Kasprowy Wierch ⛰️ Zdjęcia | Ciekawostki

kasprowy wierch
Kasprowy Wierch – ponad chmurami

 

Kasprowy Wierch, znany dawniej również jako Kasprowa Czuba albo Stawiańska Czuba, to szczyt znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Góra ta jest jedną z największych atrakcji w Tatrach, a jej malownicze położenie przyciąga rocznie setki tysięcy turystów i miłośników górskich wycieczek.

Co warto wiedzieć o Kasprowym Wierchu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Kasprowy wierch jest jednym z najwyższych szczytów w Tatrach, a jego wysokość to 1987 metrów. Jest zbudowany ze skał krystalicznych w przeciwieństwie do wielu okolicznych gór, które mają charakter osadowy. Należy do wyspy krystalicznej Goryczkowej i od wielu lat niezmiennie stanowi symbol Tatr.

Byłem tu 🙂 08.02.2023

2. Kasprowy Wierch znajduje się na grani głównej Tatr, a więc na granicy polsko-słowackiej. Szczyt góruje nad Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody Gąsienicowej oraz nad Doliną Cichą.

Według ludowych legend jego nazwa nawiązuje do nazwy byłego właściciela góry, górala Kaspra.

3. W związku z tym, że Kasprowy Wierch jest jedną z największych atrakcji Tatr, sznur ludzi czekających na wjazd kolejką na szczyt zmuszał nie raz do wielogodzinnego oczekiwania na swoją kolej.

Obecnie zakupu biletów można dokonać w biletomatach lub przez internet. Zakupu dokonuje się na konkretną godzinę, a jeśli zdecydujemy się wjechać we wczesnych godzinach porannych możemy liczyć na zniżkę.

Bilet gór-dół kosztuje 129 zł. 

Zakupu dokonuje się na konkretną godzinę, a system sam wyznacza godzinę powrotu. Czas przebywania na szczycie wynosi godzinę i 40 minut.

Tutaj można dokonać zakupu biletu.

4. Podróż kolejką to nie tylko możliwość zaoszczędzenia sił na dalsze wędrówki po górach, ale również możliwość usłyszenia wielu ciekawostek na temat Tatr i Kasprowego Wierchu. W każdym wagoniku znajduje się tak zwany konduktor, który rocznie pokonuje ponad dwanaście tysięcy kilometrów tam i z powrotem, a ponadto audioprzewodnik opowiada o przyrodzie i historii okolic.

5. Na Kasprowy Wierch można się dostać korzystając również z trzech różnych szlaków. Pierwszy z nich jest szlakiem żółtym, który rozpoczyna się w Kuźnicach, prowadzi przez Dolinę Jaworzynku, Murawiec i Halę Gąsienicową. Szlak zielony pozwala zobaczyć na trasie Dolinę Goryczkową i Myślenickie Turnie, zaś szlak niebieski prowadzi z Boczania, przez Halę Gąsienicową, Karczmisko oraz Murawiec.

6. Na szczycie znajduje się restauracja w której można się posilić czy też wypić coś ciepłego.

7. Aktualne warunki pogodowe na Kasprowym Wierchu można obserwować na kamerach PKL.

Kamery online na Kasprowym

7. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu mieści się w najwyżej położonym w Polsce budynku, a dokładnie na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza.

Zostało wzniesione w latach trzydziestych XX wieku. W obserwatorium wykonuje się pomiary klimatologiczne, a także obserwacje radioaktywności, opadów, promieniowania słonecznego czy zjawisk optycznych.

8. Z Kasprowego Wierchu bardzo dobrze widać słynny Giewont.

widok na giewont z kasprowego wierchu
widok na Giewont

8. Według Kronik Polskich Kolei Linowych na przestrzeni dekad pojawiło się tutaj wiele osobistości ważnych w polskiej historii. Na Kasprowy Wierch wjechali między innymi prezydent Ignacy Mościcki w 1936 roku, Lech Wałęsa w 1992 roku i kilka razy były prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

W 1997 roku szczyt odwiedził również papież Jan Paweł II, a tablica upamiętniająca to wydarzenie do dziś znajduje się na górnej stacji kolejki.

9. Do 1964 roku w rejonie szczytu znajdowało się przejście graniczne Kasprowy Wierch, które oddzielało Polskę od Czechosłowacji. Zostało ono utworzone dwa lata przed zlikwidowaniem i dopuszczało pieszy ruch turystyczny. Odbywała się tutaj odprawa graniczna i celna.

10. W 2018 roku w restauracji na Kasprowym Wierchu przedstawiono sztukę “Pan Tadeusz z M3” Krakowskiego Teatru Komedia. Była to sztuka inspirowana najpopularniejszym poematem polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, a spektakl odbył się w ramach ogólnopolskiego programu teatralnego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Była to do tej pory najwyżej wystawiana sztuka w całej Polsce.

stacja IMGW, stacja kolejki a w dole widać Zakopane

12. Kasprowy Wierch jest znanym nie tylko w Polsce ośrodkiem sportów zimowych. Znajdują się tutaj dwie trasy narciarskie o łącznej długości 14 kilometrów. Mają one charakter alpejski, a więc cechują się dużą stromizną i są bardzo trudne pod względem technicznym.

13. W 1942 roku na Kasprowy Wierch wjeżdżał kurier Armii Krajowej, Józef Uznański, który dowiedział się, że na szczycie znajdują się Niemcy, którzy dokładnie sprawdzają wszystkich ludzi. Kurier dokonał wówczas niezwykłego wyczynu, wyskakując z wagonika, który wisiał około dziesięciu metrów nad ziemią. Mimo że Niemcy otworzyli do niego ogień, udało mu się uratować.

14. Szczyt stanowił atrakcję turystyczną już w XIX wieku. Już w 1850 istniały tutaj wydeptane ścieżki, z których korzystali turyści. Pierwsze zimowe wejścia turystyczne na Kasprowy wierch odnotowano już w 1890 roku, a dokonali ich Klemens Bachleda oraz Karol Potkański.

Jeszcze przed pierwszą wojną światową był to bardzo popularny szczyt wśród narciarzy, a obecnie odwiedza go około czterech tysięcy osób dziennie w sezonie.

Powrót kolejką w niesamowitej scenerii

15. Żleb pod Palcem to wklęsła forma rynnowa, która opada z Kasprowego Wierchu aż do górnego fragmentu Doliny Suchej Kasprowej. Nazwa żlebu nawiązuje do skały Palec, która znajduje się w ścianie szczytu. Żleb to miejsce, w którym znajdują się najtrudniejsze zjazdy narciarskie, zarezerwowane wyłącznie dla najlepszych narciarzy.

 

 

4.7/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić