Kluczbork Atrakcje 2024 🗺️ 28 pomysłów na urlop

rynek kluczbork
Rynek w Kluczborku / foto – Wikipedia

Kluczbork – miasto w województwie opolskim, które znajduje się na pograniczu Niziny Śląskiej i Wyżyny Śląskiej a historycznie należy do Górnego Śląska. Przez Kluczbork przepływa rzeka Stobrawa. Miasto otrzymało przywilej lokacyjny w 1274 r. Obecnie zajmuje powierzchnię ok. 12,36 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 23 tys. ludzi.

1. Rynek

W centrum znajduje się ratusz z XVIII w. i cztery kamienice, które ocalały z pożaru w 1925 r. Można tu odpocząć na skwerze bądź skorzystać z oferty okolicznych kawiarni i restauracji.

2. Mury miejskie

Do obecnych czasów najlepiej zachowały się mury południowe, które powstały w XV/XVI w. Obniżenie terenu przy murach stanowi miejsce po dawnej fosie. Fragment murów zachował się również po stronie wschodniej. Zobaczyć można ponadto dawną wieżę zamkową, przebudowaną w 1907 r. na wieżę ciśnień.

3. Kościół ewangelicki

Powstał w XIII i XIV w. Wielokrotnie ucierpiał w pożarach. Wewnątrz świątyni znajdują się rokokowe: ołtarz, ambona, chrzcielnica i prospekt organowy. W okresie od maja do września warto wybrać się tu na koncerty organowe.

4. Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Powstał w stylu neogotyckim w latach 1911-1913. W świątyni znajdują się ołtarz główny i ambona pochodzące z warsztatu Schreinera w Monachium. Na uwagę zasługują również ołtarze boczne autorstwa rzeźbiarza Frilhase z Erfurtu, witraże wykonane w warsztacie Linnemana we Frankurcie n. Menem oraz 32-głosowe organy, dzieło organmistrza Wilhelma Sauera.

5. Park Miejski

Wśród drzewostanu znajdują się piękne okazy dębów i lip, a także miłorząb japoński, grujecznik japoński, ambrowiec balsamiczny oraz metasekwoja chińska. Uroku parku nadaje fontanna oraz staw, który porastają lilie wodne. Rowerzyści mogą skorzystać z przebiegającej tędy trasy rowerowej do Bąkowa.

6. Muzeum im. ks. Jana Dzierżona

W ramach wystawy „Pszczelarstwo dawne i nowe” zobaczyć można jeden z najstarszych pszczelarskich zabytków europejskich, czyli tzw. barć odrzaną, datowaną na X w. Uwagę zwracają również ule figuralne, które przedstawiają różne postacie, bardzo często świętych.

7. Pod Arkadami Kuchnia i Wino 

W menu nie mogło zabraknąć żurku, rolady wołowej z kluskami i modrą kapustą czy pstrąga. Wśród regionalnych produktów tej restauracji znajdują się ponadto miód z pasieki w Maciejowie, śmietankówka z Olesna, kozi ser z Chudoby, wina z winnicy w Balcarzowicach oraz piwa rzemieślnicze z Browaru Miastolas w Kluczborku.

8. Pałac w Maciejowie

Powstał o. 1790 r. w stylu klasycystycznym. Wewnątrz zachowały się romantyczne malowidła ścienne z przełomu XVIII i XIX w. Obiekt otacza park z ponad 200-letnimi grabami. Pałac udostępniany jest do zwiedzania.

9. Pasieka Zarodowa w Maciejowie

Na terenie obiektu znajduje się izba pamięci poświęcona ks. Janowi Dzierżonowi, słynnemu śląskiemu pszczelarzowi. W skansenie pszczelarskim zobaczyć można różnego typu ule. Na miejscu można również skosztować miodu, kupić świece i odlewy z wosku pszczelego czy miody pitne.

10. Zbiornik „Kluczbork”

Zachęca do spacerów, bowiem wokół akwenu powstała prawie 3,5-kilometrowa ścieżka spacerowa. Dla miłośników wypoczynku nad wodą zorganizowana została plaża oraz kąpielisko strzeżone w sezonie letnim. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, siłowni zewnętrznej czy placu zabaw.

11. Szlak Kościołów Drewnianych

W gminie Kluczbork znajdują się trzy drewniane świątynie. Kościół w Maciejowie powstał na przełomie XVI i XVII w. i posiada ołtarz z końca XVII w. Świątynia w Bąkowie zbudowana została na przełomie XV i XVI w. Znajduje się w niej najstarszy na Śląsku tryptyk gotycki wykonany w 1370 r. W Ligocie Górnej zobaczyć można kaplicę cmentarną z 1787 r.

12. Spływy kajakowe Stobrawą

Większość trasy przebiega przez Obszar Natura 2000 „Łąki nad Stobrawą w okolicach Kluczborka” oraz przez Stobrawski park Krajobrazowy. Podczas spływu można obejrzeć Kluczbork z kajaka.

13. Chałpka Starzików w Bogacicy

Mieści się w ponad 100-letnim domu, którego ściany zdobią malowidła w postaci kwiatów i motyli. Wewnątrz znajdują się kuchnia, sypialnia, pokój gościnny, komora i sień wyposażone w dawne przedmioty pochodzące z różnych epok. Dom otoczony jest ogródkiem.

14. Siedem Źródeł w Oleśnie

Leśne uroczysko, które powstało w XVII w. podczas prac przy rozbudowie kościoła św. Anny. Obecnie znajduje się tu kapliczka z ujęciem wody źródlanej. Można odpocząć pod wiatą turystyczną,a także zorganizować ognisko lub grilla na łonie natury. Nad akwenem ulokowany jest drewniany pomost.

15. Karczma Wiejska Izba w Starym Oleśnie

Oferuje zagadkowe dania, takie jak Przysmak Drwala czy Czarcie Żarcie. W menu znajduje się również wiejska deska rozmaitości, śledź po staropolsku, żurek królewski, góralska zupa gulaszowa, kwaśnica, placek po zbójnicku, wątróbka Baltazara, a także tradycyjna rolada z kluskami śląskimi i modrą kapustą.

16. Stara Karczma w Chocianowicach

Posiada certyfikat Kulinarnego Dziedzictwa Opolszczyzny. Swoim gościom oferuje tradycyjną polską kuchnię. Menu urozmaicane jest z okazji niektórych świąt, np. 11 listopada można spróbować rogali świętomarcińskich.

17. Gród Rycerski w Biskupicach

Do zwiedzania przeznaczona jest sala tortur, dziedziniec, mury obronne i podgrodzie z wystawą machin oblężniczych i torem łuczniczym. Wśród atrakcji znajduje się ponadto „Średniowieczna komnata zagadek”, stanowiąca rodzaj escape roomu.

18. Browar w Cieniu w Kochłowicach

Lokalny browar, który warzy piwa rzemieślnicze. Produkuje piwa jasne typu kolońskiego, piwa czerwone typu irlandzkiego oraz piwa pszeniczne z amerykańskich słodów. Wszystkie piwa są niepasteryzowane i niefiltrowane. Browar należy do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Opolskie”.

19. Muzeum w Praszce 

W ramach wystaw można poznać dzieje Praszki, począwszy od prehistorii, a także kulturę i przyrodę okolic miasta. Jedna z ekspozycji prezentuje meble apteczne z początku XX w. wraz z wyposażeniem. Wśród najcenniejszych eksponatów znajduje się zabytkowy tabor kolejki wąskotorowej.

20. Stobrawski Park Krajobrazowy

Wśród jego atrakcji znajdują się wydmy, których wysokość dochodzi do 30 m. Najwyższe wydmy znajdują się w okolicy Kosowca. Odnaleźć można również ślady wału otaczającego niegdyś XIII-wieczne grodzisko. Na odwiedzających czeka również wspaniała przyroda w postaci starodrzewów,, rzadkich gatunków roślin i cennych przyrodniczo gatunków zwierząt.

21. Ogród Botaniczny w Zagwiździu

Ciekawostkę stanowi fakt, ze ogród powstał przy kościele, a opiekują się nim parafianie. Wśród roślin zobaczyć można rododendrony, azalie wielokwiatowe, azalie japońskie, magnolie i rośliny skalne. Teren ogrodu urozmaicają oczka wodne.

22. Rynek w Byczynie

Na środku znajduje się ratusz, który został wybudowany w XV/XVI w. Od wschodniej strony nad wejściem znajduje się XVIII-wieczny kartusz, a od strony południowej kamienny portal renesansowy z XVI w. W piwnicach ratusza można wstąpić do restauracji, a na strychu zwiedzić Izbę Tradycji, Na wieży ratuszowej znajduje się punkt widokowy. W pobliżu rynku zobaczyć można pozostałość murów miejskich, a także dwie baszty.

23. Zabytkowy park w Pokoju

Przebiega przez niego ścieżka dydaktyczna, która ułatwia zapoznanie się z najciekawszymi miejscami w parku. Należą do nich m.in. granitowy głaz narzutowy Findlingsblock, ustawiony w 1915 r., ruiny salonu wodnego, pozostałości posągu bogini pokoju oraz posągi bogów greckich i rzymskich, żeliwny pomnik śpiącego lwa, a także pomnik wdzięczności z 1850 r.

24. Tężnie z Ogrodem Halofitowym w Wołczynie

Znajdują się na terenie Koziego Parku. Poza skorzystaniem z dobroczynnych właściwości solnych inhalacji można tu również zobaczyć rośliny słonolubne, zrelaksować się przy fontannie solankowej czy skorzystać z pawilonu edukacyjnego.

25. Park Rozrywki w Krasiejowie

Obejmuje Jurapark z ok. 200 modelami dinozaurów, Park Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie przy pomocy aplikacji można stać się żywą częścią ekspozycji, Prehistoryczne Oceanarium, gdzie można podziwiać dawne morskie stwory czy Tunel Czasu, zabierający w podroż w czasie od powstania wszechświata. W Pawilonie Paleontologicznym można podziwiać przez przeszkloną podłogę triasowe skamieniałości. Park Rozrywki dostarcza natomiast mnóstwo zabawy dużym i małym.

26. Rejs po Jeziorze Turawskim

Jezioro stanowi zbiornik retencyjny na Małej Panwi, który powstał w miejscu dawnego wyrobiska. Tutejszą atrakcję stanowią rejsy jachtem żaglowym ze sternikiem. Można też samemu udać się na wyprawę po jeziorze, korzystając z wypożyczalni sprzętu wodnego.

27. Baszta w Bolesławcu

Ośmioboczna baszta wznosi się na wysokość 22m. Można wspiąć się po stromych drabinkach i zobaczyć panoramę okolicy z góry. Przy baszcie znajdują się pozostałości zamku obronnego.

28. Wiatrak w Kocilewie 

Zabytkowy wiatrak typu koźlak. Powstał on z inicjatywy rodziny Kowalskich w 1914 r., w miejscu gdzie stał wcześniej XIX-wieczny wiatrak. Po wcześniejszej rezerwacji możliwe jest zwiedzanie obiektu.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić