11 Muzeów w Krakowie, które trzeba odwiedzić 🗺️

wawel kraków
foto – Autorstwa Zygmunt Put – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88908018

Kraków to jedno z najbardziej turystycznych miast południowej Polski. Zabytkowa miejscowość słynie ze wspaniałej architektury, malowniczego Rynku Głównego i mnóstwa atrakcji dla całej rodziny. Znajdują się tu urokliwe, wąskie uliczki z malowniczymi kamienicami, klimatyczne restauracje i kawiarnie umiejscowione w samym centrum Starego Miasta oraz muzea, w których podziwiać można najważniejsze zabytki całej Polski.

Oto 11 fantastycznych muzeów, które warto odwiedzić podczas wizyty w Krakowie.

1. Muzeum Narodowe

Główna filia Krakowskiego Muzeum Narodowego mieści się w ogromnym gmachu przy alei 3 Maja. W środku znajdują się trzy tematyczne wystawy: patriotyczno-militarna ekspozycja “Broń i Barwa w Polsce”, Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX Wieku. Na pierwszej z wystaw zobaczyć można m.in. zabytkowe, średniowieczne uzbrojenie (w tym hełm rycerski z XI wieku) oraz wiele zabytków, które pozostały po ważnych dowódcach wojskowych (np. Tadeuszu Kościuszce, Józefie Poniatowskim i Józefie Piłsudskim. W Galerii Rzemiosła Artystycznego znajdują się średniowieczne wyroby jubilerskie i sakralne, a także przedmioty codziennego użytku sprzed kilkuset lat. Duże wrażenie na miłośnikach sztuki robi ekspozycja Galerii Sztuki Polskiej, w której podziwiać można dzieła artystów takich jak Olga Boznańska, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Stanisław Wyspiański.

2. Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich obejmuje jedną z najstarszych zgrupowanych kolekcji muzealnych w Krakowie. W skład muzeum wchodzą trzy budynki: przepiękny Pałac Czartoryskich, niewielki Klasztorek oraz dawny Arsenał Krakowski. Choć muzeum zostało otwarte w 1878 roku, jego historia sięga początku XIX wieku, kiedy to pierwsza kolekcja (obecnie znajdująca się w Krakowie) została zaprezentowana przez Izabelę Czartoryską w jej muzeum na Puławach. Dziś w muzeum podziwiać można prawdopodobnie dwa najbardziej znane obrazy światowych mistrzów malarstwa, które znajdują się na terenie Polski: “Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz “Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta. W Muzeum Czartoryskich znajdują się także dzieła sztuki wschodniej, średniowieczna sztuka użytkowa, a także duża ekspozycja militarna.

3. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu (zwany potocznie po prostu “Wawelem”) to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Krakowie. Jest również jednym z największych muzeów w regionie: ekspozycja obejmuje ponad 70 sal wystawowych, które zajmują powierzchnię ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. W Zamku Królewskim zobaczyć można piękne, oryginalnie wyposażone apartamenty i komnaty królewskie, wystawy dzieł sztuki polskiej i europejskiej, unikalną kolekcję sztuki wschodniej oraz pięć sal wystawowych, które wchodzą w skład ekspozycji Skarbca Koronnego.

4. Muzeum Fabryka Wódki

fabryka wódki rozlewnia
Rozlewnia

Muzeum Fabryka Wódki to wielozmysłowa podróż do świata wódki, w której można odkryć historię, technologię produkcji oraz ciekawostki na temat kultury spożycia tego trunku na przestrzeni wieków. Mieści się w zabytkowym budynku po dawnej Wytwórni Wódek nr 11 wybudowanej w latach 30-tych, późniejszej Destylerni Polmos. Stanowi pamiątkę i świadectwo tożsamości tego miejsca.

fabryka wódki gorzelnia
Gorzelnia

Fabryka Wódki to niemal 1100 m2 przestrzeni do zwiedzania, zarówno indywidualnego, jak również z przewodnikiem. Muzeum podzielone zostało na kilka stref – część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów Polmos na terenie Fabrycznej 13. To jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może poszczycić się zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu. Podróż do świata wódki kończy się degustacją, podczas której będzie można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli.

Profil na FB – klik

adres: ul. Fabryczna 13

5. Collegium Maius – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wizytą w najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego – budynku zwanym Collegium Maius, w którym umieszczona została uniwersytecka ekspozycja muzealna – będą usatysfakcjonowani wszyscy miłośnicy nauki. W muzeum zobaczyć można m.in. przyrządy astronomiczne wykorzystywane przez Mikołaja Kopernika, Globus Jagielloński (jeden z najstarszych tak dokładnych globusów na świecie, na którym zaznaczona została Ameryka) oraz liczne przyrządy pomiarowe z czasów średniowiecza. Zwiedzający mogą zobaczyć także pokoje profesorskie, Salę Fizyki i Salę Chemii oraz kameralną Galerię Rzeźby Średniowiecznej.

W skład ekspozycji Uniwersytetu Jagiellońskiego wchodzi również Muzeum Farmacji, które umieszczone zostało w zabytkowej kamienicy na ulicy Floriańskiej. Zobaczyć w niej można dawne narzędzia do produkcji i odmierzania leków, sekretarzyki oraz salę sprzedażową. Muzeum Farmacji zajmuje aż 5 pięter kamienicy, w tym piwnice i strych, które niegdyś – ze względu na chłód i duże zaciemnienie – były wykorzystywane do suszenia roślin i przechowywania różnych składników.

6. Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

Dużą atrakcją Krakowa jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”, w którym bliżej poznać można historię i kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. W placówce organizowane są głównie wystawy czasowe, na których prezentowane są zabytki japońskie, malarstwo i fotografia azjatycka, a także sztuka użytkowa (m.in. tekstylia, przedmioty sakralne, ozdoby, wyroby jubilerskie). Wydarzeniom towarzyszą spotkania ze znawcami kultury japońskiej, a także z rodowitymi Japończykami, którzy opowiadają o swojej kuchni, sztuce i historii. W muzeum organizowane są również liczne zajęcia edukacyjne dla dzieci: kursy kaligrafii, warsztaty kulinarne i spotkania podróżnicze.

7. Muzeum Armii Krajowej

Krakowskie Muzeum Armii Krajowej to jedyne tematyczne muzeum tego typu w całej Polsce. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy o dawnym “Polskim Państwie Podziemnym”, które funkcjonowało w czasach II wojny światowej. Muzeum łączy w sobie ekspozycję klasyczną z wieloma zabytkami oraz elementy multimedialne, dzięki którym zwiedzanie wystaw stanowi ogromną atrakcję także dla młodszych gości. W placówce znajdują się elementy wyposażenia wojskowego, dawna broń i amunicja oraz odznaczenia, dokumenty i fotografie. Jednak największą atrakcją muzeum jest możliwość zobaczenia wnętrza rakiety V-2 (niegdyś rozpracowanej przez Armię Krajową) oraz rekonstrukcję czołgów z II wojny światowej.

8. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne w Krakowie prezentuje zbiory z zakresu m.in. paleontologii, geologii i mineralogii. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest największa w Polsce kolekcja meteorytów, która obejmuje ponad 330 znalezisk, a także ogromna “szczotka krystaliczna” z halitu, która pozyskana została na początku XX wieku w Wieliczce. Na wystawie stałej można poznać również geologiczną strukturę okolic Krakowa oraz powstawanie i ewolucję poszczególnych regionów województwa małopolskiego.

9. Dom Jana Matejki

Jan Matejko to z pewnością jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa w całej historii państwa. W Krakowie mieści się Dom Jana Matejki, który stanowi jedną z filii Muzeum Narodowego. Muzeum zostało założone zaledwie dzień po pogrzebie tego wybitnego artysty, w roku 1895, w zabytkowej kamienicy, w której urodził się Jan Matejko. Obecnie w obiekcie obejrzeć można m.in. oryginalne wyposażenie z domu rodzinnego artysty, ogromną kolekcję publikacji, listów i dokumentów, a także fotografie wszystkich dzieł Jana Matejki, które zdobią najważniejsze europejskie budynki sakralne.

10. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego umiejscowione jest na obszarze dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na ogromnym terenie znajduje się ponad 200 zabytkowych statków powietrznych, w tym samoloty pasażerskie, szybowce i śmigłowce. Dużą atrakcją muzeum jest możliwość zobaczenia aż czterech radzieckich systemów rakietowych. Na terenie obiektu znajduje się również jedna z największych światowych ekspozycji silników lotniczych, która obejmuje zabytki o charakterze pionierskim, a także nowsze, jeszcze niedawno użytkowane konstrukcje. Najstarsze zabytki liczą już ponad 100 lat – wystawa w tzw. Małym Hangarze obejmuje statki powietrzne z lat 1909-1920.

11. Muzeum Iluzji

Niewielkie, kameralne Muzeum Iluzji w Krakowie to wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na dwóch kondygnacjach umiejscowiono wiele narzędzi i maszyn, które obrazują działanie praw fizyki. Ciekawą częścią wystawy jest ekspozycja poświęcona starożytnym iluzjom optycznym, gdzie znajdują się kopie i rekonstrukcje dzieł, niegdyś  uchodzących za “magiczne”. W muzeum znajdują się również ekspozycje świetlne i specjalne, zaciemnione pomieszczenia, w których można doświadczyć wielu zjawisk fizycznych.

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić