Zamek w Ojcowie – Informacje i Ciekawostki

zamek w ojcowie
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68395069

Zamek w Ojcowie – ruiny zamku, który powstał w ramach Orlich Gniazd, systemu średniowiecznych zamków strzegących granic Królestwa Polskiego. Ruiny znajdują się we wsi Ojców, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim.

 

1. Zamek wznosi się na Górze Zamkowej. Usytuowany jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W pobliżu znajdują się takie atrakcje turystyczne jak Jaskinia Łokietka, Igła Deotymy, Jaskinia Ciemna czy Brama Krakowska.

2. Na wzgórzu zamkowym znalezione zostały zabytki krzemienne z epoki neolitu. Prowadzone badania wykazały, że we wczesnej epoce żelaza istniała tu rozległa osada, zamieszkiwana przez ludy kultury łużyckiej. Prawdopodobnie między końcem VII a połową VI w p.n.e. została ona zniszczona przez Scytów.

3. Król Kazimierz Wielki, działając na rzecz ufortyfikowania granic Polski, wybudował zamek w Ojcowie pomiędzy 1354 a 1370 r. Według legendy miał tu już wcześniej istnieć gród, jednak jak dotąd nie znalazło to potwierdzenia w badaniach.

4. Zadaniem zamku była obrona przed Luksemburczykami i zabezpieczenie kupców zmierzających szlakiem handlowym z Krakowa na Śląsk. Jego załoga składała się ze 100 ludzi. Król Kazimierz nadał mu nazwę Ociec u Skały na pamiątkę tułaczki, jaka stała się udziałem jego ojca, króla Władysława Łokietka.

5. Za czasów Jagiellonów zamek i kilka okolicznych wsi stały się starostwem odrębnym od starostwa krakowskiego. Informacje z XVII w. przekazują, że restauracji nieco podupadłego zamku dokonał starosta Mikołaj Koryciński. Mimo starań zamek padł łupem Szwedów w 1655 r., którzy go ograbili i częściowo spalili.

6. Po potopie szwedzkim odbudową zamku zajął się Stefan Koryciński, a następnie wdowa po nim, Anna Petronela Korycińska. Powstał wówczas dom mieszkalny o charakterze rezydencji starościńskiej. Po dokonaniu rozbiorów Polski obiekt zaczął jednak niszczeć.

7. W 1829 r. Ojców nabył od Rosjan Konstanty Wolicki. Dokonał on rozbiórki, po której pozostała jedynie brama wjazdowa, ośmioboczna wieża i mury obronne. W XIX w. i na początku XX w. kolejni właściciele podejmowali próby odbudowy zamku, jednak bez spektakularnych efektów.

8. W czasach powojennych podejmowane były prace konserwatorskie oraz badania archeologiczne. Ostatecznie zamek ma postać ruin, w których skład wchodzą pozostałości murów obronnych i części mieszkalnych, brama wjazdowa, wieża i studnia.

9. W 1787 r. na zamku gościł król Stanisław August Poniatowski. Zwiedził wówczas Jaskinię Ciemną, uczestniczył w uczcie na zamku oraz trzymał do chrztu w kaplicy zamkowej Marię Salomeę, córkę ówczesnego właściciela majątku, Teofila Załuskiego.

10. Zamek w Ojcowie w 2022 r. dostępny jest do zwiedzania codziennie od maja do końca października oraz w weekendy i święta w okresie od 2 listopada do 18 grudnia oraz 31 grudnia. Bilet normalny kosztuje 18 zł, natomiast ulgowy 9 zł.

11. W sali nad bramą wjazdową znajduje się ekspozycja prezentująca historię zamku w Ojcowie. W jej ramach można zobaczyć m. in. makietę pokazującą wygląd zamku na przełomie XV i XVI w.

12. Pod zamkiem znajduje się parking przeznaczony dla pojazdów silnikowych o całkowitej dopuszczalnej masie do 3,5 t. Cena za parkowanie samochodem osobowym wynosi 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Opłata obowiązuje w godz. 8-20 przez wszystkie dni w roku. Na parkingu znajdują się parkomaty.

13. Ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie znajdują się na znaczku turystycznym nr 624. Znaczki turystyczne są pamiątkami kolekcjonerskimi w formie drewnianych krążków. Stanowią również potwierdzenie pobytu w danym miejscu atrakcyjnym turystycznie.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić