8 najlepszych atrakcji dla dzieci w Opolskim 2024

Zamek w Mosznej

Najlepsze atrakcje na Opolszczyźnie dla dzieci. Co robić w Opolszczyźnie razem ze swoimi dziećmi.

Region posiada doskonałe walory klimatyczne i przyrodnicze oraz oferuje szeroki wybór zajęć na świeżym powietrzu. Letnie i zimowe możliwości rekreacji i przygód na świeżym powietrzu należą do najlepszych w regionie.

1. Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej jest wyposażony w 99 wież i 365 pomieszczeń. Obecny wygląd posiadłości zawdzięczamy fantazji Franza-Huberta. Legenda mówi, że zamek pierwotnie należał do zakonu templariuszy. Na pierwszy rzut oka zamek kojarzy się z budowlami walijskimi lub szkockimi, niektórym przywodzi na myśl disneyowskie rezydencje. W pobliżu zamku znajduje się ogród, w którym mieści się m. in. szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami, ogromny park ze stawem i wyspą, stadnina koni angielskich. W parku rośnie mnóstwo rodeodendronów i azalii. To świetne miejsce na plenery fotograficzne. W maju odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii.

A może przypomina trochę Zamek z Hogwartu ?

2. Arboretum w Lipnie

Arboretum ma charakter parku w stylu angielskim. Można tu podziwiać egzotyczne krzewy i drzewa z całego świata, spotkać tu można np jałowiec wirginijski. To idealne miejsce na rodzinny spacer.

3. Jurapark Krasiejów

W Jurapark Krasiejów można zobaczyć około 70 gatunków oraz około 200 modeli płazów i gadów. To jeden z największych parków tego typu w Europie. W obecnym tu Tunelu czasu można zapoznać się z teorią Wielkiego Wybuchu oraz początkami istnienia Ziemi. Zobrazowana jest także wędrówka kontynentów oraz zmiany klimatyczne. Wiedza jest przekazana w postaci prezentacji multimedialnej. Warto także udać się na spacer po terenach wykopaliska. W muzealnym Dinoparku podziwiać można odnalezione tu skamieniałości. Mieści się tutaj także park rozrywki, kino 5D, plac zabaw oraz strefa gastronomiczna.

4. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Muzeum działa już od 50 lat i jest położone na świeżym powietrzu, więc jest ciekawym miejscem na spacer. Mieści się tutaj około 50 wiejskich, drewnianych budowli. Budynki są urządzone i wyposażone w oryginalne meble, sprzęty i narzędzia. Muzeum położone jest w bardzo urokliwym miejscu, otoczone przez drzewa oraz ogródki kwiatowo-warzywne.

5. Ogród zoologiczny w Opolu

Świetnym miejscem na rodzinne spędzenie czasu jest ogród zoologiczny położony w Opolu. Zamieszkuje go około 1200 zwierząt, które należą do ponad 260 gatunków. Dodatkową atrakcją opolskiego zoo jest mini-zoo, gdzie pod baczną opieką pracowników i rodziców dzieci mogą spędzić czas obcując ze zwierzętami. To miejsce, w którym w sposób bezpieczny można dotykać oraz karmić zwierzęta. To cenna wizyta szczególnie polecana w ramach terapii. Na terenie opolskiego zoo odbywają się liczne imprezy i spotkania. Mieszkających tu pupili można nawet wirtualnie adoptować, co pomaga w pokazaniu dzieciom w jaki sposób troszczyć się o zwierzęta.

6. Biskupia Kopa

Biskupia Kopa mieści się w górach Opawskich. Nie są one tak popularne, więc natężenie ruchu turystycznego jest niewielkie. Dużą ich zaletą jest to, że nie ma tu kolejek, ani tłoku. Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem tych gór. Na jej szczycie znajduje się 18-metrowa wieża widokowa. Biskupia Kopa odgranicza Republikę Czeską od Polski, a także od XIII wieku jest granicą biskupstwa wrocławskiego i ołomunieckiego. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama na Zlate Hory.

7. Fort wodny w Nysie

Fort wodny stanowi element twierdzy. Zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego. Obiekt ten powstał w XVIII wieku. Wybudowali go Austriacy. W XX wieku miejsce to odgrywało rolę magazynu amunicji.

8. Zabytkowa kuźnia i piekarnia w Kuniowie

Obiekty te stanowią część Izby Pamięci Regionalnej i Rzemiosła. W łatwy sposób można się tutaj dostać rowerem, gdyż miejsce to mieści się przy szlaku rowerowym Opole-Kluczbork. Możliwe jest tu obejrzenie narzędzi kowalskich, a także przejście mini-kursu pod okiem kowala i własnoręczne wykucie pamiątek z wizyty. W zabytkowej piekarni, można podjąć własnoręczne próby wyrobienia ciasta i upieczenia chleba kuniowskiego, na podstawie przedwojennej receptury. Przed wybraniem się warto zarezerwować telefonicznie termin wizyty.

 

4.2/5 - (52 votes)
5 comments
  1. Nie ma Muzeum Robotów z Mosznej? Chcecie powiedzieć że Biskupia Kopa czy Muzeum wsi zrobi lepsze wrażenie na dzieciakach niż roboty? Bez jak! Sporo podróżuje wraz z dziećmi i byłam we wszystkich tych miejscach , większość słabo wypadła jeśli chodzi o zainteresowanie dzieci. Moja ocena artykułu to niestety 1 bo artykuł nic nie mam wspólnego z podróżami z dziećmi może po za Jura Parkiem i Zoo do reszty dzieci nie chciały nawet wchodzić. Nawet Hoplandia w Opolu zrobiła większe wrażenie niż Biskupia kopa czy Zamek w Mosznej.

    1. Dziękuję za ten krytyczny głos. Wezmę pod uwagę Pani sugestie przy najbliższym przebudowaniu artykułu. O Muzeum Robotów w Mosznej nawet nie słyszałem. Sprawdzę to 🙂 Niebawem będę zwiedzać te tereny z 3 latką, tak więc sam będę miał najlepszego recenzenta co fajne a co nie. Pozdrawiam serdecznie.

  2. A ja się nie zgadzam, chodzę z dziećmi dużo po górach, nas bardzo kręci taka forma spędzania wolnego czasu, a ponieważ jesteśmy w trakcie zdobywania KGP, to mamy właśnie w planach wyjazd w okolice, żeby zdobyć Biskupią Kopę. DZieci już się nie mogą doczekać.

  3. Jako mama 3, 5 i 9 latka polecam Studio Kids w Nysie, mnóstwo atrakcji i super zabawa dla dzieciaków. U nas wycieczka w góry i to na Biskupią Kopę, która nie jest łatwa w podejściu się nie sprawdziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić