Nowy Targ 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia by Andrzej Otrębski / Wikipedia

Nowy Targ to miasto położone w południowej części Polski w województwie małopolskim. Znajduje się u podnóża gór Gorców, w malowniczym rozwidleniu Białego i Czarnego Dunajca. Uznawane jest za wyjątkowo atrakcyjny cel wakacyjnych podróży: w pobliżu położone są przepiękne szlaki górskie, parki narodowe, klimatyczne miasteczka i uzdrowiska oraz liczne atrakcje dla całej rodziny. Nowy Targ stanowi idealną bazę wypadową nie tylko w nieodległe Gorce, ale także w Pieniny i Tatry.

1. Muzeum Podhalańskie

Muzeum Podhalańskie umiejscowione jest w pięknym, neoklasycystycznym ratuszu w centralnej części rynku. Ekspozycja zawiera aż 7 tysięcy obiektów, które zgrupowane są na kilku wystawach. Turyści odwiedzający Muzeum Podhalańskie zobaczyć mogą m.in. wnętrza dawnych izb nowotarskich, ekspozycje poświęcone sztuce ludowej i malarstwu, kilka wystaw fotograficznych oraz dużą ekspozycję poświęconą sztandarom i symbolom regionu. Dużą atrakcją tego miejsca są wystawy dotyczące dawnych zawodów, którymi trudniła się miejscowa ludność: kuśnierstwu (przetwórstwu wełny owczej), tkactwu, szewstwu, bednarstwu i kapelusznictwu. W budynku znajduje się również obszerne archiwum miejskie oraz biblioteka.

2. Rynek w Nowym Targu

W centralnej części nowotarskiego Śródmieścia znajduje się jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta – przepiękny, zabytkowy Rynek, który jest ważnym ośrodkiem turystycznym i rozrywkowym. Jego początki sięgają już połowy XIV wieku: obręb rynku wytyczony został podczas nabycia praw miejskich. Ciekawostką jest, że aż do XVIII wieku cały plac zdobiła drewniana, prosta zabudowa, która zniszczona została podczas ogromnego pożaru 1784 roku. Dziś na nowotarskim rynku podziwiać można wspaniałe, kolorowe kamienice, które pochodzą z XIX wieku. Podczas wizyty w tym miejscu warto odwiedzić Ratusz (w którym znajduje się wspomniane Muzeum Podhalańskie) oraz zobaczyć postawioną w 1874 roku kapliczkę św. Jana Kantego, patrona miasta. Przy rynku znajdują się restauracje, bary, lodziarnie i sklepy z pamiątkami, a latem rozstawiane są liczne ogródki piwne.

3. Bór na Czerwonem

Bór na Czerwonem to rezerwat przyrodniczy o charakterze torfowiskowym, który położony jest w granicach Nowego Targu. Rezerwat ma powierzchnię ponad 114 hektarów i uznawany jest za jeden z najstarszych rezerwatów przyrodniczych w całym kraju. Te malownicze tereny, dziś objęte ochroną państwową, powstały w trakcie ostatniego zlodowacenia, kiedy to wycofujące się lodowce przeniosły ogromne warstwy żwiru, które następnie zaczęły podmakać i tworzyć wilgotne torfowiska. Choć roślinność rezerwatu jest uboga, podziwiać tu można ogromne połacie łąk, bagna i mokradła, które zamieszkiwane są przez liczne gatunki ptaków. Na terenie rezerwatu znajduje się ścieżka przyrodnicza, a także platforma widokowa, z której rozciąga się piękny widok na otaczające kotlinę góry (m.in. Gorce i Pieniny).

4. Jarmark Podhalański

Jarmark Podhalański to cykliczne, coroczne wydarzenie, które jest doskonałą okazją do poznania kultury regionalnej Nowego Targu i okolic. Odbywa się co roku w sierpniu, zarówno na Rynku w Nowym Targu, jak i na pobliskim Placu Słowackiego. Wśród atrakcji Jarmarku Podhalańskiego warto wyróżnić Paradę Gazdowską, występy kapel regionalnych i chórów, a także koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej (na Jarmarku Podhalańskim wystąpiła m.in. Maryla Rodowicz czy zespół Boney M). Dużą atrakcją dla turystów są liczne stoiska z rękodziełem, wyrobami regionalnymi i pysznymi, gorącymi potrawami. Wydarzeniu towarzyszą rozgrywki sportowe i warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży.

5. Muzeum Drukarstwa

Unikalną w skali całego regionu jest nowotarskie Muzeum Drukarstwa, które umiejscowione jest w nowoczesnym, dużym budynku. W muzeum zobaczyć można wspaniałe zabytki techniki drukarskiej oraz poznać historię dawnej Drukarni Borka, która założona została pod koniec XIX wieku. Znajduje się tu również odtworzona oficyna drukarska z oryginalnym, dziewiętnastowiecznym wyposażeniem oraz ogromna kolekcja ulotek (ponad 5 tysięcy egzemplarzy) w formie cyfrowej i drukowanej. W Muzeum Drukarstwa organizowane są również warsztaty oraz wystawy czasowe. W czerwcu 2022 roku odbyły się pierwsze Dni Drukarstwa, podczas których wszyscy uczestnicy mogą wziąć udział w darmowych warsztatach i prelekcjach, a także obejrzeć koncerty i występy muzyków regionalnych.

6. Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu to wyjątkowe miejsce na mapie całego województwa małopolskiego. Można tu zobaczyć oryginalnie wyposażone pomieszczenia z przedmiotami z lat 50-tych i 60-tych: stare telefony i telewizory, lampy naftowe, przedmioty codziennego użytku i maszyny do pisania. W muzeum znajduje się duży zbiór archiwalnych zdjęć, dokumentów, rękopisów i ulotek. Dużą atrakcją stanowi wystawa przedmiotów i urządzeń, które pozyskane zostały z dawnego bunkra m.in. maski gazowe, plakaty socjalistyczne, figurki przedstawiające Lenina oraz umundurowanie.

7. Rezerwat Przełom Białki

Idealnym miejscem na pieszą lub rowerową wycieczkę jest rezerwat przyrodniczy „Przełom Białki”. Ten niewielki obszar ochronny zajmuje powierzchnię zaledwie 8,5 hektara, jednak wytoczonych tu zostało wiele szlaków, ścieżek i alejek. Ciekawostką jest, że sama rzeka – Białka – uznawana jest za jedną z najczystszych (i najzimniejszych!) rzek w kraju, a mimo to turyści chętnie korzystają z kamienistych brzegów do orzeźwiających kąpieli. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele formacji skalnych, a najwyższy szczyt – Kramnica – to doskonały punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, a nawet Tatry. Obszar ten chętnie odwiedzają miłośnicy wspinaczki skałkowej: wytoczonych tu zostało około 30 zabezpieczonych szlaków o różnym poziomie trudności.

8. Gorczański Park Narodowy

Zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Nowego Targu położone są granice Gorczańskiego Parku Narodowego. Park ma powierzchnię ponad 7 tysięcy hektarów, a cały obszar jest niezwykle atrakcyjny pod względem występującej tu roślinności. Najwyższym szczytem Gorców – a także całego Gorczańskiego Parku Narodowego – jest Turbacz: góra o wysokości 1310m n.p.m., pod którego wierzchołkiem funkcjonuje niewielkie schronisko PTTK. Charakterystyczną cechą tych gór są tzw. polany gorczańskie, czyli ogromne połacie łąk, na których wiosną kwitną ogromne ilości krokusów. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowych wyznaczono wiele szlaków rowerowych (o łącznej długości około 60 kilometrów) oraz pieszych. Znajdują się tu również specjalnie wyznaczone miejsca do uprawiania narciarstwa zjazdowego.

9. Rabkoland

Niecałe 20 kilometrów od Nowego Targu znajduje się Rabkoland – ogromny park rozrywki, będący świetną atrakcją dla rodzin z dziećmi. Dziesiątki karuzel i kolejek umiejscowiono w kilku strefach tematycznych: Machinarium, Farma Cioci Maryni, Góralsko Dżungla, Wioska Wikingów i Strefa Cyrkowa. Na najmłodszych gości czeka Dolina Trzmiela, w której znajdują się niewielkie karuzele, huśtawki i rowerki wodne. Dużą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest tutejszy cyrk, w którym regularnie odbywają się pokazy i przedstawienia. Na terenie obiektu znajdują się również liczne punkty gastronomiczne i miejsca do odpoczynku.

10. Kuchnia Podhala

Kuchnia Podhala jest bardzo zróżnicowana, sycąca i smaczna. Cały region słynie z wytwarzanych w jego obrębie serów: lekko słonawych oscypków i słodkawych serów owczych. W okolicach Nowego Targu od wieków rozwijała się hodowla owiec, a nawet dziś w wielu restauracjach spróbować można tzw. jagnięciny podhalańskiej. Wśród innych dań regionalnych warto wyróżnić moskole (placki wypiekane na blaszce, podawane z bryndzą lub masłem czosnkowym), hałuski (kluseczki ziemniaczane z omastą i skwarkami) oraz kwaśnica (zupa na bazie kiszonej kapusty i treściwego mięsa). Nie należy zapominać o rybach – podhalańskie pstrągi wyławiane są z krystalicznie czystych rzek, dzięki czemu uznawane są za jedne z najlepszych w Polsce.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Nowym Targu 🍽️


11. Karczma u Borzanka

Karczma u Borzanka w Nowym Targu cieszy się doskonałymi opiniami wśród miłośników kuchni tradycyjnej i regionalnej. W karcie królują typowe dania polskie – zupy (m.in. rosół, barszcz czerwony, flaki) i dania mięsne (gulasz wołowy, polędwica, placki po zbójnicku). Wśród dań regionalnych warto wyróżnić hałuski, moskole i grillowane oscypki serwowane z dodatkiem żurawiny. Restauracja specjalizuje się również w daniach z baraniny i jagnięciny, a także serwuje wspaniałe pieczone pstrągi, sycącą golonkę i domowe pierogi z różnymi farszami.

12. Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju

Jedną z największych atrakcji Rabki-Zdroju jest Muzeum Górali i Zbójników – wyjątkowe miejsce, które przybliża życie dawnych mieszkańców Podhala. W muzeum znajduje się ciekawa ekspozycja etnograficzna, która łączy elementy wystawy tradycyjnej i multimedialnej. W środku obejrzeć można m.in. grafiki i humorystyczne rysunki, dzieła sztuki ludowej, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Muzeum Górali i Zbójników to atrakcja dla każdego; na najmłodszych czeka tu specjalna ścieżka zbójnicka, na której ukryte zostały różne góralskie skarby.

13. Zamek w Niedzicy

Zamek Dunajec w Niedzicy znajduje się około 25 kilometrów od Nowego Targu. Ta średniowieczna warownia wybudowana została jeszcze w XIV wieku i niegdyś stanowiła ważny punk obronny granic Polski. Gotycki zamek wznosi się nad brzegami przepięknego Jeziora Czorsztyńskiego, które podziwiać można z tarasów widokowych i wież budowli. Ciekawostką jest, że zamek w Niedzicy stanowił scenerię wielu polskich produkcji, takich jak „Zemsta” (film nakręcony w 1956 roku na podstawie dzieła Aleksandra Fredry) i „Janosik” (polski serial o przygodach zbójnika Janosika).

Zwiedzając Zamek Dunajec warto wybrać się także na przeciwny brzeg Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie. Wśród okolicznych atrakcji warto wyróżnić także spacer przez wysoką tamę, z której rozciąga się wspaniały widok na oba zamki, jezioro i pobliskie szczyty Pienin oraz rejsy widokowe, które odbywają się po całym Jeziorze Czorsztyńskim.

14. Narciarstwo zjazdowe w okolicach Nowego Targu

Miłośnicy narciarstwa z pewnością będą usatysfakcjonowani pobytem w Nowym Targu. Jednym z najważniejszych centrów narciarskich w mieście jest Zadział Ski, który oferuje szkółkę narciarską dla początkujących i osób średnio zaawansowanych. Na terenie ośrodka znajduje się także trasa zjazdowa o długości 550 metrów i średnim poziomie trudności.

Popularnym celem narciarzy jest również Stacja Narciarska Długa Polana, gdzie wytyczono trzy trasy narciarskie o długości 650, 450 i 100 metrów. Trasy są oświetlone i dośnieżane, a dodatkowo na terenie stacji znajdują się dwa stanowiska do uprawiania snowtubingu, dwa wyciągi, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkółka dla osób początkujących. Wszyscy turyści mogą także korzystać z oferty tutejszych obiektów gastronomicznych, a dużą atrakcją dla najmłodszych jest Mini-Zoo, które zamieszkują alpaki, strusie, owce, kucyki i daniele.

15. Spływy Dunajcem

Dunajec to jedna z najpiękniejszych rzek w całej Polsce. Cechuje się licznymi meandrami, zakolami i kaskadami wodnymi, które chętnie pokonywane są podczas spływów. Spływy kajakowe Dunajcem są stosunkowo wymagające i polecane raczej bardziej doświadczonym kajakarzom. Jednak po rzece organizowane są także przepływy pontonami, które odbywają się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych przewodników. Tego typu atrakcja, choć dostarcza wielu wrażeń, polecana jest dla osób bez doświadczenia kajakarskiego i rodzin z dziećmi.

16. Zakopane

Zakopane to z pewnością najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa w polskich górach. Położona jest zaledwie 20 kilometrów od Nowego Targu i oferuje mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Podczas pobytu w Zakopanem warto przemierzyć Krupówki – popularny deptak, przy którym znajdują się restauracje, stoiska handlowe i sklepy z pamiątkami. Na samym końcu ulicy położona jest stacja kolejki, która dowozi turystów na szczyt Gubałówki. To kolejny punkt obowiązkowy pobytu w miejscowości: na wierzchołku góry funkcjonują lokale gastronomiczne, znajduje się tu również duży taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr.

W Zakopanem nie brakuje ciekawych muzeów. Warto wyróżnić m.in. Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Oscypka i Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Miejscowość to także świetna baza wypadowa do różnych części Tatrzańskiego Parku Narodowego m.in. nad Morskie Oko, do Doliny Kościeliskiej i do Doliny Chochołowskiej.

17. Termy Gorący Potok w Szaflarach

Tuż za granicami Nowego Targu znajduje się niewielka miejscowość Szaflary, która popularność zyskała za sprawą otwarcia ogromnego kompleksu basenów termalnych „Gorący Potok”. Znajdują się tu cztery baseny wewnętrzne i zewnętrzne, których łączna powierzchnia to niemal tysiąc metrów kwadratowych. W basenach umieszczono różne atrakcje dla dzieci i dorosłych: zjeżdżalnie, stanowiska do hydromasażu, gejzery i przeciwprądy. Woda, która wypełnia baseny, ma temperaturę od 30 do 38 stopni Celsjusza i wykazuje lecznicze działanie: łagodzi bóle kostne i mięśniowe, pomaga w zwalczaniu schorzeń neurologicznych i pozwala na szybsze wyleczenie z infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić