15 Ciekawostek o Kasprowym Wierchu

kasprowy wierch
foto – Pixbay

Kasprowy Wierch, znany dawniej również jako Kasprowa Czuba albo Stawiańska Czuba, to szczyt znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Góra ta jest jedną z największych atrakcji w Tatrach, a jej malownicze położenie przyciąga rocznie setki tysięcy turystów i miłośników górskich wycieczek. Co warto wiedzieć o Kasprowym Wierchu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Kasprowy wierch jest jednym z najwyższych szczytów w Tatrach, a jego wysokość to 1987 metrów. Jest zbudowany ze skał krystalicznych w przeciwieństwie do wielu okolicznych gór, które mają charakter osadowy. Należy do wyspy krystalicznej Goryczkowej i od wielu lat niezmiennie stanowi symbol Tatr.

2. Kasprowy Wierch znajduje się na grani głównej Tatr, a więc na granicy polsko-słowackiej. Szczyt góruje nad Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody Gąsienicowej oraz nad Doliną Cichą. Według ludowych legend jego nazwa nawiązuje do nazwy byłego właściciela góry, górala Kaspra.

3. Na Kasprowy Wierch można się dostać korzystając z trzech różnych szlaków. Pierwszy z nich jest szlakiem żółtym, który rozpoczyna się w Kuźnicach, prowadzi przez Dolinę Jaworzynku, Murawiec i Halę Gąsienicową. Szlak zielony pozwala zobaczyć na trasie Dolinę Goryczkową i Myślenickie Turnie, zaś szlak niebieski prowadzi z Boczania, przez Halę Gąsienicową, Karczmisko oraz Murawiec.

4. W związku z tym, że Kasprowy Wierch stanowi centrum narciarstwa w całych Tatrach, nie mogło tutaj zabraknąć kolejki na szczyt. Na dzień dzisiejszy na górę można wjechać za pomocą trzech różnych kolejek. Dwie z nich to kolejki krzesełkowe, a kolejka “Kasprowy Wierch” to kolejka liniowa, która powstała jeszcze w latach trzydziestych XX wieku.

5. Żleb pod Palcem to wklęsła forma rynnowa, która opada z Kasprowego Wierchu aż do górnego fragmentu Doliny Suchej Kasprowej. Nazwa żlebu nawiązuje do skały Palec, która znajduje się w ścianie szczytu. Żleb to miejsce, w którym znajdują się najtrudniejsze zjazdy narciarskie, zarezerwowane wyłącznie dla najlepszych narciarzy.

6. Szczyt stanowił atrakcję turystyczną już w XIX wieku. Już w 1850 istniały tutaj wydeptane ścieżki, z których korzystali turyści. Pierwsze zimowe wejścia turystyczne na Kasprowy wierch odnotowano już w 1890 roku, a dokonali ich Klemens Bachleda oraz Karol Potkański. Jeszcze przed pierwszą wojną światową był to bardzo popularny szczyt wśród narciarzy, a obecnie odwiedza go około czterech tysięcy osób dziennie w sezonie.

7. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu mieści się w najwyżej położonym w Polsce budynku, a dokładnie na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza. Zostało wniesione w latach trzydziestych XX wieku. W obserwatorium wykonuje się pomiary klimatologiczne, a także obserwacje radioaktywności, opadów, promieniowania słonecznego czy zjawisk optycznych.

8. Według Kronik Polskich Kolei Linowych na przestrzeni dekad pojawiło się tutaj wiele osobistości ważnych w polskiej historii. Na Kasprowy Wierch wjechali między innymi prezydent Ignacy Mościcki w 1936 roku, Lech Wałęsa w 1992 roku i kilka razy były prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski. W 1997 roku szczyt odwiedził również polski papież Jan Paweł II, a tablica upamiętniająca to wydarzenie do dziś znajduje się na górnej stacji kolejki.

9. Do 1964 roku w rejonie szczytu znajdowało się przejście graniczne Kasprowy Wierch, które oddzielało Polskę od Czechosłowacji. Zostało ono utworzone dwa lata przed zlikwidowaniem i dopuszczało pieszy ruch turystyczny. Odbywała się tutaj odprawa graniczna i celna.

10. W 2018 roku w restauracji na Kasprowym Wierchu przedstawiono sztukę “Pan Tadeusz z M3” Krakowskiego Teatru Komedia. Była to sztuka inspirowana najpopularniejszym poematem polskiego wieszcza, Adama Mickiewicza, a spektakl odbył się w ramach ogólnopolskiego programu teatralnego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Była to do tej pory najwyżej wystawiana sztuka w całej Polsce.

11. W 1942 roku na Kasprowy Wierch wjeżdżał kurier Armii Krajowej, Józef Uznański, który dowiedział się, że na szczycie znajdują się Niemcy, którzy dokładnie sprawdzają wszystkich ludzi. Kurier dokonał wówczas niezwykłego wyczynu, wyskakując z wagonika, który wisiał około dziesięciu metrów nad ziemią. Mimo że Niemcy otworzyli do niego ogień, udało mu się uratować.

12. Kasprowy Wierch jest znanym nie tylko w Polsce ośrodkiem sportów zimowych. Znajdują się tutaj dwie trasy narciarskie o łącznej długości 14 kilometrów. Mają one charakter alpejski, a więc cechują się dużą stromizną i są bardzo trudne pod względem technicznym.

13. Turyści, którzy decydują się na wjazd na Kasprowy Wierch za pomocą kolejki, mają na górze około godziny i czterdziestu minut. To idealnie wymierzony czas, żeby nacieszyć się spektakularnymi widokami i napić się czegoś ciepłego w schronisku. Z kolei miłośnicy wędrówek po wysokich górach mogą stąd udać się na szczyt Beskid, który wznosi się na ponad dwa tysiące metrów nad poziomem morza.

14. Podróż kolejką to nie tylko możliwość zaoszczędzenia sił na dalsze wędrówki po górach, ale również możliwość usłyszenia wielu ciekawostek na temat Tatr i Kasprowego Wierchu. W każdym wagoniku znajduje się tak zwany konduktor, który rocznie pokonuje ponad dwanaście tysięcy kilometrów tam i z powrotem, a ponadto audioprzewodnik, który opowiada o przyrodzie i historii okolic.

15. W związku z tym, że Kasprowy Wierch jest jedną z największych atrakcji Tatr, sznur ludzi czekających na wjazd kolejką na szczyt zmusza nie raz do wielogodzinnego oczekiwania na swoją kolej. Dlatego też najwygodniejszą opcją dla chętnych jest skorzystanie z zakupu biletów drogą internetową. Bilety są imienne i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić