Atrakcje Otmuchów 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

otmuchów atrakcje
foto – Autorstwa Zanfra – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35153454

Otmuchów – miasto w województwie opolskim – 65 kilometrów od Opola – przez które przepływa Nysa Kłodzka. Położone jest pomiędzy sztucznymi zbiornikami, Jeziorem Otmuchowskim i Jeziorem Nyskim. Zajmuje powierzchnię 49,55 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 5 tys. osób.

Najlepsze Atrakcje w Otmuchowie

  1. Zamek – pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII w. Wówczas to papież Hadrian nadał ziemię otmuchowską z zamkiem biskupom wrocławskim. W kolejnych wiekach obiekt był niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Z pierwotnego założenia zachowało się skrzydło północno-wschodnie. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja z tarasem widokowym. Do zwiedzania udostępniona jet cela głodowa, gdzie dokonywali życia skazańcy oraz wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicy.
  2. Rynek i okolice – na rynku otmuchowskim zachowało się kilka XIX-wiecznych kamienic, a także ratusz powstały w XVI w. i przebudowany w XIX w. i XX w. Ozdobę ratusza stanowi sześciokondygnacyjna wieża z galerią oraz zegary słoneczne. W pobliżu rynku znajduje się kolumna maryjna wykonana w XVIII w. przez rzeźbiarza Antoniego Joerga. Pozostałość dawnej zabudowy stanowią również fragmenty murów obronnych i fosy oraz Wieża Wróbla stanowiąca część nieistniejącej już Bramy Nyskiej.
  3. Kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego – powstał w stylu barokowym latach 1690-1693 według projektu J. P. Doblera, na zlecenie biskupa Franciszka Ludwika. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem „Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków” Michaela Willmanna z 1696 r., ambona z balustradą z płaskorzeźbami ewangelistów z 1696 r. czy też bogato zdobione stalle z lat 1694-1695
  4. Niemieckie schrony – stanowią część fortyfikacji nieukończonej Linii Nysy. Powstały w latach 30. XX w. Są to dwa schrony bojowe jednoizbowe z przedsionkiem oraz jeden schron bierny, przeznaczony prawdopodobnie na magazyn. Wewnątrz schronów zachowały się napisy w języku niemieckim.
  5. Rejs spacerowy po Jeziorze Nyskim – Rejs po Jeziorze Nyskim odbywa się statkiem „Gracja” z przystani przy głównej plaży w Skorochowie. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 40 min. W ofercie znajdują się ponadto rejsy na zamówienie, a także możliwe jest zorganizowanie imprezy okolicznościowej.
  6. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie – mieści się na terenie dawnej gazowni. Wśród eksponatów znajduje się ok. 600 gazomierzy, lampy i kinkiety gazowe oraz urządzenia domowe i przemysłowe zasilane gazem. Sala dokumentacyjna prezentuje materiały związane z pracą gazowni klasycznych czy też rysunki pieców gazowniczo-retortowych. Eksponaty obejmują również reklamy związane z gazem, z których najstarsze pochodzą jeszcze z XIX w.
  7. Metamuzeum Motoryzacji Paczkowie – mieści się w odrestaurowanej stodole z XVIII w., o powierzchni 1000 m2. Można w nim zobaczyć zabytkowe auta. Jest to również interaktywne centrum, które pozwala zrozumieć jak działa auto. Muzeum zostało stworzone przez Fundację Rodziny Biernackich.
  8. Bastion w Nysie – pierwsze fortyfikacje powstały już w 1594 r. Autorem projektu był Johanes Schmeider z Lindau. Dla zwiedzających udostępniony jest m. in. Bastion św. Jadwigi, w którym zlokalizowana jest informacja turystyczna i restauracje, Fort II, reduty czy pozostałości obwałowań. Co roku w lipcu odbywają się tu Dni Twierdzy Nysa, które upamiętniają zdobycie twierdzy Nysa w 1807 r. przez Napoleona.
  9. Rynek w Nysie – średniowieczny plac targowy w Nysie, przy którym znajduje się zespół kamieniczek mieszczańskich. Wśród zabytkowych budowli przy rynku wymienić można Dom Wagi Miejskiej, pełniący obecnie funkcję siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki z wyjątkowo spadzistym dachem i 43-metrową dzwonnicą oraz odbudowany w latach 2006-2008 ratusz z 50-metrową wieżą, na której znajduje się punkt widokowy. W pobliżu rynku znajduje się ponadto barokowa Piękna Studnia oraz Fontanna Trytona, wzorowana na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego.

Otmuchów – Krótko historycznie

Na terenach tych prawdopodobnie istniała niegdyś osada słowiańska. Po powstaniu w 1000 r. biskupstwa wrocławskiego, Otmuchów wszedł w zakres dóbr należących do biskupów wrocławskich. Zamek i kasztelania w Otmuchowie wymienione zostały w bulli papieża Hadriana IV z 1115 r. Prawa miejskie Otmuchów uzyskał w 1347 r. z rąk biskupa Przecława z Pogorzeli. Pod koniec XIV w. została ufundowana kolegiata. W XV w. zamek i miasto zostały złupione przez husytów.

Wojny husyckie spowodowały przeniesienie w 1477 r. kolegiaty z Otmuchowa do Nysy, jednak biskup Jan Roth postarał się o odbudowę zamku i murów miejskich. Wojna trzydziestoletnia spowodowała kolejne zniszczenia i grabienie miasta. Jednak po jej zakończeniu Otmuchów przeżył swój rozkwit dzięki obecności siedziby biskupiej na zamku oraz przywróceniu kolegiaty w 1650 r. Za panowania biskupa Franciszka Ludwika (1683-1732) powstał nowy barokowy kościół, Zamek Dolny, przebudowany został obecny zamek, a do miasta licznie ściągali artyści.

Wojny śląskie w XVIII w. doprowadziły do poważnych zniszczeń, a samo miasto przeszło pod panowanie pruskie. W 1810 r. król pruski przeprowadził sekularyzację majątków kościelnych, a Otmuchów przestał być miastem biskupim. W 1820 r. otrzymał go jako darowiznę minister pruski Wilhelm von Humboldt. Rodzina Humboldtów posiadała Otmuchów do 1928 r. Po 1945 r. miasto znalazło się na terytorium Polski.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić