Nysa Atrakcje 2024 🗺️ 16 Pomysłów na Nysę

nysa atrakcje
foto – Autorstwa Piotr Fuz – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20380176

Nysa to miasto położone w województwie opolskim na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Jest jednym z najstarszych miast śląskich, a na jego terenie już w X wieku istniała osada, która według Jana Długosza została założona przez Bolesława Krzywoustego.

Jak miasto istnieje od XIII wieku, a w kolejnym stuleciu stała się stolicą księstwa nyskiego. Na przestrzeni lat rozwijała się prężnia, adaptując trendy kolejnych epok i stając się ważną miejscowością w tej części Europy, dlatego też dziś nie brakuje tutaj zabytków, pereł architektury i wielu atrakcji przyciągających turystów.

Co warto zobaczyć w Nysie i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Rynek w Nysie

Rynek w Nysie przyciąga sporą ilością zabytków oraz rozmiarami (to trzeci pod względem wielkości rynek na Śląsku). Kto trafi na ten plac, ten zobaczy sporo wiekowych kamienic, w tym Dom Wagi Miejskiej oraz bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, w której można ujrzeć kilka nagrobków biskupów wrocławskich (dawnych właścicieli miasta).

Na rynku wznosi się też odbudowany w latach 2006–2008 ratusz, którego wieża sprawdza się jako taras widokowy.

Tuż przy Rynku znajdują się dwa zabytki, które stały się symbolami Nysy. To barokowa Fontanna Trytona z XVIII wieku oraz Piękna Studnia – jedna z najstarszych studni miejskich, otoczona dekoracyjną kratą.

2. Bastion św. Jadwigi

Bastion św. Jadwigi to zabytek będący pozostałością po umocnieniach habsburskich, który na przestrzeni lat pełnił różnorodne funkcje. Podczas wojen napoleońskich na początku XIX wieku przygotowywano tutaj amunicję na czas oblężenia, później bastion stanowił więzienie dla jeńców z obszarów francuskich, a ostatecznie przekształcono go w koszary.

Dzisiaj na turystów czekają tutaj składające się z dwóch kondygnacji kazamaty, które powstały z inicjatywy Prusaków w drugiej połowie XVIII wieku. Z pewnością jest to miejsce, które powinni odwiedzić turyści zainteresowani historią i budowlami wojskowymi.

3. Wieża Bramy Wrocławskiej

Wieża Bramy Wrocławskiej to jeden z tych zabytków, który obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Nysy. Została wybudowana w połowie XIV wieku, a jej efektowne i dekoracyjne zwieńczenie ukończono w XVII wieku.

Budowla ta stanowi jedną z ostatnich pamiątek po murach obronnych miasta, które z biegiem lat miały coraz mniejsze znacznie.

4. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki jest największym obiektem sakralnym w Nysie, a także cenionym przez miłośników architektury zabytkiem. Jej budowa trwała kilka lat i została ukończona pod koniec XII wieku, natomiast według legendy już w 1000 roku pobożny mieszkaniec osady i jego żona Agnieszka zbudowali w tym miejscu drewnianą świątynię.

Kościół ten posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w całej Europie, ale poza ciekawym wyglądem zewnętrznym, zdecydowanie warto odwiedzić wnętrze świątyni. Znajdują się tutaj nie tylko groby wielu biskupów, ale również barokowe kaplice, gotycko-renesansowy tryptyk z XVI wieku, wiele rzeźb i obrazów.

5. Nyska dzownnica

Odwiedziny w nyskiej bazylice z łatwością można połączyć z odwiedzinami dzwonnicy, która się przy niej znajduje. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w całym mieście i jedna z nielicznych średniowiecznych dzwonnic wolnostojących, która ocalała do naszych czasów.

Budynek ma wysokość 43 metrów, a w jego wnętrzu znajdowały się dzwony. Największym z nich był dzwon Święty Jakub odlany w XV wieku, który uległ zniszczeniu pod koniec drugiej wojny światowej, a z jego resztek stworzono dwa inne dzwony. Zaś drugim pod względem wielkości był dzwon Święta Anna, który powstał w XVI wieku, a w trakcie wojny został przewieziony do Niemiec.

6. Fort Prusy

Twierdza Nysa jest ciekawym celem historycznych wycieczek, przy czym jej najpopularniejszym elementem jest Fort Prusy. Wzniesiony w połowie XVIII wieku, przetrwał do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Po gruntownej rewitalizacji jest jedną z ważniejszych atrakcji miasta i dumą fortecznego szlaku.

Co można tu zobaczyć?

Suchą fosę, wejścia do tuneli kontrminerskich oraz studnie, które zaopatrywały żołnierzy w wodę. Warto też odwiedzić forteczną wieżę ciśnień, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Z tego miejsca widać, że Fort Prusy ma kształt wielkiej gwiazdy, można też docenić jego potęgę.

7. Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie, znany również jako Zbiornik Nysa, to zbiornik retencyjny zbudowany w 1971 roku. Jego powierzchnia to dwadzieścia kilometrów kwadratowych, a głębokość waha się od pięciu do piętnastu metrów.

Na północno-wschodnim brzegu znajdują się naturalne piaszczyste plaże, które w okresie letnim zapełniają się miłośnikami aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Jezioro to jest również rajem dla wędkarzy. W jego głębinach żyją między innymi sandacze, szczupaki, okonie i leszcze.

8. Otmuchowsko-Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu

Otmuchowsko-Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu ma powierzchnię przekraczającą 13 hektarów. Obszar ten jest wyjątkowo zróżnicowany pod względem ukształtowania. Znajdują się tutaj zarówno jeziora, miasta, jak i lasy.

Cała okolica zachęca do spacerów i eksplorowania, tym bardziej że występują tutaj rzadkie okazy zwierząt i roślin. Na trasie można tutaj zobaczyć mnóstwo ptaków takich, jak czapla biała, bączek, gęś zbożowa, cyraneczka czy derkacz.

9. Pałac Biskupi

Pałac Biskupi w Nysie to okazała budowla, w której dawniej rezydowali biskupi wrocławscy. Obecnie jest siedzibą Muzeum Powiatowego w Nysie, gdzie znajdują się tysiące eksponatów podzielonych na działy.

Są tutaj między innymi działy sztuki, archeologiczny oraz historyczny, w którym wyróżniają się wystawy poświęcone ziemi nyskiej czy wystawa dotycząca procesów czarownic na tych ziemiach.

Jednym z największych skarbów na terenie obiektu zdecydowanie jest rękopiśmienna Biblia Nyska pochodząca z połowy XIV wieku.

Muzeum stanowi świetny początek wycieczki dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak najwięcej na temat odwiedzanego miasta i jego bogatej historii.

10. Skarbiec św. Jakuba

Skarbiec św. Jakuba w Nysie to galeria wystawiennicza, która powstała w 2005 roku, i od tamtej pory przyciąga wielbicieli sztuki sakralnej z całego świata.

W jego wnętrzu znajdują się naczynia liturgiczne, lichtarze, rzeźby i wiele innych artefaktów, które od wielu lat znajdowały się w posiadaniu parafii św. Jakuba.

Jednym z najważniejszych obiektów znajdujących się w skarbcu jest krzyż relikwiarzowy z drugiej połowy XVII wieku. Warto również zobaczyć pozłacaną ampułę z sercem biskupa wrocławskiego biskupa, gotycki kielich mszalny z XV wieku czy barokową monstrancję z pierwszej połowy XVIII wieku.

11. Jezioro Otmuchowskie

Znajdujące się nieopodal Jezioro Otmuchowskie to kolejny zbiornik wodny, z którego chętnie korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy miasta.

Zaawansowana infrastruktura sprawia, że można tutaj spędzać całe letnie dni bez konieczności powracania do miasta. Znajdują się tutaj piaszczyste plaże i punkty gastronomiczne, w których można kupić obiad lub mniejsze przekąski.

Ponadto w okolicach jeziorach usytuowano wypożyczalnie sprzętu, dzięki czemu miejsce to jest wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników wodnych sportów, kajaków i żaglówek.

12. Fontanna Trytona

Fontanna Trytona w Nysie jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w mieście.

Została stworzona na początku XVIII wieku,  a jej nazwa nawiązuje do rzymskiej fontanny autorstwa Berniniego, na której zresztą była wzorowana. Rzeźba znajdująca się na fontannie została wykonana z marmuru przez nieznanego artystę i reprezentuje styl barokowy. Tuż obok znajdują się mniejsze rzeźby przedstawiające delfiny ustawione w czterech różnych kierunkach, zaś całość stoi na czarze w formie muszli.

Poza ilością biskupów w mieście, to właśnie ta fontanna wpłynęła na to, że Nysę nazywa się czasem śląskim Rzymem.

13. Ciuchcia Turystyczna

Na terenie Nysy kursuje Ciuchcia Turystyczna, stanowiąca wyjątkowo atrakcyjną alternatywę dla spacerów po mieście. Jej trasa została wyznaczona tak, aby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i zabytki.

Ciuchcia cieszy się sporą popularnością wśród dzieci, dlatego bardzo często jest brana pod uwagę przez rodziny podróżujące z maluchami. Z pewnością jest to wygodny wariant w takich wypadkach, który wszystkim zapewnia sporo radości.

14. Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach powstało w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Znajdują się tutaj żelazka z okresu od XVII do XIX wieku, pralki, naczynia, chłodziarki, a także sztuka regionalna.

Do stałych wystaw na terenie muzeum należą kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej, kuchnia mieszczańska z przełomu XIX i XX wieku, salonik barokowy, kolekcja broni myśliwskiej i wojskowej czy też kolekcja obrazów Josepha Langera, czyli niemieckiego artysty pochodzącego z Ziębic.

W środku zachwycają dbałość o szczegóły, a każdy kto przekracza próg muzeum na jakiś czas przenosi się w czasie do odległych epok.

15. Otmuchów

Otmuchów to znajdujące się niedaleko Nysy miasto, które jest jednym z najstarszych na Śląsku grodów kasztelańskich. Miejscowość tę warto odwiedzić, aby podziwiać średniowieczny układ urbanistyczny, a także liczne zabytki świeckie i sakralne.

Znajduje się tutaj zamek biskupi z XIII wieku, a także pałac zbudowany w epoce baroku i studnia z obudową. Do sakralnych zabytków miasta należą z kolei kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego z przełomu XVII i XVIII wieku oraz kaplica z XVIII wieku.

Miasto sprawia wrażenie, jakby opierało się upływowi czasu i pięknie prezentuje się w okresie wiosennym i letnim.

16. Zamek (Pałac) w Mosznej

Zabytkowa rezydencja w Mosznej jest jednym z najbardziej oryginalnych zabytków na terenie województwa opolskiego. To ciekawa pamiątka po rodzinie Tiele-Wincklerów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju śląskiego przemysłu.

Sam pałac łączy w swej bryle różne style, a dzięki sporej ilości wieżyczek (jest ich 99) przypomina zamek z bajki.

Część jego pomieszczeń służy jako Centrum Terapii Nerwic, część jest udostępniana turystom. W Mosznej można poszerzać wiedzę historyczną, można też spacerować po pięknym parku i brać udział w licznych wydarzeniach muzycznych.

17. Gdzie zjeść w Nysie ?

Jedną z najwyżej ocenianych restauracji na terenie Nysy jest restauracja Fryderyk, która robi wrażenie za sprawą atrakcyjnego wystroju, ale przede wszystkim dzięki pysznym potrawom serwowanym w efektowny sposób. W karcie dań znajdują się tutaj między innymi pieczona kaczka, steki wołowe i sezonowe potrawy.

Ciekawym wariantem jest również restauracja Smaki Armenii, w której serwowane są tradycyjne dania ormiańskie opierające się w dużej mierze na jagnięcinie, warzywach i roślinach strączkowych.


⇒ Nadal głodny ? Zobacz najlepsze restauracje w Nysie


Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić