Nowy Sącz 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Nowy Sącz to największa miejscowość Beskidu Sądeckiego i jedna z najstarszych na całym obszarze Małopolski. Leży w widłach dwóch rzek: Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Malownicze położenie, wiekowe zabytki oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na spędzenie aktywnego urlopu.

20 najważniejszych atrakcji w Nowym Sączu i okolicach

1. Bazylika św. Małgorzaty

Gotycko-barokowy kościół wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W środku znajdują się liczne polichromie, których najstarsze elementy zostały stworzone w 1360 roku. Podziwiać tu można również piętnastowieczne portale, renesansowy ołtarz główny oraz figurę Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku.

2. Ruiny Zamku Królewskiego

Wybudowany w XIV wieku na wysokiej skarpie przy rzece. Do dziś przetrwały części murów obronnych (w tym w najlepszym stanie jest fragment muru o długości 20 metrów przy Bazylice św. Małgorzaty) oraz Baszta Kowalska.

3. Rynek

Znajduje się na nim piękny, eklektyczny Ratusz z wysoką wieżą zegarową, drugi co do wielkości budynek ratuszowy w Małopolsce. Sam Rynek jest wyjątkowo zadbany. Otaczają go liczne kamienice z XIX i XX wieku oraz restauracje, kawiarnie i ogródki piwne.

4. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dziewiętnastowieczna świątynia reprezentująca styl gotycki i romański. Wnętrza są wyjątkowo skromne, zwierają jednak piękny ołtarz i okienne witraże. Podziwiać tu można również figurę Jezusa, którą ustawiono przed kościołem w podziękowaniu za ocalenie miasta przed skutkami działań wojennych.

5. Kościół św. Kazimierza

Neogotycka, ceglana świątynia, która wybudowana została w latach 1908-1912. Charakteryzuje się dwoma strzelistymi wieżami i ozdobnymi elementami elewacji. W środku znajdują się witraże, naścienne malowidła oraz polichromia w stylu secesyjnym.

6. Sądecki Park Etnograficzny

Jedną z największych atrakcji Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny. Skansen zajmuje obszar 20 hektarów, a na jego terenie umiejscowionych zostało 65 obiektów, w tym zagrody chłopskie, siedemnastowieczny dwór szlachecki, cerkiew łemkowską, a nawet fragment cygańskiej osady. Ekspozycję uzupełnia Miasteczko Galicyjskie odwzorowujące zabudowę małomiasteczkową z XIX wieku. W 20 obiektach mieszczą się m.in. punkty gastronomiczne i handlowe, miejsca noclegowe i galeria sztuki.

7. Muzeum Okręgowe

Ważnym miejscem w Nowym Sączu jest Muzeum Okręgowe. Znajduje się w Domu Gotyckim wybudowanym około 1448 roku. W środku podziwiać można ekspozycje związane ze sztuką cechową, galerię z portretami właścicieli ziemskich oraz sale z rękodziełem i dziełami sztuki ludowej i cerkiewnej.

8. Popradzki Park Krajobrazowy

Zaledwie kilka kilometrów od granic miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy, który zapewnia mnóstwo atrakcji. Znajdują się tu liczne ścieżki dydaktyczne z przystankami i tablicami informacyjnymi, pomniki przyrody oraz alejki. Park przecinają szlaki piesze (o łącznej długości około 350 kilometrów!), rowerowe i konne. Zimą na okolicznych zboczach szczytów górskich funkcjonują wyciągi narciarskie. Dodatkową atrakcją jest spływ pontonami i tratwami przez rzekę Poprad.

9. Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie to część Sądeckiego Parku Etnograficznego, która sama w sobie jest ważną atrakcją turystyczną. To tu często organizowane są imprezy kulturalne i historyczne, to tu można odbyć wyjątkową podróż w czasie i nacieszyć się smakiem galicyjskich specjałów. Najważniejsza jest tu jednak zabudowa, dzięki której można poczuć magię małego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Rynek z ratuszem, studnia miejska, zabytkowa karczma – oto wybrane obiekty, jakie czekają tu na gości.

10. Projekt Paintball

Projekt Paintball oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko miejsce, gdzie można zagrać w paintball, ale także zorganizować pikniki rodzinne, gry terenowe, wycieczki szkolne, wieczory kawalerskie i panieńskie . Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne i integracje klasowe.
Na terenie obiektu można rozłożyć namiot dla gości, zamek dmuchany itp.  Niektóre z atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji i kontaktu telefonicznego.

Organizatorzy prowadzą również lokalne wycieczki w okolicy Limanowej, Nowego Sącza i wokół Jeziora Rożnowskiego.

Sprzęt do gry w paintball dostosowany jest do wieku graczy: dla dzieci od 6 lat dostępne są małe imitacje markerów na żelowe kulki, dla dzieci od 8 lat – Shotgun z małymi kulami z farbą, a dla osób od 14 lat i dla dorosłych – markery na sprężone powietrze.

Więcej informacji na temat Projekt Paintball można znaleźć na stronie internetowej: Projekt Paintball:  Małopolska – Limanowa/Nowy Sącz lub telefonicznie pod 790 890 600.

11. Kąpielisko Chorwacja w Czchowie

Wypoczynek nad Dunajcem staje się coraz bardziej popularny, na czym zyskują okolice Jeziora Czchowskiego i takie miejscowości, jak Czchów. Jedną z ważniejszych atrakcji w tej części Małopolski jest Kąpielisko Chorwacja w Jurkowie koło Czchowa. Bliskość słynnej górskiej rzeki, możliwość skorzystania z noclegów w domkach letniskowych oraz dobre warunki do zabawy w wodzie to czynniki, dzięki którym miejsce to zyskało dużą popularność. Baseny, zalew, miejsca do wędkowania i park linowy są z kolei gwarancją dobrej zabawy dla każdego.

12. Gościniec Galicyjski

Gdzie warto zatrzymać się w Nowym Sączu? W Gościńcu Galicyjskim, leżącym na terenie tutejszego parku etnograficznego. Od centrum miasta dzielą go tylko 3 km, za to w jego bezpośrednim sąsiedztwie czekają liczne atrakcje. Można tu odpocząć w wyjątkowej atmosferze, można nacieszyć się aromatyczną kawą w Cesarsko-Królewskiej Kawiarni Galicyjskiej. Na głodnych czeka z kolei gospoda, kusząca galicyjskimi specjałami. We wnętrzach XIX-wiecznej karczmy żydowskiej smakują one wyjątkowo.

13. Zamek w Rytrze

W dolinie Popradu nie brak ciekawych zabytków i punktów widokowych. Jednym z najciekawszych obiektów, cenionych i przez amatorów pięknych widoków, i miłośników historii, są ruiny zamku w Rytrze. Dumnie wznoszą się one nad wsią, a dojście do nich zajmuje około 20-30 minut. Ruiny średniowiecznej budowli obronnej są dostępne przez całą dobę (i to za darmo), a roztaczający się z nich widok na każdy zrobi wrażenie. A co dalej? Można wrócić do Rytra lub pomaszerować dalej czerwonym szlakiem w stronę Cyrli.

14. Ślimak widokowy w Woli Kroguleckiej

W Beskidzie Sądeckim nie brak atrakcyjnych punktów widokowych. Jednym z ciekawszych jest taras widokowy w Woli Kroguleckiej koło Rytra, który – ze względu na swoją formę – nazywany jest ślimakiem. Kto odwiedzi to miejsce, ten spojrzy z góry ma malowniczą dolinę Popradu. Z miejsca tego roztacza się też wspaniały widok na Radziejową, a przy dobrej widoczności również na pobliski Beskid Wyspowy. Taką panoramą można się cieszyć przez cały dzień, m.in. o wschodzie słońca.

15. Jezioro Rożnowskie

Kto chce się zrelaksować na plaży lub skorzystać z udziału w zorganizowanych rejsach po jeziorze, a jednocześnie cieszyć pięknymi widokami na góry, ten doceni Jezioro Rożnowskie. Ten sztuczny zbiornik koło Nowego Sącza jest jedną z ważniejszych atrakcji w dolinie Dunajca, a walory krajobrazowe i wypoczynkowe sprawiają, że w jego rejonie pojawia się coraz więcej ośrodków wypoczynkowych. Do najpopularniejszych letnisk w rejonie jeziora zaliczają się obecnie: Rożnów, Tabaszowa i Gródek nad Dunajcem.

16. Zamek Stara Baśń w Grybowie

Kto planuje rodzinne wycieczki w rejonie Nowego Sącza, ten powinien zajrzeć do Grybowa. Czeka tu  sporo cennych zabytków oraz atrakcja, która szybko podbiła serca najmłodszych turystów. To Zamek „Stara Baśń”, który przypomina o królewskiej przeszłości miasta i jego dawnym znaczeniu. W tym miejscu maluchy mogą odbyć fascynującą podróż w czasie i dowiedzieć się, jak wyglądało życie człowieka przed wiekami. Spotkanie ze smokiem Straszomirem, pieczenie podpłomyków, szukanie skarbów oraz udział w warsztatach zielarskich – oto wybrane atrakcje, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

17. Sądecki Szlak Lodowy

Sądecki Szlak Lodowy to trasa turystyczna, dzięki której można połączyć historyczny spacer po Nowym Sączu z delektowaniem się najlepszymi lodami w tym mieście. Tutejsze lody rozsławił poeta Ludwik Jerzy Kern, który w 1969 roku napisał wiersz „Od Homera”. Znaleźć w nim można informacje, że w Nowym Sączu jest wszystko, w tym „lody, co smakują tak, jak w żadnym innym mieście”. Kto chce się o tym przekonać, ten może odwiedzić cukiernie wpisane na Szlak Lodowy. Są to m.in. lodziarnie: „Lwowianka” „Fanaberia” oraz „Miś”.

18. Regionalna kuchnia sądecka

Kuchnia sądecka jest prosta, aromatyczna i sycąca. Warto spróbować regionalnej zupy kapuśniarki oraz żurku tęgoborskiego. Na stołach królują baranie i jagnięce gulasze, często w towarzystwie różnych klusek, takich jak bordy, parowce i kluski scykane. Lokalnym przysmakiem są pierogi nadziewane farszem z kapusty kiszonej i kiszki. W Nowym Sączu można spróbować moskole (dania popularnego w wielu górskich regionach), owcze sery, kiszone rydze oraz genialne miody z okolicznych pasiek. Najpopularniejszą słodkością w regionie jest kukiełka podegrodzka czyli rodzaj drożdżówki.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje Nowego Sącza


19. Imprezy i wydarzenia – Nowy Sącz 2023

Choć Nowy Sącz to przede wszystkim piękne zabytki oraz górskie, malownicze zabytki, na terenie miasta organizowane są liczne imprezy i wydarzenia. W okresie Bożego Narodzenia odbywa się m.in. Festiwal Kolęd i Muzyki Bożonarodzeniowej Wesoła Nowina oraz wydarzenia towarzyszące, jarmarki i kiermasze. W Nowym Sączu organizowane są również ważne imprezy o charakterze artystycznym i kulturowym m.in. Filmostrada, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek czy Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. W sezonie letnim organizowane są wydarzenia sportowe, imprezy plenerowe, pikniki rodzinne i koncerty. To z pewnością, które warto zwiedzić bez względu na porę roku.

20. Cukiernia Mecyje Sądeckie

„Mecyje Sądeckie” to najsłynniejsza cukiernia w Nowym Sączu, ciesząca się również sporym zainteresowaniem turystów. Sezonowe ciasta i ciasteczka, pyszne torty i kultowy już sernik – oto wybrane rarytasy, jakie czekają w tym miejscu. Kto zajrzy do tej cukierni, ten będzie mógł spróbować również tortu Sachera oraz słynnych rurek z kremem. Wybór deserów jest ogromny, a łączy je jedno – pasja. Właściciele cukierni stawiają na autorskie wypieki, a w prowadzenie swoich lokali włożyli całe serce.

Historia Nowego Sącza

Nowy Sącz prawa miejskie uzyskał już w 1292 roku dzięki prawu nadanego przez króla Wacława II. W XIV wieku Kazimierz Wielki zdecydował się na wybudowanie zamku obronnego ze względu na dogodne, strategiczne ulokowanie miasta, dzięki któremu łatwo można było odeprzeć potencjalny atak. W Nowym Sączy bywali również inni królowie: miasto to szczególnie polubił Władysław Jagiełło, który często przybywał do Nowego Sącza.
W czasach najazdów szwedzkich to właśnie Nowy Sącz jako jedno z pierwszych miast wyzwoliło się spod okupacji, co spowodowało masowe zrywy na terenie całego kraju. W XVIII i XIX wieku miejscowość ta prężnie się rozwijała. Utworzono na jej terenie pierwszą linię kolejowy, a w 1893 roku powstał sądecki Związek Stronnictwa Chłopskiego, który był pierwszą chłopską organizacją polityczną. Dziś Nowy Sącz to przede wszystkim ważny ośrodek przemysłowy, kulturowy i turystyczny.

4.3/5 - (58 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić