Nowy Sącz to największa miejscowość Beskidu Sądeckiego i jedna z najstarszych na całym obszarze Małopolski. Leży w widłach dwóch rzek: Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Malownicze położenie, wiekowe zabytki oraz liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że jest to ciekawe miejsce na spędzenie aktywnego urlopu.
10 Najważniejszych atrakcji w mieście Nowy Sącz
1. Bazylika św. Małgorzaty – gotycko-barokowy kościół wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W środku znajdują się liczne polichromie, których najstarsze elementy zostały stworzone w 1360 roku. Podziwiać tu można również piętnastowieczne portale, renesansowy ołtarz główny oraz figurę Madonny z Dzieciątkiem z XIV wieku.
2. Ruiny Zamku Królewskiego – wybudowany w XIV wieku na wysokiej skarpie przy rzece. Do dziś przetrwały części murów obronnych (w tym w najlepszym stanie jest fragment muru o długości 20 metrów przy Bazylice św. Małgorzaty) oraz Baszta Kowalska.
3. Rynek – znajduje się na nim piękny, eklektyczny Ratusz z wysoką wieżą zegarową, drugi co do wielkości budynek ratuszowy w Małopolsce. Sam Rynek jest wyjątkowo zadbany. Otaczają go liczne kamienice z XIX i XX wieku oraz restauracje, kawiarnie i ogródki piwne.
4. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – dziewiętnastowieczna świątynia reprezentująca styl gotycki i romański. Wnętrza są wyjątkowo skromne, zwierają jednak piękny ołtarz i okienne witraże. Podziwiać tu można również figurę Jezusa, którą ustawiono przed kościołem w podziękowaniu za ocalenie miasta przed skutkami działań wojennych.
5. Kościół św. Kazimierza – neogotycka, ceglana świątynia, która wybudowana została w latach 1908-1912. Charakteryzuje się dwoma strzelistymi wieżami i ozdobnymi elementami elewacji. W środku znajdują się witraże, naścienne malowidła oraz polichromia w stylu secesyjnym.
6. Sądecki Park Etnograficzny – Jedną z największych atrakcji Nowego Sącza jest Sądecki Park Etnograficzny. Skansen zajmuje obszar 20 hektarów, a na jego terenie umiejscowionych zostało 65 obiektów, w tym zagrody chłopskie, siedemnastowieczny dwór szlachecki, cerkiew łemkowską, a nawet fragment cygańskiej osady. Ekspozycję uzupełnia Miasteczko Galicyjskie odwzorowujące zabudowę małomiasteczkową z XIX wieku. W 20 obiektach mieszczą się m.in. punkty gastronomiczne i handlowe, miejsca noclegowe i galeria sztuki.
7. Muzeum Okręgowe – Ważnym miejscem w Nowym Sączu jest Muzeum Okręgowe. Znajduje się w Domu Gotyckim wybudowanym około 1448 roku. W środku podziwiać można ekspozycje związane ze sztuką cechową, galerię z portretami właścicieli ziemskich oraz sale z rękodziełem i dziełami sztuki ludowej i cerkiewnej.
8. Popradzki Park Krajobrazowy – Zaledwie kilka kilometrów od granic miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy, który zapewnia mnóstwo atrakcji. Znajdują się tu liczne ścieżki dydaktyczne z przystankami i tablicami informacyjnymi, pomniki przyrody oraz alejki. Park przecinają szlaki piesze (o łącznej długości około 350 kilometrów!), rowerowe i konne. Zimą na okolicznych zboczach szczytów górskich funkcjonują wyciągi narciarskie. Dodatkową atrakcją jest spływ pontonami i tratwami przez rzekę Poprad.
9. Regionalna kuchnia sądecka
Kuchnia sądecka jest prosta, aromatyczna i sycąca. Warto spróbować regionalnej zupy kapuśniarki oraz żurku tęgoborskiego. Na stołach królują baranie i jagnięce gulasze, często w towarzystwie różnych klusek, takich jak bordy, parowce i kluski scykane. Lokalnym przysmakiem są pierogi nadziewane farszem z kapusty kiszonej i kiszki. W Nowym Sączu można spróbować moskole (dania popularnego w wielu górskich regionach), owcze sery, kiszone rydze oraz genialne miody z okolicznych pasiek. Najpopularniejszą słodkością w regionie jest kukiełka podegrodzka czyli rodzaj drożdżówki.
10. Imprezy i wydarzenia – Nowy Sącz 2022
Choć Nowy Sącz to przede wszystkim piękne zabytki oraz górskie, malownicze zabytki, na terenie miasta organizowane są liczne imprezy i wydarzenia. W okresie Bożego Narodzenia odbywa się m.in. Festiwal Kolęd i Muzyki Bożonarodzeniowej Wesoła Nowina oraz wydarzenia towarzyszące, jarmarki i kiermasze. W Nowym Sączu organizowane są również ważne imprezy o charakterze artystycznym i kulturowym m.in. Filmostrada, Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek czy Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. W sezonie letnim organizowane są wydarzenia sportowe, imprezy plenerowe, pikniki rodzinne i koncerty. To z pewnością, które warto zwiedzić bez względu na porę roku.
Historia Nowego Sącza
Nowy Sącz prawa miejskie uzyskał już w 1292 roku dzięki prawu nadanego przez króla Wacława II. W XIV wieku Kazimierz Wielki zdecydował się na wybudowanie zamku obronnego ze względu na dogodne, strategiczne ulokowanie miasta, dzięki któremu łatwo można było odeprzeć potencjalny atak. W Nowym Sączy bywali również inni królowie: miasto to szczególnie polubił Władysław Jagiełło, który często przybywał do Nowego Sącza.
W czasach najazdów szwedzkich to właśnie Nowy Sącz jako jedno z pierwszych miast wyzwoliło się spod okupacji, co spowodowało masowe zrywy na terenie całego kraju. W XVIII i XIX wieku miejscowość ta prężnie się rozwijała. Utworzono na jej terenie pierwszą linię kolejowy, a w 1893 roku powstał sądecki Związek Stronnictwa Chłopskiego, który był pierwszą chłopską organizacją polityczną. Dziś Nowy Sącz to przede wszystkim ważny ośrodek przemysłowy, kulturowy i turystyczny.