Wodospad Siklawica – Informacje i Ciekawostki

siklawica
foto – Autorstwa Chrumps – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72169740

Wodospad Siklawica – znajduje się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej. Usytuowany jest pod północną ścianą Giewontu (1894 m n.p.m.).

 

1. Na wodospad składają się dwie ściany, nachylone pod kątem 80 st. Dolna ściana ma wysokość 13 m, a górna 10 m, co daje wodospadowi całkowitą wysokość 23 m. Przez ściany przepływają wody Potoku Strążyskiego.

2. Pomiędzy ścianami wodospadu istnieje skalna półka. Woda i niesiony przez nią materiał skalny wyżłobił w tej półce tzw. kocioł eworsyjny.

3. Do wodospadu można dojść żółtym szlakiem prowadzącym z Polany Strążyskiej. Do Polany Strążyskiej można dojść natomiast albo czerwonym szlakiem prowadzącym z Doliny Strążyskiej albo szlakiem czarnym przebiegającym między Skrzyżowaniem przy Kalatówkach a Doliną Dudową.

4. Do Doliny Strążyskiej można dotrzeć z centrum Zakopanego komunikacją miejską. W pobliżu wejścia do doliny ulokowanych jest również kilka płatnych parkingów dla osób zmotoryzowanych.

5. Pierwsze wzmianki o odwiedzaniu Siklawicy przez turystów pochodzą z I poł. XIX w. Dojście nad wodospad nie nastręcza większych trudności, więc mogą się tu wybrać również rodziny z dziećmi czy osoby starsze. Należy jednak uważać po deszczu ze względu na śliskie kamienie znajdujące się na trasie.

6. Po drodze na Polanie Strążyskiej można zatrzymać się przy punkcie gastronomicznym o nazwie Herbaciarnia Parzenica. W ofercie znajdują się nie tylko zimne i ciepłe napoje, ale również ciepłe posiłki. Budynek, w którym znajduje się Herbaciarnia, powstał w 1926 r. i początkowo był wykorzystywany jako szałas pasterski. Herbaciarnia Parzenica znajduje się na wysokości 1042 m n.p.m.

7. Wodospad Siklawica usytuowany jest na wysokości 1100 m n.p.m. Możliwe jest podejście pod samą ścianę wodospadu. Na przełomie XIX i XX w. istniała w pobliżu altana dla turystów.

8. Spod Siklawicy rozpościera się doskonały widok na Giewont. Zimą obiekt jest również atrakcyjny, gdyż tworzy się na nim lodospad.

9. W związku z tym, że wodospad znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy uiścić opłaty za wstęp. Bilet normalny jednodniowy kosztuje 8 zł, a ulgowy jednodniowy 4 zł. Dzieci do lat 7 są zwolnione z opłat.

10. Niegdyś w pobliżu wodospadu Siklawica prowadził najkrótszy szlak na Giewont. Przebiegał przez Małą Dolinkę i żleb Warzecha. Obecnie jest on jednak zamknięty dla ruchu turystycznego.

11. Dawniej wodospad Siklawica nazywany był również Siczącą, Siczawą i Małą Siklawą. Nazwa Siklawica nawiązuje do innego tatrzańskiego wodospadu, Wielkiej Siklawy, z którą bywa mylony, a samo słowo ‘siklawa’ oznacza po prostu górski wodospad w Tatrach.

12. W pobliżu wodospadu Siklawica usytuowany jest szczyt Sarnia Skała (1377 m n.p.m.). Dojść do niego można czarnym szlakiem prowadzącym z Polany Strążyskiej.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić