Barbakan w Krakowie – Informacje praktyczne i ciekawostki

barbakan
foto – Pixabay

Barbakan w Krakowie stanowi najbardziej wysuniętą na północ część miejskich fortyfikacji, a jednocześnie stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta. Co roku odwiedzany jest przez miliony turystów, zaś jego wizerunek widnieje na wielu pamiątkach z miasta. Co warto wiedzieć o Barbakanie? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Barbakan w Krakowie jest jednym z nielicznych zachowanych barbakanów w Polsce. Został wybudowany w XV wieku przed Bramą Floriańską. Jego zadaniem było poprzedzanie wejścia do miasta.

2. Barbakan w Krakowie stanowi wycinek koła o wewnętrznej średnicy nieco przekraczającej  24 metry. Grubość jego murów osiąga aż 3 metry.

3. Barbakan jest budowlą w stylu gotyckim, która wyróżnia się siedmioma wieżyczkami. W średniowieczu był połączony długą szyją z Bramą Floriańską, a jego zadaniem była jego obrona. Znajdowały się w niej otwory strzelnicze.

4. Barbakan w Krakowie został wzniesiony w ciągu roku od 1498 do 1499 roku za panowania króla Jana Olbrachta. Władca obawiał się najazdów wołosko-tureckich, które wyjątkowo zagrażały Krakowowi po klęsce bukowińskiej, czyli słynnej bitwie pod Koźminem.

5. Jan Olbracht podejmując decyzję o budowie Barbakanu w Krakowie inspirował się barbakanami w Toruniu, które miały ogromne możliwości obronne i zrobiły wrażenie na królu.

6. Jan Olbracht osobiście położył kamień węgielny pod budowę krakowskiego Barbakanu  przeznaczył na ten cel sto grzywien.

7. Na początku XIX wieku powstał pomysł wyburzenia Barbakanu oraz Bramy Floriańskiej. Senator Feliks Radwański, architekt oraz profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie popierał tego pomysłu. Jego argumentacja przeciwko wyburzeniu budowli opierała się na przeświadczeniu, że pustka po nich dopuści do miasta silne wiatry z północy i narazi mieszkańców na reumatyzm i inne problemy zdrowotne.

8. W 1910 roku, kiedy obchodzona była pięćsetna rocznica zwycięstwa pod Grunwaldem, w Barbakanie miała zostać umieszczona tak zwana Panorama Grunwaldzka autorstwa Jana i Tadeusza Styków. Nigdy do tego nie doszło, ponieważ obawiano się uszkodzenia historycznej budowli.

9. Na Barbakanie umieszczono płytę poświęconą Marcinowi Oracewiczowi. Według legendy podczas konfederacji barskiej zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa, a wtedy nabił karabin guzikiem z czamary i zabił rosyjskiego dowódcę.

10. Ze względu na strach o uszkodzenie Barbakanu “Diorama Grunwaldzka stworzona przez Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego była pokazywana w specjalnie stworzony do tego budynku na placu św. Ducha.

11. W dzisiejszych czasach Barbakan stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na jego terenie można podziwiać liczne wystawy, ale odbywają się tutaj również mistrzostwa Polski w szermierce, a także historyzowane walki rycerskie i pokazy tańców dworskich.

12. W okresie letnim na Barbakanie organizowane jest tak zwane BarbaKino, czyli średniowieczne kino letnie na Barbakanie, które stanowi wielką atrakcję dla mieszkańców miasta i nie tylko.

3.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić