Wysoki Wierch 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Wysoki Wierch
Rabsztyn i Wysoki Wierch – widok z południowej strony / foto – Selso / Wikipedia

Wysoki Wierch to jeden z piękniejszych szczytów w Małych Pieninach, a roztaczające się z niego widoki na każdym turyście zrobią wielkie wrażenie. Co warto wiedzieć na temat tego szczytu? Jakie atrakcje i ciekawostki czekają na wędrowców, którzy postanowią odwiedzić ten skrawek Pienin?

1. Wysoki Wierch – położenie

Wysoki Wierch (898 m n.p.m.) to malowniczy szczyt w Małych Pieninach, do którego można dojść ze wsi Szlachtowa lub schroniska pod Durbaszką.

2. Schronisko pod Durbaszką

Schronisko pod Durbaszką to jeden z ważniejszych punktów na szlaku prowadzącym na Wysoki Wierch. W miejscu tym można skorzystać z noclegów, można też odpocząć przy domowym posiłku lub aromatycznej kawie. Wszystko to w pięknej scenerii, która oczaruje każdego miłośnika górskich wędrówek.

3. Szlachtowa

Szlachtowa to dobry punkt wypadowy w Małe Pieniny, a jednocześnie ciekawy cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. To zasługa Muzeum Pienińskiego, w którym można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat regionu, jego kultury oraz ludności łemkowskiej, która w wyniku Akcji „Wisła” została zmuszona do opuszczenia okolic Szczawnicy.

4. Przełęcz pod Tokarnią

Najkrótszy szlak na Wysoki Wierch zaczyna się na Przełęczy pod Tokarnią na terenie Słowacji. Sama przełęcz oddziela Małe Pieniny od Grupy Golicy, jest też znana jako rewelacyjny punkt widokowy. Kto na przełęczy tej wejdzie na szlak żółty, ten w ciągu godziny znajdzie się na Wysokim Wierchu.

5. Wypas kulturowy owiec

Wysoki Wierch jest jednym z tych miejsc w granicach Pienińskiego Parku Narodowego, w których wciąż można podziwiać pasące się owce. Dzięki temu wciąż można cieszyć się tu przedwojennym krajobrazem, kiedy to w rejonie Wysokiego Wierchu intensywną gospodarkę pasterską prowadzili Łemkowie.

6. Małe Pieniny

Małe Pieniny są malowniczą częścią Pienin, tworzącą grzbiet o długości 14 km. Na ich terenie znajduje się Wysoka (1050 m), będąca najwyższym szczytem w Pieninach, oraz Wąwóz Homole, będący jedną z najważniejszych atrakcji Pienińskiego Parku Narodowego.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Pienianach


7. Dolina Leśnickiego Potoku

W pobliżu Wysokiego Wierchu znajduje się malownicza dolina Leśnickiego Potoku, będącego prawym dopływem Dunajca. Dolina ta przyciąga amatorów pięknych widoków oraz przyrodników, dla których najcenniejszym skarbem jest tu stanowisko omanu wąskolistnego – ciekawej rośliny, która w Karpatach jest coraz większą rzadkością.

8. Droga Pienińska

Wędrówkę na Wysoki Wierch można również zacząć w Szczawnicy, a dokładniej z Drogi Pienińskiej. Trasa ta łączy ze sobą polską Szczawnicę i słowacki Czerwony Klasztor, w piękne widoki na przełomowy odcinek Dunajca są jej największym walorem.

9. Szczawnica

Szczawnica to popularne uzdrowisko, ważny ośrodek turystyczny i najpopularniejszy punkt wypadowy w Pieniny. Kurort ten kusi pięknymi parkami, willami pochodzącymi z XIX wieku oraz pijalną wód, z której chętnie korzystają kuracjusze. Ze Szczawnicy można też wjechać kolejką na Palenicę (z której można przejść w stronę Wysokiego Wierchu), można też skupić się na spacerach po dolinie Grajcarka i Dunajca.

10. Wąwóz Holome

Jedną z ciekawszych atrakcji w rejonie Wysokiego Wierchu jest Wąwóz Homole – atrakcyjny cel krótkiej wycieczki dla każdego miłośnika przyrody i pięknych widoków. To miejsce wyjątkowo ważne dla botaników, na których czeka tu kilka chronionych gatunków roślin, m.in. ożanka górska, irga czarna oraz skalnica gronkowa.

11. Karczma po góralsku u Stasi

Gdzie zjeść obiad po zejściu z Wysokiego Wierchu? Kto zakończy wędrówkę w Szlachtowej, ten noże wstąpić do karczmy u Stasi. W lokalu tym czekają smaczne domowe posiłki oraz dania regionalne, np. kwaśnica i moskole.

12. Promenada nad Grajcarkiem

Kto wędrówkę po Małych Pieniach zakończy w Szczawnicy, ten może zrelaksować się podczas spaceru nad Grajcarkiem (dopływem Dunajca). Wzdłuż tego potoku prowadzi promenada, przy której nie brak kwiatowych dekoracji i ławeczek, czeka tu również sporo punktów gastronomicznych z lokalnymi przysmakami.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić