Zamek Ogrodzieniec znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w niewielkiej miejscowości Podzamcze. Umiejscowiony jest on na szczycie Góry Zamkowej o wysokości 515m n.p.m., która stanowi równocześnie najwyższe wzniesienie na całej Jurze. Warownia wybudowania została na przełomie XIV i XV wieku na zlecenie rodu Włodków Sulimczyków. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych, średniowiecznych grodów w Polsce, a także jedna z największych atrakcji całego regionu.
1. Zamek Ogrodzieniec znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Szlak ten rozciąga się pomiędzy Częstochową i Krakowem, ma długość prawie 164 kilometrów i obejmuje zasięgiem wspaniałe tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także niezliczone pozostałości po średniowiecznych warowniach, które powstały w XIV i XV wieku.
2. Zamek Ogrodzieniec położony jest w miejscowości Podzamcze. Samo miasteczko Ogrodzieniec znajduje się w odległości około 2 kilometrów od ruin średniowiecznej warowni.
3. Przez cały okres wakacyjny na zamku odbywają się “Wakacje z duchami”. Jest to cykliczne, regularne wydarzenie, które umożliwia nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Podczas wycieczki przewodnik opowiada legendy i straszne historie o duchach, zjawach i upiorach, które – według podań mieszkańców okolicznych miejscowości – nawiedzają starą warownię. Zwiedzaniu towarzyszą występy aktorów i pokazy multimedialne, które gwarantują duży zastrzyk adrenaliny.
Wyświetl ten post na Instagramie
4. Przy Zamku Ogrodzieniec przebiega Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który ma długość 190 kilometrów i rozciąga się między Krakowem i Częstochową.
5. Zamek wielokrotnie stanowił scenerię do kręcenia filmów i seriali. Średniowieczną warownię dostrzec można w takich polskich produkcjach jak “Janosik”, “Zemsta” i “Rycerz”. Nakręcono tu również jedną ze scen amerykańskiej wersji serialu “Wiedźmin“, która emitowana jest na serwisie VOD Netflix.
6. Przy zamku umiejscowiona została unikalna atrakcja – Dom Strachów i Legend. W zaledwie niewielkim obiekcie można zobaczyć mroczne sale, których wystrój nawiązuje do znanych w tym regionie legend o duchach, zjawach, potworach i czarownicach. Bilety wstępu do Domu Strachu i Legend kosztują 18zł (bilety normalne) oraz 15zł (bilety ulgowe).
7. Na terenie kompleksu od wiosny do jesieni funkcjonuje rodzinny park rozrywki, którego oferta skierowana jest głównie do najmłodszych turystów. O parku umiejscowiono karuzele, zjeżdżalnie, gokarty oraz dmuchane zamki. Dodatkowo znajduje się tu długi, kręty tor, po którym można zjechać specjalnymi wózkami oraz park linowy dla nieco starszych gości.
8. Ciekawostką jest, że w 1984 roku na Zamku Ogrodzieniec wystąpił heavymetalowy, znany zespół Iron Maiden. Zespół nagrał tu także część teledysku do piosenki “Halloween Be Thy Name”.
9. Przy zamku znajduje się Park Miniatur, w którym przedstawiono ogromną makietę całego Szlaku Orlich Gniazd. Makieta zawiera najważniejsze obiekty historyczne w skali 1:25. Model przedstawia również ciekawą topografię całego regionu. Dużą atrakcją ogrodzienieckiego Parku Miniatur są modele machin wojennych z czasów średniowiecza. Wstęp do Parku Miniatur jest płatny – bilety kosztują 18zł (bilety normalne) i 15zł (bilety ulgowe).
10. Młodzi odkrywcy mogą zwiedzić także Park Doświadczeń Fizycznych, który powstał w celu zaprezentowania różnych zjawisk fizycznych w prosty, przystępny sposób. Znajduje się tu niemal 50 różnych urządzeń m.in. peryskopy, kalejdoskopy, dysk Benhema, kołyska Newtona, dzwony rurowe oraz krzywe lustra. Starsi zwiedzający mogą skorzystać z symulatora lotów i z symulatora dachowania.
11. Podczas zwiedzania zamku warto wybrać się do miasta Ogrodzieniec, które leży około 2 kilometry dalej. Znajdują się w nim restauracje, bary i kawiarnie. Ciekawym zabytkiem miasta jest Kościół Przemienienia Pańskiego, który wybudowany został pod koniec XVIII wieku. W środku podziwiać można piękny, zabytkowy ołtarz oraz kilka wspaniałych dzieł sztuki.
12. Jedną z atrakcji Zamku Ogrodzieniec jest Mini Park Linowy, którego oferta skierowana jest do dzieci. Na tym placu zabaw znajdują się tunele, zjeżdżalnie i mosty, które ozdobione są bajkowymi postaciami.
13. We wrześniu na Zamku Ogrodzieniec odbywają się różne wydarzenia związane z Juromanią – największym świętem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Organizowane są wówczas jarmarki, pikniki rodzinne z animatorami, pokazy rycerskie oraz poczęstunki regionalnych potraw.
14. W miesiącach jesiennych i zimowych Zamek Ogrodzieniec rozświetlony jest tysiącami lampek. W Ogrodzienieckiej Twierdzy Światła znajdują się legendarne postaci związane z lokalnym folklorem. W weekendy organizowane są spotkania przy ognisku z animatorami, którzy opowiadają baśnie i regionalne legendy.
15. Zamek znany jest wśród zapalczywych miłośników historii. Co roku na jego terenie odbywa się Najazd Barbarzyńców czyli ogromna impreza, która polega na odgrywaniu bitew między dwoma armiami. Wszyscy uczestnicy posiadają uzbrojenie i ubrania, które imitują średniowieczny sprzęt. Ten wyjątkowy spektakl przyciąga także turystów i rodziny z dziećmi, które podczas wydarzenia mogą poznać historię zamku oraz wziąć udział w licznych konkursach sportowych, warsztatach i prelekcjach.
* wszystkie zdjęcia – Pixabay.com