Rezerwat Przyrody Przełom Białki 🗺️ Ciekawostki i Informacje Praktyczne

przełom białki
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6864041

Rezerwat Przełom Białki znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Jest miejscem ciekawym i unikatowym, dlatego warto go odwiedzić będąc w górach.

1. Lokalizacja rezerwatu

Rezerwat Przełom Białki zlokalizowany jest w pobliżu miejscowości Krempachy i Nowa Biała. Jest oddalony około 15 km od Nowego Targu i około 30 km od Zakopanego. Przełom Białki pod Krempachami znajduje się w miejscu, gdzie rzeka Białka przemieszcza się pomiędzy skałami Pienińskiego Pasa Skałkowego, Obłazową i Kramnicą. Leży on na terenie obszaru Natura 2000 „dolina Białki” oraz na terenie Południowo-małopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

2. Powstanie rezerwatu

Rezerwat Przełom Białki, który bywa również nazywany Czerwonymi Skałkami został utworzony w 1959 roku i ma powierzchnię 8,51 ha. Rezerwat powstał w celu ochrony walorów krajobrazowych, przyrodniczych i naukowych tego miejsca.

3. Dojazd

Do rezerwatu Przełom Białki najwygodniej dojechać jest samochodem. Droga z Zakopanego zajmuje około 30 minut, a z Nowego Targu około 15 minut. Do rezerwatu można również dojechać z powyższych miejscowości komunikacją publiczną, z której rozkładem jazdy warto wcześniej się zapoznać.

4. Parking

Na zmotoryzowanych przy szlaku na skałki czeka prywatny parking, który w sezonie kosztuje około 5 zł. Kierując się w stronę Białki Tatrzańskiej, kilkaset metrów dalej samochód możemy zostawić na bezpłatnym parkingu.

5. Wstęp

Wstęp na teren rezerwatu Przełom Białki jest bezpłatny.

6. Skała Obłazowa

Ścieżka na skałę Obłazową nie jest oznaczone szlakiem turystycznym, ale ścieżka jest doskonale widoczna. Skała Obłazowa ma wysokość 670 m n.p.m. Skała ta posiada liczne groty, szczeliny i jaskinie. Jedną z najbardziej popularnych jaskiń jest Jaskinia Obłazowa, obok niej istnieją dwie groty, które w latach 50 XX wieku pełniły funkcje kamieniołomów.

7. Jaskinia Obłazowa

Wejście do jaskini znajduje się 7 metrów nad poziomem rzeki Białki. Jaskinię tworzy komora, która ma 9 metrów długości. Podczas prowadzonych prac archeologicznych na terenie Jaskini Obłazowej znaleziono wiele przedmiotów z dawnych czasów. Należy do nich między innymi bumerang liczący około 30 tysięcy lat. Ponadto w jaskini odkryto prehistoryczne ślady ludzi sprzed ponad 40 tysięcy lat.

8. Skała Kramnica

Skała Kramnica położona jest na wysokości 688 metrów n.p.m. Zbudowana jest głównie białego wapienia krynoidowego, który może liczyć nawet 170 milionów lat.

9. Zwiedzanie

Zwiedzanie Rezerwatu Przełom Białki zajmuje około 60 minut. Można poruszać się ścieżką spacerową nad rzekę Białkę. Przy odpowiedniej, ładnej pogodzie z rezerwatu można podziwiać panoramę Tatr. Na osoby lubiące wypoczynek, nad rzeką Białką czeka kamienista plaża.

10. Rzeka Białka

Ciekawostką jest, że rzeka Białka jest jedną z najzimniejszych, a zarazem najczystszych rzek w Polsce. W związku z tym wycieczka do rezerwatu jest doskonałym pomysłem nawet w upalne dni.

11. Wspinaczka

Na terenie rezerwatu istnieje około 30 dróg wspinaczkowych, co stanowi wielką atrakcję dla wielu osób.

12. Ciekawostka

Ciekawostką jest, że na terenie rezerwatu Przełom Białki kręcono sceny do Janosika, a jedna z jaskiń nazwana jest Jaskinią Janosika. Ponadto na jego obszarze kręcono również sceny do filmów „Karol, Człowiek, który został papieżem” oraz Trzecia Granica. Teren rezerwatu jest też często wybierany przez nowożeńców do sesji ślubnych.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić