15 Wyjątkowych Atrakcji na Podhalu 🗺️

podhale
foto – pixabay.com

Podhale to kraina wymarzona dla tych, których fascynuje góralska kultura. W tej części kraju tradycja ma się doskonale, a wspaniały klimat i piękne widoki na Tatry sprawiają, że każda wizyta na Podhalu staje się ciekawym doświadczeniem. Gdzie warto zajrzeć w czasie wycieczki po Podhalu? Oto kilka miejsc, które warto uwzględnić w swych planach.

1. Zakopane

Zakopane jest świetnym punktem wypadowym w Tatry, zimą z kolei staje się polską stolicą sportów zimowych. Przez cały rok miasto to jest rewelacyjnym celem wycieczki dla tych, którzy chcą poznawać kulturę i historię Podhala. Miasto to można zwiedzać na wiele sposobów. Jedni skupią się na atrakcjach związanych ze skokami narciarskimi, inni – na wystawach poświęconych tatrzańskiej przyrodzie. Można też skoncentrować się na zakopiańskiej architekturze i zwiedzać drewniane wille projektowane przez Stanisława Witkiewicza, można wędrować śladami znanych Polaków: Karola Szymanowskiego, Jana Kasprowicza czy Witkacego. Można też spędzać czas na tętniących życiem Krupówkach lub podziwiać panoramę Tatr z Gubałówki.

2. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku i jest jedynym w Polsce obszarem urzekającym wysokogórskim charakterem. Co można tu zobaczyć? Malownicze doliny i górskie granie, piękne bory świerkowe i połacie kosodrzewiny. Komu dopisze szczęście, ten zobaczy kozicę lub świstaka – najbardziej charakterystyczne dla parku zwierzęta.

A jakie punkty na terenie TPN cieszą się największym powodzeniem? Morskie Oko, Giewont oraz doliny: Chochołowska i Kościeliska. Warto też wybrać się do Doliny Roztoki lub Doliny Pięciu Stawów Polskich, wybrać się na Ornak lub nacieszyć pięknymi widokami z Kasprowego Wierchu. Możliwości jest sporo, a dzięki gęstej sieci szlaków pieszych każdy turysta ułoży plan wędrówki zgodny z jego preferencjami i możliwościami.

3. Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój to popularne górskie letnisko oraz uzdrowisko, w którym od ponad 100 lat dzieci mogą korzystać z profesjonalnego wsparcia w walce z chorobami układu oddechowego. Rabka-Zdrój jest jednocześnie ważnym ośrodkiem turystycznym, z którego można urządzać wycieczki w Gorce lub w Beskid Sądecki. Można tu również spędzać czas na spacerach po Parku Zdrojowym lub na zabawach w rodzinnym parku rozrywki „Rabkoland”. Miłośników kolei oczaruje Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, a badaczy kultury ludowej – Muzeum Górali i Zbójników. W Rabce warto też zwiedzić drewniany kościół, które obecnie służy jako muzeum znane z ciekawej kolekcji etnograficznej.

4. Termy na Podhalu

Jednym z najważniejszych skarbów Podhala są gorące wody, dzięki którym mogły tu powstać baseny termalne. Najstarszą atrakcją tego typu są termy w Szaflarach koło Nowego Targu, z którymi o uwagę turystów walczą nowsze obiekty. Wielkim powodzeniem cieszą się Terma Bania w Białce Tatrzańskiej, znane z bogatej strefy saun oraz atrakcji dla dzieci. Kolejną atrakcją tego typu są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, na terenie których można spędzić czas na zabawie lub wybrać się do strefy SPA. Kto chce zobaczyć największe termy w Polsce, ten musi wybrać się do Chochołowa. Tu czekają Chochołowskie Termy z kompleksem basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefą SPA oraz największego na Podhalu saunarium.

5. Nowy Targ

Nowy Targ jest historyczną stolicą Podhala oraz świetnym punktem wypadowym w góry: Gorce i Pieniny. Samo miasto może się pochwalić ciekawymi zabytkami, wśród których wyróżnia się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (najstarszy kościół na Podhalu). W mieście tym warto zwiedzić również Muzeum Podhalańskie, którego siedzibą stał się dawny ratusz.

Nowy Targ cieszy się też dużą popularnością wśród amatorów spływów kajakowych. W tym mieście Biały i Czarny Dunajec łączą się ze sobą, tworząc rzekę Dunajec. Sprzyja to organizacji takich imprez, jak spływ kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego. W pobliżu centrum czekają też trasy dla narciarzy biegowych oraz stoki narciarskie – idealne dla początkujących miłośników tego sportu.

6. Kuchnia Podhala

Podhale to nie tylko piękne widoki i kultura, ale też ciekawa tradycja kulinarna. Choć góralskie dania są proste, zachwycają smakiem i wartością odżywczą. Ważną rolę w lokalnej diecie odgrywają kasze, ziemniaki oraz wyroby z owczego mleka. Górale chętnie sięgają też po mięsa i kapustę, która pojawia się m.in. w popularnej kwaśnicy (zupie na bazie kiszonej kapusty, podawanej z ziemniakami lub chlebem).

Na Podhalu często jada się moskole, czyli pieczone placki z ziemniaków, mąki i wody, oraz hałuski – kluseczki ziemniaczane, tradycyjnie podawane z serem lub ciepłym mlekiem.  A kto na Podhalu chce spróbować regionalnych deserów, ten powinien sięgnąć po bombolki (kluski drożdżowe, podawane z miodem i roztopionym masłem).

7. Gdzie zjeść? Karczma Litworowy Staw

Litworowy Staw to popularna karczma w Białce Tatrzańskiej, której sławę zapewniły: klimatyczny wystrój i menu, w którym pojawia się wiele regionalnych specjałów. Lokal, który od lat prowadzą bracia Bukowscy, może się też pochwalić licznymi nagrodami i wyróżnieniami (m.in. w rankingu Trzy Widelce).

Co można zjeść w tym miejscu?

Moskole z bryndzą, grillowane oscypki z żurawiną oraz kwaśnica – oto propozycje na dobry początek. W Litworowym Dworze można też postawić na schab po bacowsku, kaszankę z pieczonymi grulami lub na placki ziemniaczane z sosem grzybowym. Na miłośników słodkości czekają z kolei pyszne serniki i szarlotki, z którymi o uwagę turystów walczą bezy i desery lodowe.

8. Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Podhala. Tradycyjne tratwy, flisacy w regionalnych strojach i piękne widoki na Pieniny – oto najważniejsze powody, dla których warto wybrać się w taki rejs. Spływ zaczyna się w Sromowcach Niżnych, skąd flisackie łodzie wypływają w stronę Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem. Podczas trwającego ponad 2 godziny spływu można ujrzeć malowniczy przełom górskiej rzeki, posłuchać ciekawych opowieści o mijanych miejscowościach (zarówno polskich, jak i słowackich), a przy okazji poznać wiele pienińskich legend. Spływ można zakończyć w Szczawnicy, znanym uzdrowisku, lub w Krościenku nad Dunajcem – miejscowości znanej z muzeum przyrodniczego i tradycyjnej drewnianej zabudowy.

9. Stacja Narciarska Rusiń-Ski

Stacja Narciarska Rusiń-Ski jest jedną z ważniejszych atrakcji, jakimi aktywnych turystów przyciąga Bukowina Tatrzańska. Na początkujących czeka tu szkółka narciarska, na bardziej zaawansowanych – trasy o zróżnicowanym stopniu długości. Sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porshe Design, wyciągi orczykowe oraz wyciąg taśmowy dla najmłodszych to oferta, dzięki której w tym ośrodku narciarskim każdy znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję. A kto zgłodnieje, ten będzie mógł odpocząć przy góralskich specjałach w miejscowej karczmie. Wszystko to w przyjaznej atmosferze, z pięknymi widokami na Tatry i pobliskie Gorce.

10. Jezioro Czorsztyńskie z zamkami

Jezioro Czorsztyńskie istnieje od 1997 roku, choć prace związane z budową zapory na Dunajcu i spiętrzaniu jego wód zaczęły się już w latach 70. XX wieku. Zbiornik ten chroni dolinę Dunajca przed powodziami, jest też wykorzystywany jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Kto chce uprawiać sporty wodne lub opalać się na plaży, a jednocześnie podziwiać Pieniny i Tatry, ten znajdzie tu dla siebie wiele ciekawych zakątków.

Zbiornik Czorsztyński przyciąga też miłośników historii, dla których ważnymi zabytkami są wznoszące się nad jeziorem zamki. Powstały one w czasach, gdy Dunajec był granicą między Polską a Węgrami. Po stronie węgierskiej zbudowano zamek w Niedzicy, po stronie polskiej – zamek w Czorsztynie. Dziś budowle te są cennymi zabytkami, których w czasie wycieczki po Podhalu nie można pominąć.

11. Nowy i Stary Sącz

Do najważniejszych miast na terenie Podhala zaliczają się Stary Sącz i Nowy Sącz. Ten pierwszy urzeka kameralnym charakterem, tradycyjną zabudową oraz klasztorem klarysek, przy którym mieści się Sanktuarium św. Kingi.

Nowy Sącz jest dynamicznie rozwijającym się miastem, na terenie którego można ujrzeć sporo budowli z różnych okresów historycznych. Ciekawie prezentują się ruiny zamku oraz zabudowa skupiona w rejonie Rynku, zachwyca też bazylika św. Małgorzaty oraz Muzeum Okręgowe, mieszczące się w murach XV-wiecznego Domu Gotyckiego. Miłośnicy sztuki ludowej mogą z kolei zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny oraz leżące na jego terenie Miasteczko Galicyjskie, będące miejscem organizacji wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych.

12. Rezerwat Przyrody Przełom Białki

Rzeka Białka jest jednym z ważniejszych dopływów Dunajca. Swój bieg zaczyna w Tatrach, a w wodach Jeziora Czorsztyńskiego łączy się z Dunajcem. Rzeka przepływa przez najpiękniejsze zakątki Podhala, a jej przełomowy odcinek został doceniony przez przyrodników. Rezerwat przyrody „Przełom Białki” to turystyczna wizytówka miejscowości Krempachy. Kto odwiedzi to miejsce, ten zobaczy górską rzekę i wznoszące się nad nią skały: Kramnicę i Obłazową. W skalach tych występują spore jaskinie (m.in. Jaskinia Obłazowa), a ich strome ściany przyciągają amatorów wspinaczki. Chętnie zaglądają tu również miłośnicy polskiego kina, dla których rezerwat ten jest przede wszystkim miejscem znanym z filmu „Janosik”.

13. Odpocznij w Spa – Nosalowy Dwór

Czy aktywny wypoczynek na Podhalu można połączyć z relaksem w Spa? Oczywiście! Nosalowy Dwór Resort & SPA to nowoczesny obiekt w Zakopanem, w którym można odpoczywać w komfortowo urządzonych pokojach i cieszyć się smakiem lokalnych potraw. Bliskość Nosala i Tatrzańskiego Parku Narodowego sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, z kolei osoby spragnione relaksu mogą skorzystać ze strefy SPA. Regenerujące peelingi, liftingujące masaże twarzy oraz masaże ciała koralami góralskimi – oto wybrane propozycje, z jakich można skorzystać w tym miejscu. Kuszą też autorskie rytuały: dla niej, dla niego i dla całej rodziny.

14. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to impreza, która cieszy się wielkim powodzeniem wśród miłośników ludowej kultury. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, dla których każda impreza promująca góralski folklor ma ogromne znaczenie. Kto trafi do stolicy Podhala w dniach 18-24 sierpnia 2023 roku, ten może spędzić czas w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej, posłuchać występów zespołów z okolicznych miejscowości oraz wziąć udział w koncercie „Górale świata”. W czasie imprezy czeka też sporo atrakcji dla dzieci oraz warsztatów, dzięki którym można spróbować swych sił w grze na dudach lub zmierzyć się z tradycyjnym rzemiosłem.

15. Gdzie nocować? Osada Maruszyna

Osada Maruszyna to dobre miejsce na nocleg na Podhalu dla każdego, kto chce nacieszyć się spokojem i pięknymi widokami. Bliskość term w Szaflarach oraz dogodne połączenia z Nowym Targiem są wielkim walorem osady. Turyści cenią to miejsce również za komfortowe warunki pobytu i przyjazną atmosferę.

Drewniane domki to sielski klimat, z kolei dodatkowe atrakcje (baseny i spa) gwarantują udany relaks i dobrą zabawę bez względu na pogodę. Aktywni turyści docenią z kolei wypożyczalnię skuterów śnieżnych oraz rowerów, dzięki czemu można zwiedzać okolicę na wiele sposobów.

4.1/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić