Twierdza Nysa – Informacje i Ciekawostki

twierdza nysa
foto – Autorstwa Rzuwig – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18722073

Twierdza Nysa jest jednym z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji na Śląsku. Większość obiektów, które można tutaj zobaczyć, powstała w XVIII wieku, a w kolejnym stuleciu została poddana modernizacji.

Co warto wiedzieć o twierdzy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Już w XIII wieku powstały pierwsze fortyfikacje otaczające Nysę. Były one wykonane z drewna oraz ziemi i zostały doszczętnie zniszczone w 1284 roku podczas konfliktu między księciem wrocławskim, Henrykiem IV Probusem, a biskupem Tomaszem II.

2. Po tym, jak fortyfikacje odbudowano, dopiero w XIV wieku powstały murowane elementy. Sprawdziły się one doskonale podczas wojen husyckich, stając się ważną częścią obrony miasta.

3. Mury miejskie dookoła Nysy zostały niemalże całkiem rozebrane na przełomie XIX i XX wieku, jednak do dziś zachowały się niektóre elementy średniowiecznego systemu obronnego. To właśnie one świadczą o tym, jaką potęgę stanowiło wówczas miasto.

4. Od końca XVI wieku rozpoczęto tutaj pracę nad nowoczesnymi umocnieniami, na które składały się wał, fosa wodna, bastiony i szereg innych elementów. Umocnienia te miały jednak wiele mankamentów i zostały zdobyte przez armię pruską w XVIII wieku.

5. Swój obecny kształt fortyfikacje zawdzięczają holenderskiemu architektowi, który w XVIII wieku przebudował część elementów i dobudował nowe. Jego pomysły były bardzo nowoczesne i wyprzedzały epokę, a w razie całkowitej porażki w walce z wrogiem, miasto można było całkowicie zatopić.

6. W XIX wieku twierdza Nysa była jedną z najpotężniejszych fortec w całej Europie. Potwierdza to fakt, że doskonale wyposażone wojska Napoleona walczyły o nią przez kilka miesięcy, a kapitulację podpisano dopiero, kiedy obrońcom twierdzy skończyła się amunicja i żywność.

7. Pod koniec XIX i na początku XX wieku twierdza była stopniowo rozbrajana. Na przestrzeni lat znajdowały się w niej miejska gazownia, magazyny, więzienie czy kasyno oficerskie.

8. Podczas pierwszej wojny światowej w twierdzy znajdował się obóz jeniecki. Jednym z jeńców, którzy byli tutaj przetrzymywani, był na przykład Charles de Gaulle. Twierdza stanowiła również obóz jeniecki podczas wszystkich trzech powstań śląskich.

9. Podczas drugiej wojny światowej w Nysie stworzono filię obozu niemieckiego Gross-Rosen, a pod koniec wojny miasto ponownie stało się twierdzą. Zdobyła je jednak Armia Czerwona, a tym samym Nysa na zawsze przestała być niemiecką twierdzą.

10. Od lat w Nysie działa Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji, które dba o to, aby fortyfikacja nie uległa zniszczeniu.

11. Co roku w okresie wakacyjnym, podczas Dni Twierdzy Nysa, odbywają sie tutaj inscenizacje historyczne zwane Bitwą o Nysę. Przyjeżdżają tutaj wówczas grupy rekonstrukcyjne z różnych państw, a turyści i mieszkańcy miasta mają okazję zobaczyć na własne oczy, jakie funkcje pełniła twierdza w odległych epokach.

12. Na terenie twierdzy znajdują się obecnie szlak wystawowy, centrum usługowo-kulturowe oraz odnowione obiekty forteczne takiej, jak forty, reduty, bastiony, obwałowania czy przeciwstraże kleszczowe.

Tutaj znajdziesz więcej atrakcji w Nysie

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić