Atrakcje Otmuchów 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

otmuchów atrakcje
foto – Autorstwa Zanfra – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35153454

Otmuchów – miasto w województwie opolskim – 65 kilometrów od Opola – przez które przepływa Nysa Kłodzka. Położone jest pomiędzy sztucznymi zbiornikami, Jeziorem Otmuchowskim i Jeziorem Nyskim. Zajmuje powierzchnię 49,55 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 5 tys. osób.

Najlepsze Atrakcje w Otmuchowie

  1. Zamek – pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII w. Wówczas to papież Hadrian nadał ziemię otmuchowską z zamkiem biskupom wrocławskim. W kolejnych wiekach obiekt był niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Z pierwotnego założenia zachowało się skrzydło północno-wschodnie. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja z tarasem widokowym. Do zwiedzania udostępniona jet cela głodowa, gdzie dokonywali życia skazańcy oraz wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę okolicy.
  2. Rynek i okolice – na rynku otmuchowskim zachowało się kilka XIX-wiecznych kamienic, a także ratusz powstały w XVI w. i przebudowany w XIX w. i XX w. Ozdobę ratusza stanowi sześciokondygnacyjna wieża z galerią oraz zegary słoneczne. W pobliżu rynku znajduje się kolumna maryjna wykonana w XVIII w. przez rzeźbiarza Antoniego Joerga. Pozostałość dawnej zabudowy stanowią również fragmenty murów obronnych i fosy oraz Wieża Wróbla stanowiąca część nieistniejącej już Bramy Nyskiej.
  3. Kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego – powstał w stylu barokowym latach 1690-1693 według projektu J. P. Doblera, na zlecenie biskupa Franciszka Ludwika. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem „Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków” Michaela Willmanna z 1696 r., ambona z balustradą z płaskorzeźbami ewangelistów z 1696 r. czy też bogato zdobione stalle z lat 1694-1695
  4. Niemieckie schrony – stanowią część fortyfikacji nieukończonej Linii Nysy. Powstały w latach 30. XX w. Są to dwa schrony bojowe jednoizbowe z przedsionkiem oraz jeden schron bierny, przeznaczony prawdopodobnie na magazyn. Wewnątrz schronów zachowały się napisy w języku niemieckim.
  5. Rejs spacerowy po Jeziorze Nyskim – Rejs po Jeziorze Nyskim odbywa się statkiem „Gracja” z przystani przy głównej plaży w Skorochowie. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 40 min. W ofercie znajdują się ponadto rejsy na zamówienie, a także możliwe jest zorganizowanie imprezy okolicznościowej.
  6. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie – mieści się na terenie dawnej gazowni. Wśród eksponatów znajduje się ok. 600 gazomierzy, lampy i kinkiety gazowe oraz urządzenia domowe i przemysłowe zasilane gazem. Sala dokumentacyjna prezentuje materiały związane z pracą gazowni klasycznych czy też rysunki pieców gazowniczo-retortowych. Eksponaty obejmują również reklamy związane z gazem, z których najstarsze pochodzą jeszcze z XIX w.
  7. Metamuzeum Motoryzacji Paczkowie – mieści się w odrestaurowanej stodole z XVIII w., o powierzchni 1000 m2. Można w nim zobaczyć zabytkowe auta. Jest to również interaktywne centrum, które pozwala zrozumieć jak działa auto. Muzeum zostało stworzone przez Fundację Rodziny Biernackich.
  8. Bastion w Nysie – pierwsze fortyfikacje powstały już w 1594 r. Autorem projektu był Johanes Schmeider z Lindau. Dla zwiedzających udostępniony jest m. in. Bastion św. Jadwigi, w którym zlokalizowana jest informacja turystyczna i restauracje, Fort II, reduty czy pozostałości obwałowań. Co roku w lipcu odbywają się tu Dni Twierdzy Nysa, które upamiętniają zdobycie twierdzy Nysa w 1807 r. przez Napoleona.
  9. Rynek w Nysie – średniowieczny plac targowy w Nysie, przy którym znajduje się zespół kamieniczek mieszczańskich. Wśród zabytkowych budowli przy rynku wymienić można Dom Wagi Miejskiej, pełniący obecnie funkcję siedziby Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki z wyjątkowo spadzistym dachem i 43-metrową dzwonnicą oraz odbudowany w latach 2006-2008 ratusz z 50-metrową wieżą, na której znajduje się punkt widokowy. W pobliżu rynku znajduje się ponadto barokowa Piękna Studnia oraz Fontanna Trytona, wzorowana na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego.

Otmuchów – Krótko historycznie

Na terenach tych prawdopodobnie istniała niegdyś osada słowiańska. Po powstaniu w 1000 r. biskupstwa wrocławskiego, Otmuchów wszedł w zakres dóbr należących do biskupów wrocławskich. Zamek i kasztelania w Otmuchowie wymienione zostały w bulli papieża Hadriana IV z 1115 r. Prawa miejskie Otmuchów uzyskał w 1347 r. z rąk biskupa Przecława z Pogorzeli. Pod koniec XIV w. została ufundowana kolegiata. W XV w. zamek i miasto zostały złupione przez husytów.

Wojny husyckie spowodowały przeniesienie w 1477 r. kolegiaty z Otmuchowa do Nysy, jednak biskup Jan Roth postarał się o odbudowę zamku i murów miejskich. Wojna trzydziestoletnia spowodowała kolejne zniszczenia i grabienie miasta. Jednak po jej zakończeniu Otmuchów przeżył swój rozkwit dzięki obecności siedziby biskupiej na zamku oraz przywróceniu kolegiaty w 1650 r. Za panowania biskupa Franciszka Ludwika (1683-1732) powstał nowy barokowy kościół, Zamek Dolny, przebudowany został obecny zamek, a do miasta licznie ściągali artyści.

Wojny śląskie w XVIII w. doprowadziły do poważnych zniszczeń, a samo miasto przeszło pod panowanie pruskie. W 1810 r. król pruski przeprowadził sekularyzację majątków kościelnych, a Otmuchów przestał być miastem biskupim. W 1820 r. otrzymał go jako darowiznę minister pruski Wilhelm von Humboldt. Rodzina Humboldtów posiadała Otmuchów do 1928 r. Po 1945 r. miasto znalazło się na terytorium Polski.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić