Szczawnica Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

fotografia – Pixabay

Szczawnica to popularny kurort turystyczny leżący na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich w województwie małopolskim. Malownicze położenie, pobliski potok Grajcarek, liczne atrakcje oraz właściwości uzdrowiskowe sprawiają, że to miejsce jest ciekawą alternatywą dla innych górskich miejscowości.

Dzięki swym walorom przyrodniczym oraz pięknemu położeniu w magicznych Pieninach, zaliczane jest do najciekawszych miejsc w Polsce.

1. Uzdrowisko Szczawnica

Już w XIX wieku odkryto specyficzny górski mikroklimat w Szczawnicy, który doskonale wpływa na układ oddechowy. W miejscowości znajduje się aż 12 źródeł szczawiu – kwaśnej, wysokozmineralizowanej wody o właściwościach leczniczych. Uzdrowisko w Szczawnicy zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób dróg oddechowych, takich jak astma, przewlekłe zapalenie gardła czy alergie, ale niektóre z wód zbawienne wpływają na schorzenia reumatyczne i problemy ze stawami oraz kręgosłupem. Tutejsze sanatoria oferują wiele zabiegów z zakresu hydroterapii, fizykoterapii oraz kuracji wodami mineralnymi i inhalacją leczniczą.

2. Park Dolny w Szczawnicy

Szczawnica, jak każde uzdrowisko, może się pochwalić pięknym parkiem zdrojowym. W mieście tym dzieli się on na Park Górny i znacznie bardziej popularny Park Dolny. Park ten powstał w latach 60. XIX wieku, co miało związek z udostępnieniem kuracjuszom źródeł „Aniela” i „Helena”. Dziś miejsce to znane jest m.in. za sprawą zabytkowych willi z lat 70. XIX wieku oraz zabytkowej kaplicy Marki Boskiej Częstochowskiej. Dumą parku pozostaje jednak willa „Maria”, zbudowana w latach 90. XIX wieku jako Zakład Wodoleczniczy.

3. Park Górny z pijalnią wód mineralnych

Tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych umieszczona została w zabytkowej willi Józefa Szalaya wybudowanej w 1863 roku. Sezonowo organizowane są tu również wystawy sztuki. Na terenie Parku znajdują się liczne alejki, Kaplica Zdrojowa oraz duże tereny zielone służące do wypoczynku i rekreacji.

4. Pijalnie Wód Leczniczych

Szczawnica to przede wszystkim ważne uzdrowisko, w którym do walki z chorobami wykorzystywane są lecznicze wody. Te najsłynniejsze to: „Helena” (wykorzystywana m.in. w leczeniu osteoporozy), „Józefina” (zalecana przy problemach z cholesterolem), „Jan” (będący sojusznikiem zdrowych dróg moczowych) i „Stefan” (idealny dla tych, którzy chcą wzmocnić kości). Z mocy szczawnickich wód można korzystać w samym centrum uzdrowiska, czyli w Pijalni Wód Leczniczych przy Placu Dietla. Stylowy budynek przyciąga uwagę, a pobyt w jego murach każdemu turyście wyjdzie na zdrowie.


Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Szczawnicy


5. Kościół Świętego Wojciecha

Ważnym zabytkiem miasta jest Kościół Świętego Wojciecha wybudowany pod koniec XIX wieku. Murowana, neogotycka świątynia zachwyca nie tylko fasadą, ale również swoim wnętrzem. W środku podziwiać można wspaniałą polichromię, pięć zdobionych ołtarzy oraz piękny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ciekawostką jest, że poddasze zamieszkuje podkowiec mały – wyjątkowo rzadki gatunek nietoperza.

6. Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik to jedno z ciekawszych miejsc w Szczawnicy. Choć wodospad znajduje się blisko centrum gwarnego uzdrowiska, w jego rejonie można nacieszyć się spokojem i kameralną atmosferą. Gdzie go szukać? Na terenie dzielnicy Sewerynówka, w pobliżu drewnianego kościółka z lat 20. XX wieku. Wodospad ten liczy sobie 5 metrów wysokości i jest dumą Potoku Sopotnickiego, który w centrum Szczawnicy łączy się z Grajcarkiem, a następnie z Dunajcem.

7. Muzeum Historii Uzdrowiska

Szczawnica może pochwalić się wieloma zabytkowymi willami, dworkami i pensjonatami pochodzącymiz XIX wieku. Do najpiękniejszych z nich zaliczyć można m.in. wille Danusia, Palma, Stara Kancelaria czy Pałac. W jednej z nich – willi “Holenderka” – mieści się obecnie Muzeum Historii Uzdrowiska, gdzie wystawiane są ekspozycje związane z historią miasta i lokalną kulturą.

8. Muzeum Pienińskie

Podczas pobytu w Szczawnicy warto odwiedzić Muzeum Pienińskie mieszczące się w zabytkowym budynku, niegdyś wykorzystywanym przez straż graniczną. Znajdują się tu bogate zbiory etnograficzne, w tym góralskie stroje ludowe i tradycyjne wyposażenie domów.

9. Pieniński Park Narodowy

Przy Szczawnicy rozciąga się majestatyczny Pieniński Park Narodowy. Punktem obowiązkowym jego zwiedzania jest wejście na Sokolicę – jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Pieninach. Sokolica mierzy 747m n.p.m., a ze Szczawnicy prowadzi na nią niebieski szlak turystyczny, na którego przejście w jedną stronę należy poświęcić nieco ponad godzinę. Ze szczytu podziwiać można słynną sosnę nad przepaścią oraz piękną panoramę górską.

10. Wąwóz Homole

Inną ważną atrakcją jest Wąwóz Homole znajdujący się na terenie Jaworki. Ściany wąwozu sięgają 120 metrów, a po jego dnie przepływa potok Kamionka. Prowadzi przez niego zielony szlak, a na drodze spotkamy liczne kładki, mosty i schody, które umożliwiają przejście przez meandrującą wodę i podmokłe tereny.

11. Trzy Korony

Wielu turystów na początku swojej przygody z Pieninami wybiera wejście na Trzy Korony. To szczyt o wysokości 982m n.p.m, gdzie można podziwiać wyjątkową roślinność (w tym aż 7 gatunków roślin, które nie występują w żadnej innej części Pienin!). Największą atrakcją jest znajdująca się na Okrąglicy platforma widokowa, pod którą rozciąga się 500 metrowa przepaść i widok na Dunajec. Ze Szczawnicy na Trzy Korony można dostać się niebieskim szlakiem przez Czertezik, Czertez, Sokolą Perć i Zamkową Górę.

12. Spływ Dunajcem

Trzy Korony to najchętniej zdobywany szczyt w Pieninach, na który można wejść ze Szczawnicy lub wsi Sromowce. Górę tę można podziwiać również podczas spływu Dunajcem – atrakcji, która od ponad 100 lat przyciąga turystów w rejon Sromowców (w których zaczyna się spływ) i Szczawnicy (w której większość turystów kończy rejs). Flisackie łodzie, górale w tradycyjnych strojach i rzeka, która wije się między pienińskimi szczytami – oto główne powody, dla których warto wybrać się na spływ. W jego trakcie można poznać wiele pienińskich legend, spojrzeć na ciekawe miejscowości zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie rzeki, a przede wszystkim posłuchać flisaków – świetnych gawędziarzy i znawców Pienin.

13. Czerwony Klasztor

Ponieważ ze Szczawnicy bez problemów przejść można na teren Słowacji, turyści coraz chętniej poświęcają czas tamtejszym zabytkom. Jednym z tych najważniejszych jest Czerwony Klasztor, mogący się pochwalić historią sięgającą 1330 roku. Jego budowę powierzono Kokoszowi Berzeviczemu, który miał w ten sposób odpokutować za popełnione zbrodnie. Ceglana budowla wciąż przyciąga uwagę, służy też turystom odwiedzającym Pieniny. To tu mieści się dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego oraz muzeum, w którym skupiono się na przyrodzie tych gór.

14. Rezerwat Wysokie Skałki

W Pieninach nie brak atrakcji przyrodniczych, w gronie których wyróżnia się rezerwat Wysokie Skałki. Obejmuje on rejon szczytu Wysokiej – najwyższego punktu w Pieninach, wyróżniającego się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Co decyduje o jego wyjątkowości? Górnoreglowy naturalny las świerkowy – jeden z nielicznych w Pieninach. Nie brak tu również ciekawych roślin (m.in. wawrzynek wilczełyko i powojnik alpejski) oraz zwierząt (m.in. puchacz i orlik krzykliwy). Idealne miejsce na piesze wycieczki, aczkolwiek trasa jest nieco wymagająca ze względu na niezbyt przyjemne podłoże. Widoki wynagrodzą z pewnością jednak trudy wędrówki.

15. Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda to przyrodnicza atrakcja w rejonie Szczawnicy, do której najłatwiej dotrzeć ze wsi Jaworki. Uwagę przyciąga tu malownicza dolina Białej Wody oraz grupa Białowodzkich Skał, przy których potok tworzy malowniczy przełom. Miejsce to przyciąga amatorów pięknych widoków i przyrodników, chętnie zaglądają tu również poszukiwacze skarbów. Dla nich ten rezerwat to miejsce znane z XVIII-wiecznych opowieści o górnikach, zaglądających tu w poszukiwaniu cennych kruszców.

16. Szafranówka

Szafranówka (742 m. n.p.m.) to świetny punkt widokowy, na który z centrum Szczawnicy można się dostać na kilka sposobów, np. niebieskim szlakiem, który zaczyna się przy schronisku Orlica nad Dunajcem lub szlakiem żółtym, łączącym Szczawnicę ze słowacką miejscowością Lesnica (Szafrańcówka jest szczytem granicznym). Dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi widokami bez wysiłku, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kolejki na Palenicę (jej dolna stacja znajduje się w ścisłym centrum Szczawnicy), z której na szczyt Szafrańcówki można dojść w 20 minut.

17. Wieża widokowa na Radziejowej

Na Radziejową (najwyższy szczyt w Beskidzie Sądeckim) prowadzi kilka malowniczych szlaków pieszych. Amatorzy dłuższych wędrówek mogą tu dojść ze Szczawnicy przez Przehybę, można też postawić na nieco krótszy szlak z Jaworek. Najwięcej szlaków na Radziejową zaczyna się jednak w Piwnicznej-Zdroju i jej przysiółkach. Od 2020 roku na Radziejowej czeka na gości drewniana wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok na pobliskie Pieniny, Babią Górę oraz Beskidy: Sądecki i Wyspowy. Pięknie prezentują się też Tatry, których panorama robi wrażenie.

18. Regionalna kuchnia Pienin

Kuchnia góralska jest rozpoznawalna w całej Polsce. Także w Szczawnicy spróbować można lokalnych przysmaków, wśród których dużą popularnością cieszą się gałuski – rodzaj klusek z surowych ziemniaków, które podawane są z wędzoną słoniną. Zamiast pieczywa podawane są podpłomyki lub kołoce czyli placki z ciasta chlebowego.

Typową potrawą pochodzącą z okolic Szczawnicy jest kulesza: rodzaj kleiku z mąki, którą serwuje się z bryndzą i skwarkami. Znajdziemy tu również bardziej znane przysmaki góralskie, takie jak kwaśnica i owcze sery (bryndza i bundz), a w niektórych tradycyjnych karczmach podawana jest aromatyczna jagnięcina i baranina. Okolice Szczawnicy obfitują w potoki, rzeki i stawy, dzięki czemu w wielu miejscach skosztować można pysznych, świeżych pstrągów.

19. Gdzie zjeść w Szczawnicy ?

Schronisko Orlica nad Dunajcem to jedno z tych miejsc, które od lat służą turystom. Można tu znaleźć tanie noclegi, można zatrzymać się na odpoczynek i pyszny posiłek. Co można zjeść w klimatycznym lokalu znajdującym się w pobliżu słynnej Drogi Pienińskiej? Kusi juha z grulami po sromowsku oraz baraninówka, kuszą pierogi (w tym pierogi po bacowsku i pierogi pienińskie). Nie brak tu placków ziemniaczanych w różnych wariantach oraz dań z pstrągiem w roli głównej. Na gości czekają tu również piwa (regionalne i słowackie) oraz wiata grillowa.

20. Nowy Sącz

Nowy Sącz jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce, a bliskość doliny Dunajca i Beskidu Sądeckiego zwiększa jego turystyczną atrakcyjność. Co warto zrobić w tym mieście? Zwiedzić tutejszy skansen oraz wybrać się na spacer po historycznym centrum miasta. Czekają tu ruiny zamku i pozostałości murów miejskich, Muzeum Okręgowe urządzone w murach Domu Gotyckiego i okazały ratusz. Na uwagę zasługuje też Góra Zabełecka, z której roztacza się wspaniały widok na miasto, oraz pobliski Popradzki Park Krajobrazowy, który przyciąga aktywnych turystów i miłośników przyrody.

21. Czorsztyn-Ski

Ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski to bardzo dobre miejsce dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w pięknym otoczeniu. Na pograniczu Gorców i Pienin, w pobliżu tętniącej życiem Szczawnicy, czekają nie lada atrakcje dla miłośników sportów zimowych. Szkółka narciarska, miejsca przeznaczone dla amatorów snowboardu oraz trasy dla biegaczy to podstawa. Nie brak tu również tras zjazdowych, z których w okresie letnim mogą korzystać rowerzyści i spacerowicze.

22. Zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik na Dunajcu, który służy ludziom na wiele sposobów. Jezioro chroni przed powodziami, a mieszcząca się w Niedzicy elektrownia wodna dostarcza prąd do wielu domów. Jezioro jest też miejscem wypoczynku i rekreacji, a wycieczkowe rejsy po jego terenie cieszą się wielką popularnością. O tym, że Dunajec rozdzielał niegdyś Węgry i Polskę, wciąż przypominają ruiny polskiego zamku w Czorsztynie i węgierskiego zamku w Niedzicy. Zamek czorsztyński jest malowniczą ruiną, leżącą na wzgórzu będącym częścią Pienińskiego Parku Narodowego. Zamek w Niedzicy można z kolei zwiedzać w przewodnikiem, który ciekawie opowiada o jego historii i legendach, w tym tej najsłynniejszej, zgodnie z którą pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego ukryty jest skarb Inków.

23. AquaCity Poprad

AquaCity Poprad jest jednym z najsłynniejszych parków wodnych na terenie Słowacji, do którego coraz chętniej zaglądają polscy turyści. Co przyciąga tu gości? Zestaw 13 basenów (krytych i zewnętrznych), w których można korzystać z dobrodziejstw wód termalnych. Na najmłodszych czeka tu wyspa skarbów, na starszych strefa zdrowia i urody. Wszystko to w pięknej scenerii, dzięki której miasto Poprad jest jednym z ważniejszych słowackich kurortów oraz jednym z najlepszych punktów wypadowych dla turystów pragnących odkrywać Spisz.

Krótka historia Szczawnicy

Początki miejscowości sięgają 1413 roku. W XV wieku w Szczawnicy została stworzona parafia oraz instytucja sołtysa, który sprawował władzę na ziemiami. Przez wieku dobra szczawnickie należały m.in. do skarbu Austrii i do węgierskich wpływów Habsburgów. W 1839 roku polski wydawca i właściciel ziemi węgierskiego pochodzenia Józef Szalay rozpoczął budowę pierwszych uzdrowisk na terenie Szczawnicy. Zdrowotne właściwości występujących tu wód mineralnych szybko docenione zostały przez wielu wybitnych lekarzy. Od tej pory miejsce do stale się rozwijało, szczególnie po I wojnie światowej, kiedy do Szczawnicy na leczenie przyjeżdżali górnicy i hutnicy cierpiący na choroby zawodowe. Dziś miasto to jest jednym z największych ośrodków turystycznych na terenie Pienin.

 

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Szczawnica

4.1/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić