Tatrzański Park Narodowy 📍 Informacje i Ciekawostki

tatrzański park narodowy
foto – Pixabay

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych znajdujących się na terenie Polski. Celem jego powstania było pragnienie ochrony unikatowej przyrody Tatr, co jest o tyle istotne, że okolice te są bardzo chętnie i tłumnie odwiedzane przez turystów z Polski i nie tylko.

Co warto wiedzieć na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Utworzenie obszaru chroniącego przyrodę Tatr to pomysł, który zrodził się już w XIX wieku. W rzeczywistości udało się go zrealizować dopiero po drugiej wojnie światowej. Tatrzański Park Narodowy został założony w 1955 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z roku 1954.

2. Tatrzański Park Narodowy znajduje się na południu województwa małopolskiego. Zajmuje powierzchnię niemal 22 tysięcy hektarów i jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Rocznie odwiedza go około dwóch i pół miliona osób, a w 1993 roku został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

3. W granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się w całości polskie Tatry, ale również kompleksy leśne, które przylegają do nich od strony północnej i których obszar obejmuje ponad 3 tysiące hektarów. Należą do nich część Pogórza Bukowińskiego oraz Rowu Podtatrzańskiego.

4. W drugiej połowie XIX wieku Wysoki Sejm Galicyjski podjął temat ochrony przyrody tatrzańskiej, uchwalając ustawę, która była jedną z pierwszych norm tego typu w całej Europie.

Ustawa obejmowała między innymi zakaz łapania oraz sprzedawania zwierząt alpejskich, które są typowe dla Tatr. W tym celu utworzono straż myśliwską. Co ciekawe, jej pierwszymi członkami byli nawróceni kłusownicy, którzy po latach uprawiania zakazanego procederu stali się wielkimi obrońcami tatrzańskiej fauny i flory.

5. Jedną z największych przeszkód, które stały na drodze do utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, były firmy, które chciały znacznie rozbudować infrastrukturę turystyczną na tych terenach. Ze względu na to w 1939 roku utworzono specjalną jednostkę, Park Przyrody w Tatrach, której celem było dbanie o tatrzańską faunę i florę zarówno ze względów historycznych i pamiątkowych, jak i naukowych.

6. Od strony południowej Tatrzański Park Narodowy sąsiaduje ze swoim odpowiednikiem po stronie słowackiej, czyli TANAP-em. Po stronie słowackiej park narodowy obejmujący góry powstał sześć lat wcześniej niż w Polsce.

7. W latach pięćdziesiątych, kiedy powstawał Tatrzański Park Narodowy, Tatry były w fatalnym stanie, a liczba dzikich zwierząt, które w nich żyły, nie robiła wielkiego wrażenia. W równie złym stanie znajdowały się kompleksy leśne.

Obecnie jednak, dzięki ochronie, siedemdziesiąt procent powierzchni parku zajmują piękne lasy, a pozostałą część murawy wysokogórskie, woda oraz formacje skalne.

8. Według wytycznych geologów Tatry dzielą się obecnie na Tatry Wysokie, Tatry Bielskie znajdujące się po stronie słowackiej oraz Tatry Zachodnie. Ich podstawę stanowią granitowe skały, ale również dolomit i wapień.

W Tatrach znajduje się aż osiemset jaskiń, ale tylko nieco ponad dwadzieścia z nich to jaskinie dostępne dla turystów.

9. Na uwagę zasługuję flora Tatr, na którą składa się ponad tysiąc gatunków roślin, czyli ponad czterdzieści procent ogółu roślin, jakie występują w Polsce.

450 gatunków roślin w Tatrzańskim Parku Narodowym stanowią rośliny górskie, z których niemal połowa występuje wyłącznie w tym miejscu.

10. Do gatunków zwierząt, które występują naturalnie tylko w Tatrzańskim Parku Narodowym, należą między innymi kozica tatrzańska oraz świstak tatrzański. Występują tutaj również rysie, niedźwiedzie brunatne oraz orzeł przedni.

11. Tatrzański Park Narodowy oferuje turystom liczne możliwości aktywnego wypoczynku w iście alpejskim klimacie. Funkcjonuje tutaj turystyka piesza, wspinaczka wysokogórska oraz turystyka rowerowa i narciarska.

Na terenie parku istnieje aż 275 kilometrów szlaków, które mają urozmaicony stopień trudności.

12. Szlaki w Tatrach mogą prowadzić do sześciu różnych jaskiń oraz ośmiu schronisk turystycznych. Ponadto na trasie często można spotkać się z drabinkami, łańcuchami czy klamrami, które umożliwiają bezpieczne pokonanie trudniejszych odcinków w wysokich górach.

13. Do miejsca najchętniej odwiedzanych przez turystów należą przede wszystkim Kasprowy Wierch, czyli szczyt o wysokości 1987 metrów, Dolina Kościeliska oraz Giewont, którego główny wierzchołek jest uznawany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich. Zaś najwyższym szczytem całych Tatr są Rysy.

14. Jedną z największych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego jest również największe jezioro tatrzańskie, Morskie Oko. To charakterystyczne jezioro znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku i ma intensywnie zielony kolor. Już w XIX wieku stało się ono wielką atrakcją turystyczną, a także inspiracją wielu polskich artystów, takich jak Adam Asnyk czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

15. Schronisko pod Rysami jest nie tylko najwyżej położonym, ale również najmłodszym schroniskiem w Tatrach. Budynek nie miał jednak szczęścia i na przestrzeni lat wielokrotnie był zasypywany przez kamienne lawiny.

Pierwsze chatki, będące pierwowzorami dzisiejszych schronisk, powstawały w Tatrach już w XIX wieku i były tworzone z myślą o przebywających w górach arystokratach oraz duchownych.

4.3/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić