Brama Krakowska 🗺️ Informacje i Ciekawostki

brama krakowska
foto – Autorstwa Aneta Pawska – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40633334

Brama Krakowska należy do kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i stanowi wielką atrakcję w okolicy, stając się często scenografią do sesji ślubnych nowożeńców. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jej temat.

1. Nazwa bramy nawiązuje do dawnych czasów, kiedy właśnie przez Dolinę Prądnika przebiegał szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

2. W 1928 roku w skały wmurowano tablicę pamiątkową, której celem było uczczenie powstania nowej trasy z Krakowa do Ojcowa. Jednak protesty przyrodników doprowadziły do tego, że bramę tę usunięto w 1935 roku.

3. Kolumny Bramy Krakowskiej powstały z bloków jurajskich wapieni skalistych, które mierzą około 15 metrów. Według naukowców Brama powstała wskutek procesów erozyjnych.

4. W lewej kolumnie Bramy Krakowskiej zamontowano niewielki obrazek przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to odwzorowanie wizerunku znajdującego się w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze.

5. W dawnych czasach przy jednej ze skał wypływało źródło. Zostało ono obudowane i przekierowane nieco poniżej drogi. Dziś znane jest jako Źródło Miłości. Malutka kaskada wody spada tutaj do kamiennej misy w kształcie serca.

6. O Bramie Krakowskiej wspominał w swoich sonetach Józef Cyra, polski poeta urodzony w 1908 roku w Przybysławicach koło Ojcowa. Był autorem tomiku “Sonety Ojcowskie”.

7. Przez Dolinę Prądnika przebiega kilka szlaków turystycznych. Należą do nich czerwony Szlak Orlich Gniazd, który biegnie od Sułoszowej do Prądnika Korzkiewskiego. Niebieski Szlak Warowni Jurajskich biegnie od Doliny Prądnika, przez Ciasne Skałki aż do Doliny Będkowskiej. Z kolei żółty szlak łączy Wierzchowie, Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspowską i Pieskową Skałę.

8. W 1989 roku w okolicach Bramy Krakowskiej odkryto zupełnie nowy gatunek ślimaka przodoskrzelnego, a mianowicie niepozorkę ojcowską. Ze względu na niezwykłą rzadkość występowania znajduje się na liście Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

9. Dolina Prądnika ma powierzchnią liczącą ponad 2100 hektarów. Taką samą nazwę nosi użytek ekologiczny, w którym występują chronione gatunki zwierząt o powierzchni 14 hektarów.

10. Wapienna skały znajdujące się w Dolinie Prądnika pochodzą z okresu jury i kredy, a więc mają około 150 milionów lat. Najczęściej występujące tutaj skamieniałości to gąbki i ramienionogi, natomiast amonity zdarzają się niezwykle rzadko.

11. Jedną z głównych atrakcji w okolicy Bramy Krakowskiej jest słynny Zamek w Ojcowie, znajdujący się w systemie Orlich Gniazd. Powstał on na polecenie Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku.

12. W Dolinie Prądnika znajduje się również Zamek Pieskowa Skała, o którym wspominano już w pierwszej połowie XIV wieku. Do dziś zachowała się tylko dolna część zamku. Budowla wielokrotnie pojawiała się w filmach. Można ją było zobaczyć między innymi w “Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, “Reichu” Władysława Pasikowskiego czy “Szkole żon” Jerzego Stuhra.

4.1/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić