Magurka Wilkowicka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Magurka Wilkowicka
foto – Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90548338

Magurka Wilkowicka to górski szczyt, który należy do Beskidu Małego w Karpatach. Jego wysokość to 909 m n.p.m. i znaleźć go można na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego, w okolicach Bielska-Białej.

1. Schronisko

Na Magurce Wilkowickiej znajduje się schronisko górskie, które w pierwotnej wersji zostało wybudowane 1903 roku. Jako, że dwa razy spłonęło i dwa razy je odbudowywano, obecny budynek istnieje od 1913 roku.

2. Stacja meteorologiczna

Tuż obok schroniska wybudowano stację meteorologiczną. Zbudowali ją Niemcy w 1908 roku.

3. Ośrodek sportowy

Za czasów okupacji niemieckiej budynek schroniska na Magurce Wilkowickiej był używany jako ośrodek sportowy. Niemcy wybudowali przy nim tor saneczkowy, i organizowali szkolenia narciarskie oraz różne zawody.

4. Pozostałe schroniska

Poza głównym schroniskiem na Magurce Wilkowickiej dawniej istniały jeszcze dwa inne podobne obiekty w tym rejonie. Pierwsze to schronisko turystyczne Roberta Urbanke, które powstało w latach 30 XX wieku i istniało dwa lata, drugie zaś to schronisko turystyczne „Widok na Tatry”, które funkcjonowało do 1967 roku.

5. Obraz Matki Bożej

Tuż obok współczesnego schroniska PTTK znajduje się mały budynek z niewielką wnęką, w której umieszczono obraz Matki Bożej. Raz w roku w tym miejscu odprawiane są msze święte.

6. Ośrodek narciarstwa biegowego

Przy schronisku znajduje się duży parking na wiele samochodów oraz ośrodek narciarstwa biegowego, dla wszystkich amatorów tego sportu. Na budynku ośrodka znajduje się duży taras widokowy. Na stokach Magurki wyznaczono trasy biegowe z pętlami, a budynku ośrodka znajdują się pokoje dla sędziów i uczestników.

7. Potoki na Magurce

Pomiędzy trzema szczytami Magurki w jej dolinach znajdują się aż trzy popularne potoki. Pierwszy z nich nazywa się Głęboki Potok i jest on dopływem Ponikwy. Dwa kolejne potoki to Mraźnica i Wilkówka.

8. Popularne szlaki turystyczne

Na Magurkę Wilkowicką można się dostać wieloma szlakami turystycznymi. Najpopularniejsze z nich to: szlak ze stacji PKP Wilkowice Bystra, szlak turystyczny zielony z Bielska-Białej – Straconki przez Hańderkulę, szlak żółty z Bielska-Białej – Straconki, szlak turystyczny żółty z Międzybrodzia Bialskiego oraz szlak niebieski z Lipnika przez Przełęcz Przegibek.

9. Mniej znane szlaki górskie w okolicy

Do mniej popularnych tras zalicza się szlak turystyczny niebieski z Czernichowa, szlak czerwony ze stacji PKP Bielsko-Biała Mikuszowice, szlak czerwony z Cygańskiego Lasu przez Łysą Górę, szlak czarny potem szlak czerwony lub szlak żółty z przystanku MZK Mikuszowice Stalownik, szlak czarny z Wilkowic przez Chatkę Rogacz oraz szlak czarny z Wilkowic przez Skałę Czarownic.

10. Widok ze szczytu

Ze szczytu Magurki Wilkowickiej roztacza się piękny widok na cały Beskid Śląski, na Beskid Mały oraz Beskid Żywiecki.

11. Boczny grzbiet

Na zachodzie Magurki ukształtował się boczny grzbiet z równie interesującymi szczytami górskimi takimi jak Rogacz i Łysa Góra.

12. Trasy dla rodzin z dziećmi

Szlaki turystyczne prowadzące na szczyt Magurki są dostosowane do różnych potrzeb i możliwości piechurów. Dlatego na szczyt mogą się wybrać zaawansowani turyści górscy i całe rodziny.

4.1/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić