Atrakcje Opole • Co Warto Zobaczyć w 2022

fotografia – Pixabay

Opole to piękne, historyczne miasto i centrum województwa opolskiego, które położone jest w dolinie Odry. To wyjątkowo zielona miejscowość, w której na każdym kroku spotkać można piękne zabytki i atrakcje dla całej rodziny.

10 Najpopularniejszych atrakcji w mieście Opole

1. Rynek

Średniowieczny rynek zwieńczony pięknym, renesansowym Ratuszem w stylu florenckim. Dookoła placu znajdują się liczne barokowe, kolorowe kamienice. Na rynku podziwiać można również podświetlaną, multimedialną fontannę, która po zmroku przyciąga turystów pięknym pokazem świetlnym.

Na Rynku znajduje się również Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki, gdzie swoje upamiętniające gwiazdy mają m.in. Czesław Niemen, Marek Grechuta, Irena Santor i Anna Jantar.

2. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska to znajdująca się na Wyspie Pasieka jedyna zachowana część Zamku Piastowskiego. Gotycka wieża wznosi się na wysokość 42 metrów, a za datę jej ukończenia przyjmuje się 1300 rok. Obecnie wieża pełni rolę muzeum, które można zwiedzać z przewodnikiem. Dla turystów udostępniony jest również taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama.

3. Zamek Górny

Zamek Górny to niegdysiejsza siedziba Piastów opolskich datowana na początek XIV wieku. Do dziś zachowała się jedynie gotycka wieża zamkowa oraz część murów obronnych.

4. Ogród Zoologiczny

Będąc w Opolu nie sposób ominąć Wyspy Bolko – wyjątkowo zielonej wyspy na Odrze, której największą atrakcją jest ulokowany tutaj Ogród Zoologiczny. Zajmuje on obszar 30 hektarów, a na jego terenie możemy zobaczyć tysiące przedstawicieli ponad 220 gatunków. Największą atrakcją są wyjątkowo rzadkie goryle oraz liczne pokazy karmienia wydr, lemurów i pelikanów. Na terenie obiektu znajduje się również park linowy, mini zoo dla najmłodszych oraz liczne obiekty gastronomiczne.

5. Muzeum Polskiej Piosenki

W Opolu znajduje się wiele muzeów, spośród których wyróżnia się Muzeum Polskiej Piosenki. W środku znajdują się tysiące nagrań audio i video, w tym teledyski, koncerty i odcinki starych programów muzycznych. Część wystawy poświęcona jest opolskiemu festiwalowi, jednak znajduje się tu m.in. specjalna sala, w której można spróbować swoich sił w grze na perkusji oraz profesjonalne studio nagraniowe.

6. Muzeum Wsi Opolskiej

Miłośników historii zachęci Muzeum Wsi Opolskiej. Ten duży park etnograficzny umożliwia zwiedzenie oryginalnych wnętrz z XIX i XX wieku. Choć główną część ekspozycji zajmują skromne budynki chłopów śląskich, znajdują się tu również obiekty należące do zagrodników i bardziej zamożnych gospodarzy ziemskich.

7. Muzeum Śląska Opolskiego

Ważnym obiektem w mieście jest Muzeum Śląska Opolskiego. Dzieli się ono na dwie główne wystawy: historyczną i archeologiczną. W ekspozycji historycznej znajdują się liczne dzieła malarskie, piękna kolekcja porcelany tułowickiej oraz pamiątki z czasów I i II wojny światowej. Wystawa archeologiczna związana jest z pradziejami Ziemi Opolskiej, a większość zabytków pochodzi ze średniowiecza.

8. Wydarzenia kulturalne

Najważniejszym wydarzeniem organizowanym na terenie miasta jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który organizowany jest już od prawie 60 lat w Amfiteatrze Tysiąclecia. Jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez w całym kraju, a w jej ramach prezentowane są debiuty muzyczne, premierowe utwory oraz występy najbardziej znanych gwiazd.

59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki

W Opolu organizowane są liczne wydarzenia muzyczne (np. Opole Songwrtiters Festiwal), literackie (np. Opolska Jesień Literacka) i filmowe (Festiwal Opolskie Lamy, na którym swoje produkcje prezentują absolwenci i studenci akademii filmowych). Corocznie odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Jarmark Świętego Wojciecha z okazji Świąt Wielkanocnych.

9. Bazylika Katedralna Podwyższenia św. Krzyża

Bazylika Katedralna Podwyższenia św. Krzyża to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała w XV wieku, jednak budynek kilkukrotnie był niszczony przez pożary, a następnie odbudowywany. Bazylika reprezentuje styl neogotycki, jej ważną częścią są dwie wieże o wysokości 73 metrów. W środku podziwiać można cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej z 1480 roku, który uznawany jest za cudowny.

10. Kościół św. Trójcy

Kościół św. Trójcy to ceglana, gotycka świątynia wybudowana w XIV wieku. To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w mieście, w którym znajdują się liczne freski oraz bogata, czternastowieczna polichromia, która jest najstarszym malowidłem naściennym na całym Śląsku. We wnętrzach świątyni kryją się liczne nagrobki książąt i księżnych oraz przedstawicieli rodu Piastów opolskich.

Opolska Wenecja

Opole to nie tylko ciekawe, historyczne miasto – to wyjątkowo piękna, zielona miejscowość, w której nie brakuje parków, skwerów i wielu atrakcji. Część miasta nazywana Opolską Wenecją oferuje romantyczne rejsy gondolami na rzece Młynówce, a po samej Odrze organizowane są częste rejsy łodziami i statkami wycieczkowymi. Warto przejść się promenadą wzdłuż kanału Młynówki, przemierzyć Park Nadodrzański i zobaczyć Most Groszkowy, dziś zwany “Mostem Miłości”, na którym zakochani przypinają kłódki ze swoimi inicjałami.

Krótka historia Opola

Opole to jedno z najstarszych miast w całej Polsce. Wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że już w IX wieku istniał tu przedchrześcijański gród plemienia Opolan. Miasto założone zostało na początku XIII wieku przez prawnuka Bolesława Krzywoustego – księcia Kazimierza I opolskiego. W średniowieczu rozwój miejscowości zapewniło dogodne położone na wielu ważnych szlakach handlowych. W XIX i XX wieku Opole zyskało na znaczeniu dzięki kolejno powstającym zakładom przemysłowym, znacznym napływom ludności oraz budowania całych osiedli mieszkaniowych dla pracowników manufaktur i fabryk.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Opole

4.5/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić