Atrakcje Niemodlin 2024 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć ?

niemodlin zamek
foto – Autorstwa TomaszG – Praca własna(own work by uploader), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4253272

Niemodlin to miasto leżące w województwie opolskim, 25 kilometrów od centrum Opola. Miasto swoją historią sięga prawdopodobnie do X wieku, kiedy to funkcjonowało jako osada targowa. Legenda głosi, że sam biskup Wojciech, późniejszy święty, zatrzymał się tutaj i zaczął budować kościół.

Atrakcje w miejscowości Niemodlin:

1. Zamek w Niemodlinie został wybudowany przez księcia Bolesława Niemodlińskiego około 1313 roku w miejscu gdzie wcześniej stał drewniany gród kasztelański. W XIV i XV wieku zamek wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. W 1552 roku zniszczony został przez pożar. Zamek odbudowano dopiero około roku 1573. Około 1740 roku doszło do kolejnych przemian i zamek przekształcono w pałac w stylu późnobarokowym. Całość założenia utrzymana w stylu renesansowym; od kwietnia 2017 r. jedną z atrakcji zamku jest imitacja „bursztynowej komnaty”.

2. Kościół Wniebowzięcia NMP – świątynia gotycka wybudowana na przełomie XIII – XIV w. zawiera późniejsze przekształcenia barokowe. Na początku XIII w. wybudowane zostało prezbiterium, zaś w wieku XV powiększone o nawę i wieżę. Wyposażenie wnętrza kościoła: ambona, ołtarze i rzeźby pochodzą z XVII i XVIII wieku. Na wieży znajduje się renesansowy dzwon z 1522 roku.

3. Brama Niemodlińska zwana też Bramą Czarną. Jej ulokowanie znajduje się dokładnie między ścianą lasu a ogrodzeniem basenu należącego do pobliskiego kompleksu rekreacyjnego. To jedyny ślad prywatnego zwierzyńca, który dziś już nie istnieje. Bram, które prowadziły do zwierzyńca było pięć. Wzniesiona z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Obecnie Brama Niemodlińska jest zabytkiem chętnie odwiedzany przez turystów, którzy wybierają się do położonego nieopodal Ogrodu Dendrologicznego

4. Arboretum w Lipnie jest to park dendrologiczny, najstarsze arboretum w Polsce. Jest to obszar, który we wczesnym średniowieczu zajmowała Przesieka Śląska, puszcza oddzielająca Śląsk Dolny od Górnego. W XVIII wieku urządzono tutaj krajobrazowy park angielski. Założony został w 1782 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschmę, który był właścicielem dóbr niemodlińskich. Na terenie ogrodu rośnie wiele gatunków drzew pochodzących z różnych kontynentów, gdzie panuje klimat umiarkowany: Ameryki Północnej, Azji, Europy Południowej. Park jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny.

5. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych – głównym przedmiotem zainteresowania Muzeum Jeńców jest funkcjonowanie dwóch systemów jenieckich: niemieckiego i radzieckiego, w okresie II wojny światowej. Centrum szczególną uwagę zwraca na losy polskich jeńców wojennych w tych systemach oraz dzieje polskich żołnierzy, którzy byli internowani w czasie wojny w krajach neutralnych. Placówka należy do muzeów martyrologicznych, które powstały po II wojnie światowej, aby udokumentować nazistowskie zbrodnie wojenne i pielęgnować pamięć o ofiarach. Muzeum prowadzi działalność dokumentacyjną, naukową, edukacyjną i wystawienniczą, chroni pozostałości po obozach jenieckich. Celem wszystkich podejmowanych działań jest zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni. Zbiory należą do najcenniejszych, a także najbogatszych tego rodzaju w Polsce, są to między innymi: przedmioty używane bądź wytworzone przez jeńców wojennych, przedmioty należące do administracji i służby wartowniczej obozów, a także dokumenty, mikrofilmy, zdjęcia i mapy. W zbiorach zobaczymy sporą ilość obiektów z okresu II wojny światowej, głównie z niemieckiego systemu jenieckiego, w mniejszym stopniu z obozów jenieckich z ZSRS oraz nieliczne obiekty pochodzące z czasów I wojny światowej.

6. Fort Nysa – to jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji w województwie opolskim. W Bastionie św. Jadwigi mieści się Punkt Informacji Turystycznej, w którym można uzyskać wiele informacji na temat Twierdzy Nysa. Tutaj również rozpoczyna się wycieczka po twierdzy. Najlepszy okres na zwiedzanie twierdzy to wakacje. Warto udać się w kierunku Fortu Prusy, gdzie przebiega ścieżka, dzięki której można szczegółowo obejrzeć ten obiekt. Przejdziemy się nie tylko po pięcioramiennej gwieździe, która wyznacza kształt fortu, ale i wejdziemy w wiele suchych fos. Fort II w okresie wakacyjnym udostępniony jest do zwiedzania. Zwiedzanie Twierdzy Nysa warto odbyć w momencie, kiedy organizowane są Dni Twierdzy Nysa. W ciągu 3 dni, od piątku do niedzieli, w ostatni tydzień lipca na obiektach fortyfikacyjnych odbywają się wydarzenia, które są ściśle powiązane z funkcjonowanie twierdzy. Zobaczymy maszerujących przez miasto żołnierzy napoleońskich oraz pruskich, w Forcie II zobaczymy Bitwę o Twierdzę Nysa, która jest inscenizacją wydarzeń z 1807 r. Przez 3 dni zobaczymy jak wyglądało obozowe życie żołnierzy na przełomie XVIII i XIX w.

Niemodlin to niewielka miejscowość, w której z roku na rok coraz bardzie rozwija się baza noclegowa. Jest to idealne miejsce na dalsze wypady w okoliczne miejscowości.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić