9 ciekawostek o szczycie Lubomir 🗺️

Lubomir
foto – Autorstwa Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7212793

Lubomir to najwyższy szczyt w paśmie Lubomira i Łysiny należącym do Beskidu Wyspowego, mimo że na mapach często widnieje jako część Beskidu Makowskiego. Jego wysokość lekko przekracza 900 metrów nad poziomem morza, dlatego przyciąga ludzi ceniących niezbyt wymagające trasy górskie. Co warto wiedzieć na jego temat i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Swoją nazwę szczyt Lubomir zawdzięcza księciu Kazimierzowi Lubomirskiemu. Nadano ją w 1932, aby podkreślić jego zasługi dla tego obszaru. Polski książę, dyplomata i działacz sportowy ofiarował domek myśliwski oraz dziesięć hektarów lasu na szczycie pod budowę obserwatorium astronomicznego.

2. Z masywu Lubomira wypływa kilka potoków, a wśród nich dopływ Kasinianki, Niedźwiadek, Smarkawka oraz Lipnik. Sam szczyt jest gęsto zalesiony, a bujna przyroda przyciąga wielbicieli aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach.

3. W 1922 roku na szczycie Lubomira, zwanego wówczas Łysiną, wybudowano obserwatorium astronomiczne. Było to wówczas drugie obserwatorium tego typu w Karpatach. Kompleks wybudowano z inicjatywy profesora Tadeusza Banachiewicza, który był polskim astronomem, matematykiem oraz geodetą.

4. Podczas drugiej wojny światowej w okolicach szczytu stacjonowały polskie oddziały partyzanckie. W związku z och działalnością w 1944 roku Niemcy spalili tutejsze obserwatorium astronomiczne oraz znajdujący się obok budynek mieszkalny. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko betonowe schody oraz podstawa teleskopu, z którego niegdyś tutaj korzystano.

5. Nie był to jednak koniec “astronomicznej” kariery szczytu Lubomir. W 2006 roku tuż obok pozostałości po pierwszym budynku rozpoczęto budowę nowego obserwatorium. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2007 roku, a obserwatorium nosi imię Tadeusza Banachiewicza. Jest to nowoczesny ośrodek, który silnie nawiązuje do historii tego miejsca.

6. Okolice Lubomira to miejsce, które przecinają liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Do najpopularniejszych należą zielony szlak prowadzący z Wiśniowej na Lubomir oraz czerwony Mały Szlak Beskidzki, który wiedzie z Myślenic, przez Lubomir, Wierzbanową, Kasinę Wielką, Lubogoszcz, Mszanę Dolną aż do Lubonia Wielkiego.

7. Najpopularniejszym schroniskiem w okolicy jest Schronisko Kudłacze, które charakteryzuje się szczególnie łatwym dostępem i nie wymaga talentów ekwilibrystycznych od pieszych podróżnych. Poza pysznymi potrawami regionalnymi na turystów czekają tutaj również wygodny nocleg, sporo zaprzyjaźnionych zwierzaków oraz plac zabaw, który docenią rodzice z dziećmi.

8. Najkrótszą trasę spacerową na szczyt warto rozpocząć w okolicach Przełęczy Jaworzyce. Ma ona nieco ponad 1,5 kilometra, a trasa zajmuje średnio około godziny. Wejście jest bardzo łatwe i polecane dla rodzin z młodszymi dziećmi, tym bardziej że ciekawym urozmaiceniem jest tutaj ścieżka dydaktyczna “Wielcy astronomowie znani i mniej znani”.

9. Niedaleko szczytu warto odwiedzić Gorczański Park Narodowy, który został utworzony w 1980 roku. Na jego terenie znajduje się ponad dziewięćset gatunków roślin, a wśród nich wiele rzadkich okazów takich, jak wiechlina alpejska czy kuklik górski. Park jest również domem dla wielu zwierząt, do których zaliczyć należy na przykład borsuki, jelenie, rysie, wilki, niedźwiedzie i kilka gatunków nietoperzy.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić