Gubałówka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

kolejka na Gubałówkę
foto – Autorstwa Andrzej Otrębski – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43467873

Gubałówka to podłużne wzniesienie znajdujące się na Pogórzu Gubałowskim i jedna z największych atrakcji w powiecie tatrzańskim. Ze względu na swoje usytuowanie wzniesienie to jest też centrum sportów zimowych, gdzie w sezonie codziennie pojawiają się tłumy miłośników tego rodzaju sportu oraz pozostałych turystów.

Zobacz więcej atrakcji w Zakopanem

Co warto wiedzieć o Gubałówce? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Gubałówka ma wysokość 1129 metrów na zachodnim krańcu oraz 1120 metrów na krańcu wschodnim. Znajduje się w Zakopanem i sąsiaduje z miejscowością Ząb oraz Butorowym Wierchem. Swoją nazwę przejęła po znajdującej się tuta polanie Gubałówka, ta z kolei ta nosi nazwę pochodzącą od nazwiska Gubały.

2. W 1938 roku wybudowano kolej linowo-terenową, która prowadzi na Gubałówkę. Ma ona 1298 metrów długości. Została całkowicie zmodernizowana w 2001 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

3. Gubałówka zawdzięcza swoją sławę między innymi faktowi, że rozpościera się z niej jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry. Widać z niej również Gorce, Pieniny, Podhale oraz Beskid Żywiecki.

4. Na szczycie Gubałówki znajdują się ośrodek narciarski Gubałówka, wiele narciarskich wyciągów orczykowych, które należą do prywatnych właścicieli, zjeżdżalnia grawitacyjna oraz żelazny krzyż, postawiony tutaj przez profesora Tytusa Chałubińskiego na pamiątkę pojednania z jego przyjacielem.

5. Na Gubałówce turyści raczej nie uświadczą bujnej roślinności i fauny, ponieważ miejsce to od wielu lat cieszy się zbyt dużym zainteresowanie turystycznym i zostało przygotowane do tego, aby przyjmować tysiące ludzi dziennie. Z rzadkich roślin można tutaj jednak zauważyć storzana bezlistnego, czyli piękny gatunek z rodziny storczykowatych, a także prosiecznika plamistego oraz widłaka Isslera.

6. Przez Gubałówkę przebiega Szlak Papieski, czyli turystyczny szlak biegnący trasami, które wiele lat temu przemierzał Karol Wojtyła, znany później jako polski papież Jan Paweł II. Na trasie znajdują się tablice pamiątkowe, z których można poznać szczegóły wizyt Jana Pawła II w górach.

7. Ośrodek Narciarski Gubałówka składa się z wyciągu orczykowago Polana Gubałówka oraz kolei linowo-terenowej. Znajdują się tutaj łatwe trasy dla początkujących narciarzy o długości trzystu metrów, a także trasa główna o czerwonym stopniu trudności, która ma 1600 metrów długości. Jest ona jednak zamknieta ze względu na brak porozumienia między ośrodkiem a właścicielami działek, przez które przebiega.

8. Wszystkie trasy narciarskie prowadzące z Ośrodka Narciarskiego Gubałówka są regularnie naśnieżane i podświetlone, a w sumie ich długość wynosi 1900 metrów. Ponadto przy stacjach kolejki znajdują się liczne stoiska i kramy z pamiątkami. Są tutaj również przedszkole narciarskie, liczne restauracje góralskie, snowpark Salomon Super Park oraz rynna snowboardowa.

9. Pogórze Gubałowskie to region znajdujący się pomiędzy rzekami Czarny Dunajec oraz Biały Dunajec. Poza Gubałówką znajdują się tutaj również wzniesienia Palenica Kościeliska, Mietłówka, Butorowy Wierch czy Płazowski Wierch. Pogórze przecinają liczne potoki górskie, a poza tym znajduje się tutaj Groników Staw. Znajduje się tutaj również najwyżej położona w Polsce miejscowość – Ząb.

10. Ząb to wieś podhalańska, która do lat sześćdziesiątych XX wieku nosiła nazwę Zubsuche. Miejscowość ta, znajdując się na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza, zasłynęła jako najwyżej położona miejscowość w Polsce. Znajduje się tutaj drewniany kościół św. Anny, którego budowę rozpoczęto podczas pierwszej wojny światowej. W jego wnętrzu można podziwiać regionalny wystrój.

4/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić