Wszystkie znajdujące się na terytorium Polski zbiorniki wodne, można podzielić na dwa rodzaje: naturalne i sztuczne. Wiadomo, że zbiorniki naturalne, jak sama nazwa wskazuje, są stworzone przez naturę, a sztuczne są zazwyczaj dziełem ludzkich rąk. Na rzece Sole, płynącej przez teren Śląska zostały stworzone aż 4 sztuczne jeziora. Spośród tej czwórki trzy są typowymi jeziorami zaporowymi, a czwarte związane jest z elektrownią szczytowo-pompową i utworzone zostało na górze Żar.
Jednym z trzech sztucznych zbiorników na Sole jest Jezioro Międzybrodzkie.
1. Jezioro Międzybrodzkie jest sztucznym zbiornikiem wodnym zbudowany na rzece Sole powyżej wsi Porąbka.
2. Jezioro przyjęło nazwę od miejscowości Międzybrodzie Bialskie położonej w połowie długości lewego brzegu zbiornika. Nazwa zapory jako Zapora Porąbka wzięła się z tego, że we wsi Porąbka znajdowało się kierownictwo budowy zapory i wszystkie dokumenty związane z budową zapory adresowane były do Porąbki.
3. Zaporę zbudowano zgodnie z projektami dotyczącymi budowy hydroelektrowni będącymi autorstwa przyszłego prezydenta Rzeczpospolitej prof. Gabriela Narutowicza. Był on pionierem w budowie elektrowni wodnych i zasłynął wieloma projektami i realizacjami przeprowadzanymi w różnych krajach Europy. Największym i najważniejszym osiągnięciem prof. Narutowicza na niwie zawodowym była elektrownia zbudowana w okolicach Berna.
4. Zapora wodna Porąbka powstawała w latach 1928-1937. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 grudnia 1936 roku.
5. Elektrownia wodna wykorzystująca wody Jeziora Międzybrodzkiego została zbudowana w latach 1951-1954 i stanowiła pierwszy element przyszłego Zespołu Elektrowni Wodnych.
6. Zapora tworząca Jezioro Międzybrodzkie ma 37 metrów wysokości i 260 metrów długości. Jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia wód ma około 5 kilometrów długości.
7. Podstawowym zadaniem, jakie ma spełniać jezioro to zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a obecnie spełnia również zadanie ciekawego miejsca rekreacyjnego.
8. Ciekawym miejscem nad jeziorem jest plaża określana przewrotnie Karaiby. Plaża położona jest na wschodnim cyplu w Międzybrodziu Żywieckim. Plaża w przeciwieństwie do plaż karaibskich jest trawiasta. Tuż przy plaży znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego w tym tak popularnych wśród odpoczywających rowerów wodnych.
9. Największą atrakcją jest samo jezioro. W jeziorze znajduje się wiele gatunków ryb chętnie łowionych przez wędkarzy. Na jeziorze obowiązuje zakaz poruszania się sprzętem motorowodnym, co gwarantuje spokojne wędkowanie, oraz nie zakłóca ciszy wypoczywającym letnikom.
10. Kolejnym miejscem zaliczanym do atrakcji nad Jeziorem Międzybrodzkim jest góra Żar. Na szczyt wiedzie kolejka linowo-terenowa o długości 1300 metrów. Na szczycie góry znajduje się ciekawy zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej.
W okresie zimowym Góra Żar jest wykorzystywana przez zwolenników sportów zimowych. Na jej stoku zbudowany jest tor saneczkowy cieszący się dużą popularnością zwłaszcza wśród dzieci.