Jezioro Żywieckie to duży zbiornik retencyjny, który znajduje się na rzece Sole w pobliżu Żywca. To zaporowe jezioro powstało w roku 1966, kiedy to poprzez utworzenie tamy zalanych zostało kilka beskidzkich miejscowości. Obecnie Jezioro Żywieckie jest ważną atrakcją turystyczną regionu – znajdują się przy nim liczne pola kempingowe, domki wypoczynkowe, restauracje, plaże i atrakcje dla rodzin z dziećmi.
1. Jezioro Żywieckie zajmuje powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych. Maksymalna głębokość zbiornika to ponad 26 metrów.
Cechą charakterystyczną zbiornika jest dosyć dobrze rozwinięta linia brzegowa, której całkowita długość przekracza 37 kilometrów.
2. We wsi Tresna znajduje się duża zapora wodna o długości 310 metrów i wysokości 39 metrów (od dna zbiornika wodnego). Zapora pełni dziś dwie funkcje: jest tu umiejscowiona elektrownia wodna, jednak sama konstrukcja stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, z której rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Żywieckie.
3. Najważniejszym i największym miastem, leżącym w pobliżu Jeziora Żywieckiego, jest Żywiec. Podczas pobytu w tej miejscowości warto odwiedzić tutejsze Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Miejskie – Stary Zamek oraz piękny, klasycystyczny Pałac Habsburgów.
4. W pobliżu zbiornika znajduje się wiele mniejszych miejscowości wypoczynkowych z licznymi hotelami, domkami i polami kempingowymi oraz doskonale rozwiniętą bazą gastronomiczną. Do najważniejszych z nich należą: Międzybrodzie Żywieckie, Tresna, Międzybrodzie Bielskie i Kańczuga.
5. Jezioro Żywieckie to idealne miejsce na wypoczynek osób aktywnych, które uwielbiają sporty wodne. W pobliżu zbiornika znajduje się wiele wypożyczalni sprzętów wodnych – m.in. rowerków wodnych, kajaków, żaglówek. Uprawiany jest tu również kitesurfing i windusrfing, a nawet paralotniarstwo. W większych miejscowościach (np. w Żywcu) funkcjonują szkółki i kursy dla osób początkujących i mało doświadczonych.
6. Dookoła Jeziora Żywieckiego znajduje się wiele malowniczych tras trekkingowych. Wejść tu można m.in. na Rysiankę, Klimczok i Skrzyczne. Ciekawym doświadczeniem jest wejście na Górę Żar, gdzie dochodzi do tajemniczego zjawiska “zachwiania grawitacji”. Choć w rzeczywistości efekt wtaczania się aut pod górę jest złudzeniem optycznym, według świadków doznania są naprawdę niesamowite!
7. Tuż obok Jeziora Żywieckiego znajduje się drugi sztucznie utworzony zbiornik – Jezioro Bielskie. Warto odwiedzić tutejsze miejscowości wypoczynkowe, przede wszystkim Międzybrodzie Bielskie i Międzybrodzie Żywieckie, które uznawane są za jedne z najpiękniej położonych miejscowości na obszarze Beskidów.
8. Co roku w sierpniu na Jeziorze Żywieckim odbywa się Memoriał Adama Banaszka – regaty, które przyciągają miłośników żeglugi z całej południowej części Polski. Podczas wydarzenia organizowane są m.in. występy muzyczne, jarmarki i różne imprezy towarzyszące regatom.
9. Codziennie po Jeziorze Żywieckim kursują rejsy widokowe statkami wycieczkowymi. Rejsy odbywają się w dwie strony, od Żywca położonego na jednym końcu zbiornika, do Tresnej, która znajduje się po przeciwnej stronie jeziora. Wycieczka trwa od 45 do 60 minut, a jej koszt za osobę to około 30zł.
10. W 1978 roku doszło tutaj do tragicznego wypadku. Na skutek wpadnięcia w poślizg dwa autobusy zsunęły się do wód Jeziora Żywieckiego. W wypadku zginęło 30 osób i do dziś na brzegu zbiornika znajduje się tablica upamiętniająca ofiary wydarzenia.
11. Jezioro Żywieckie spełni oczekiwania miłośników plażowania. Znajduje się tu kilka dobrze utrzymanych plaż i strzeżonych kąpielisk m.in. w samym Żywcu i Zarzeczu.
12. Jezioro Żywieckie to prawdziwy raj dla amatorów wędkarstwa. Ciekawostką jest, że wykupić tu można jednodniową licencję na połów ryb. W Jeziorze Żywieckim żyją m.in. szczupaki, okonie, karpie, ukleje i płotki, zdarzają się również sandacze, których mięso doceniane jest z powodów swoich walorów smakowych i zdrowotnych.
13. Podczas pobytu w okolicach Jeziora Żywieckiego warto spróbować tutejszej kuchni regionalnej. Jednym z przysmaków są prażuchy czyli ziemniaki ugniecione z dodatkiem mąki, które podawane są z podsmażoną cebulą i skwarkami. Dużym przysmakiem są beskidzkie sery owcze, wędzone ryby (w szczególności pstrągi) oraz piwo z browaru żywieckiego.
14. Każdego roku w październiku nad Jeziorem Żywieckim odbywa się Jesienny Festiwal Biegowy. Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy dla najmłodszych, takie jak występy artystyczne i konkursy z nagrodami.
15. Miejscowości w pobliżu Jeziora Żywieckiego stanowią świetną bazę wypadową w dalsze rejony górskie. Z Żywca z łatwością dostać się można do innych miejscowości turystycznych na terenie Beskidów – Wisły, Ustronia, Węgierskiej Górki, Istebnej czy Szczyrku. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dzieli miejscowość od położonego na granicy polsko-słowackiej Korbielowa oraz pobliskiego Babiogórskiego Parku Narodowego.
Dużą atrakcją jest również zwiedzanie Bielska-Białej, dużego miasta znajdującego się po drugiej stronie Jeziora Bielskiego. W mieście tym znajdują się takie atrakcje jak rozległe Muzeum Historyczne, Galeria Sztuki BWA, Muzeum Motoryzacji oraz unikalne Muzeum Techniki i Włókiennictwa.