Muzeum Lotnictwa Polskiego 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Muzeum Lotnictwa Polskiego
foto – Autorstwa Varga Attila – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2692901

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usytuowane na ulicy Jana Pawła II 39 to miejsce niezmiernie ważne dla każdego wielbiciela aeronautyki, znajdziemy tutaj eksponaty z różnych epok, ten fascynujący świat, jakim jest wnętrze Muzeum Lotnictwa Polskiego, zachwyca nie tylko historyków i pasjonatów samolotów. Kilkaset samolotów zapewnia atrakcje na długo, a ekspozycje czasowe przyciągają ponownie. Odwiedzanie muzeum z myślą zobaczenia Messerschmitta Me 209 jest jak pójście do najlepszej restauracji, by wygodnie usiąść.
1. Zostało otwarte w 1964 roku, ale najstarsze samoloty liczą grubo ponad 100 lat.

2. Powstało na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, założonego w 1912 roku, dla potrzeb lotnictwa Austro-Węgier, część budynków należących dzisiaj do muzeum – jest znacznie starsze od niego.

3. Nowy gmach, otwarty w 2010 roku, liczący około 4000 metrów kwadratowych, przypomina śmigło – z lotu ptaka.

4. Rokrocznie krakowskie muzeum odwiedza ponad 100 tysięcy turystów.


→ Zwiedzasz Gród Kraka ? Zobacz więcej najlepszych atrakcji w Krakowie


5. Muzeum wydaje własne publikacje oraz tworzy programy edukacyjne.

6. CNN uznało krakowskie muzeum za jedno z najlepszych muzeów lotniczych na świecie.

7. W erze cyfryzacji, muzeum nie pozostaje w tyle i stale dygitalizuje eksponaty.

8. W sklepie online można nabyć wyżej wspomniane publikacje oraz pamiątki – kubki, kalendarze, grafiki, pocztówki i wiele inne.

9. Doskonałym miejscem na początek drogi po muzeum jest sala edukacyjna, w której można zobaczyć przekrój samolotu, usiąść w fotelu lotniczym, skorzystać z symulatora lotu czy interaktywnych kiosków informacyjnych.

10. Muzeum posiada m.in. 25 maszyn z kolekcji H. Göringa.

11. Można tutaj podziwiać jeden z zaledwie dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy polskiego samolotu turystycznego RWD-13, produkowanego w latach 30. XX wieku.

12. Wyjątkowy, bo jedyny zachowany na świecie Grigorowicz M-15 znajduje się właśnie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ta osiągająca pułap 3500 metrów łódź latająca, pamięta okres I wojny światowej.

13. Na szczególną uwagę zasługuje też pierwszy polski powojenny nowoczesny samolot PZL TS-8 Bies.

14. W muzeum możemy zobaczyć replikę pierwszej maszyny cięższej od powietrza, która pokonała kanał La Manche, czyli Blériot XI, a za jej sterami siedział sam konstruktor — Louis Blériot, za co zresztą otrzymał swego czasu nagrodę od Daily Mail w wysokości tysiąca funtów szterlingów.

15. Większość samolotów jest produkcji polskiej, niemieckiej i sowieckiej.

16. Nie brakuje maszyn z pozostałych zakątków świata, możemy tutaj ujrzeć amerykańskie Cessny, myśliwiec F-5E Tiger II, czechosłowackie Let L-200A Morava, Zlín Z-26 Trenér, kilka francuskich samolotów, a wśród nich Dassault Mirage 5 czy produkowany do 1909 roku Antoinette. Nie mogłoby zabraknąć maszyn brytyjskich, którym przoduje Spitfire. W Polsce szwedzkie SAABy możemy zobaczyć na drogach, jeśli szukamy samolotów, znajdziemy je w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

17. Historię Eugeniusza Pieniążka zna chyba lwia część polskiego społeczeństwa, słynna ucieczka do Jugosławii to historia, którą zachowają kolejne pokolenia. Konstrukcję pana Pieniążka możemy podziwiać właśnie w Krakowie.

18. Muzeum jest wspaniałym miejscem dla miłośników polskiego szybownictwa, muzealny zbiór liczy ponad 20 eksponatów z różnych okresów.

19. Kolejnym interesującym sprzętem należącym do muzeum jest Mięsniolot — wiropłat M. Surmanowicza, niestety nigdy nie odbył od prawdziwego lotu.
20. Wśród śmigłowców znajdziemy pierwszy udany egzemplarz wyprodukowany w Polsce – SP-GIL, intrygujący JK-1 Trzmiel czy też znanej na całym świecie – firmy Bell – CH-136 Kiowa.

21. W zbiorze znajdują się mniej znane typy sprzętów, aczkolwiek nie mniej urzekające, wśród nich sowieckie rakietowe systemy przeciwlotnicze czy latający cel MAK-30.

22. Silniki stanowią niemal nieodłączny filar lotnictwa, a krakowskie muzeum dba o szeroką ekspozycję, ponad 100 silników, kilkadziesiąt producentów, niewiele jest miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć ich tak wiele, tutaj nawet w przekroju.

23. Każdego roku, poza okresem pandemicznym, odbywa się tutaj Małopolski Piknik Lotniczy.

24. Rdzeniem internetowej działalności muzeum jest strona internetowa — stronamuzeumlotnictwa, w mediach społecznościowych prowadzi stronę w serwisie Facebook — Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz Youtube — Muzeum Lotnictwa polskiego.

25. Odwiedzający mają możliwość skorzystania ze zniżek, a we wtorki wstęp wolny jest dla wszystkich. Dzieci do lat 7, wchodzą bezpłatnie.

26. Muzeum posiada ofertę dla osób z dysfunkcją słuchu, wzroku, a także niepełnosprawnością fizyczną.

27. Muzeum rozsławione zostało przez film Chłopaki nie płaczą 😉

Więcej informacji o muzeum znaleźć można tutaj

4.1/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić