10 Najlepszych Atrakcji w Żywcu i okolicach 2024 🗺️

Ratusz w Żywcu
źródło: Jan Mehlich / Wikipedia

Żywiec, to miasto położone w na południu Polski, w województwie śląskim i zamieszkiwane jest przez ponad 32 000 mieszkańców.  Miasto rozwinęło się główne ze względu na dobre położenie geograficzne i komunikacyjne oraz przez częste organizowanie festynów czy jarmarków.

Działalność licznych browarów również bardzo przyczyniła się do rozwoju Żywiecczyzny. W związku z bogatą i długą historią Żywiec, oraz jego okolice, posiadają mnóstwo atrakcji dla turystów oraz lokalnych mieszkańców. Opisanie wszystkich niestety nie jest możliwe, dlatego poniżej przedstawiamy dziesięć najciekawszych atrakcji. Kolejność jest losowa.

1. Muzeum Browaru w Żywcu

Chyba najsłynniejsze miejsce w Żywcu i jeden z najsłynniejszych browarów w Polsce. Jak już wspomniano na wstępie, historia browarnictwa w Żywcu sięga aż średniowiecza. Muzeum położone jest przy ulicy Browarnej. Obecny browar zawdzięcza swój kształt i funkcjonalności oraz tradycję dzięki działalności arcyksięcia austro – węgierskiego – Albrechta Fryderyka Habsburga w 1856 roku. Podczas zwiedzania można fotografować wszystko do woli. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się historią browaru i browarnictwa, maszynami i metodami produkcji piwa. Niestety wycieczka nie obejmuje zwiedzania bieżącej produkcji piwa, lecz ma to uzasadnienie sanitarno – epidemiologiczne. Na miejscu można oczywiście przystąpić do degustacji tutejszych piw. Browar można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do godziny 18:00.

2. Pałac Habsburgów w Żywcu

Pałac Habsburgów w Żywcu zwany jest także przez mieszkańców Żywca Nowym Zamkiem. Zaprojektowany został przez Karola Pietschke. Zamek znajduje się w samym sercu Żywca i otoczony jest ogromnym ogrodem, który wiosną oraz latem jest wart spaceru. Powierzchnia parku wynosi ponad 26 hektarów. W parku przewidziano również atrakcje dla najmłodszych – między innymi mini zoo.

3. Muzeum Miejskie w Żywcu (Stary Zamek w Żywcu)

Stary Zamek w Żywcu wybudowany został w XVI wieku w stylu renesansowym na miejscu średniowiecznego zamku, który uległ całkowitemu zniszczeniu w 1477 roku. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Miejsce w Żywcu. W muzeum można poznać dokładnie historię miasta oraz Żywiecczyzny. Organizowane są tutaj również prywatne imprezy jak bankiety czy wesela. Muzeum jest udostępnione gościom od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00, w weekendy, czyli soboty i niedziele natomiast w godzinach od 10:00 do godziny 16:00.

4. Rynek w Żywcu

Będąc już w Żywcu nie można nie odwiedzić rynku wraz pobliskimi budynkami, w tym ratusza oraz dzwonnicy. Rynek w Żywcu pełni funkcję serca całego miasta – to tutaj odbywają się najważniejsze wydarzenia, w sezonie letnim liczne mini koncerty czy jakieś mniejsze eventy. Rynek otoczony jest odnowionymi kamienicami z kolorową elewacją. W centralnym punkcie zlokalizowany jest ratusz miejski wybudowany w XIX wieku. Do dnia dzisiejszego jest on siedzibą władz miejskich. Codziennie, punktualnie w południe możemy usłyszeć hejnał żywiecki. Na rynku i w jego okolicach znajduje się bardzo dużo punktów gastronomicznych i usługowych. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Będąc na rynku w Żywcu warto również odwiedzić dzwonnicę, która wzniesiona została w latach 1723 – 1724 na miejscu zniszczonej w pożarze starszej dzwonnicy.

5. Jezioro Żywieckie

Jest to sztuczny zbiornik utworzony niedaleko Żywca. Jezioro zlokalizowane jest pomiędzy malowniczymi, dosyć niewysokimi szczytami. W sezonie letnim jezioro oraz jego okolice pełne jest licznych żaglówek czy windsurferów. W okolicy powstało sporo ośrodków turystycznych, które mogą być naszą bazą wypadową na Żywiecczyźnie. W okolicy jeziora powstały również liczne piesze oraz rowerowe szlaki turystyczne. Każdy więc powinien znaleźć coś tu dla siebie.

6. Park Krajobrazowy Beskidu Małego

Ten park krajobrazowy położony jest na granicy śląska i małopolski. Jego powierzchnia wynosi prawie 260 kilometrów kwadratowych. Najwyższymi szczytami w tym parku krajobrazowym są: Łamana Skała, której wysokość wynosi 929 m. n. p. m. oraz Magurka Wilkowicka, której wysokość wynosi 933 m. n. p. m. W parku jest bardzo wiele pieszych ścieżek turystycznych, dzięki temu każdy amator spacerów po lasach i łonie natury znajdzie coś dla siebie.

7. Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Park etnograficzny powstał w głównej mierze dzięki pozyskanym na ten cel funduszom europejskim. Udostępniony do zwiedzania został w sierpniu 2012 roku. Zwiedzający zapoznać się tutaj może z typowym wyglądem wsi beskidzkiej. Na teren Żywieckiego Parku Etnograficznego na chwilę obecną przeniesiono z terenu Beskidu Żywieckiego 17 zabytkowych budynków, takich jak: budynek szkolny z Rychwałdu, kuźnię, chatę bogatego chłopa czy małomiasteczkową aptekę.

8. Golgota Beskidów

Jest to niewątpliwie ważna rzecz dla katolików. Golgota Beskidów to droga krzyżowa, która zaczyna się we wsi Radziechowy położonej pod Żywcem a kończy się na Matysce, szczycie mającym wysokość 609 metrów n. p. m. Dogra krzyżowa poświęcona została we wrześniu 2009 roku i składa się, zgodnie z dekretem papieża, z XII stacji. Na szczycie góry znajduje się Krzyż Milenijny. Poza religijnym aspektem warto zapoznać się z widokami ze szczytu. Doskonałe miejsce na aktywne spędzenie czasu, bowiem wejście na szczyt nie należy do wymagających.

9. Park Miniatur w Żywcu

Park ten znajduje się na terenie wcześniej już opisanego pałacu Habsburgów. Park obecnie posiada 23 miniatury budowli, które można zobaczyć w Żywcu. Warto również zwrócić uwagę na miniatury roślin, którym poświęcono wiele uwagi, okalających większość miniaturowych budowli. Samych “roślin” jest ponad 1 200 sztuk oraz ponad 140 gatunków. Park można zwiedzać codziennie od początku maja do końca października. W pozostałych miesiącach jest on niedostępny dla zwiedzających.

10. Beskidzkie Centrum Nauki “Naukotechnika” w Świnnej

Idealne miejsce dla dzieci, którego na pewno nie będą chciały prędko i dobrowolnie opuszczać. Dorośli również nie powinni się nudzić. Przewidziano tutaj liczne atrakcje dla każdego. Jest to typowe, znane z innych miast, centrum nauki, gdzie każdy ma możliwość zapoznania się z praktycznym zastosowaniem teoretycznej nauki. Większość wystawy jest czasowa, stąd ciężko opisać dokładnie wszystkie atrakcje.

3.9/5 - (120 votes)
1 comment
  1. Ciekawe zestawienie atrakcji w Żywcu i jego okolicy. Wszystkich atrakcji jest zdecydowanie więcej, zatem każda lista atrakcji to swoisty osobisty ranking. 🙂 Żywiec to bez wątpienia piękne miasto, warto odwiedzenia. Posyłam górskie pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić