Jezioro Rożnowskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro rożnowskie
Autorstwa Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32539896

Jezioro Rożnowskie to zbiornik zaporowy znajdujący się w województwie małopolskim na północ od Nowego Sącza do którego jest 15 km. Powstało w wyniku spiętrzenia Dunajca, aby wybudować elektrownię Rożnów. Jego budowę rozpoczęto w 1935 roku, a ukończono dwa lata po wybuchu drugiej wojny światowej. Choć zamiary miały wymiar przede wszystkim praktyczny i o wielkim znaczeniu gospodarczym, dziś jezioro to stanowi również atrakcję samą w sobie.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Jezioro ma powierzchnię o wielkości 1600 hektarów i jest długie na dwadzieścia dwa kilometry. Maksymalna głębokość wynosi tutaj około trzydziestu pięciu metrów, zaś lustro wody znajduje się na wysokości ponad dwustu sześćdziesięciu metrów nad poziomem morza.

2. Jezioro Rożnowskie ma kształt litery S. Nieregularna forma jest uwarunkowana naturalną morfologią Doliny Dunajca. Na jeziorze znajdują się liczne zatoczki oraz półwyspy, które sprawiają, że linia brzegowa jest wyjątkowo ciekawa i sprzyjająca żeglowaniu oraz wędkowaniu.

3. Najpopularniejszą miejscowością turystyczną nad Jeziorem Rożnowskim jest Gródek nad Dunajcem. Przebiegają przez niego liczne szlaki turystyczne na Majdan czy Żebraczkę, dlatego jest świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Na miejscu znajduje się wiele punktów noclegowych, restauracje z lokalną kuchnią, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

4. W miejscowości Rożnów nad Jeziorem Rożnowskim znajdują się dziś ruiny zamku Zawiszy Czarnego. Już w XIII wieku postawiono w tym miejscu strażnicę, która na przestrzeni wieków przechodziła różne modyfikacje pod okiem kolejnych właścicieli. Jednym z nich był osławiony w bitwie pod Grunwaldem Zawisza Czarny z Garbowa.

5. Jedną z atrakcji okolic jest beluarda w Rożnowie, czyli renesansowa baszta, która była elementem niedokończonej twierdzy Jana Tarnowskiego. Dziś w tym miejscu można podziwiać beluardę, mur oraz bramę wjazdową, które miały chronić ludzi przed najazdami Turków.

6. Skałki Rożnowskie w Rożnowie znajdują się tuż nad brzegiem jeziora. Składają się na nie skały z piaskowca, które regularnie przyciągają miłośników wspinaczki. Skałki znajdują się na terenie prywatnym, ale posiadanie własnego sprzętu i dbałość o porządek pozwalają spędzić tutaj dobrze czas. Nieopodal znajduje się kamienista plaża, na której można odpocząć po zmaganiach.

7. Projekt Paintball oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko miejsce, gdzie można zagrać w paintball, ale także zorganizować pikniki rodzinne, gry terenowe, wycieczki szkolne, wieczory kawalerskie i panieńskie . Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne i integracje klasowe.
Na terenie obiektu można rozłożyć namiot dla gości, zamek dmuchany itp.  Niektóre z atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji i kontaktu telefonicznego.

Organizatorzy prowadzą również lokalne wycieczki w okolicy Limanowej, Nowego Sącza i wokół Jeziora Rożnowskiego.

Sprzęt do gry w paintball dostosowany jest do wieku graczy: dla dzieci od 6 lat dostępne są małe imitacje markerów na żelowe kulki, dla dzieci od 8 lat – Shotgun z małymi kulami z farbą, a dla osób od 14 lat i dla dorosłych – markery na sprężone powietrze.

Więcej informacji na temat Projekt Paintball można znaleźć na stronie internetowej: Projekt Paintball:  Małopolska – Limanowa/Nowy Sącz lub telefonicznie pod 790 890 600.

8. Most Stacha w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim, znany również jako Most Mocarza, to kamienna budowla wybudowana na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku przez rolnika Stacha. Mężczyzna chciał w ten sposób zapewnić sobie dojazd do własnego gospodarstwa, które znajdowało się w Zapaści. Budowa zapory spowodowała, że okolica była nieprzejezdna, a gospodarstwo rolnika bywało odcięte od świata. Mężczyzna przez trzy lata w wolnych chwilach budował swoją konstrukcję.

9. Jedną z kultowych atrakcji Jeziora Rożnowskiego jest tak zwana Małpia Wyspa. Można ją podziwiać podczas rejsu statkiem, a jeszcze w XX wieku znajdowały się na niej pozostałości po zamku rycerskim, który stał na niej od XIV wieku. Dziś teren ten jest chroniony, ponieważ stanowi dom dla wielu gatunków ptaków.

10. Rejsy statkiem po Jeziorze Rożnowskim są tutaj bardzo popularną atrakcją. Główna trasa wiedzie przez Gródek i zaporę w Rożnowie, aby powrócić do Gródka. Rejs trwa nieco ponad godzinę, a na trasie można podziwiać piękne widoki. Najsłynniejszym statkiem w tych okolicach jest tak zwana Jaskółka.

11. Zapora wodna w Rożnowie to atrakcja, której nie powinno się pominąć podczas wycieczki. Tuż obok znajduje się atrakcyjna plaża oraz punkty gastronomiczne. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek i obiad w pięknych okolicznościach przyrody. Zaporę można podziwiać tylko z daleka, a wejście na nią jest bezwzględnie zakazane ze względów bezpieczeństwa.

12. Najwyższym szczytem Pogórza Rożnowskiego jest Dąbrowska Góra. Jej wierzchołek znajduje się 583 metry nad poziomem morza. Miejsce to z pewnością spodoba się miłośnikom aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek, choć na samą górę można również wjechać samochodem. Warto to zrobić, ponieważ ze szczytu można podziwiać piękną panoramę z Tatrami w tle.

13. Pierwsze wzmianki o miejscowości Tropie pochodzą ze średniowiecza. Znajdowała się wówczas na bardzo ważnym szlaku, który łączył Bałtyk z Bizancjum. Warto odwiedzić tutejszy kościół z XI wieku, a także pustelnia świętego Świerada z kaplicą i kamienną figurą, umieszczoną w środku w pierwszej połowie XIX wieku. W Tropiu znajduje się również Źródełko świętego Świerada, z którego można czerpać wodę.

14. W okolicach Jeziora Rożnowskiego znajduje się wiele punktów widokowych, dzięki którym sam zbiornik, a także jego malownicze okolica można podziwiać z różnych perspektyw. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład Lipie, Kobylnica, Sienna, Łosztek, Rożnów czy Lipka. Warto również odwiedzić wieżę widokową na Szpilówce.

15. W pobliżu jeziora znajduje się słynny Rezerwat Diable Skały w Bukowcu. Znajdują się tutaj wymyślne formacje skalne i jaskinie o równie oryginalnych nazwach, takich jak Jaskinia Diabla Dziura, Skała Grzyb czy Urwisko. Przez rezerwat prowadzą atrakcyjne szlaki, a tablice informacyjne pozwalają poznać historię skał oraz przerażającą legendę, która z nimi się wiąże.

16. Wieża na Szpilówce w Iwkowej to niesamowity punkt widokowy, który pozwala podziwiać niesamowite widoki, niezależnie od strony, w którą się spojrzy. Patrząc na południe widać stąd Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz Kotlinę Iwkowską. Patrząc na północ można podziwiać Góry Świętokrzyskie, Nowy Wiśnicz oraz Okocim. Z kolei patrząc na wschód widzimy Pogórze Rożnowskie oraz Beskid Niski. Widoki są szczególnie piękne o zachodzie słońca.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić