Magurka Wilkowicka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Magurka Wilkowicka
foto – Autorstwa Adrian Tync – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90548338

Magurka Wilkowicka to górski szczyt, który należy do Beskidu Małego w Karpatach. Jego wysokość to 909 m n.p.m. i znaleźć go można na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego, w okolicach Bielska-Białej.

Magurka Wilkowicka to popularny szczyt, na który prowadzi kilka malowniczych tras turystycznych. Sam szczyt to doskonały punkt widokowy, zatem przy dobrej pogodzie chętnych na pobyt w tym miejscu nie brakuje. Co warto wiedzieć o Magurce? Jak zaplanować wycieczkę na ten szczyt?

1. Magurka i jej położenie

Magurka Wilkowicka jest jednym z najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego, co wynika m.in. z bliskości Bielska i Żywca. Administracyjnie szczyt ten leży na styku Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego w województwie śląskim.

2. Beskid Mały

Beskid Mały to niewielkie pasmo górskie, które przełom Soły dzieli na dwie części: grupę Magurki Wilkowickiej oraz grupę Łamanej Skały (z takimi szczytami, jak Leskowiec, Potrójna czy Żar).

3. Schronisko

Schronisko na Magurce Wilkowickiej to obiekt należący do PTTK, którego powstanie ma związek z działalnością niemieckiej organizacji turystycznej Beskidenverein. Od samego początku  schronisko było atrakcyjnym celem wycieczek dla mieszkańców Bielska oraz ważnym punktem dla turystów wędrujących w stronę Czupla.

Schronisko w pierwotnej wersji zostało wybudowane w 1903 roku. Jako, że dwa razy spłonęło i dwa razy je odbudowywano, obecny budynek istnieje od 1913 roku.

2. Stacja meteorologiczna

Tuż obok schroniska wybudowano stację meteorologiczną. Zbudowali ją Niemcy w 1908 roku.

3. Ośrodek sportowy

Za czasów okupacji niemieckiej budynek schroniska na Magurce Wilkowickiej był używany jako ośrodek sportowy. Niemcy wybudowali przy nim tor saneczkowy, i organizowali szkolenia narciarskie oraz różne zawody.

4. Obraz Matki Bożej

Tuż obok współczesnego schroniska PTTK znajduje się mały budynek z niewielką wnęką, w której umieszczono obraz Matki Bożej. Raz w roku w tym miejscu odprawiane są msze święte.

5. Ośrodek narciarstwa biegowego

Przy schronisku znajduje się duży parking oraz ośrodek narciarstwa biegowego, dla wszystkich amatorów tego sportu. Na budynku ośrodka znajduje się duży taras widokowy. Na stokach Magurki wyznaczono trasy biegowe z pętlami, a w budynku ośrodka znajdują się pokoje dla sędziów i uczestników.

6. Potoki na Magurce

Pomiędzy trzema szczytami Magurki w jej dolinach znajdują się aż trzy popularne potoki. Pierwszy z nich nazywa się Głęboki Potok i jest on dopływem Ponikwy. Dwa kolejne potoki to Mraźnica i Wilkówka.

7. Popularne szlaki turystyczne

Na Magurkę Wilkowicką można się dostać wieloma szlakami turystycznymi. Najpopularniejsze z nich to: szlak ze stacji PKP Wilkowice Bystra, szlak turystyczny zielony z Bielska-Białej – Straconki przez Hańderkulę, szlak żółty z Bielska-Białej – Straconki, szlak turystyczny żółty z Międzybrodzia Bialskiego oraz szlak niebieski z Lipnika przez Przełęcz Przegibek.

8. Mniej znane szlaki górskie w okolicy

Do mniej popularnych tras zalicza się szlak turystyczny niebieski z Czernichowa, szlak czerwony ze stacji PKP Bielsko-Biała Mikuszowice, szlak czerwony z Cygańskiego Lasu przez Łysą Górę, szlak czarny potem szlak czerwony lub szlak żółty z przystanku MZK Mikuszowice Stalownik, szlak czarny z Wilkowic przez Chatkę Rogacz oraz szlak czarny z Wilkowic przez Skałę Czarownic.

9. Widok ze szczytu

Ze szczytu Magurki Wilkowickiej roztacza się piękny widok na cały Beskid Śląski, na Beskid Mały oraz Beskid Żywiecki.

10. Boczny grzbiet

Na zachodzie Magurki ukształtował się boczny grzbiet z równie interesującymi szczytami górskimi takimi jak Rogacz i Łysa Góra.

11. Trasy dla rodzin z dziećmi

Szlaki turystyczne prowadzące na szczyt Magurki są dostosowane do różnych potrzeb i możliwości piechurów. Dlatego na szczyt mogą się wybrać zaawansowani turyści górscy jak i całe rodziny.

12. Łodygowice

Jedną z ciekawszych wsi leżących u stóp Magurki Wilkowickiej są Łodygowice, z których można wejść czerwonym szlakiem na Czupel, a następnie szlakiem niebieskim na Magurkę. W samych Łodygowicach warto zwiedzić dwa zabytki: murowany dwór z XVII wieku i drewniany kościół św. Szymona i św. Judy Tadeusza.

13. Międzybrodzie Bialskie

Z Międzybrodzia Bialskiego na Magurkę Wilkowicką można wejść albo szlakiem żółtym, albo szlakiem czerwonym przez Czupel. Sama miejscowość jest jednym z najpopularniejszych letnisk nad Jeziorem Międzybrodzkim, a na jej terenie działa sporo ośrodków wypoczynkowych i lokali gastronomicznych.

14. Przełęcz Przegibek

Szlak z Przełęczy Przegibek (kolor niebieski) jest najkrótszą i najpopularniejszą drogą na szczyt Magurki. Przez przełęcz przebiega asfaltowa droga, zbudowana w latach 50. XX wieku w ramach tzw. czynów społecznych. Można tu odpocząć w bufecie, można też zostawić samochód na dużym parkingu i zacząć górską wędrówkę na Magurkę.

15. Czupel

Czupel (930 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w Beskidzie Małym oraz jeden z punktów zaliczanych do Korony Gór Polskich. W rejonie szczytu nie brak atrakcyjnych punktów widokowych, z których można podziwiać m.in. pobliską Magurkę Wilkowicką.

16. Widok na Tatry

Przy niebieskim szlaku łączącym Magurkę Wilkowicką z Czuplem można dostrzec fundamenty dawnego schroniska turystycznego, zbudowanego w 1914 roku. Była to drewniana chata z dużą werandą, z której roztaczał się piękny widok na Pasmo Babiogórskie, a przy dobrej widoczności również na Tatry. W 1967 roku schronisko zniszczył pożar, a jedyną pamiątką po popularnym obiekcie są skromne pozostałości i intrygująca nazwa.

17. Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie powstało w 1937 roku jako zbiornik przeciwpowodziowy i retencyjny. Malownicza okolica i bliskość Bielska oraz Żywca sprawiły, że z czasem w jego rejonie zaczęła się doskonale rozwijać turystyka. Na gości czekają tu plaże i przystanie, zachwyca też zapora zaprojektowana przez Gabriela Narutowicza oraz elektrownia szczytowo-pompowa Żar, zbudowana w 1979 roku.

18. Jezioro Żywieckie

W drodze na Magurkę Wilkowicką można cieszyć się pięknymi widokami na największy zbiornik na Sole. To Jezioro Żywieckie, które powstało m.in. na terenach najstarszej części Żywca. Zbiornik ten jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, choć głównym celem jego budowy była chęć zabezpieczenia okolicznych miejscowościami przed powodziami.

19. Chata na Magurce

Chata na Magurce to sąsiadujący ze schroniskiem PTTK obiekt, do którego chętnie zaglądają turyści. Chata leży przy czerwonym szlaku turystycznym, a piękne widoki i przyjazna atmosfera są jej wielkimi walorami. Duży ogród i miejsce na ognisko sprawiają z kolei, że można tu odpocząć po długiej wędrówce w wyjątkowych okolicznościach.

20. Jaskinia Wietrzna Dziura

Jaskinia Wietrzna Dziura (zwana też Smoczą Jamą) znajduje się w niewielkiej odległości od schroniska na Magurce i jest jednym z ciekawszych pomników przyrody nieożywionej w Beskidzie Małym. W jej wnętrzu występuje sporo cennych gatunków mchów oraz pajęczaków, chętnie goszczą w niej również nocki duże.

21. Skała Czarownic w Wilkowicach

Kto wchodzi na Magurkę czarnym szlakiem z Wilkowic, ten minie Skałę Czarownic – miejsce atrakcyjne i dla miłośników tajemnic, i dla pasjonatów geologii. Z głazem tym wiążą się opowieści o zbójnikach i ich kryjówkach, które wciąż pobudzają wyobraźnię. Dodatkową atrakcją są tu piękne widoki na Magurkę i Czupel – najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Małym.

22. Chata Na Końcu Świata

Kto chce przenocować w miejscu kuszącym pięknymi widokami, ten może postawić na Chatę Na Końcu Świata w Wilkowicach. Bliskość szlaku prowadzącego na Magurkę, możliwość skorzystania z sauny i kameralna atmosfera – oto czynniki, dzięki którym miejsce to świetnie sprawdza się jako kwatera na rodzinne wakacje.

4/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić