Giewont 🗺️ Informacje i Ciekawostki

giewont
foto – Pixabay

Giewont to masyw górski znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1894 metrów nad poziomem morza, a jego główny wierzchołek, zwany Wielkim Giewontem, uznawany jest za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich, który jest położony w całości na terenie Polski. Masyw ten od wielu lat przyciąga turystów, fanów wspinaczki górskiej, a także inspiruje artystów.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz więcej najlepszych atrakcji w Zakopanem


Co warto wiedzieć o Giewoncie? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Giewont położony jest między Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki, Doliną Bystrej oraz Doliną Strążyską. Masyw kojarzony jest przede wszystkim z Zakopanem, nad którym góruje, i z którego doskonale go widać.

2. Pomiędzy Wielkim Giewontem a Małym Giewontem znajduje się tak zwana Giewoncka Przełęcz. Znajduje się ona na wysokości 1680 metrów nad poziomem morza i jest zbudowana głównie z wapieni kredowych. To tutaj znajduje się cieszący się fatalną sławą Żleb Kirkora, gdzie wielu turystów chcących pójść na skróty, straciło życie.

3. Giewont składa się z trzech części: Małego Giewontu, Dużego Giewontu i Długiego Giewontu. Do dziś nie wyjaśniono, skąd pochodzi sama nazwa. Cały masyw ma długość 2,7 kilometrów.

4. Giewont cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a przede wszystkim miłośników pieszych wędrówek po górach. W związku z tym, że odwiedzają go setki tysięcy osób rocznie, podejście na górę robi się z roku na rok coraz trudniejsze. Dzieje się tak, ponieważ używane nagminnie skały są coraz bardziej śliskie.

5. Punktem charakterystycznym Wielkiego Giewontu jest żelazny krzyż o wysokości piętnastu metrów. Był montowany przez sześć dni, a odsłonięto go w wakacje 1901 roku. Jest destynacją wśród wielu pielgrzymów, a w 1975 roku poddano go renowacji.

W 2007 roku krzyż został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

6. Żelazny krzyż znajdujący się na Wielkim Giewoncie bywa bardzo niebezpieczny podczas burz, dlatego w trakcie fatalnej pogody należy się go wystrzegać. W 1937 roku w wyniku uderzenia pioruna w krzyż zginęły tutaj cztery osoby, a trzynaście zostało porażonych.

Z kolei w 2019 roku od uderzania pioruna w krzyż zginęły cztery osoby, a około stu osób było poszkodowanych.

7. Giewont znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce, który został założony w latach pięćdziesiątych XX wieku i ma na celu ochronę unikatowej przyrody tego regionu.

8. Masyw Giewontu jest miejscem, gdzie rośnie wiele bardzo rzadkich w skali całego kraju roślin. Można tutaj zaobserwować między innymi ostrołódkę polsną, szarota Hoppego, rogownicę szerokolistną, wierzbę oszczepowatą, jastrzębca śląskiego czy porostek alpejski. Wszystkie te rośliny są spotykane w Polsce wyłącznie w obrębie Tatr.

9. W okresie zimowym na ścianach Giewontu można zaobserwować kozice. Widok jest spektakularny, ale powód ich pozostawania na takiej wysokości jest bardzo praktyczny. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie zwierzęta te są w stanie przetrwać ostrą zimę w Tatrach.

10. W XV i XVI wieku z masywu Giewont wydobywano miedź. Kopalnia nazywała się Gyewant.

Nieco później narodziła się legenda, jakoby w jaskiniach góry mieszkali śpiący rycerze, którzy obudzą się i przyjdą Polakom z pomocą w chwili wielkiego zagrożenia.

11. Masyw ten bardzo często nazywany jest Śpiącym Rycerzem i rzeczywiście z określonej perspektywy jego kształt przypomina śpiącą postać.

Według legendy rycerz o imieniu Giewont dał się wciągnąć w pułapkę omamiony kobiecym wdziękiem, a wówczas król Mróz zamroził ziemię pod jego nogami, a on przewrócił się i zapadł w wieczny sen.

12. Na chwilę obecną bilans ofiar śmiertelnych, które zginęły wchodząc na Giewont, wynosi około siedemdziesięciu osób. Jest to najwyższy wskaźnik dotyczący jednego szczytu w Tatrach.

Najczęściej jednak do wypadków nie dochodzi ze względu na trudność szlaku, ale ze względu na brak odpowiedzialności turystów, którzy nie są przygotowani na chodzenie po górach albo wybierają niebezpieczne skróty.

13. Jaskinia Juhaska, zwana dawniej Grotą Juhaską, ma dwa wejścia znajdujące się w masywie Długiego Giewontu. Znajduje się w niej sala o długości 23 metrów i szerokości 5 metrów, a otwór w stropie powoduje, że w całej jaskini jest wyjątkowo jasno. Jej pierwszy dokładny opis powstał w latach pięćdziesiątych XX wieku, ale znano ją już wcześniej, a przynajmniej wiedziano o jej istnieniu, ponieważ Orle Okno jest widoczne z daleka.

4.2/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić