Małe Ciche – jedna z najmniejszych podhalańskich wsi. Znajduje się w gminie Poronin, w dolinie Filipczańskiego Potoku, w pobliżu miejscowości Murzasichle i Bukowina Tatrzańska. Zamieszkuje ją ok. 500 mieszkańców.
Miejscowość znajduje się na wysokości ok. 830-860 m n.p.m.. Położona jest u stóp Wierchu Zgorzelisko (1105 m n.p.m.). Z każdej strony otoczona jest lasami. Małe Ciche graniczy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Wieś oddalona jest zaledwie 12 km od Zakopanego.
1. Stacja narciarska Małe Ciche – oferuje 6 oświetlonych tras narciarskich o długości od 90 m do 1300 m. Dysponuje 3 wyciągami orczykowymi i 1 wyciągiem krzesełkowym. Można skorzystać z wypożyczalni oraz serwisu sprzętu narciarskiego. Przy stacji działa szkoła narciarska, oferująca lekcje indywidualne i grupowe. Stacja narciarska czynna jest w sezonie zimowym.
2. Trasa rowerowa na Tarasówkę – jej początek i koniec znajduje się we wsi Małe Ciche. Trasa biegnie przez Wierch Poroniec, Polanę Zgorzelisko i Tarasówkę. Długość pętli wynosi 16 km, a różnica wzniesień 230 m. Jest to trasa o średnim poziomie trudności.
3. Jesienny Wyścig Rowerowy – odbywa się co roku w październiku we wsi Małe Ciche. Biorą w nim udział dzieci i młodzież. Wyodrębnionych jest kilka kategorii wiekowych. W 2021 r. miała miejsce 28. odsłona Jesiennego Wyścigu Rowerowego.
4. Parada Gazdowska – odbywa się w różnych gminach podhalańskich, również w gminie Poronin. W ramach parady na Polanie Lichajówka w Małym Cichym ma miejsce Kumoterska Gońba, czyli zawody w powożeniu kumoterkami. Kumoterki są to dwuosobowe sanie gazdowskie. Zawody odbywają się co roku w styczniu lub lutym.
5. Święto Bacowskie na Tarasówce – odbywa się co roku 3 maja, przy kaplicy św. Bartłomieja i związane jest z uroczystym rozpoczęciem kolejnego sezonu wypasu owiec. Podczas obchodów owce są okadzane i kropione wodą święconą, a potem wypuszczane na hale. Uroczystościom towarzyszy góralska muzyka i poczęstunek przygotowywany przez bacę.
6. Kaplica św. Bartłomieja na Tarasówce i punkt widokowy – kaplica powstała w latach 1906-1915 z inicjatywy Bartłomieja Pawlikowskiego. Stanowiła wotum błagalno-dziękczynne za szczęśliwy powrót do domu syna, Franciszka, który trafił na front tzw. świńskiej wojny. Z polany Tarasówka, na której znajduje się kaplica, roztacza się wspaniała tatrzańska panorama.
7. Restauracja Tatrzański Bór – znajduje się pod adresem Lichajówki 8. W menu znajdują się tradycyjne podhalańskie dania, takie jak kwaśnica, moskole czy grule z kwaśnym mlekiem. Można spróbować również pierogów z bryndzą, oscypka czy góralskiego grzańca. W budynku mieści się również pensjonat.
8. Szlak do Palenicy Białczańskiej – niebieski szlak turystyczny, który bierze swój początek na południowym krańcu wsi. Mierzy ok. 7,5 km, a suma przewyższeń wynosi ok. 400 m. Na trasie znajduje się kaplica na Wiktorówkach oraz Rusinowa Polana, gdzie w sezonie letnim można kupić wyroby z owczego mleka wprost z bacówki. Z Palenicy Białczańskiej można dojść m. in. nad Morskie Oko.
9. Kaplica na Wiktorówkach – sanktuarium, które powstało w miejscu, gdzie w XVIII w. Matka Boża miała ukazać się pasterce Marysi Murzańskiej. Obecna drewniana kaplica wznosi się na granitowej podmurówce i powstała w 1921 r. Znajduje się w niej lipowa figura Matki Bożej Jaworzyńskiej zwanej Królową Tatr. Na murze otaczającym kaplicę znajdują się tablice upamiętniające ludzi związanych z górami, zarówno tych, którzy w górach zginęłi, jak również tych, którzy co prawda zmarli z innych przyczyn niż wypadek w górach, ale z górami związali swoje życie.
10. Baseny termalne – są położone w miejscowościach zlokalizowanych blisko Małego Cichego. Najbliżej znajdują się termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej, z 12 basenami termalnymi, gdzie temperatura wody waha się od 28 do 36 st. C. Skorzystać można również z Termy Bania położonej w Białce Tatrzańskiej bądź Term Podhalańskich usytuowanych w Szaflarach.
11. Park linowy Stary Bór w Murzasichle – znajduje się ok. 2 km od centrum wsi Małe Ciche. Obejmuje trzy trasy o zróżnicowanym poziomie trudności. Wśród atrakcji znajduje się również m. in. leśny plac zabaw, ścianka wspinaczkowa czy też zjeżdżalnia pontonowa. Park linowy zlokalizowany jest na terenie lasu świerkowego.
Małe Ciche – krótko historycznie
Tereny obecnej wsi były od 1579 r. własnością sołtysów białodunajeckich. W 1669 r., z nadania króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, trafiły do pełniącego wówczas funkcję sołtysów Białego Dunajca rodu Pawlików. Miejsce dzisiejszej wsi Małe Ciche zwane było wówczas Polaną Cichą i wykorzystywane do wypasu zwierząt.
W XVIII w. Pawlikowie otrzymali tytuł szlachecki i nosili od tej pory nazwisko Pawlikowscy. Należy ono, wraz z Żegleniami, do najpopularniejszych nazwisk w Małym Cichym. Rozrost osady doprowadził do powstania wsi, której nadano nazwę Małe Ciche – od Polany Ciche i dla odróżnienia od istniejącej już wsi Ciche Wielkie.