Historia Opolszczyzny sięga średniowiecza: ze względu na przecinające region szlaki handlowe, tutejsze miasta i miasteczka miały doskonałe warunki do rozwoju. Powstawały kolejne zabudowania i porty rzeczne, a z czasem budowano obronne warownie i twierdze, które miały na celu ochronę lokalnej ludności. Niektóre, pełne przepychu budynki świadczyły o potędze książąt i możnowładców, stanowiły rodowe rezydencje i do dziś uznawane są za ważne dziedzictwo regionu. Przedstawiamy 10 najpiękniejszych zamków województwa opolskiego!
1. Zamek Moszna
Zamek Moszna to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny i jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych całej Opolszczyzny. Majestatyczna budowla z charakterystycznymi, strzelistymi wieżyczkami (jest ich aż 99!) ma powierzchnię 8 tysięcy metrów kwadratowych, które podzielone zostały na 365 pomieszczeń. Dookoła zamku rozciąga się przepiękny kompleks parkowy z alejami, fontanną i kolekcjami rzadkich odmian roślin ozdobnych.
Obecnie w Zamku Moszna funkcjonują luksusowy hotel, restauracja oraz centrum konferencyjne. Część obiektu udostępniona została turystom. Podczas zwiedzania zobaczyć można m.in. niektóre sale, gabinety i sypialnie magnackie, bibliotekę oraz kaplicę. Wytyczona została także specjalna trasa „Życie codzienne zamku”, której przemierzanie odbywa się pod opieką przewodnika.
2. Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie jest doskonałym przykładem późnorenesansowej architektury. Choć powstał jeszcze w XIV wieku, przez setki lat był wielokrotnie niszczony w pożarach i najazdach zewnętrznych agresorów. Swoją obecną, majestatyczną formę zawdzięcza dwóm rodzinom – Promnitzów i Puckerów – którzy na przełomie XVI i XVII wieku przeprowadzili wiele remontów i restauracji obiektu.
Niemodliński zamek to z pewnością jedna z największych atrakcji całej Opolszczyzny, która ma do zaoferowania naprawdę wiele. W środku zobaczyć można m.in. rekonstrukcję średniowiecznej sali tortur, park zamkowy zamieszkiwany przez daniele oraz zamkowe piwnice ze zbrojownią, winiarnią i unikalną wystawą alchemiczną.
3. Zamek w Otmuchowie
Powstanie zamku w Otmuchowie owiane jest tajemnicą: historycy nie mają pewności co do dokładnej daty powstania podwalin twierdza. Wiadomym jest, że główna bryła powstała w połowie XIII wieku. Była jednak wielokrotnie niszczona i odbudowywana: początkowo atakowana ze względu na skrywające w środku skarby biskupów wrocławskich, następnie zrujnowana m.in. w trakcie wojny trzydziestoletniej i podczas wojny śląskiej.
W odrestaurowanym zamku mieści się obecnie Gościniec, który oferuje gościom noclegi w komfortowych pokojach. Warto odwiedzić tutejszą restaurację, która serwuje tradycyjne potrawy inspirowane dawnymi zwyczajami kulinarnymi.
4. Zamek Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich
Renesansowy zamek w Strzelcach Opolskich wybudowany został w XIV wieku, prawdopodobnie na miejscu starszej, drewnianej budowli, która miała na celu ochronę ważnego szlaku handlowego, przebiegającego przez teren dzisiejszego województwa opolskiego. Wkrótce siedziba została zaadaptowana na budynek mieszkalny; początkowo stanowiła rezydencję opolskich Piastów, a następnie przeszła w ręce hrabiów i magnatów.
Obecnie Zamek Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich jest ruiną – budowla została zniszczona przez wojska radzieckie 21 stycznia 1945 roku. Choć zamek jest w rękach prywatnych i planowane są prace remontowe, do dzisiaj odbudowano jedynie główną wieżę dawnej rezydencji.
5. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek w Brzegu wybudowany został w pierwszej połowie XIII wieku jako rezydencja Piastów Śląskich, a w późniejszych latach – książąt brzeskich. Swój obecny, renesansowy charakter, obiekt zyskał w latach 1541-1560 za sprawą remontów prowadzonych przez ówczesnych właścicieli posiadłości: księcia Jerzego i jego małżonki Jadwigi z Hohenzollernów.
W zamkowych wnętrzach znajduje się siedziba Muzeum Piastów Śląskich. Obejrzeć w nim można ekspozycję dotyczącą historii i kultury miasta Brzeg, a także wystawy związane z dziejami Piastów Śląskich i zbiór dzieł sztuki, wśród których najstarsze dzieła pochodzą z XV wieku.
6. Zamek Oppersdorfów w Głogówku
Zamek Oppersdorfów to jeden z najpiękniejszych zabytków województwa opolskiego. Znajduje się w niewielkiej miejscowości Głogówek, który przez lata stanowił siedzibę rodu Oppersdorfów, a wcześniej – także rycerzy i książąt. Zamek wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku. Przez setki lat niejednokrotnie gościł ważne osobistości: królów, artystów (m.in. Ludwiga van Beethovena czy Jana Andrzeja Morsztyna), a wielokrotne remonty i przebudowy nadały mu oryginalnego, marynistyczno-barokowego charakteru.
Choć obecnie nie jest możliwe zwiedzanie zamkowych pomieszczeń, turyści mogą cieszyć oko monumentalną warownią spacerując po zewnętrznych ogrodach i błoniach.
7. Pałac Pawłowice
Przepiękny, eklektyczny Pałac w Pawłowicach to jeden z najmłodszych obiektów na liście – wybudowany został w 1864 roku trafił w ręce dobrze sytuowanych rodzin, a już w XX wieku pełnił rolę przedszkola i szkoły. Obecnie zabytkowy budynek został zaadaptowany na komfortowy hotel. W środku trzygwiazdkowego obiektu wypoczynkowego wyodrębniono 38 pokojów i apartamentów, w tym wnętrz o podwyższonym standardzie. Goście obiektu mogą korzystać ze strefy SPA & Wellness, w skład której wchodzą dwie wanny do hydromasażu, sauna fińska, solarium, grota solna oraz zewnętrzna tężnia solankowa. Na zewnątrz rozciąga się piękny kompleks parkowy, w którym przygotowano liczne atrakcje: mini-zoo, plac zabaw dla dzieci, ogrody owocowe, warzywne i kwiatowe oraz alejki do spacerowania.
Warto wspomnieć o tutejszej restauracji, która serwuje dania kuchni regionalnej, inspirowanej kulinarnymi tradycjami Śląska i Opolszczyzny. Od 2015 roku w pobliżu Pałacu Pawłowice działa winnica, w której uprawianych jest 10 szczepów winorośli.
8. Pałac w Dąbrowie Niemodlińskiej
Pałac w Dąbrowie Niemodlińskiej, niewielkiej miejscowości znajdującej się około 11 kilometrów od Opola, to prawdziwa perła architektury w skali całego województwa. Eklektyczny zamek, początkowo wybudowany w stylu późnego renesansu, w czasie przebudowy w XIX wieku zyskał eklektyczny wygląd. Jest to typowy przykład budownictwa rezydencjonalnego – od samego początku przeznaczeniem budowli było stanie się domem dla dobrze sytuowanego rodu.
Obecnie wnętrza zamku nie są udostępniane dla zwiedzających. Mogą oni jednak zobaczyć komnaty, sypialnie i sale w czasie Dni Otwartych, którym towarzyszą imprezy tematyczne, pokazy i jarmarki w okolicach Pałacu.
9. Pałac w Jakubowicach
Pałac w Jakubowicach powstał pod koniec XIX wieku, wkrótce potem otoczony został wspaniałym kompleksem parkowym o powierzchni 4 hektarów. Obecnie budynek ten zajmowany jest przez luksusowy Hotel Jakubus, który dysponuje wygodnymi pokojami i apartamentami rodzinnymi. Na odwiedzających czeka strefa SPA & Wellness, gdzie umieszczono gabinety zabiegowe, sauny i balie. W obiekcie znajdują się dwa punkty gastronomiczne: kameralny Piano Bar oraz elegancka Restauracja Jakubus.
Najlepszym momentem na odwiedzenie Pałacu w Jakubowicach jest czas Oktoberfestu – cyklicznego, corocznego święta piwnego, które organizowane jest w obiekcie na wzór bawarskiego festiwalu.
10. Pałac Sulisław
Innym opolskim, zabytkowym zamkiem, w którym dziś umiejscowiono luksusowy hotel, jest Pałac Sulisław. W siedemnastowiecznym budynku powstał ekskluzywny, pięciogwiazdkowy obiekt, który zachwyca elegancją, smakiem i luksusowymi wnętrzami. Unikalną atrakcją tego miejsca jest strefa SPA, która oferuje zabiegi ajurwedyjskie, pochodzące z dalekiej Sri Lanki. Goście obiektu mogą również korzystać ze saun i basenów, łaźni rzymskiej, hali sportowej i siłowni. Wśród wszystkich atrakcji obiektu warto wyróżnić strzelnicę golfową, piaszczystą plażę przy zalewie i rozległe, zielone tereny, które pokochają wszyscy miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu.