Szczawnica • Atrakcje 2022 • Co Warto Zobaczyć 🗺️

fotografia – Pixabay

Szczawnica to popularny kurort turystyczny leżący na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich w województwie małopolskim. Malownicze położenie, pobliski potok Grajcarek, liczne atrakcje oraz właściwości uzdrowiskowe sprawiają, że to miejsce jest ciekawą alternatywą dla innych górskich miejscowości.

Krótka historia Szczawnicy

Początki miejscowości sięgają 1413 roku. W XV wieku w Szczawnicy została stworzona parafia oraz instytucja sołtysa, który sprawował władzę na ziemiami. Przez wieku dobra szczawnickie należały m.in. do skarbu Austrii i do węgierskich wpływów Habsburgów. W 1839 roku polski wydawca i właściciel ziemi węgierskiego pochodzenia Józef Szalay rozpoczął budowę pierwszych uzdrowisk na terenie Szczawnicy. Zdrowotne właściwości występujących tu wód mineralnych szybko docenione zostały przez wielu wybitnych lekarzy. Od tej pory miejsce do stale się rozwijało, szczególnie po I wojnie światowej, kiedy do Szczawnicy na leczenie przyjeżdżali górnicy i hutnicy cierpiący na choroby zawodowe. Dziś miasto to jest jednym z największych ośrodków turystycznych na terenie Pienin.

Uzdrowisko Szczawnica

Już w XIX wieku odkryto specyficzny górski mikroklimat w Szczawnicy, który doskonale wpływa na układ oddechowy. W miejscowości znajduje się aż 12 źródeł szczawiu – kwaśnej, wysokozmineralizowanej wody o właściwościach leczniczych. Uzdrowisko w Szczawnicy zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób dróg oddechowych, takich jak astma, przewlekłe zapalenie gardła czy alergie, ale niektóre z wód zbawienne wpływają na schorzenia reumatyczne i problemy ze stawami oraz kręgosłupem. Tutejsze sanatoria oferują wiele zabiegów z zakresu hydroterapii, fizykoterapii oraz kuracji wodami mineralnymi i inhalacją leczniczą.
Obecnie jednym z najważniejszych miejsc uzdrowiskowych w mieście jest Park Górny. Pijalnia Wód Mineralnych umieszczona została w zabytkowej willi Józefa Szalaya wybudowanej w 1863 roku. Sezonowo organizowane są tu również wystawy sztuki. Na terenie Parku znajdują się liczne alejki, Kaplica Zdrojowa oraz duże tereny zielone służące do wypoczynku i rekreacji.

Zabytki i atrakcje

Szczawnica może pochwalić się wieloma zabytkowymi willami, dworkami i pensjonatami pochodzącymiz XIX wieku. Do najpiękniejszych z nich zaliczyć można m.in. wille Danusia, Palma, Stara Kancelaria czy Pałac. W jednej z nich – willi “Holenderka” – mieści się obecnie Muzeum Historii Uzdrowiska, gdzie wystawiane są ekspozycje związane z historią miasta i lokalną kulturą.

Ważnym zabytkiem miasta jest Kościół Świętego Wojciecha wybudowany pod koniec XIX wieku. Murowana, neogotycka świątynia zachwyca nie tylko fasadą, ale również swoim wnętrzem. W środku podziwiać można wspaniałą polichromię, pięć zdobionych ołtarzy oraz piękny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ciekawostką jest, że poddasze zamieszkuje podkowiec mały – wyjątkowo rzadki gatunek nietoperza.

Podczas pobytu w Szczawnicy warto odwiedzić Muzeum Pienińskie mieszczące się w zabytkowym budynku, niegdyś wykorzystywanym przez straż graniczną. Znajdują się tu bogate zbiory etnograficzne, w tym góralskie stroje ludowe i tradycyjne wyposażenie domów.

Pieniński Park Narodowy

Przy Szczawnicy rozciąga się majestatyczny Pieniński Park Narodowy. Punktem obowiązkowym jego zwiedzania jest wejście na Sokolicę – jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Pieninach. Sokolica mierzy 747m n.p.m., a ze Szczawnicy prowadzi na nią niebieski szlak turystyczny, na którego przejście w jedną stronę należy poświęcić nieco ponad godzinę. Ze szczytu podziwiać można słynną sosnę nad przepaścią oraz piękną panoramę górską.
Inną ważną atrakcją jest Wąwóz Homole znajdujący się na terenie Jaworki. Ściany wąwozu sięgają 120 metrów, a po jego dnie przepływa potok Kamionka. Prowadzi przez niego zielony szlak, a na drodze spotkamy liczne kładki, mosty i schody, które umożliwiają przejście przez meandrującą wodę i podmokłe tereny.

Wielu turystów na początku swojej przygody z Pieninami wybiera wejście na Trzy Korony. To szczyt o wysokości 982m n.p.m, gdzie można podziwiać wyjątkową roślinność (w tym aż 7 gatunków roślin, które nie występują w żadnej innej części Pienin!). Największą atrakcją jest znajdująca się na Okrąglicy platforma widokowa, pod którą rozciąga się 500 metrowa przepaść i widok na Dunajec. Ze Szczawnicy na Trzy Korony można dostać się niebieskim szlakiem przez Czertezik, Czertez, Sokolą Perć i Zamkową Górę.

Regionalna kuchnia Pienin

Kuchnia góralska jest rozpoznawalna w całej Polsce. Także w Szczawnicy możemy spróbować lokalnych przysmaków, wśród których dużą popularnością cieszą się gałuski – rodzaj klusek z surowych ziemniaków, które podawane są z wędzoną słoniną. Zamiast pieczywa podawane są podpłomyki lub kołoce czyli placki z ciasta chlebowego. Typową potrawą pochodzącą z okolic Szczawnicy jest kulesza: rodzaj kleiku z mąki, którą serwuje się z bryndzą i skwarkami. Znajdziemy tu również bardziej znane przysmaki góralskie, takie jak kwaśnica i owcze sery (bryndza i bundz), a w niektórych tradycyjnych karczmach podawana jest aromatyczna jagnięcina i baranina. Okolice Szczawnicy obfitują w potoki, rzeki i stawy, dzięki czemu w wielu miejscach możemy spróbować pysznych, świeżych pstrągów.

 

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Szczawnica

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić