Butorowy Wierch – Informacje i Ciekawostki

pasmo gubałowskie
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10669324

Butorowy Wierch, nazywany dawniej Butorowskim Wierchem, to wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, które znajduje się pomiędzy Palenicą Kościeliską a Gubałówką. Ze względu na wyjątkowo piękne widoki i liczne atrakcje w pobliżu cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów.

Co warto o nim wiedzieć i jakie ciekawe miejsca znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Butorowy Wierch wznosi się na wysokość 1160 metrów nad poziomem morza. Za równo po drodze na szczyt, jak i z samego szczytu można podziwiać nie tylko wspaniałą panoramę Tatr polskich i słowackich, ale również Zakopane i Kościelisko.

2. Kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch jest czynna przez cały rok i stanowi bardzo wygodną alternatywę dla tych, którzy chcą oszczędzić siły, a jednocześnie zobaczyć ze szczytu piękną panoramę. Kolej została uruchomiona w 1978 roku, a przejazd zapewnia wspaniały widok na wysokie góry.

3. Długość trasy na Butorowy Wierch wynosi 1619 metrów. Stacja dolna znajduje się na wysokości ponad 886 metrów nad poziomem morza, zaś stacja górna znajduje się na wysokości ponad 1158 metrów nad poziomem morza. Krzesełka są dwuosobowe i jest ich dwieście, a na godzinę kolej jest w stanie przewieźć siedemset osób.

4. Butorowy Wierch to również nazwa istniejącego tutaj dawniej ośrodka narciarskiego. Znajdował się on w Kościelisku na południowo-wschodnim zboczu Butorowergo Wierchu  i do 1995 był to bardzo popularny stok narciarski. Niestety, obecnie na trasie znajdują się ogrodzenia i płoty prywatnych właścicieli gruntu, dlatego przejazd jest zupełnie niemożliwy.

5. Szlak Papieski to ogólna nazwa wszelkich szlaków turystycznych, które dawniej przemierzał Karol Wojtyła, który stał się po latach popularny na całym świecie jako pierwszy papież polskiego pochodzenia, czyli Jan Paweł II. Widokowy odcinek Szlaku Papieskiego w Tatrach łączy Gubałówkę z Butorowym Wierchem.

6. Znajdująca się na poziomie 1183 metrów nad poziomem morza Palenica Kościeliska jest najwyższym szczytem Pogórza Gubałowskiego. Znajduje się ona między Mietłówką a Butorowym Wierchem. Spływają tędt cztery potoki, czyli Butorowski Potok, Wielki Głębooki Potok, Kijów Potok oraz Golów Potok. Jest to miejsce uwielbiane przez miłośników górskich spacerów w pięknych okolicznościach przyrody.

7. Gubałówka to podłużne wzniesienie znajdujące się na Pogórzu Gubałowskim i jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, na którym zazwyczaj znajdują się ogromne ilości miłośników sportów zimowych. Ma ponad 1100 metrów wysokości i sąsiaduje z Butorowym Wierchem. Znajduje sie tutaj ośrodek narciarski, zjeżdżalnia grawitacyjna i liczne wyciągi orczykowe prywatnych właścicieli.

8. Znajdujący się obok Gubałówki Ząb to wieś będąca jedną z najwyżej położonych miejscowości w całej Polsce. Większość tutejszych osiedli znajduje się na poziomie wyższym niż 1000 metrów nad poziomem morza. Wieś została założona w pierwszej połowie XVII wieku i do dziś przetrwały tutaj tradycje rolnicze oraz pasterskie.

9. Kościelisko to podhalańska wieś znajdująca się w Rowie Kościeliskim oraz na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego. Już na poczaku XVII wieku istniały tutaj wsie, które ostatecznie zostały połączone w Kościelisko. Dziś jest to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa, która cieszy się ogromną popularnością od końca XIX wieku.

10. Zakopane to miejscowość, która jest rajem dla miłośników gór, różnorodnych sportów, a także aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Miejscowość przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, które wiodą na Butorowy Wierch, Przysłop Witowski czy do Doliny Pięciu Stawów.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić