Atrakcje Głogówek 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

głogówek
foto – Autorstwa Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19613222

Głogówek jest to miasto leżące w województwie opolskim. Historycznie Głogówek leżał na Górnym Śląsku na pograniczu Kotliny Raciborskiej oraz Płaskowyżu Głubczyckiego, będących częścią Niziny Śląskiej. Przez miasto przepływa rzeka Osobłoga. Teren, na którym obecnie znajduje się Głogówek zajmowany był przez plemię Opolan. Osada Głogówek prawdopodobnie powstała w 1076 roku, a pierwsza wzmianka pochodzi z ruskiego źródła. Głogówek jako wieś był podawany już w 1223 roku.

Atrakcje w miejscowości Głogówek:

1. Zamek w Głogówku jest to dawna rezydencja książęca oraz rycerska. Przez długi okres była siedzibą rodu Oppersdorffów. Zamek składa się z dwóch zasadniczych części, to znaczy wyróżniamy zamek dolny i górny. Zamek zlokalizowany jest w północno- zachodnim narożu historycznej części Głogówka. Znajduje się na wysokiej skarpie, która wznosi się przy dolinie rzeki Osobłogi. Zbudowany został w stylu manierystycznym, a także barokowym. Jest to cenny przykład architektury rezydencjonalnej i obronnej na Górnym Śląsku oraz w Polsce. Dzieje zamku sięgają średniowiecza. Miasto było wzmiankowane wcześniej – w 1076, zaś w 1275 roku otrzymało prawa miejskie, które nadał mu książę Władysław Opolski. Prawdopodobnie zamek powstał właśnie dzięki Władysławowi Opolskiemu, który miał zainicjować wzniesienie warowni. Powstanie pierwszego zamku datuje się na przełom XIII i XIV wieku.

2. Kościół św. Bartłomieja w Głogówku jest to kościół parafialny, który po raz pierwszy jest wymieniony w historii Głogówka w dokumencie pochodzącym z 10 czerwca 1284 roku. Kościół jest wymurowany z cegły oraz częściowo otynkowany. Wieże w dolnej części są czworoboczne, a wyżej ośmioboczne. Okna są wysokie, wąskie i ostrołukowe. Cała świątynia została wybudowana w stylu gotyckim, zaś wnętrze ma już styl barokowy.

3. Kościół Świętego Krzyża to z kolei kolejna zabytkowa świątynia, która znajduje się w Głogówku. Kościół został wybudowany w 1705 w konstrukcji szkieletowo- słupowej inaczej zwaną szachulec. Świątynia została wzniesiona na ceglanym podmurowaniu. Dach kościoła jest konstrukcji siodłowej i został pokryty gontem. Na środku dachu zobaczymy wieżyczkę, na której mamy sygnaturkę z latarnią, a ona została zwieńczona baniastym hełmem

4. Muzeum Regionalne w Głogówku – Placówka działa w ramach Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku. Muzeum swoją siedzibę ma w pomieszczeniach głogówieckiego zamku. Historia muzealnictwa w Głogówku sięga przełomu XIX i XX wieku. W Muzeum aktualnie zobaczymy następujące wystawy:
-Baszta, czyli dawne więzienie miejskie, a także wystawa etnograficzna, gdzie zobaczymy między innymi stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia rolnicze,
-Zamek Dolny, to z kolei ekspozycja historyczna:
– Sala koncertowa im. Ludwiga van Beethovena, nazwana na cześć pobytu kompozytora na zamku w1806 roku,
-Żółty Salonik z akwarelami autorstwa Alojzego Wierzgonia,
-Sala Oppersdorffów,której głównym celem jest upamiętnienie rodziny władającej zamkiem przez około cztery stulecia.
– Sala Jana Kazimierza, zadaniem sali jest upamiętnienie pobytu na zamku króla wraz z jego małżonką Ludwiką Marią Gonzaga, którzy przybyli tu w 1655 roku. Parze królewskiej towarzyszyli wówczas m.in. Stefan Czarniecki, Jan Andrzej Morsztyn, a także Jakub Sobieski.
– kaplica św. Jana Chrzciciela- jej wyjątkowość to zdobienia: freski pochodzące z XVIII wieku
Brama – izby pamięci: Jana Cybisa i Rafała Urbana.

5. Muzeum Farska Stodoła – jest to izba, która powstała w 2002 roku, w starej stodole. Stodoła została wyremontowana, odnowiona i wyposażona. Zobaczymy tam sprzęty użytkowe, gospodarstwa domowego, meble, naczynia stołowe oraz stroje regionalne noszone przez ówczesnych mężczyzn i kobiety. Na ścianach powieszono archiwalne fotografie z lat 1876-1935.

6. Zamek Moszna to zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, pomiędzy miastami Prudnik i Krapkowice. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, który swoją sławę zawdzięcza dużej ilości wieżyczek. Pałac ma również długą i ciekawą historię, którą możemy poznać wybierając się do niego. W latach 1866–1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu, którzy byli potentatami przemysłowymi. Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież oraz wieżyczek. Powierzchnia całkowita wynosi 8 tys. m². Obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park, który jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem, zobaczymy tu m.in. trzystuletnie dęby oraz i rzadkie i przepiękne rododendrony.

Głogówek, jego atutami jest bogata historia, dużo miejsc do zobaczenia i ciekawe okolice. Z roku na rok z Głogówku zatrzymuje się coraz większa liczba turystów. Prężnie rozwija się tutaj baza noclegowa, gastronomiczna, a przede wszystkim turystyka. Jeżeli lubisz poznawać nowe wyjątkowe miejsca Głogówek i okolice czekają na Ciebie.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić