Jezioro Czchowskie powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca – górskiej rzeki, której dolina oczaruje wielu miłośników przyrody i historii. Sam zbiornik stał się jedną z ważniejszych atrakcji województwa małopolskiego, a piękna okolica zachęca do wypoczynku nad jego brzegami. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
1. Jezioro Czchowskie w liczbach
Zbiornik Czchowski zajmuje powierzchnię 346 ha, a długość linii brzegowej wynosi 23 km. Całkowita pojemność jeziora to 12 mln m³, a jego maksymalna głębokość wynosi 9,5 m.
2. Funkcje zbiornika
Jezioro Czchowskie powstało w 1949 roku i od początku spełniało funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne. Dziś jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji, a jednocześnie źródłem wody wykorzystywanej przez pobliską elektrownię Rożnów.
3. Jezioro Rożnowskie
Ze Zbiornikiem Czchowskim sąsiaduje Jezioro Rożnowskie, istniejące od 1941 roku. Zajmuje ono powierzchnię 1600 ha i (wraz z Jeziorem Czchowskim) pełni ważną funkcję w lokalnej gospodarce. Malownicza linia brzegowa i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych przyciągają turystów, na których czekają i piękne plaże, i cenne zabytki w okolicznych miejscowościach.
4. Pogórze Rożnowskie
Pobyt nad Zbiornikiem Czchowskim to świetna okazja do odkrywania piękna Pogórza Rożnowskiego – krainy, która przyciąga pięknymi widokami i tak ciekawymi miejscowościami, jak Bobowa czy Zakliczyn.
5. Zamek Tropsztyn
Malownicze ruiny zamku Tropsztyn przyciągają historią sięgającą XIII wieku oraz legendami o ukrytym tu skarbie Inków. Dawniej zamek był siedzibą rycerzy strzegących pobliskich szlaków handlowych, należał też do rabusiów, którzy zajmowali się napadami na kupców. Dziś jest ważną atrakcją, a w okresie wakacji można go zwiedzać z miejscowym przewodnikiem.
6. Czchów
W Czchowie od 1948 roku stoi zapora, której zbiornik zawdzięcza swoją nazwę. W tym uroczym miasteczku nie brak też cennych zabytków, m.in. ruinami średniowiecznego zamku, małomiasteczkową zabudową oraz gotyckim kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który zachwyca pięknym wnętrzem.
7. Zakliczyn
Z Czachowa można wybrać się na spływ łodziami do Zakliczyna – miasteczka, z którym związane są losy Spytka Wawrzyńca Jordana (kasztelana krakowskiego). W Zakliczynie znajduje się m.in. piękny rynek, kościół Matki Bożej Anielskiej z XVII wieku oraz małomiasteczkowa zabudowa, reprezentowana przez drewniane domy z XIX wieku.
8. Sanktuarium w Tropiu
Kościółek świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych na terenie Małopolski, a jego historia sięga czasów Kazimierza Odnowiciela. Romańskie polichromie, cenne obrazy z XV i XVI wieku oraz wspaniałe widoki na Jezioro Czchowskie – oto atrakcje, które czekają w tym miejscu na turystów.
9. Zamek Melsztyn
Ruiny zamku w Melsztynie to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki w rejonie Jeziora Czchowskiego warto poświecić swój czas. Wznoszą się one na szczycie stromego wzgórza, z którego roztaczają się piękne widoki na dolinę Dunajca. Sam zamek to jedna z ciekawszych pamiątek po Spytku z Melsztyna, która – do czasu konfederacji barskiej – spełniała ważną rolę jako obiekt obronny.
10. Przeprawa promowa Wytrzyszczka – Tropie
Kto w czasie wycieczki po Pogórzu Rożnowskim chce zwiedzić zamek Tropsztyn i sanktuarium w Tropiu, ten może skorzystać z przeprawy promowej Wytrzyszczka – Tropie. Prom kursuje przez cały rok w godzinach od 6.00 do 22.00 (z przerwą pomiędzy 12.00 a 13.00), a na jego pokładzie mogą się zmieścić dwa samochody osobowe i kilku pieszych.
11. Kąpielisko Chorwacja
Najsłynniejszym kąpieliskiem w rejonie jeziora jest Chorwacja w Jurkowie. Czeka tu m.in. dobrze zagospodarowana plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz baza gastronomiczna. Goście mogą tu skorzystać z kąpieli w Dunajcu oraz z dwóch basenów, z kolei na najmłodszych gości czekają tu brodziki i dmuchane zjeżdżalnie.
12. Rożnów i ruiny zamku
W Rożnowie leżącym w pobliżu Zbiornika Czchowskiego można zobaczyć ruiny zamku, który należał m.in. do Zawiszy Czarnego – człowieka, który w dziejach Polski zapisał się jako symbol odwagi i cnót rycerskich. Zasłużył się on w walkach z Krzyżakami i Turkami, a do jego bohaterskich czynów nawiązywał m.in. Juliusz Słowacki w swym dramacie „Zawisza Czarny”.
13. Spytek z Melsztyna
W dziejach miejscowości leżących nad jeziorem rolę bardzo ważną odegrał Spytek z Melsztyna – kasztelan krakowski, jeden z sygnatariuszy unii w Krewie i bliski współpracownik króla Władysława Jagiełły.
14. Wędkarstwo
Jezioro Czchowskie cieszy się dużym powodzeniem wśród wędkarzy. Wiadomo, że w zbiorniku tym żyją ciekawe gatunki ryb, m.in. sandacze, węgorze, sumy, brzany i leszcze. W okolicznych potokach występują dodatkowo pstrągi, które również mają wielu amatorów.
15. Hodowla Pstrąga Wędzarnia Mobilna
Nad Jeziorem Czchowskim, w pobliżu zamku Tropsztyn, działa Hodowla Pstrąga Wędzarnia Mobilna. Bliskość drogi łączącej Brzesko z Nowym Sączem, piękna okolica i spory parking sprawiają, że dla wielu turystów jest to idealne miejsce na przerwę w podróży.