Muzeum Narodowe w Krakowie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum narodowe w krakowie
foto – Zygmunt Put / Wikipedia

Muzeum Narodowe w Krakowie to jedna z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce. Założone w 1879 roku, może się pochwalić imponującą kolekcją dzieł sztuki polskiej i europejskiej. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie skarby czekają w potężnym gmachu przy Alei 3 Maja?

1. Muzeum Narodowe w liczbach

Muzeum Narodowe w Krakowie składa się z 12 oddziałów, a łączna ilość eksponatów znajdujących się pod jego opieką wynosi ponad 900 tysięcy. Są wśród nich bezcenne perełki, które przyciągają do Krakowa miłośników sztuki z całego świata.

2. Jak dotrzeć do gmachu głównego?

Gmach Główny mieści się przy Alei 3 Maja w centrum Krakowa. Zmotoryzowani turyści mogą skorzystać z płatnego podziemnego parkingu pod muzeum lub z miejskich parkingów znajdujących się w jego okolic (m.in. Alei Adama Mickiewicza). Można tu również dojechać tramwajem (linia 70) lub autobusem (m.in. 109, 173, 503).

3. Muzeum i jego rola w dziejach polskiej kultury

Muzeum Narodowe w Krakowie jest największym muzeum tego typu w kraju, a do zakończenia I wojny światowej było jedyną placówką tego typu na ziemiach polskich. Wciąż organizowane są tu wielkie wystawy, które przyciągają gości z całego świata, placówka prowadzi też rozwiniętą działalność edukacyjną.


⇒ Które muzea wart zobaczyć w okolicy ? Zobacz najlepsze muzea w Krakowie 🏛️


4. Ceny wstępu

Bilety na wystawy stałe prezentowane w Głównym Gmachu Muzeum Narodowego kosztują 32 zł (bilet normalny) i 19 zł (bilet ulgowy). Kto chce zminimalizować koszty zwiedzania, ten może wybrać się do muzeum we wtorek. W tym dniu wystawy stałe można zwiedzać bezpłatnie.

5. Militaria

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada drugą pod względem wielkości kolekcję militariów w Polsce. Uzbrojenie z Turcji i Persji, broń zachodnioeuropejska, średniowieczna i współczesna – oto wybrane tematy, na których można się skupić podczas zwiedzania ekspozycji. Do najcenniejszych zabytków zaliczają się nepalskie miecze ceremonialne oraz Order Orła Białego, nadany w 1762 roku Franciszkowi Kostce Czapskiemu.

6. Prace Olgi Boznańskiej

Do Gmachu Głównego chętnie zaglądają miłośnicy twórczości Olgi Boznańskiej, na których czekają tu wspaniałe dzieła artystki (m.in. „Kwiaciarki”, „Dziewczynka z chryzantemami” oraz „Portret z japońską parasolką”).  Krakowska kolekcja pozwala lepiej poznać twórczość artystki, zaliczanej do grona najwybitniejszych polskich malarek.


⇒ Zobacz pozostałe atrakcje Krakowa, które warto zobaczyć odwiedzając to magiczne miasto


7. Galeria Rzemiosła Artystycznego

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego czeka największa w Polsce Galeria Rzemiosła Artystycznego, którą tworzą zabytki z różnych okresów historycznych: od średniowiecza po czasy współczesne. Kolekcję tworzą dawne tkaniny, meble, wyroby ze złota i szkła, ceramika oraz ubiory. W sumie galerię tworzy ok. 4 tysięcy eksponatów, prezentowanych w 9 starannie zaaranżowanych salach.

8. Twórczość Xawerego Dunikowskiego

Xawery Dunikowski to pochodzący z Krakowa rzeźbiarz, z którego twórczością można się spotkać m.in. na Górze Świętej Anny (Pomnik Czynu Powstańczego) oraz w centrum Krakowa (Pomnik Józefa Dietla). W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego zgromadzono ciekawą kolekcję rac artysty. Są to przede wszystkim rzeźbiarskie portrety, przedstawiające m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Mączyńskiego i Henryka Szczyglińskiego.

9. Prace Zofii Stryjeńskiej

Zofia Stryjeńska to jedna z ciekawszych artystek w dziejach polskiego malarstwa, która sławę zdobyła w latach 20. XX wieku. Z papieru i farb wodnych potrafiła ona wyczarować dzieła sztuki, które do dziś wzbudzają zachwyt. W zbiorach krakowskiego Muzeum Narodowego znalazło się sporo jej prac, m.in. „Piast”, „Dziewczyna i myśliwy” i „Ostatnie namaszczenie”.

10. Nieznany Wyspiański

W muzealnych zbiorach można zobaczyć sporo ciekawych pamiątek związanych z Wyspiańskim, z którego twórczością turyści spotykają się w wielu krakowskich świątyniach. Wiele z nich do tej pory pozostawało w cieniu, dziś stają się ważnym źródłem informacji na temat tego artysty.

11. Błonia

Błonia to jeden z najsłynniejszych parków miejskich Krakowa oraz miejsce organizacji wielu ważnych wydarzeń. To również jedna z największych w Europie łąk leżących w centrum miasta oraz popularne miejsce wypoczynku i rekreacji dla wielu mieszkańców Grodu Kraka.

12. Biblioteka Jagiellońska 

Gmach muzeum sąsiaduje z Biblioteką Jagielońską, będącą jedną z największych bibliotek w Polsce. Założona w połowie XIV wieku, może się pochwalić cennym księgozbiorem i zbiorami specjalnymi (m.in. rękopisami Mikołaja Kopernika i Stanisława Wyspiańskiego).

13. Pomnik Stanisława Wyspiańskiego

Przy Gmachu Głównym Muzeum Narodowego od 1982 roku można zobaczyć pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Zaprojektowane przez Mariana Koniecznego dzieło przedstawia Wyspiańskiego i bohaterów jego dramatów, m.in. Jaśka i Chochoła.

14. Najciekawsze oddziały Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Krakowie to nie tylko gmach główny, ale i liczne oddziały rozsiane po mieście. Wśród tych najchętniej odwiedzanych przez turystów znajdują się:

-Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach;

-Pałac Biskupa Erazma Ciołka;

-Dom Jana Matejki;

-Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

15. Eden w Żaczku

W pobliżu muzeum mieści się Klub Studencki Żaczek i Hotel Żaczek. Częścią tego studenckiego kompleksu jest Eden w Żaczku.Można tu zjeść pyszną pizzę lub obiad, składający się z zupy dnia i drugiego dania (można wybrać jedną z czterech propozycji na dany dzień).

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić