10 Muzeów w Krakowie, które trzeba odwiedzić 🗺️

wawel kraków
foto – Autorstwa Zygmunt Put – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88908018

Kraków to jedno z najbardziej turystycznych miast południowej Polski. Zabytkowa miejscowość słynie ze wspaniałej architektury, malowniczego Rynku Głównego i mnóstwa atrakcji dla całej rodziny. Znajdują się tu urokliwe, wąskie uliczki z malowniczymi kamienicami, klimatyczne restauracje i kawiarnie umiejscowione w samym centrum Starego Miasta oraz muzea, w których podziwiać można najważniejsze zabytki całej Polski.

Oto 11 fantastycznych muzeów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Krakowie.

1. Muzeum Narodowe

Główna filia Krakowskiego Muzeum Narodowego mieści się w ogromnym gmachu przy alei 3 Maja. W środku znajdują się trzy tematyczne wystawy: patriotyczno-militarna ekspozycja “Broń i Barwa w Polsce”, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku. Na pierwszej z wystaw zobaczyć można m.in. zabytkowe, średniowieczne uzbrojenie (w tym hełm rycerski z XI wieku) oraz wiele zabytków, które pozostały po ważnych dowódcach wojskowych (np. Tadeuszu Kościuszce, Józefie Poniatowskim i Józefie Piłsudskim. W Galerii Rzemiosła Artystycznego znajdują się średniowieczne wyroby jubilerskie i sakralne, a także przedmioty codziennego użytku sprzed kilkuset lat. Duże wrażenie na miłośnikach sztuki robi ekspozycja Galerii Sztuki Polskiej, w której podziwiać można dzieła artystów takich jak Olga Boznańska, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Stanisław Wyspiański.

2. Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich obejmuje jedną z najstarszych zgrupowanych kolekcji muzealnych w Krakowie. W skład muzeum wchodzą trzy budynki: przepiękny Pałac Czartoryskich, niewielki Klasztorek oraz dawny Arsenał Krakowski. Choć muzeum zostało otwarte w 1878 roku, jego historia sięga początku XIX wieku, kiedy to pierwsza kolekcja (obecnie znajdująca się w Krakowie) została zaprezentowana przez Izabelę Czartoryską w jej muzeum na Puławach. Dziś w muzeum podziwiać można prawdopodobnie dwa najbardziej znane obrazy światowych mistrzów malarstwa, które znajdują się na terenie Polski: “Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz “Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta. W Muzeum Czartoryskich znajdują się także dzieła sztuki wschodniej, średniowieczna sztuka użytkowa, a także duża ekspozycja militarna.

3. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu (zwany potocznie po prostu “Wawelem”) to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Krakowie. Jest również jednym z największych muzeów w regionie: ekspozycja obejmuje ponad 70 sal wystawowych, które zajmują powierzchnię ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. W Zamku Królewskim zobaczyć można piękne, oryginalnie wyposażone apartamenty i komnaty królewskie, wystawy dzieł sztuki polskiej i europejskiej, unikalną kolekcję sztuki wschodniej oraz pięć sal wystawowych, które wchodzą w skład ekspozycji Skarbca Koronnego.

4. Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wizytą w najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego – budynku zwanym Collegium Maius, w którym umieszczona została uniwersytecka ekspozycja muzealna – będą usatysfakcjonowani wszyscy miłośnicy nauki. W muzeum zobaczyć można m.in. przyrządy astronomiczne wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika, Globus Jagielloński (jeden z najstarszych tak dokładnych globusów na świecie, na którym zaznaczona została Ameryka) oraz liczne przyrządy pomiarowe z czasów średniowiecza. Zwiedzający mogą zobaczyć także pokoje profesorskie, Salę Fizyki i Salę Chemii oraz kameralną Galerię Rzeźby Średniowiecznej.

W skład ekspozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzi również Muzeum Farmacji, które umieszczone zostało w zabytkowej kamienicy na ulicy Floriańskiej. Zobaczyć w niej można dawne narzędzia do produkcji i odmierzania leków, sekretarzyki oraz salę sprzedażową. Muzeum Farmacji zajmuje aż 5 pięter kamienicy, w tym piwnice i strych, które niegdyś – ze względu na chłód i duże zaciemnienie – były wykorzystywane do suszenia roślin i przechowywania różnych składników.

5. Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

Dużą atrakcją Krakowa jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”, w którym bliżej poznać można historię i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. W placówce organizowane są głównie wystawy czasowe, na których prezentowane są zabytki japońskie, malarstwo i fotografia azjatycka, a także sztuka użytkowa (m.in. tekstylia, przedmioty sakralne, ozdoby, wyroby jubilerskie). Wydarzeniom towarzyszą spotkania ze znawcami kultury japońskiej, a także z rodowitymi Japończykami, którzy opowiadają o swojej kuchni, sztuce i historii. W muzeum organizowane są również liczne zajęcia edukacyjne dla dzieci: kursy kaligrafii, warsztaty kulinarne i spotkania podróżnicze.

6. Muzeum Armii Krajowej

Krakowskie Muzeum Armii Krajowej to jedyne tematyczne muzeum tego typu w całej Polsce. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o dawnym “Polskim Państwie Podziemnym”, które funkcjonowało w czasach II wojny światowej. Muzeum łączy w sobie ekspozycję klasyczną z wieloma zabytkami oraz elementy multimedialne, dzięki którym zwiedzanie wystaw stanowi ogromną atrakcję także dla młodszych gości. W placówce znajdują się elementy wyposażenia wojskowego, dawna broń i amunicja oraz odznaczenia, dokumenty i fotografie. Jednak największą atrakcją muzeum jest możliwość zobaczenia wnętrza rakiety V-2 (niegdyś rozpracowanej przez Armię Krajową) oraz rekonstrukcję czołgów z II wojny światowej.

7. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne w Krakowie prezentuje zbiory z zakresu m.in. paleontologii, geologii i mineralogii. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest największa w Polsce kolekcja meteorytów, która obejmuje ponad 330 znalezisk, a także ogromna “szczotka krystaliczna” z halitu, która pozyskana została na początku XX wieku w Wieliczce. Na wystawie stałej można poznać również geologiczną strukturę okolic Krakowa oraz powstawanie i ewolucję poszczególnych regionów województwa małopolskiego.

8. Dom Jana Matejki

Jan Matejko to z pewnością jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa w całej historii państwa. W Krakowie mieści się Dom Jana Matejki, który stanowi jedną z filii Muzeum Narodowego. Muzeum zostało założone zaledwie dzień po pogrzebie tego wybitnego artysty, w roku 1895, w zabytkowej kamienicy, w której urodził się Jan Matejko. Obecnie w obiekcie obejrzeć można m.in. oryginalne wyposażenie z domu rodzinnego artysty, ogromną kolekcję publikacji, listów i dokumentów, a także fotografie wszystkich dzieł Jana Matejki, które zdobią najważniejsze europejskie budynki sakralne.

9. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego umiejscowione jest na obszarze dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na ogromnym terenie znajduje się ponad 200 zabytkowych statków powietrznych, w tym samoloty pasażerskie, szybowce i śmigłowce. Dużą atrakcją muzeum jest możliwość zobaczenia aż czterech radzieckich systemów rakietowych. Na terenie obiektu znajduje się również jedna z największych światowych ekspozycji silników lotniczych, która obejmuje zabytki o charakterze pionierskim, a także nowsze, jeszcze niedawno użytkowane konstrukcje. Najstarsze zabytki liczą już ponad 100 lat – wystawa w tzw. Małym Hangarze obejmuje statki powietrzne z lat 1909-1920.

10. Muzeum Iluzji

Niewielkie, kameralne Muzeum Iluzji w Krakowie to wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na dwóch kondygnacjach umiejscowiono wiele narzędzi i maszyn, które obrazują działanie praw fizyki. Ciekawą częścią wystawy jest ekspozycja poświęcona starożytnym iluzjom optycznym, gdzie znajdują się kopie i rekonstrukcje dzieł, niegdyś  uchodzących za “magiczne”. W muzeum znajdują się również ekspozycje świetlne i specjalne, zaciemnione pomieszczenia, w których można doświadczyć wielu zjawisk fizycznych.

4/5 - (61 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić