Szlak Orlich Gniazd to długa turystyczna droga, która rozciąga się pomiędzy Częstochową i Krakowem. Obejmuje wyjątkowo atrakcyjny turystycznie obszar, na którym znajdują się malownicze formacje skalne, a także liczne zamki i zabytkowe warownie. Szlak ma długość ponad 163 kilometrów i jest częstym celem turystów z województwa śląskiego i małopolskiego.
1. Wzdłuż dużej części szlaku rozciąga się Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Na jego terenie można podziwiać wspaniałe ostańce skalne, które powstały w okresie jury – przeszło 180 milionów lat temu, kiedy to obszar obecnego parku krajobrazowego pokrywało ogromne morze. Na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd występuje wiele rzadkich gatunków roślin m.in. lilie, wawrzynki, przebiśniegi i wiele gatunków roślin storczykowatych.
2. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez część Ojcowskiego Parku Narodowego – wyjątkowo pięknego obszaru, który objęty jest ochroną. W Ojcowskim Parku Narodowym warto przejść się malowniczą Doliną Prądniką, a także zwrócić uwagę na fantazyjne skały i kamienne ostańce (np. Maczugę Herkulesa) i tutejsze jaskinie (Jaskinię Łokietka, Jaskinię Ciemną).
3. Jedną z największych atrakcji szlaku jest Zamek Ogrodzieniec. Są to ruiny średniowiecznej warowni, która powstała na przełomie XIV i XV wieku. Udostępniono tu ciekawą ścieżkę dla zwiedzających, którzy mogą obejrzeć pozostałości po sali tortur, lochy, a także wspiąć się na wieżę, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicznych wsi, łąk i lasów. Na zamku często organizowane są różne wydarzenia, takie jak jarmarki, pokazy rycerskie i wydarzenia muzyczne.
4. Wiele punktów na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej udostępnionych jest dla miłośników wspinaczki po skałach. Dużą popularnością cieszy się wzgórze Kołaczyk, gdzie znajduje się aż 14 ostańców i grup skalnych, po których wytoczono specjalne trasy wspinaczkowe.
5. Na piesze, rodzinne spacery, doskonale nadają się tereny rezerwatu przyrody „Parkowe” w pobliżu miejscowości Złoty Potok. Tutejsze ścieżki turystyczne wiodą przez gęste lasy, a przemierzając je można dotrzeć do dwóch źródeł: Źródła Elżbiety i Źródła Zygmunta. Wypływające z nich potoki są krystalicznie czyste i wysoko zmineralizowane.
6. Jednym z najlepiej zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek w Bobolicach, który wybudowany został w XIV wieku na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego. Według legend i podań, zamek nawiedzają duchy zamordowanych tu kobiet. Ciekawostką jest, że to właśnie w tym miejscu nakręcono plenerowe sceny polskiego serialu kostiumowego „Korona królów”.
7. Dużą atrakcją Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek w Rabsztynie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to w tym miejscu istniało drewniane grodzisko. Na zlecenie króla Kazimierza Wielkiego obiekt rozbudowano i wymurowano, a do dziś jego pozostałości można podziwiać na Wzgórzu Rabsztyńskim. Pozostałości po warowni były wykorzystane do kręcenia scen filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
8. W tym regionie co roku we wrześniu odbywa się Juromania czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas wrześniowego weekendu organizowane są m.in. konkursy, wydarzenia sportowe, koncerty, jarmarki i pokazy rycerskie. To także wyjątkowa atrakcja dla dzieci i młodzieży, które mogą w ciekawy sposób poznać historię regionu, realia średniowiecznego życia i spróbować potraw, które gotowano setki lat temu na obszarze Małopolski.
9. Pomiędzy Częstochową i Krakowem wyznaczono także Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ma on długość 190 kilometrów i przebiega przez najważniejsze i najbardziej znane warownie jurajskie.
10. Na Zamku Ogrodzieniec co roku latem odbywają się tzw. „Wakacje z duchami” czyli nocne zwiedzanie oświetlonych ruin zamku. Podczas wycieczki z przewodnikiem wysłuchać można strasznych opowieści i legend o niegdysiejszej warowni. W spektaklu biorą udział aktorzy, wykorzystuje się również nowoczesne technologie, które mają przekonać uczestników nocnego zwiedzania o obecności zjaw, upiorów i duchów nawiedzających ruiny.
11. Niektóre źródła do Szlaku Orlich gniazd wliczają także średniowieczne zamki w Siewierzu, Będzinie, Babicach i Rudnie.
12. Przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej przechodzi fragment Kulinarnego Szlaku „Śląskie Smaki”.
13. Wszystkie zamki, które wybudowane zostały wzdłuż Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, miały przede wszystkim chronić tereny Małopolski i samego Krakowa przed czeskimi najeźdźcami.
14. Wiele atrakcji na Szlaku Orlich Gniazd można zwiedzać całkowicie bezpłatnie. Bilety wstępu obowiązują jedynie przed wejściem do poszczególnych obiektów (np. zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec lub wstęp pod opieką przewodnika do niektórych jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego)
2 comments
Cóż rzec, niestety copy nie trafił i opisał zbiornik wodny nie z tego Olsztyna ☺️
Dzięki 😀 Poprawiam jak tylko wrócę z Poz 🙂