Zalew Balaton w Trzebini znajduje się w województwie małopolskim. Szacuje się, że początki Trzebini przypadają na okres średniowiecza. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku, a w XV wieku polski historyk Jan Długosz wspominał o parafii na terenie Trzebini. Obecnie Trzebinia słynie przede wszystkim z Balatonu. Ten sztuczny zalew jest atrakcją i jednym z tych miejsc, które pozwalają odpocząć od miejskiego zgiełku.
1. Powierzchnia zalewu wynosi ok. trzech hektarów. Głębokość maksymalna zbiornika wynosi przeszło dziewięć metrów. Jest to idealne miejsce na letni wypoczynek. Wówczas staje się letnim kąpieliskiem, które jest zarządzane przez Polski Związek Wędkarski oraz Klub Płetwonurków.
2. Władze miasta dostrzegają ogromny potencjał tego miejsca, dlatego ochoczo realizują kolejne projekty mające na celu urozmaicenie atrakcji w tym miejscu. Od 2018 roku funkcjonuje tutaj kolejka tyrolska o długości 470 metrów. Zrealizowano również budowę podwieszanych basenów.
3. Zalew Balaton powstał w miejscu, w którym niegdyś znajdował się kamieniołom. Był doskonałym źródłem wapienia, aczkolwiek gdy źródło przestało dostarczać potrzebnego surowca, postanowiono zalać go wodą. Wydarzenie to miało miejsce w latach sześćdziesiątych. Dziś zachwyca niemal idealnym okrągłym kształtem i niezwykle przejrzystą wodą. Ochoczo przybywają tutaj również wędkarze. W zalewie pływają między innymi sandacze i szczupaki.
4. W pobliżu znajdują się także atrakcyjne skałki, które z kolei przyciągają amatorów wspinaczki. Nad Balaton przybywają również miłośnicy nurkowania. Ze względu na przejrzystą wodę z podziemnych źródeł nurkowanie w tym miejscu jest niezwykle atrakcyjne. Do największych podwodnych „skarbów” można zaliczyć pozostałości kolejowych torów, fragmenty jachtów czy górniczy wagon.
5. Poza wodnym zbiornikiem i podwieszanymi basenami na mejscu jest także wspaniała piaszczysta plaża, co sprawia, że coraz częściej w okresie letnim przybywają tutaj turyści spragnieni solidnego wypoczynku w przepięknej scenerii. Na terenie obiektu znajdziemy również wspaniały park linowy, który przypadł do gustu przede wszystkim najmłodszym gościom.
6. Wejście na teren Zalewu Balaton jest płatne. Ceny są jednak bardzo symboliczne. Dzieci do siódmego roku życia płacą zaledwie jedną złotówkę. Młodzież od 8-18 lat za wstęp będzie musiała zapłacić cztery złote, a dorośli 10 złotych. Obiekt przewiduje znaczne ulgi dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Warto również wziąć pod uwagę bilety rodzinne i liczyć się z opłatą parkingową, która oscyluje wokół 15 złotych.
7. Nieco inaczej prezentuje się kwestia związana z wędkarstwem. Całoroczne pozwolenie na wędkowanie wynosi 300 złotych. Zezwolenie całodobowe to koszt 30 złotych. W każdym przypadku nieco mniej zapłacimy, jeśli będziemy posiadaczami Karty Trzebińskiej.
8. Zalew Balaton to doskonały sposób na spędzenie letniego gorącego dnia w wymarzonej lokalizacji. Piasek pod stopami i dostęp do chłodzącej wody są wówczas jedynym, czego potrzebujemy. Jeżeli jednak podróżujemy z dziećmi, to warto wziąć pod uwagę okoliczne atrakcje w Trzebini. Jedną z nich z pewnością jest Smokoland. Ten wyjątkowy park rozrywki znajduje się przy ulicy Piłsudskiego i po brzegi wypełniony jest różnego rodzaju atrakcjami dla dzieci.
9. Warto również wybrać się na zwiedzenia wspaniałego Dworu Zieleniewskich. Historia tego miejsca sięga XIV wieku. Właścicielami dworu byli właściciele pobliskiej kopalni węgla – Paulina i Zbigniew Zieleniewscy. Obecnie dwór pełni funkcję centrum kultury, w którym czsto organizowane są różnego rodzaju koncerty i recitale.
10. Przy ulicy Florkiewicza w Młoszowej znajduje się kolejny pałac, który warto odwiedzić. Jego historia sięga XVI wieku. W rzeczywistości jest to kompleks pałacowo-parkowy. Dla miłośników historii i architektury będzie to prawdziwa gratka.
11. Puszcza Dulowska to kolejne godne polecenia miejsce znajdujące się w okolicach Trzebini. Idealna destynacja dla osób, które podczas urlopy lub krótkiego wypadu poszukują miejsc spokojnych i pozbawionych tłumów turystów. Puszcza Dulowska to leśny kompleks, którego powierzchnia wynosi 2600 hektarów. Jest usytuowana w Niecce Dulowskiej i stanowi doskonałe miejsce na rodzinny spacer. Latem chroni przed promieniami słonecznymi i przynosi ulgę w postaci nieco chłodniejszego powietrza.
12. Poza Balatonem w Trzebini znajduje się jeszcze jeden zalew o nazwie Chechło. To największy zbiornik wodny. Na miejscu znajduje się piaszczysta plaża i wiele atrakcji, których nie może zabraknąć nad wodą w sezonie letnim. Warto wspomnieć, że jest tutaj również wspaniały plac zabaw, co dla rodziców będzie miało ogromne znaczenie.
13. W przypadku wyjątkowo złych warunków atmosferycznych, będąc w Trzebini można udać się do Aqua Planet. To wspaniała i nowoczesna kryta pływalnia, w której nie sposób się nudzić. Na miejscu znajdują się dwa baseny – jeden sportowy, a drugi rekreacyjny. Są także sauny, wspaniałe zjeżdżalnie, siłownia oraz zajęcia dla maluszków, które będą mogły pod okiem instruktorów uczyć się samodzielności na głębokiej wodzie.
14. W sezonie zimowym Balaton w Trzebini staje się miejscem obleganym przez miłośników morsowania. Zdarzają się również akcje charytatywne polegające na morsowaniu dla konkretnych osób. Podczas tego rodzaju spotkań zbierane są pieniądze.
15. Nie bez powodu Balaton nazywany jest sercem Trzebini. Mieszkańcy uwielbiają to miejsce i korzystają z każdej wolnej chwili i pogody, by naładować baterie w cudownej scenerii i blisko natury. Miejsce z roku na rok zyskuje na popularności, stając się również destynacją dla osób z najdalszych zakątków Polski.