wieku, neorenesansowy budynek, nad którym wznosi się wieża zegarowa o wysokości 52 metrów. Budowla posiada trzy kondygnacje oraz wyjątkowo ciekawą elewację: ornamentowana fasada zawiera liczne motywy florystyczne, kartusze i herby miasta, a jej główną część zajmuje rzeźba greckiej bogini pokoju Ereine.

3. Bielsko-Biała dla aktywnych

Bielsko-Biała to idealne miejsce do uprawiania różnej aktywności sportowej i rekreacyjnych. Ponad 30% miasta leży na obszarze parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Znajdują się w nich liczne szlaki piesze i rowerowe, kilka rezerwatów, jeziora i potoki. Otoczenie przez beskidzkie szczyty górskie umożliwia wejście na kilkanaście z nich. Pobytem w tym miejscu usatysfakcjonowani będą również narciarze – zimą okolice zmieniają się w atrakcyjny kurort narciarski z dużą ilością tras o różnych poziomach trudności, oślimi łączkami dla początkujących oraz wypożyczalniami sprzętu sportowego.

Jednym z najnowszych rozwiązań jest kompleks „Enduro Trails – Bielsko-Biała”, który powstał w rejonie Szyndzielni i Koziej Góry. To sieć jednokierunkowych tras zjazdowych dla rowerzystów. Wybór ścieżek jest ogromny, zatem i początkujący, i zaawansowani miłośnicy tego sportu znajdą tu coś dla siebie. Dzięki kolei gondolowej można bez problemów dostać się na Szyndzielnię i zjechać z niej wybranym wariantem: prostą trasą zieloną, bardziej wymagającą czerwoną lub niebieską, lub ekstremalną trasą czarną.


→ Zgłodniałeś ? Zobacz najlepsze restauracje w Bielsku-Białej


4. Szyndzielnia

Szyndzielnia (1030 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim, na który najłatwiej dostać się od strony Bielska-Białej. To z tego miasta prowadzą najwygodniejsze szlaki na Szyndzielnię, to stąd można wjechać na szczyt kolejką gondolową. Jakie atrakcje czekają na szczycie? Wieża widokowa, z której można podziwiać zarówno Beskidy, jak i tereny Górnego Śląska (w tym wspaniałą panoramę Bielska) oraz schronisko turystyczne, które od ponad 100 lat służy turystom. Obok niego mieści się niewielkie alpinarium, założone w 1905 roku przez bielskiego muzealnika i przyrodnika Edwarda Schnacka.

5. Kozia Góra

Kozia Góra (683 m n.p.m.) to jeden z ciekawszych szczytów w rejonie Szyndzielni, który administracyjnie znajduje się w granicach Bielska-Białej. Jak tu dotrzeć? Z Bielska przez Cygański Las lub z Bystrej – miejscowości, w której mieszkał słynny akwarelista Julian Fałat. Wejście na Kozią Górę jest bardzo łatwe, a turyści mogą tu odpocząć w klimatycznym schronisku, potocznie zwanym „Stefanką”. Działa ono od 1909 roku, a na turystów czekają tu pokoje gościnne, bufet oraz wiata ogniskowa.

6. Grodzisko w Starym Bielsku

Stanowi pozostałość po obronnej fasadzie z XII wieku. Badania archeologiczne dowodzą, że na tym terenie mieszkali głównie rzemieślnicy i rolnicy, a wydobyte narzędzia i przedmioty znajdują się obecnie w Muzeum Historycznym.

7. Pałac Emanuela Rosta

Wyjątkowy budynek ukończony w 1903 roku dzięki projektowi wybitnego architekta Emanuela Rosta, który w środku stworzył swoją główną siedzibę. Fasada rokokowo- secesyjnej budowli udekorowana jest figurami kobiet i licznymi ornamentami. W środku mieści się odział Biblioteki Wojewódzkiej, a niektóre z dobrze zachowanych pomieszczeń udostępnione są do zwiedzania przez turystów. Dookoła obiketu rozciąga się piękny zespół ogrodów

8. Zamek Książąt Sułkowskich

Niegdyś budynek o charakterze obronnym, później rezydencja rodziny Sułkowskich. W środku obecnie mieści się Muzeum Historyczne, w którym podziwiać można dużą kolekcję militariów, ekspozycję archeologiczną, wystawy malarskie oraz pamiątki i zabytki o charakterze etnograficznym. Poza główną siedzibą Muzeum, którą jest Zamek Sułkowskich, warto odwiedzić Dom Tkacza czyli rekonstrukcję izb rzemieślnika z przełomu XIX i XX wieku. W Domu znajduje się również duża kolekcja materiałów i strojów ludowych.

9. Katedra św. Mikołaja

Została wybudowana na miejscu, gdzie w XIII wieku stał drewniany kościół. Powstała w XV wieku, ale jej historia była burzliwa, a kształt znany obecnie zawdzięczamy odbudowie świątyni po pożarach w XVII, XVIII i XIX wieku.

10. Muzeum Minerałów “Skarby Ziemi”

Będąc w Bielsku-Białej z pewnością warto wybrać się do Muzeum Minerałów “Skarby Ziemi”. Ekspozycja zawiera ponad 550 różnych skał, skamieniałości i minerałów z całego świata, a dodatkowo uatrakcyjniona jest multimedialnym pokazem. Dodatkowo znajduje się tu specjalna sala z mikroskopami, pod którymi można oglądać strukturę poszczególnych skał i minerałów.

11. Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie i wznosząca się nad nim Góra Żar to najbardziej charakterystyczne punkty na mapie Beskidu Małego. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem na Sole, utworzonym w latach 30. XX wieku jako zbiornik przeciwpowodziowy. Obecnie jezioro znane jest też jako miejsce rekreacji, a nad jego brzegami nie brak obiektów wypoczynkowych i ośrodków sportów wodnych. Powstała tu również elektrownia szczytowo-pompowa, której górny zbiornik znajduje się na szczycie Żaru – góry, z której roztacza się piękny widok na dolinę Soły, pobliski Żywiec i Jezioro Żywieckie.

12. Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej

Unikalnym obiektem w tej części kraju jest Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, gdzie podziwiać można zarówno liczne akwaria, jak i ekspozycję edukacyjną, która przedstawia ewolucję i przystosowanie do życia wodnych kręgowców i bezkręgowców. Zwiedzający poznają historię Bałtyku oraz proces tworzenia raf koralowych.

13. Muzeum Motoryzacji

W mieście warto odwiedzić również Muzeum Motoryzacji z licznymi, starymi pojazdami (w tym zabytkowe samochody z 1939 roku) oraz niewielkie Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, gdzie możemy poznać nieco bliżej postać tego wybitnego pisarza i polskiego noblisty. Jest to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy samochodów i motocykli. W dodatku ekspozycja jest stale powiększana o kolejne zabytkowe maszyny, dlatego też coraz więcej osób wraca tutaj regularnie

14. “W Dechę Eko Park”

“W Dechę Eko Park” w Bielsku-Białej to nowoczesny park rozrywki, którego twórcy mieli na względzie naturalne środowisko. Znajdują się tutaj liczne atrakcje nawiązujące do stylu skandynawskiego i wykonane głównie z drewna. Poza parkiem linowym na najmłodszych turystów i ich opiekunów czekają tutaj ścianki wspinaczkowe, karuzele, kostkarnia czy kreatywna piaskownica.

15. Muzeum Techniki i Włókiennictwa

W dawnej fabryce sukna w Bielsku-Białej znajduje się obecnie Muzeum Techniki i Włókiennictwa, gdzie można podziwiać zabytkowe maszyny włókiennicze. Leży ono na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki i stanowi wielką ciekawostkę dla fanów historii, a zwłaszcza epoki pozytywizmu.

16. Dream Park Ochaby

Ochaby koło Skoczowa to miejsce, które przez dekady kojarzone było ze stadniną koni. Dziś głównym celem wycieczki do tej miejscowości jest Dream Park Ochaby – miejsce, w którym dobrą zabawę połączono z edukacją. Na gości czeka Park Miniatur, Park Dinozaurów oraz pierwsze w Europie Oceanarium Prehistoryczne. Na terenie parku czekają też takie atrakcje, jak: wieża mocy, park linowy oraz trampoliny. Można się tu zmierzyć z labiryntem luster, można poszaleć na rowerach wodnych. Wszystko to pięknej scenerii i przyjaznej atmosferze.

17. Dębowiec

Dębowiec (686 m n.p.m.)  to niepozorny szczyt znajdujący się pomiędzy Bielskiem a Szyndzielnią. To tu czeka jedna z najpiękniejszych polan w Beskidzie Śląskim, to tu powstało jedno z najstarszych schronisk turystycznych w polskich górach.

Współczesny Dębowiec to atrakcje, jak:

– Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski, na terenie którego można aktywnie spędzać czas o każdej porze roku;

– tor saneczkowy;

– Kamień Seniora, który upamiętnia miejsce śmierci bielskiego pastora ewangelickiego – Józefa Schimke;

– Gospoda Dębowiec, w której można odpocząć przy smacznym posiłku i nacieszyć się pięknymi widokami na pobliskie Bielsko.

18. Inwałd Park – 5 parków tematycznych

W niewielkim Inwałdzie koło Wadowic (30 km od B-B) czeka na turystów jeden z największych kompleksów parków rozrywki, cenionych jako miejsce familijnych wypraw. Najstarszą częścią kompleksu jest Park Miniatur, w którym można ujrzeć najsłynniejsze budowle z całego świata. Pozostałe części kompleksu to:

– Warownia – park składający się ze średniowiecznego zamku i osady, w której można zwiedzić chatę tkacza lub odkryć tajniki garncarstwa;

– Ogród Jana Pawła II z kwiatowym labiryntem i wieżą widokową, z której można podziwiać kwitnący portret papieża;

– Dinolandia – park z makietami dinozaurów, małym muzeum oraz takimi atrakcjami, jak plaża, park linowy czy plac zabaw;

– Kucyk MiniZOO z owcami, kozami, żurawiami, surykatkami i kapucynkami.

19. Gdzie zjeść w Bielsku-Białej ?

Restauracja Dębowa
Miejsce od niedawna istniejące na gastronomicznej mapie Bielska. Dębową znajdziecie u podnóża Dębowca i Szyndzielni. W przytulnych, ale nowoczesnych wnętrzach i w miłej atmosferze, skosztujecie dań kuchni tradycyjnej w nowoczesnym wydaniu. Nacieszycie zarówno oko jak i kubki smakowe. Restauracja oferuje również sale na przyjęcia weselne i okolicznościowe.

Karczma Rogata – kto podczas pobytu w Bielsku-Białej chce odpocząć w klimatycznych wnętrzach i nacieszyć się smakiem lokalnych specjałów, ten z pewnością doceni karczmę, która powstała w dolinie potoku Straconka. To Karczma Rogata, w której rządzą „Śląskie Smaki” – dania typowe dla kuchni beskidzkiej. Tradycyjny chleb, pierogi i kluski śląskie – oto miejscowe specjały. W miejscu tym można postawić również na pyszne żeberka i golonki, lokalne zupy (m.in. kwaśnicę) oraz desery, wśród których króluje jabłecznik podawany z lodami.

Karczma w Straconce – Straconka to dzielnica Bielska-Białej, znana doskonale miłośnikom górskich wędrówek. To stąd można wybrać się na Czupel i Magurkę Wilkowicką – najpopularniejsze szczyty Beskidu Małego, to tu można nacieszyć się widokiem dawnej zabudowy wiejskiej. Tu również można odpocząć w stylowej karczmie, która wyspecjalizowała się w polskiej kuchni myśliwskiej. Oprócz dziczyzny można tu spróbować dań rybnych, wielkim powodzeniem cieszą się też domowe pierogi oraz lodowe desery, przy których można odpocząć po górskich wędrówkach.

20. Wydarzenia Kulturalne

Bielsko-Biała to miejsce, w którym organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, festiwale i imprezy. Corocznie w kwietniu odbywa się Festiwal Muzyki Sakralnej Sacrum in Musica w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskim. Organizowana jest tu m.in. Jazzowa Jesień i Festiwal Kompozytorów Polskich. W ciepłych miesiącach odbywają się liczne imprezy plenerowe, takie jak rodzinny Festyn Majowy, Dni Bielska-Białej, muzyczne Zakończenie Lata i koncerty w ramach Powitania Jesieni. Wszystkim wydarzeniom towarzyszą zawody sportowe, konkursy rodzinne, pokazy artystyczne oraz możliwość spróbowania potraw regionalnych.

Krótka historia miasta

Choć Bielsko- Biała jest bardzo młodym miastem (powstałym z połączenia miejscowości Bielsko i Biała w 1951 roku), to jego początku sięgają XIII wieku. Początkowo ziemie te należały do księstwa cieszyńskiego – ziemi, która w 1327 roku została złożona czeskiemu królowi Janowi Luksemburskiemu jako hołd lenny i która przez 600 lat nie należała do obszaru Polski. Już pod koniec średniowiecza tereny dzisiejszego miasta zamieszkiwane były przez różnych rzemieślników, a szczególnie prężnie rozwijało się tkactwo, browarnictwo i produkcja porcelany. Miasto szczególnie szybko zaczęło rozwijać się w XIX wieku, kiedy uruchomiono pierwsze przędzarki maszynowe, co dało początek bielskiemu przemysłowi. W kolejnych dziesięcioleciach miejscowość zaczęła kwitnąć i coraz bardziej bogacić się, przyciągała bogatych przemysłowców, którzy osiedlali się w okolicy i pomagali w budowie kolejnych fabryk oraz obiektów użyteczności publicznej.

4.3/5 - (39 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić