Kraków to miasto bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów z całej Polski, ale także ze świata. Dawna stolica Polski ma wiele do pokazania – może poszczyci się światowymi zabytkami, architekturą, ciekawym życiem kulturalnym, smacznymi restauracjami na wysokim poziomie. Przyjemny klimat miasta i duża liczba atrakcji działają jak magnes na fanów historii, sztuki, czy miłośników nocnego życia.
To bez wątpienia perełka i jedno z najciekawszych miejsc w Polsce. Z pewnością, każdy, kto raz odwiedzi małopolski Kraków, już zawsze będzie tu chętnie wracał. Po Krakowie najwygodniej poruszać się rowerem. Miasto posiada bardzo dużo miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, oto niektóre z nich:
1. Wawel
Dawna siedziba władców i jednocześnie jeden z najchętniej odwiedzanych zamków w Polsce.
Wzgórze Wawelskie to najważniejszy punkt na mapie Krakowa. To tu rodziło się miasto, to tu przez wieki urzędowali polscy królowe. Okazała katedra była miejscem licznych koronacji i królewskich pogrzebów, o czym przypominają krypty z królewskimi grobami. Dziś jest ważnym obiektem sakralnym i zabytkiem, który warto zwiedzić ze względu na cenne dzieła sztuki oraz wieżę z Dzwonem Zygmunta. Zachwyca też Zamek Królewski na Wawelu z renesansowym dziedzińcem i wnętrzami pełnymi arrasów. Na tych, którzy chcą poznać najstarsze dzieje tego miejsca, czeka z kolei „Wawel Zaginiony” – wyjątkowy rezerwat archeologiczny, w którym skupiono się na najstarszych dziejach wzgórza.
2. Sukiennice
Znajdujące się w centralnej części rynku Sukiennice, to miejsce bardzo często umieszczane na pocztówkach Krakowskich, gdyż jest to jedna z z najbardziej charakterystycznych budowli na terenie Krakowa.
Gmach urzeka renesansową formą oraz licznymi kramami. Dawniej handlowano tu suknem, dziś jest to miejsce służące i handlarzom (można kupić pamiątki krakowskiego rękodzieła), i ludziom kultury.
W Sukiennicach mieszczą się też liczne kawiarnie (w tym słynna kawiarnia Noworolski) oraz tak ważna instytucja, jaką jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Kto do niej zajrzy, ten zobaczy prace Michałowskiego, Chełmońskiego, Matejki i innych znanych artystów.
Również tutaj zaczyna się też trasa turystyczna, dzięki której można odkrywać tajemnice krakowskich podziemi, czyli tak zwany Rynek Podziemny.
3. Bazylika Mariacka
Kościół Mariacki jest najsłynniejszą świątynią Krakowa, na co wpływa kilka czynników. To z jego wieży wygrywany jest miejski hejnał, to w jego murach znajduje się ołtarz Wita Stwosza – jeden z największych ołtarzy na świecie, mogący się pochwalić historią sięgającą XV wieku. Warto też zwrócić uwagę na piękne stalle z XVII wieku, liczne kaplice boczne oraz polichromie, które wykonał Jan Matejko przy pomocy zaprzyjaźnionych artystów (m.in. Józefa Mehoffera). Wrażenie robią też kościelne witraże, będące dziełem Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
4. Smok Wawelski
Miłośnicy legend i najmłodsi turyści chętnie spotykają się ze Smokiem Wawelskim. Jego ziejący ogniem pomnik to jedna z ważniejszych atrakcji nad Wisłą, a jednocześnie jedno z najsłynniejszych dzieł Bronisława Chromego.
Strzeże on wejścia do Smoczej Jamy – jaskini, która przed wiekami powstała w Wawelskim Wzgórzu. Dziś prowadzi przez nią trasa turystyczna o długości 82 m, dzięki której z terenu zamku wawelskiego można zejść nad Wisłę, ciesząc się po drodze pięknymi formami krasowymi.
5. Rynek Starego miasta
Rynek Główny to serce miasta. To tu spotykają się turyści z różnych stron świata, to tu czekają najmodniejsze restauracje i kawiarnie. Rynek to również moc zabytków i atrakcji, obok których nie można przejść obojętnie. Czeka tu m.in. Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza, czekają Sukiennice oraz charakterystyczna wieża – jedyna pamiątka po miejskim ratuszu. Niegdyś przez Rynek przechodzili polscy władcy podczas uroczystości koronacyjnych, dziś odbywają się tu ważne wydarzenia historyczne i kulturalne. Konkursy szopek, Pochód Lajkonika – oto wybrane wydarzenia, które odbywają się w tym miejscu.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Krakowie – gdzie warto zjeść będąc w Krakowie ?
6. Piwnica pod Baranami Kraków
„Piwnica pod Baranami” to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. W lokalu tym można odpocząć przy smacznym posiłku, aromatycznej kawie lub lampce wina, jednak większość osób kojarzy to miejsce z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi.
To tu w latach 50. XX wieku zaczął działać słynny kabaret, założony przez Piotra Skrzyneckiego. Przez lata w „Piwnicy” występowało wielu znanych artystów, m.in. Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau i Jacek Wójcicki. I dziś występują tu znani artyści kabaretowi, muzycy i poeci, dzięki czemu „Piwnica” wciąż przyciąga miłośników kultury.
7. Planty
Czyli parki otaczające stare miasto Kraków. Powstały na miejscu fortyfikacji, mają 21 ha powierzchni i 4 km długości. Idealne miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową czy też spędzanie czasu z dziećmi.
8. Barbakan
Jest najbardziej na północ wysuniętą fortyfikacją Krakowa. Jest zlokalizowany przed bramą Floriańską po południowej stronie ulicy Basztowej.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Krakowie – gdzie warto zjeść będąc w Krakowie ?
9. Brama Floriańska
Stanowi jakby wejście do Starego Miasta. To średniowieczna brama z basztą, która stanowi pozostałość po dawnych murach i jest jednocześnie jedna z ośmiu Krakowskich bram obronnych. Wewnątrz bramy znajduje się klasycystyczny ołtarz z początków XIX wieku z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piaskowej.
10. Kazimierz
Kazimierz jest jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. Podzielony na część chrześcijańską (ze słynnym sanktuarium na Skałce) i żydowską, przyciąga modnymi kawiarniami, restauracjami i zabytkami. Warto tu odwiedzić Plac Wolnica z ratuszem, warto zwiedzić kościół Bożego Ciała (jedną z piękniejszych świątyń w Krakowie). Ważnym miejscem jest tu ulica Szeroka oraz cmentarz żydowski na ulicy Miodowej. W żydowskiej części Kazimierza czekają też liczne synagogi, w tym Synagoga Stara, służąca dziś jako muzeum poświęcone judaizmowi i historii krakowskich Żydów.
11. Sic Mundus – Escape Room
Sic Mundus – Escape Room Krakow to nowa firma pokoi zagadek na mapie Krakowa, otwarta pod koniec 2023 roku. Pierwszy otwarty w tym miejscu pokój zagadek, “Stary sklep z zabawkami”, już zajmuje pierwsze miejsce w regionalnych rankingach. Pomimo „thrillerowej” atmosfery gry, pokój jest otwarty także dla rodzin z dziećmi: wystarczy skontaktować się z firmą i poprosić o łagodniejszą oprawę. Otwarcie drugiego pokoju planowane jest latem 2024 roku.
12. Rynek Podziemny
Rynek Podziemny to wyjątkowa trasa turystyczna, dzięki której można nie tylko pospacerować pod powierzchnią rynku (a dokładniej między Sukiennicami a Kościołem Mariackim), ale też zdobyć sporo informacji na temat historii miasta.
Podziemne muzeum to miejsce idealne dla tych, którzy chcą zajrzeć na dawne cmentarzysko lub do wnętrza średniowiecznej chaty, oraz dla tych, których interesuje życie codzienne w średniowiecznym Krakowie.
Jeśli jesteś miłośnikiem historii i chcesz być częścią fascynującego dziedzictwa kulturowego tego miasta, rozważ pracę w Muzeum Krakowa, które może zapewnić wyjątkową okazję do podzielenia się swoją wiedzą i pasją z innymi miłośnikami historii.
Można tu przy okazji zobaczyć sporo przedmiotów odkrytych podczas prac archeologicznych oraz fundamenty średniowiecznych budynków.
13. Krakowskie Kopce
Kraków można zwiedzać na wiele sposób. Jedną z tych ciekawszych jest wędrówka szlakiem kopców – miejsc znanych z ciekawych historii i pięknych panoram. Najmniejszym i najmłodszym kopcem jest Kopiec Jana Pawła II, największym – Kopiec Piłsudskiego (zwany też Kopcem Niepodległości). Ma on 35 m wysokości i jest jedną z ważniejszych atrakcji Lasu Wolskiego. Miłośników krakowskich legend i historii mogą oczarować najstarsze kopce: Krakusa (na Krzemionkach) oraz Wandy (tuż przy słynnej Hucie Sendzimira). Największą sławą cieszy się Kopiec Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy, wokół którego można ujrzeć sporo pamiątek po słynnej Twierdzy Kraków.
14. Ogród Świateł
Krakowski Ogród Świateł to jedna z ciekawszych atrakcji na terenie Parku Lotników i słynnego Ogrodu Doświadczeń. W okresie zimowym można tu spacerować w wyjątkowej scenerii. Kolorowy tunel, multimedialna choinka oraz świetlna łąka – oto wybrane ciekawostki, którym warto się przyjrzeć.
W Ogrodzie Świateł czekają również: skrzynia skarbów, syreni ogon i wiele innych kompozycji stworzonych z kolorowych lampek. Całość prezentuje się wspaniale, zatem ogród jest miejscem chętnie odwiedzanym przez całe rodziny.
15. Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników samolotów i zabytków techniki. Powstało ono dzięki aktywności członków Aeroklubu Krakowskiego, dzięki którym na dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny można podziwiać ciekawe zbiory. Czekają tu lotnicze silniki i hangar główny, w którym nie brak statków powietrznych z lat 30. XX wieku, wielkie wrażenie robi też plenerowa wystawa śmigłowców i szybowców. W miejscu tym można brać udział w ciekawych lekcjach muzealnych oraz w wydarzeniach, dzięki którym odkrywanie historii lotnictwa staje się fascynującą przygodą.
16. Zoo Kraków
Historia krakowskiego ogrodu zoologicznego sięga 1929 roku, kiedy to na terenie Lasu Wolskiego urządzono małe ZOO. Dziś na jego terenie mieszka około 1400 zwierząt, reprezentujących około 270 gatunków. Można tu ujrzeć potężne słonie i zwinne lemury, można podziwiać lwy, rysie i tygrysy. Krakowskie zoo stało się też domem dla wielu gatunków ptaków egzotycznych i drapieżnych, wśród których pojawiają się m.in. sowy śnieżne i puszczyki uralskie. Miłośnicy gadów mogą spędzać czas wśród żółwi i gekonów, płazy z kolei godnie reprezentują kumaki i rzekotki. Wszystko to na terenie Lasu Wolskiego, znanego jako „zielone płuca Krakowa”.
17. Muzeum Narodowe Kraków
Muzeum Narodowe w Krakowie jest jedną z najważniejszych i najstarszych placówek muzealnych w kraju. Założone w 1879 roku, może się pochwalić bogatymi zbiorami dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej. Muzeum składa się z wielu oddziałów (m.in. Sukiennice i Muzeum Czartoryskich), wiele atrakcji czeka też w Gmachu Głównym przy Alei 3 Maja. To tu organizowane są najważniejsze wystawy czasowe, to tu czekają ciekawe wystawy stałe (m.in. Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku oraz Galeria Rzemiosła Artystycznego).
18. Dama z Łasiczką
Słynny obraz Damy z gronostajem, znany bardziej pod nazwą Dama z łasiczką Leonarda da Vinci znajduje się w we wspomnianym Muzeum Narodowym. Jest jednym z najdroższych muzealiów, jakie znajduje się w Polsce, zostało ubezpieczone na kwotę 300 mln euro.
19. Park Wodny
Dumą krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice jest Park Wodny – jeden z największych w Polsce. W miejscu tym można skorzystać z nauki pływania, możne skupić się też na strefie relaksu (z saunami, solankowymi jacuzzi oraz hydromasażami). Największym powodzeniem cieszy się tu jednak strefa zabawy, w której każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Można tu pograć z piłkę wodną lub poszaleć na zjeżdżalniach, można skorzystać ze ścianek wspinaczkowym lub zmierzyć się z Rwącą Rzeką. Na najmłodszych gości czekają z kolei brodziki, w tym słynna już Wyspa Piratów.
20. Zalew Zakrzówek
Nazywany Krakowską Chorwacją i będący jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce oraz w Europie. To prywatna Krakowska Chorwacja. Zalew Zakrzówek jest idealnym miejscem do nurkowania, tutejsza woda jest przejrzysta i posiada niesamowity turkusowy odcień. Na amatorów nurkowania czekają pod powierzchnią sporo atrakcji m.in. autobus, furgonetka i fita 125p.
21. Największa winnica w Polsce
Największa winnica w Polsce i jedyna w Krakowie Winnica Srebrna Góra, znajduje się u stóp klasztoru O.O.Kamedyłów na Bielanach w pięknym otoczeniu przyrody, malowniczej doliny Wisły.
22. Kopalnia Soli w Wieliczce
Wpis na listę UNESCO oraz podziemna trasa turystyczna prowadząca przez zabytkowe komory – oto czynniki, dzięki którym Kopalnia Soli w Wieliczce stała się jednym z ważniejszych punktów na turystycznej mapie województwa małopolskiego. Miejsce, w którym już w XIII wieku pozyskiwano sól, można dziś zwiedzać na dwa sposoby. Czeka Trasa Turystyczna o długości ponad 3 km, czeka też Trasa Górnicza, której pokonanie wiąże się z koniecznością wykonania licznych zadań. Na powierzchni czeka z kolei Tężnia Solankowa oraz Zamek Żupny z bogatą kolekcją zabytkowych solniczek.
23. Ojcowski Park Narodowy
Choć Ojcowski Park Narodowy jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce, cieszy się wielkim powodzeniem. Bliskość Krakowa i jurajska sceneria sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają to miejsce. Co można tu zobaczyć? Przede wszystkim niezwykłe ostańce skalne, w gronie których największą sławą cieszy się Maczuga Herkulesa, oraz doliny jurajskich potoków, w tym słynną Dolinę Prądnika. Kusi też Dolina Sąspowska, której dnem prowadzi szlak turystyczny, kusi Koronna Góra, z której roztacza się piękny widok. OPN to również liczne jaskinie z Grotą Łokietka na czele i liczne zabytki, m.in. ruiny zamku w Ojcowie oraz zamek Pieskowa Skała.
24. Gdzie zjeść w Krakowie ?
Jak umilić sobie spacer po Krakowie? Robiąc przerwę na pyszny posiłek. Gdzie? Miejsc, w których warto się zatrzymać, jest sporo. Dla tych, którzy chcą spędzić możliwie jak najwięcej czasu na Kazimierzu, ważnym punktem stanie się Okrąglak. To tu czekają Zapiekanki na Kazimierzu, cieszące się ogromną sławą.
Dla tych, którzy uwielbiają pizzę na cienkim cieście, idealnym miejscem stanie się Szamot na Wielopolu – lokal kuszący włoskimi klasykami i przyjazną atmosferą.
Soup Culture kusi z kolei pysznymi zupami, podawanymi w jadalnych kubkach. Takie dania świetnie sprawdzają się i na lunch, i na obiad, są też świetną przekąską dla zabieganych osób.
A co z miłośnikami azjatyckich smaków? Na nich czeka ImaSushi, w którym można odpocząć przy orientalnej zupie, japońskich daniach z grilla czy popularnym sushi.
Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Kraków
1 comment
Osobiście uwielbiam atmosferę Starego Miasta w Krakowie. Spacerując uliczkami, można poczuć historię, a jednocześnie cieszyć się atrakcjami, jak klimatyczne kawiarnie czy artystyczne wystawy.