Szczyt Wysoki Wierch – Ciekawostki i Informacje Praktyczne

wysoki wierch
foto – Autorstwa I, Selso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2324890

Pieniny rozciągają się w południowej części naszego kraju oraz w północnej części Słowacji. Dzielą się one na trzy części: Pieniny Właściwe z popularnymi szczytami Trzy Korony i Sokolica, Pieniny Spiskie oraz Małe Pieniny. Właśnie do Małych Pienin należy szczyt Wysoki Wierch.

1. Szczyt Wysoki Wierch – charakterystyka

Wysoki Wierch jest jednym z najpiękniejszych szczytów w Polsce. Mimo, że jest mniej popularny od pozostałych szczytów Pienin – Trzech Koron i Sokolicy – to zdecydowanie warto się na niego wybrać. Wysoki Wierch ma wysokość 899 m n.p.m., jest rozległym szczytem o kopułowatym kształcie.

2. Niesamowite widoki

Ze szczytu Wysoki Wierch rozciągają się malownicze widoki na cztery strony świata, które zapierają dech w piersiach. Ujrzymy przepiękną panoramę Tatr, Magurę Spiską, a także panoramę Pienin Właściwych i Spiskich. Ze szczytu zobaczymy również niesamowite pasma Gorców, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego oraz polską wieś Szlachtowa i dwie słowackie wsie: Leśnicę i Wielki Lipnik.

3. Trasa ze Szczawnicy

Wędrówkę na Wysoki Wierch można rozpocząć z jednego z parkingów w Szczawnicy. W tym przypadku proponujemy udać się wzdłuż Dunajca, w kierunku Schroniska PTTK Orlica. Na skrzyżowaniu należy skręcić w szlak niebieski. W ten sposób najpierw dotrzemy do wzniesienia Szafranówka, która znajduje się 742 m n.p.m. Będąc tutaj warto zejść na polanę, z której możemy podziwiać widoki na piękną okolicę, m.in. Palenicę, Beskid Sądecki czy Gorce. Z Szafranówki należy kierować się w stronę polany pod Huściawą. Trasa ta jest przyjemna dla turystów, jednak znajduje się na niej kilka stromszych podejść.

4. Trasa z Palenicy

Wycieczkę na Wysoki Wierch możemy również rozpocząć z Palenicy, która stanowi główną atrakcję Szczawnicy. Na Palenicę możemy wyjść pieszo lub wyjechać kolejką krzesełkową, która dla wielu osób bywa nie lada atrakcją. Z Palenicy w kierunku Wysokiego Wierchu należy poruszać się żółtym szlakiem w stronę Szafranówki.

5. Trasa ze Szlachtowej

Szlachtowa to niewielka miejscowość, znajdująca się nieopodal Szczawnicy. Właśnie z niej prowadzi żółty szlak na Wysoki Wierch. Trasa prowadzi głównie drogą gruntową oraz wzdłuż terenów leśnych. Pod Huściawą żółty szlak łączy się z niebieskim. Od tego skrzyżowania pozostaje jeszcze około 0,5 km podejścia na Wysoki Wierch, które w ostatniej fazie jest trochę strome. Jednak cała trasa należy raczej do łagodnych.

6. Trasy – podsumowanie

Wszystkie wyżej wymienione trasy na szczyt Wysoki Wierch należą do tras łatwych, bez trudności technicznych. Jest kilka stromych podejść, ale nie powinny one stanowić problemu nawet dla osób, które rzadko bywają w górach. Na Wysoki Wierch można wybrać się również z małymi dziećmi. Podczas wędrówki, jak i z samego szczytu możemy podziwiać piękne, malownicze widoki.

7. Wysoka – najwyższy szczyt Pienin

Planując wycieczkę na Wysoki Wierch warto przy okazji również wybrać się na Wysoką, która jest najwyższym szczytem Pienin. Jej wysokość wynosi około 1050 m n.p.m. Trasa z Wysokiego Wierchu na Wysoką nie jest trudna. Po drodze możemy wstąpić do schroniska pod Durbaszką, w którym możemy odpocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę.

8. Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki

Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki znajduje się na trasie z Wysokiego wierchu na Wysoką. Jego zadaniem jest ochrona jedynego w Pieninach górnoreglowego świerkowego lasu.

9. Kiedy wybrać się na Wysoki Wierch?

Panorama ze szczytu Wysoki Wierch najpiękniejsza jest wiosną, latem i jesienią. Niezwykle ważna jest odpowiednia pogoda, aby widoki były przejrzyste. Dlatego przez wybraniem się w góry warto wcześniej sprawdzić prognozy.

10. Wędrówka na Wysoki Wierch – dlaczego warto?

Wysoki Wierch jest szczytem znacznie mniej obleganym od Sokolicy czy Trzech Koron. W związku z tym możemy się nacieszyć wędrówką oraz pięknymi widokami bez nieprzyjemnego ścisku. Wybierając się na Wysoki Wierch z pewnością będziemy zadowoleni.

11. Parking

W Szczawnicy istnieje kilka różnych parkingów, na których bezpiecznie możemy pozostawić swój samochód na czas wędrówki. Koszt za dobą jest zróżnicowany, ale wynosi od około 10 do 20 złotych za dobę.

12. Noclegi

Szczawnica i okoliczne miejscowości posiadają bogatą ofertę miejsc noclegowych dla turystów: poczynając od kwater prywatnych, poprzez pensjonaty i hotele. Jednak planując odwiedzenie miejscowości w sezonie warto wcześniej zarezerwować nocleg, ponieważ „w ostatniej chwili” może to być trudnym zadaniem.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić